Facebook are peste 83 de milioane de falsi utilizatori

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 2 august 2012, 15:42 Economie | IT


Peste 83 de milioane din cei 955 milioane de useri Facebook sunt falsi utilizatori, fiind vorba fie de conturi dublate, conturi spam sau conturi facute in mod eronat unor animale de companie sau companii, arata documente remise de Facebook catre bursa.

Practic, 83 de milioane de conturi din cele 955 milioane facute pe Facebook (procent de 8,7%) sunt false, reteaua sociala grupand aceste conturi in trei categorii.

Prima categorie este reprezentata de conturile duplicat si se refera la persoanele care au facut doua conturi sau mai multe, insa folosesc doar unul, restul fiind de rezerva. Aceasta categorie reprezinta 4,8% din cele peste 950 milioane.

A doua categorie de "falsuri" se refera la asa-zisele conturi gresit clasificate, conturi care ar fi trebuit inscrise la categoria pagini, nu la profile. E vorba de cazurile in care userii au creat profile personale pentru companii, animale de casa sau alte entitati non-umane, totul reprezentand 2,4% din total.

O a treia categorie este reprezentata de profilurile cu totul indezirabile, cele de tip spam, create incalcand termenii si conditiile afisate de Facebook. Aceste conturi reprezinta 1,5% din total.

Cifrele sunt relevante pentru advertiseri care criticau de mult timp Facebook, sustinand ca o parte din "like-urile" date pe paginile unor companii nu vin de la utilizatori reali.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3910 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Like-uri pe Facebook (Joi, 2 august 2012, 15:48)

    firuierbii [utilizator]

    Like-urile nu mai sunt de mult timp relevante, a se vedea discutia din campania electorala pentru alegerea primarilor, in care Oprescu si Prigoana aveau o multime de Like-uri din Bangladesh. Pentru cine nu crede, dati "buy facebook likes" pe Google.
  • +8 (8 voturi)    
    Re (Joi, 2 august 2012, 15:55)

    SDDD [anonim]

    Procentul de conturi false este cu mult peste 50%....


    dar asta nu or sa recunoasca nicicand..

    de-asta au scazut actiunile in halul asta... CONTURILE FALSE NU MONETIZEAZA TRAFICUL !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Eu am 3 conturi (Joi, 2 august 2012, 16:00)

    hic sunt leones [utilizator]

    unul pe care il folosesc (din an in pasti), unul facut pentru un blog (blog pe care l-am inchis) si unul de teste.
    Din pacate facebook nu ma lasa sa sterg cele 2 conturi pe care nu le mai folosesc deci daca pierd bani din cauza asta, sa fie sanatosi.
    Mie twitterul mi se pare din ce in ce mai interesant si, probabil, daca se va putea, imi voi dori intr-o zi sa inchid toate cele 3 conturi de Facebok.
  • +3 (5 voturi)    
    doar atatia? (Joi, 2 august 2012, 16:05)

    lucyan [utilizator]

    eu cred ca sunt mai multi dar cel mai bine este sa-l punem pe sova sa-i numere sau pe antenisti sa vina cu liste bomba, tebuia facut ceva pana la urma, nu putem trai cu aceasta incertitudine...
  • +5 (5 voturi)    
    Clar (Joi, 2 august 2012, 16:27)

    sentenced [utilizator]

    Numa' cate conturi si-au creat propagandistii din Romania ca sa posteze in timpul campaniei electorale.... Ceva de speriat.
  • +1 (1 vot)    
    o ho ho .... (Joi, 2 august 2012, 17:26)

    hot news [utilizator]

    Eu am renunta la FB dar extrem de ciudat daca intru pe facebook.com de casa inca imi apar adresa de mail si parola pe pagina de intrare... deci ei nu au sters inca contul... ia sa faca bine Zuky sa stearga conturile si atunci veti vedea ca nu este vorba de 83 de mil de profile, ci de vreo 50% dintre utilizatori ;)
    • +1 (1 vot)    
      Ia lasa tu sa numere (Joi, 2 august 2012, 20:29)

      freeardeal [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      baietii de la USL.Iesim undeva la 1,2 miliarde si toate sunt corecte...