Brandul romanesc Serioux lanseaza prima sa tableta cu Windows 8. Are ecran de 9,7 inch, iar pretul este de 1.999 lei

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 12 martie 2013, 12:30 Economie | IT


Serioux W971
Foto: NOD
Network One Distribution (NOD), cunoscuta anterior cu denumirea Asesoft Distribution), lanseaza prima sa tableta cu sistem de operare Windows 8, modelul Serioux SW 971TAB. Tableta dispune de 32 GB stocare SSD, cantareste 900 de grame, iar autonomia de lucru promisa este de 3 ore jumatate. Pretul este de 1.999 lei

Tableta Serioux SW 971TAB este echipata cu procesor Intel Atom Dual-Core N2600 cu o frecventa de 1,6 GHz, care permite rularea cursiva a sistemului de operare. Ecranul multi-touch, cu tehnologie IPS, are o diagonala de 9,7 inchi si o rezolutie de 1024 x 768 pixeli.

Tableta integreaza o memorie de tip SSD de 32 GB. Pentru video-conferinte, Serioux SW 971TAB dispune de o camera foto-video frontala de 1,3 MP.

Tabletele Serioux reprezinta una dintre categoriile de focus pentru Network One Distribution. Dupa lansarea acestei categorii de produse, in ultimul trimestru al anului trecut, am inregistrat vanzari de 15.000 unitati, iar pentru anul in curs estimam o cota de piata de 20% si o gama completa de modele"
, spune intr-un comunicat de presa, Razvan Ziemba, Director General Network One Distribution.

Serioux este un brand romanesc creat in anul 2006 ,iar in prezent se gaseste pe categorii de produse diverse, precum tablete, eBook-uri, sisteme de navigatie, rame foto digitale, media playere, periferice pentru PC-uri si pentru gaming, sisteme audio, camere web si console de jocuri

Network One Distribution (NOD - cunoscuta anterior cu denumirea Asesoft Distribution), companie detinuta integral de Iulian Stanciu, a avut afaceri de 210 milioane euro in 2012, in crestere cu 5% fata de anul anterior.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4935 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    nu prea Serioux, astia (Marţi, 12 martie 2013, 12:37)

    ArbaitArbaits [anonim]

    Nu au si ei un site, ceva? Uriasii astia care au 20% din piata? :))
  • +7 (11 voturi)    
    Slab ... (Marţi, 12 martie 2013, 13:20)

    NKD [utilizator]

    Nu inteleg cine ar alege o chinezarie no-name branduita de romani, cand pentru ~300 lei in plus se poate achizitiona un Asus VivoTab Smart care are: un procesor mai bun (Z2760 vs 2600), un display de rezolutie mai inalta (1366 x 768 vs 1024 x 768), 64 GB de stocare vs 32 GB (Win8 'mananca' cel putin 14 deci raman utilizabili cam 15-16 GB), 8.5 ore autonomie vs un amuzant si trist in acelasi timp 3.5 ore si, nu in ultimul rand, garantia unui brand cu vechime in domeniu. Pentru 1200-1300 lei , o astfel de tableta ar fi fost atragatoare. La 2000 lei, e o gluma proasta.
    • -1 (1 vot)    
      pai... (Marţi, 12 martie 2013, 14:28)

      namorue [utilizator] i-a raspuns lui NKD

      si Asus (ASUSTeK Computer Inc) sunt din Taiwan (officially the Republic of China) - sau China Libera... Acolo s-a refugiat guvernul chinez cand comunistii au preluat puterea in China... oricum un mare procentaj din componentele unui produs IT provin din China pentru ca e tara care extrage in proportie de 90% la nivel global acele metale rare in lipsa carora tu nu ai ai avea pc, mobil etc.
  • +3 (3 voturi)    
    Of of (Marţi, 12 martie 2013, 13:36)

    JLS [utilizator]

    Daca taceai filosof ramaneai....uite ce am gasit pe google la cuvantul cheie 'serioux'
    http://www.serioux.ro/
    • +2 (2 voturi)    
      Calitate indoielnica (Marţi, 12 martie 2013, 14:27)

      GigiM [utilizator] i-a raspuns lui JLS

      Eu mi-am luat un stick si un mouse de la ei si ambele s-au stricat relativ repede(in prima jumatate de an), nu stiu ce sa zic despre calitatea produselor. Retineti ca e o parere subiectiva.
  • +1 (1 vot)    
    arata bine dar... (Marţi, 12 martie 2013, 16:57)

    UglyKidJoe [utilizator]

    pe foametea asta mi se pare scump, insa le urez bafta la vanzari
  • +1 (1 vot)    
    Cine cauta, gaseste (Joi, 14 martie 2013, 12:03)

    emanuelalin [utilizator]

    Salut! Nici eu nu m-am putut hotari ce tableta sa imi iau, si am dat si eu de firma asta, dar nu stiam ce sa cred despre ea. Am decis sa mai caut, sa nu arunc banii aiurea, si in cele din urma am gasit si eu Asus Vivo Tab Smart la QuickMobile pe site, si n-am regretat ca am dat bani in plus. Si toate specificatiile erau exact acelea de pe site. Mai bine dai bani in plus, dar stii ce cumperi.