Doi cercetatori au preluat de la distanta controlul unei masini Tesla pe care au reusit sa o opreasca din mers

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 6 august 2015, 17:16 Economie | IT


Tesla Model S
Foto: Tesla Motors
Doi cercetatori de securitate informatica au gasit sase vulnerabilitati software la o masina Tesla Model S si au reusit sa o opreasca de la o viteza mica (8 km/h), scrie Financial Times. Totusi, cei doi au mentionat ca au avut mai intai acces in interiorul masinii pentru a o "infecta" cu malware si spun ca Tesla Motors sta mult mai bine decat orice alt producator auto la partea de securitate informatica. Tesla a lansat si un update pentru a rezolva problemele semnalate, noteaza Reuters. "Internetul este un loc ostil pentru cei neinitiati", spune unul dintre cercetatori, avertizand industria auto ca trebuie sa ia masuri pentru a securiza masinile "conectate".

Kevin Mahaffey, director de tehnologie la Lookout si Marc Rogers, cercetator principal la Cloudflare au decis sa incerce sa "sparga" o Tesla Model S fiindca aceasta companie intelege mult mai bine partea software in comparatie alti jucatori ai industriei auto.

Pentru a face insa demonstratia, cei doi au avut insa acces la interiorul masinii cu un cablu Ethernet si au infectat-o cu malware, altfel neavand cum sa controleze apoi masina de la departare.

Apoi, intr-o parcare, cei doi au trimis comenzi masinii de la distanta, de pe un iPhone, reusind sa deschida usile, portbagajul si sa faca astfel incat toate ecranele din bord sa se inchida.

Citeste articolul complet pe 0-100.ro








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5373 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 6 august 2015, 18:13)

    pathfinder [utilizator]

    Antivirusi pentru masini?
    Pai daca-i piata, de ce nu?!?

    Da' pentru motocilete pe cand?
    Sau pentru frigider?!?
    • +1 (3 voturi)    
      producatorii auto sunt oricum cam tolomaci (Vineri, 7 august 2015, 10:40)

      alin [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

      masinile conectate trebuie conectate doar la sistemul de infotainment nu si la computerul de bord care controleaza deplasarea autovehicului, desigur acest lucru se poate intampla doar daca au avut intai ideea sa tina separate cele 2 sisteme daca insa au un sincug pc care le controleaza atunci isi merita soarta.
      • -2 (2 voturi)    
        mda (Vineri, 7 august 2015, 11:40)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui alin

        Noroc de ei ca existi tu! Ce s-ar face producatorii auto fara opinii avizate ca ale tale? Nu stiu ei cum sta treaba cu tehnica computerizata la o masina, dar vii tu cu viteza din spate si le arati calea cea dreapta!
        Bravo!!
    • +2 (2 voturi)    
      The Internet of Things (Vineri, 7 august 2015, 10:45)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Hmm, se sparie gindul...
  • -2 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 august 2015, 18:29)

    [anonim]

    • +4 (6 voturi)    
      PR stunt (Joi, 6 august 2015, 19:24)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui

      adicatelea mai pe limba noastra, reclama mascata. Tesla e cea mai sigura, vrea sa transmita articolul. mai sigura decat?.. miliardele de masini care nu pot fi controlate de nici un fel de pe internet?..
    • 0 (0 voturi)    
      securitate (Luni, 10 august 2015, 18:20)

      yo [anonim] i-a raspuns lui

      Sunt total de acord cu tine si ma gindesc cum de ai adunat atitea voturi negative?

      Nu suntrem o societate pregatita din punct de vedere a securitatii informatiei.
  • -1 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 august 2015, 18:42)

    [anonim]