Bill Gates: Ctrl+Alt+Del a fost o greseala

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 septembrie 2013, 21:46 Economie | IT


Co-fondatorul Bill Gates afirma ca decizia de a folosi combinatia de taste Ctrl+Alt+Del ca o comanda pentru logarea pe un PC a fost o greseala, scrie The Daily Telegraph.

Creata initiala pentru o comanda de reboot, Ctrl+Alt+Del permite acum utilizatorilor sa se logheze la Windows si sa acceseze task manager.

Bill Gates a afirmat insa, la o campanie de strangere de fonduri la Universitatea Harvard, ca vina pentru aceasta combinatie ii apartine inginerului IBM David Bradley, sustinand ca el a pledat pentru un singur buton.

"Am fi putut avea un singur buton, dar tipul care a facut tastatura IBM nu a vrut sa ne dea butonul nostru", a spus el.

Bradley a conceput initial Ctrl+Alt+Esc pentru a genera un reboot, dar a descoperit ca e destul de usor sa atingi partea stanga a tastaturii cu mana si sa restartezi computerul accidental. A trecut atunci la Ctrl+Alt+Del - o combinatie care este imposibil de facut cu doar o mana pe tastatura.

In discursul sau, miliardarul american a laudat tastatura IBM, afirmand ca cele doua companii "au facut cateva lucruri destepte" in primele zile ale computerului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





11532 vizualizari

  • -12 (18 voturi)    
    CTRL+ALT+DEL (Vineri, 27 septembrie 2013, 22:13)

    ady624 [utilizator]

    Bag mâna în foc pentru a demonstra că se pot apăsa cele trei taste cu o singură mână. Stânga sau dreapta, la alegere :)

    Adrian
    • +4 (4 voturi)    
      pe tastaturi vechi nu puteai (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 1:37)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      doar pe astea noi... poate oricine :)
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt de acord cu tine (Luni, 30 septembrie 2013, 17:06)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

        Dar articolul trebuia să spună "A trecut atunci la Ctrl+Alt+Del - o combinatie care ERA imposibil de facut cu doar o mana pe tastatura." Asta am atacat eu... probabil am fost prea sarcastic :)

        Adrian
  • -1 (23 voturi)    
    Cam tarziu cu criticile devenite publice (Vineri, 27 septembrie 2013, 22:26)

    uluit [utilizator]

    Degeaba "au facut cateva lucruri destepte", daca nu s-au mentinut in domeniul inovatiei si al concurentei. Mai ales cand, o companie atat de mare precum Microsoft, a cerut o multime de bani pentru produsele sale de software. Windows (ca sa dau doar un singur exemplu) a fost si este un sistem plin de "bug-uri", dificil de configurat cu drivere pentru fiecare componente "Plug and Play". As putea spune c-au gresit fundamental la partea de interfata, facand multe schimbari "neprietenoase" si mai ales, dezvoltarile noilor versiuni, au mentinut cam aceeasi arhitectura.
    • +8 (16 voturi)    
      O fi de cacat Windows-ul (Vineri, 27 septembrie 2013, 23:52)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      O fi de cacat Windows-ul

      dar faptul ca il poate folosi orice prost

      il face genial....
      • +6 (12 voturi)    
        Ca bine zici (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 1:39)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        De dovezi nu ducem lipsa :))
      • -1 (5 voturi)    
        Pe de alta parte, ... (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 10:55)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        ... la fel de orice prost poate folosi OSX sau Linux, doar ca in cazul OSX putini isi permit, si in cazul Linux, ca urmare a marketing-ului MS in principal, putini se gandesc sa incerce.

        MS are meritele lui, da' si-a cam trait traiul si mancat malaiul. Evident, nu va disparea, da' firma e clar pe un trend descendent, din punct de vedere al relevantei in domeniul tehnologiei informatiei.

