Apple devine cea mai valoroasa companie a tuturor timpurilor

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Luni, 20 august 2012, 22:40 Economie | IT


Magazin Apple in Munich
Foto: Reuters
Grupul informatic american Apple a devenit luni cea mai valoroasa companie a tuturor timpurilor, cu o valoare de piata de aproxomativ 623 de miliarde de dolari, informeaza BBC News. Astfel, producatorul de gadgeturi si calculatoare a reusit sa depaseasca recordul stabilit in 1998 de Microsoft, de 620,58 miliarde de dolari.

Informatia vine inainte ca Apple sa prezinte noul iPhone 5, lansare prevazuta pe 12 septembrie, si in urma zvonurilor privind lansarea unui iPad de dimensiuni mai mici si mai ieftin.

AAPL, simbolul sub care au loc tranzactiile Apple pe bursa Nasdaq de la New York, atrage investitorii care se asteapta la o ''mai mare prezenta pe piata chineza'', dupa cum a subliniat Michael James, analist al Wedbush Morgan Securities.

Potrivit analistilor, recordul atins luni ar trebui sa ''consolideze sentimentul pozitiv spre actiune'' si cresterea uimitoare a titlului, care a crescut deja cu aproximativ 60% de la inceputul anului, relateaza AFP.

''Locul important ocupat de produsele Apple pe piata, integrarea lor pe verticala si vasta in acelasi timp, vor face ca grupul sa-si rezerve cea mai mare parte a profiturilor pentru cele mai actuale tendinte in tehnologie: smartphone-uri, 4G si tablete'', a explicat un analist.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4006 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    respect Steve Jobs... (Luni, 20 august 2012, 23:02)

    resita31 [utilizator]

    apple ar trebui sa faca un os cu numele lui jobs... asa in memoriam...
  • +3 (9 voturi)    
    De fapt... (Luni, 20 august 2012, 23:28)

    aabbcc [utilizator]

    Recordul apartine lui Microsoft din 1999. 800+ miliarde de dolari. In acei ani valoarea era 600 si un pic insa ajustand dupa inflatie ajungem la 800.

    Oricum exagerat de mult pentru o companie care vinde mofturi.
    • 0 (2 voturi)    
      camp inutil (Luni, 20 august 2012, 23:43)

      EmanuelGug [anonim] i-a raspuns lui aabbcc

      Aşa, şi nu ţi se pare perfect în linie cu starea omenirii din ziua de azi?
    • +5 (5 voturi)    
      Re: De fapt... (Marţi, 21 august 2012, 0:49)

      cco [utilizator] i-a raspuns lui aabbcc

      notebook-urile apple NU sunt mofturi. de cand ibm a vandut afacerea thinkpad la lenovo, notebookurile apple sunt cele mai robuste de pe piata; asta este tristul adevar. au stiut intodeauna sa ia _rapid_ decizii adecvate: trecerea la procesoare intel, interfata grafica touch screen care se _poate_ folosi (va amintiti hp ipaq??) si care prin telefoanele iphone a dus la explozia exponentiala de trafic de date in retele mobile, sistem de operare nou (Mac OS X bazat pe bsd), telefoane, ipad cu 4G samd.

      oricum, asa cum zicea o profesoara in facultate cand se referea la giganti din astia: "the empire strikes back"; adica, in contextul asta, google nu se lasa. sa vedem ce o sa iasa...

      (NU sunt fan mcintosh/apple, de aprox. 12 ani incoace folosesc in mod exclusiv linux)
      • +1 (1 vot)    
        totusi (Marţi, 21 august 2012, 11:16)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui cco

        companiile care vand servicii si produse informatice se pot devaloriza repede din cauza uzurii morale extrem de rapide a acestor produse. Practic nici o industrie nu se mai confrunta cu o asa uzura morala rapida a produselor si serviciilor comercializate, precum industria info.
        Spre ex in industria auto, 5 ani inseamna o clipa, nimic nu se schimba in 5 ani. In industria informatica, in 5 ani se schimba totul. Daca nu stii sa te adaptezi la cerintele pietei si la ce au descoperit altii, ajungi la un pret derizoiu.
        Asa a fost cu Yahoo, spre exemplu, care avea o valoare enorma pe bursa acum 10 ani, si care acum valoreaza putin. La fel va fi si cu facebook, dupa parerea mea.
        • 0 (0 voturi)    
          asa este (Marţi, 21 august 2012, 12:19)

          James Bond [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Corect, bine punctat! Asa a fost si cu Microsoft, asa a fost si cu Nokia...
    • +4 (4 voturi)    
      Mofturi da' scumpe si multe (Marţi, 21 august 2012, 1:33)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui aabbcc

      Si Ferrari-urile sunt mofturi si se vand destul de bine. Adevarul e ca Apple e pe val. Probabil ca peste 10ani cand lumea va uita de Steve Jobs lucrurile vor sta altfel, dar in urmatorii 2-3ani pana se trezeste Microsoft, Apple va vinde cele mai multe chestii deastea postPC-uri.
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Marţi, 21 august 2012, 9:48)

    cristiian [utilizator]

    Asa cum exista bula imobiliara, Apple dovedeste faptul ca bula exista si in IT!

    se va dezumfla la un moment dat!

    Aveti rabdare!
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 21 august 2012, 10:12)

    James Bond [utilizator]

    In aprilie 2012, un analist de la o mare banca americana a estimat ca Apple va inregistra in 12 luni o valoare de 1001 dolari / actiune.
    Altul a estimat ca Apple va vinde de 1000 miliarde de dolari, si asta la un portofoliu de aprox 1 mld cumparatori...
    Normal ar fi ca daca aceste predictii nu se adeveresc, reputatia analistilor astora sa fie stirbita...
    Eu il inteleg pe Vasilic sau pe Gigel cand spune ca "Apple este cea mai adevarata companie", dar nici macar ei nu se hazardeaza sa creada ca Apple va vinde in medie de 1000 dolari pe cumparator.

    Apple este pe val acum, deoarece tam-tamul legat de noul iphone este de actualitate, ceea ce ar putea duce valoarea actiunilor la maxim 720 dolari/ actiune, pana in septembrie.
    Actiunile mai pot ramane ceva timp in jurul acestui prag de 700 dolari pe actiune, dar imediat valoarea se va dezumfla, cand cei interesati de iphone 5 vor vedea ca estimarile de vanzari vor fi sumbre.
    Dpdv tehnic, se pare ca noul iPhone NU va avea LTE, bateria va rezista mai putin decat la cel actual, sistemul de operare iOS va ramane eclipsat in spatele Android, amenintarile de securitate a iOS din ce in ce mai dese vor spulbera mitul invincibilitatii acestuia, iar iPhone va ramane o carcasa simpla si lucioasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Apple nu e cea mai valoroasa (Marţi, 21 august 2012, 15:25)

    radu_ [utilizator]

    Saudi Aramco se estimeaza ca valoreaza peste 2.2 trilioane de dolari dar nu este listata la bursa.

    Apple este cea mai valoroasa dintre cele listate la bursa.
  • 0 (0 voturi)    
    close but no cigar (Marţi, 21 august 2012, 17:00)

    simplex [utilizator]

    http://techcrunch.com/2012/08/20/apple-is-not-the-most-valuable-company-in-the-history-of-the-world-ibm-won-the-prize-in-1967-with-a-value-of-1-3-trillion/


    Apple Is Not The Most Valuable Company In The History Of The World — IBM Won The Prize In 1967 With A Value of $1.3 Trillion