UPDATE Microsoft, amendata cu 561 milioane euro pentru nerespectarea angajamentului de a oferi utilizatorilor posibilitatea de a-si alege browser-ul web/Microsoft a anuntat ca isi auma responsabilitatea integrala pentru acest incident

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 6 martie 2013, 14:10 Economie | IT


Prima pagina a ecranului de alegere
Foto: browserchoice.eu/
Comisia Europeana a impus o amenda de 561 milioane euro catre Microsoft pentru ca nu si-a respectat angajamentul asumat in decembrie 2009 de a oferi utilizatorilor posibilitatea de a-si alege browser-ul de internet. In decizia anuntata miercuri, Comisia sustine ca odata cu lansarea Windows 7 Service Pack 1, Microsoft nu a oferit in perioada mai 2011- iulie 2012 acel ecran de selectare care sa permita utilizatorilor sa aleaga browserul de web pe care doresc sa il instaleze in plus fata de browserul Internet Explorer al Microsoft sau in locul acestuia. In UE, 15 milioane de utilizatori ai sistemului de operare Windows nu au vazut in aceasta perioada acest ecran, iar Microsoft a recunoscut ca nu a oferit aceasta posibilitate, a precizat Executivul European.

Printre angajamentele asumate in 2009 de Microsoft se numara si faptul ca producatorii de calculatoare vor putea sa instaleze si browsere de web concurente, sa le configureze ca browsere de web implicite si sa dezactiveze Internet Explorer.

Comisia Europeana a deschis pe 17 iulie 2012 o investigatie pentru a constata daca Microsoft a respectat angajamentele asumate in decembrie 2009.

In luna octombrie 2012, Comisia Europeana a anuntat ca odata cu lansarea in februarie 2011 a Windows 7 Service Pack 1, Microsoft a esuat in a oferi acel ecran care sa permita utilizatorilor sa aleaga cu ce browser doresc sa navigheze pe internet, desi se angajase sa faca asta si in raportul anual emis in decembrie 2011 declarase ca a instalat acel ecran.

  • UPDATE Grupul Microsoft a anuntat miercuri ca isi asuma responsabilitatea integrala pentru eroarea tehnica care a cauzat aceasta problema

"Ne asumam responsabilitatea integrala pentru eroarea tehnica ce a cauzat aceasta problema si am adresat scuzele noastre pentru aceasta eroare. Am pus la dispozitie Comisiei Europene o explicatie completa si deschisa a situatiei si am implementat pasii necesari pentru imbunatatirea procesului de dezvoltare software si a altor procese pentru a evita aceasta problema - sau orice incident similar - in viitor.", a comunicat miercuri Microsoft Corporation ca reactie la decizia Comisiei Europene.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3391 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    ete ... (Miercuri, 6 martie 2013, 14:17)

    liviu_ [utilizator]

    bine ca pe ms ii amendati pt orice kkt, dar lu apple si mai nou, google, ii permiteti practic orice.
    daca ms facea jumate din manariile care le-a facut apple acu era desfiintata cafirma
    de asemenea google vrea sa dea in ms neportand softurile lor pt WP... pai daca era invers ce iesea?!
    prea li se permit mult unor firme care din pacate, cum au devenit mari, cum au inceput sa aiba practicile corporationiste care le au toti.
    • +1 (3 voturi)    
      o sa si-o ia si ei, la vremea lor. (Miercuri, 6 martie 2013, 16:13)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Oricum, cind erau pe cai mari, fabricantii de ferestre bagau tuturor pumnul in gura. Nu ii pling... Regret doar ca ii ard asa tirziu.
    • 0 (0 voturi)    
      ce manarii? (Vineri, 8 martie 2013, 10:26)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      (trec peste scrisul tau de gradinita).

      Ce manarii fac Apple si Google ? Poti sa dai exemple ?

      Stii ca Google a platit amenda la UE ?