        Acum 20 de ani aproape nu vedeai Mac-uri in mediul corporate, azi sunt extrem de frecvente. Chiar daca inca e copilu' vitreg, incepe sa-si faca loc si Linux pe desktop-urile corporate - mai ales acolo unde exista o preocupare sporita pt. securitatea datelor.

        Pe piata mobila, Android si iOS au impreuna peste 90%, si din firimiturile care raman MS are doar o mica parte - care va mai scadea, in urma ruperii parteneriatului cu Nokia.

        Pe servere MS sta deja de ani de zile foarte prost. Singura chestie folosita pe scara larga in mediul corporate e Active Directory - Exchange n-are nici pe departe aceeasi raspandire. Chiar si-asa, faptul ca Samba 4 tocma' ce e proaspat iesit din cuptor, cuplat cu scaderea continua, desi inca lenta, a dominatiei MS pe desktop, va eroda probabil in timp si pozitia Active Directory - care dpv tehnic e un produs cu probleme.

        Asa ca vezi tu, poate Windows a fost genial la vremea lu' WfW sau W95, prin faptul ca a pus o interfata grafica revolutionara pe hardware ieftin, da' in momentul de fata incepe sa fie cam relicva. Cam ca o soba de teracota construita acum 30 de ani (de fapt mai rau de-atat - soba aia macar e decorativa): incomod de folosit, scumpa, cu eficienta redusa, da' care ar cauza o bataie de cap prea mare ca sa fie demolata. Asa ca va supravietui pana la prima renovare masiva - da' atunci dispare complet.
        • 0 (0 voturi)    
          XBox (Duminică, 29 septembrie 2013, 12:09)

          danicriss [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Ai uitat totusi sa incluzi in analiza: Office, Visual Studio (incl. C#), XBox. Nu sunt la fel de calificat ca tine sa fac astfel de analize, dar meritau mentionate. Iar ca o parere personala, kinect mi se pare ca are viitor.
          Cheers,
          D
    • +1 (5 voturi)    
      Sa critici MS pt. ca s-a oprit din inovatie ... (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 10:43)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      ... dupa ce-a ajuns cam cvasi-monopol pe desktop e ca si cand ai critica un bogat ca traieste fara sa faca nimic - poti s-o faci, da' nu ajuta la nimic, si in fapt, din punct de vedere al bogatului, e de-a deptul ilogic.

      In momentul in care a ajuns cvasi-monopol pe anumite domenii, tot efortul MS s-a concentrat pe mentinerea status quo-ului - ceea ce insemna inhibarea inovatiei nu doar la MS ci si la firmele concurente. De ce-ar fi contribuit MS la schimbarea situatiei, cand situatia curenta lor le aducea multe miliarde de dolari incasari anual? Ca firma axata pe profit, modul lor de actiune a fost cat se poate de logic.
  • +15 (17 voturi)    
    Ctr+C and Ctr+V (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 3:12)

    CristianDragoi [utilizator]

    Combinatiile astea de taste le stie toata lumea... inclusiv Premierul Romaniei
    • +7 (9 voturi)    
      dA (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 3:44)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui CristianDragoi

      Da, le stie, dar Ro are nevoie acum de Ctrl+Alt+Del... upgradarea BIOS-ului......si ceva RAM in plus la majoritatea populatiei....
      • +2 (4 voturi)    
        Kaspersky (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 5:17)

        CristianDragoi [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

        No, ca bine le zici!
        Ne mai trebuie un ativirus serios cu un firewall meserias... numai sa nu fie de la rusi...
        • +2 (2 voturi)    
          Las ca ne-a aranjat Ponta un firewall. (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 8:58)

          .... [utilizator] i-a raspuns lui CristianDragoi

          Nu ai auzit ca SRI-ul nashului sau va asigura securitatea tuturor providerilor de servicii IT?
      • +4 (4 voturi)    
        RAM n-ajuta, ... (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 10:59)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

        ... tre' software actualizat. Ala ar fi responsabilitatea scolii. Cu ministri gen Abramburica la invatamant problema asta e insa rezolvata pe termen lung ...