      Alta insa e mai importanta problema: ca te OBLIGA sa cumperi Windows cand cumperi un laptop anume. Restul e fum pentru magie.
  • +3 (13 voturi)    
    Mai ingrijorator e acum Google! (Miercuri, 6 martie 2013, 14:18)

    BEDE [utilizator]

    Mi se pare un pic cam aiurea cu amenzile astea la MS numai pt ceea ce s-ar zice a fi "posibilitatea de a alege browserul". Pt luserii care nici nu stiu ce-i ala un browser e mai bine sa aiba unul gata instalat, si daca ala e Internet Explorer, ce-i asa de rau? Oare nu-i normal? Iar cine stie ce-i un browser, face download la cel care-i place, cum am facut eu de pilda.
    Google in schimb e si mai si d.p.d.v. al modurilor in care poate spiona pe internet, domeniu in care l-a depasit pe MS demult. Si asta e motivul pt care in nici un caz nu vreau sa folosesc Chrome. Acum Google tinde sa devina un monopol mai rau de cat era MS in urma cu 10-15 ani.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 6 martie 2013, 14:26)

      o8561 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      daca ai smartphone si nu e luat de la apple,
      deja esti spionat de buna voie si nesilit de nimeni. :)
    • +2 (4 voturi)    
      Daca nu folosesti Chrome (Miercuri, 6 martie 2013, 14:34)

      slider [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Daca nu folosesti Chrome, dar daca cauti pe google.com cu orice alt browser ... "you are lost :), THEY know everithing!".

      PS: asta pentru cei mai paranoici dintre noi.
      • -3 (3 voturi)    
        Nu e adevarat (Miercuri, 6 martie 2013, 15:06)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui slider

        Poti sa cauti pe google nefiind logat si atunci nu pot face legatura intre tine si ce cauti tu pe net.
      • 0 (0 voturi)    
        incognito (Miercuri, 6 martie 2013, 15:58)

        ala_ [utilizator] i-a raspuns lui slider

        incearca incognito (ctrl+shift+new)
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea ai mers pe la scoala (Vineri, 8 martie 2013, 10:31)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      1. Una e Sistemul de Operare, alta Browserul. MS a profitat de un produs ca sa impuna un altul, practica ilegala.

      2. Tot instalezi pe oricare l-ai alege din acea fereastra.

      Povestile pe care le indrugi mai departe despre spionaj nu merita atentie, atat sunt de copilaresti.
  • +1 (9 voturi)    
    razboi (Miercuri, 6 martie 2013, 14:28)

    ala_ [utilizator]

    amenda asta este politica, si foarte bine ca este atat de mare pentru ca ajuta companiile europeane care sunt oricum cu mult sub concurenta americana.
    • +2 (2 voturi)    
      completare (Miercuri, 6 martie 2013, 15:54)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui ala_

      nu spun ca este corecta amenda...dar si americanii au amendat la greu bancile europene de exemplu...
      De exemplu, eu nu cunosc sistem de operare care sa te intrebe la instalare daca vrei sau nu browserul implicit. De fapt, majoritatea calculatoarelor vin cu sistemul de operare gata instalat, dar nu cred ca te intreaba nici in OS X, nici pe smartphone-uri android sau iPhone, si nici macar pe Linux. Sigur ca odata instalat, ai posibilitatea sa iti downloadezi si sa-ti instalezi ce aplicatii vrei, inclusiv browsere. Dar Microsoft a fost prins la usa, pentru ca a promis ceva si nu s-a tinut de cuvant. Si asta este practica comuna, tipic capitalista, si pana la urma destul de sanatoasa...Se semneaza un acord (sau se da o lege care este un acord implicit intre un stat si locuitorii sai), si dupaia incepe vanatoarea. Cine nu pricepe la litera contractul, ia teapa si plateste.
      Pot sa spun ca am luat deja multe "tepe" din neatentie si prostie in germania. Nu mori din ele, doar ca platesti...:)
  • +7 (9 voturi)    
    In cauzl Apple situatia este mult mai grava! (Miercuri, 6 martie 2013, 14:32)

    slider [utilizator]

    In cauzl Apple situatia este mult mai grava. Nu numai ca ofera un browser default pe tabelete si pe telefoane dar acesta nu poate fi schimbat cu usurinta! De exemplu recent au permis si instalarea altor browser-e pe tablete iPad dar nu sunt integrate cu iOS-ul! adica in cazul in care deschizi un link din alta aplicatie iOS-ul va deschide tot cu browseru-l lor chiar daca tu preferi altul. Situatie este identica daca discutam despre aplicatia care ruleaza muzica (itunes) , de aplicatia de harti sau de aplicatia video.In conditiile in care tabletele apple au peste 50% market share de ce nu sunt amendate si aceste politici ?
  • +6 (8 voturi)    
    alte sisteme de operare si browserele implicite (Miercuri, 6 martie 2013, 14:38)

    getodacul [utilizator]

    Mac OS vine de asemenea cu un singur browser instalat si setat ca browser implicit (default).
    Iar daca vrei sa iti instalezi un alt browser, deschizi frumos browserul existent, descarci kit-ul de instalare al oricarui alt browser iti pofteste tie inima si asa mai departe. Fix precum se intampla si cu Windows.
    Nu inteleg care e problema autoritatilor UE aici. Sunt exagerati ... defapt absurzi.
  • +2 (4 voturi)    
    Mda (Miercuri, 6 martie 2013, 14:44)

    ac [utilizator]

    Si uite asa abonamentul la MSDN si pretul la Windows or sa se dubleze iar in EU. "Cumparati un OS din Europa daca nu va convine". A, nu e nici unul, ca in EU se fac numai distro-uri instabile (cu citeva rare exceptii). Probabil o sa ajunga si embedding-ul la IWebBrowser2 cu developer license. Free in US, pe bani in EU.
    • 0 (2 voturi)    
      Multe distributii Linux (Miercuri, 6 martie 2013, 16:11)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui ac

      sunt europene. Instaleaza un Ubuntu, si apoi un windows. Apoi intoarce-te si spune=ne cum a fost.
      • +2 (2 voturi)    
        Am spus cu rare exceptii (Miercuri, 6 martie 2013, 18:25)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

        Si era vorba de un OS consumer aici - nu de Slack sau alte server-based care sint stable. Iar Ubuntu e sudafrican din cite stiu eu (cel putin dl. boss e, dar poate ca ma insel).

        Apropo, Ubuntu ma intreaba de ce browser doresc? Nu tin minte.
  • +1 (3 voturi)    
    cancan (Miercuri, 6 martie 2013, 18:10)

    systemix [utilizator]

    Microsoft, te rog.... Nu te apuca sa-ti ceri scuze de la niste birocrati care nu au lucrat o zi productiva in viata lor. Eu si ceilalti oameni productivi te rugam sa-i boicotezi pe nesimtitii aia si sa-ti retragi toate produsele din Europa, deoarece vad ca in acest continent tampit daca oferi mai mult consumatorului esti penalizat. Ce..?Le era greu sa-si instaleze alt browser daca nu le convine iexplorer? Mi-e scarba de lumea in care traim.
    • -1 (1 vot)    
      productivitate cu M$? glumesti. (Vineri, 8 martie 2013, 10:38)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui systemix

      Inseamna ca nu stii ce inseamna productivitate pe pc.

      Windows ti-o scade as zice cu 30%:
      1. Consuma prea multe resurse
      2. Este prost gandit in esenta lui, de aici consumul de resurse.
      3. Am trecut pe Linux ca nu am mai suportat ca un produs PLATIT sa imi faca atatea probleme.

      Surpriza: pe acelasi calculator Linux se misca mult mai bine. Mereu, nu ca Windows doar la inceput.

      4. Aplicatii disponibile rapid pentru instalare pentru orice domeniu, nu pierzi timp sa le cauti pe internet.
  • -1 (1 vot)    
    Dar amenda ca te obliga sa cumperi Windows? (Vineri, 8 martie 2013, 10:40)

    bedexe [utilizator]

    Alegeti un laptop decent si veti vedea ca sunteti obligati sa platiti si Windows.

    Pe asta nu se sesizeaza UE ?