Ordonanta promisa luna trecuta de Guvernul Tudose pentru a nu scadea salariile IT-istilor intarzie sa apara/Surse: In lipsa solutionarii, sunt companii IT care nu vor suporta diferentele la salariile nete ale angajatilor, cu riscul pierderii acestora

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 12 decembrie 2017, 21:46 Economie | IT


Programator
Foto: Dreamstime
Guvernul Tudose nu a adoptat inca ordonanta promisa luna trecuta pentru ca salariile celor din IT scutiti de impozitul pe venit sa nu scada in urma trecerii contributiilor sociale din sarcina angajatorului in cea a angajatului, de la 1 ianuarie 2018. Surse din industria IT au precizat pentru HotNews.ro ca 'in lipsa solutionarii acestei probleme, sunt companii care vor decide sa nu suporte diferentele la salariile nete ale angajatilor, chiar daca asta inseamna sa ii piarda pe unii dintre ei si daca vor angaja altii va fi cu salariile marite.' Pe de alta parte, Guvernul a strecurat intr-o Ordonanta de Urgenta adoptata miercuri o prevedere care pune la adapost bugetarii care beneficiau pana acum de scutirea impozitului pe venit.

"In lipsa solutionarii acestei probleme, sunt companii care vor decide sa nu suporte diferentele la salariile nete ale angajatilor, chiar daca asta inseamna sa ii piarda pe unii dintre ei si daca vor angaja altii va fi cu salariile marite. Motivul este ca nu doresc sa transmita angajatilor mesajul ca vor suporta orice fel de impact, oricand, indiferent de masurile care se iau - pentru ca asta pune o presiune bugetara foarte mare, pe care multi nu si-o permit in acesti termeni.

Alte companii vor prelua din bugetul lor impactul asupra salariilor nete - insa nu formal, cel putin pentru o perioada, ci prin acordarea de bonusuri care sa compenseze scaderea salariului net. Temerea este ca modificarile curente cu transferul contributiilor vor fi 'intoarse' si atunci vor ramane in vigoare salariile brute marite, fara posibilitatea sa mai fie reduse, cu impact financiar foarte mare asupra companiilor.

Si din pacate avem semnale si ca unele companii vor sa recurga din nou la folosirea PFA, care par sa beneficieze de un regim fiscal mai bun decat angajatii - chiar daca asta presupune alt gen de riscuri
.", au precizat pentru HotNews.ro surse din industria IT.

  • Ce a promis premierul Tudose pentru piata IT si ce a rezolvat pana acum

Premierul Mihai Tudose a anuntat, in data de 23 noiembrie din acest an, in Parlament ca Guvernul va da o ordonanta dedicata salariatilor cu handicap si a celor din IT, astfel incat veniturile sa nu le scada in urma trecerii contributiilor de la angajatori la angajati. "IT e un sector strategic", a declarat Tudose in timpul discursului de la motiunea de cenzura.

Reamintim ca majoritatea salariatilor din IT si cei cu dizabilitati ar urma sa aiba veniturile scazute in urma trecerii contributiilor de la angajatori la angajat, pentru ca in  cazul celor doua categorii de salariati impozitul pe venit e zero, in timp ce restul salariatilor platesc la acest moment impozit pe venit de 16%. De la 1 ianuarie, impozitul pe venit al salariatilor urmeaza sa scada de la 16% la 10% pentru a contracara efectul trecerii contributiilor, dar in cazul salariatilor din IT si cu dizabilitati efectul de compensare nu poate functiona, dat fiind impozitul zero platit de acestia.

O astfel de Ordonanta dedicata IT-istilor si persoanelor cu dizabilitati nu a fost adoptata pana acum.

Pe de alta parte, Guvernul a adoptat miercuri, 6 decembrie, o Ordonanta de Urgenta pentru modificarea si completarea Legii-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice, in care exista o prevedere care ii pune la adapost de diminuarea salariilor pe toti bugetarii care erau scutiti pana acum de impozitul pe venit.

  • "De asemenea, pentru a evita diminuarea drepturilor salariale ca urmare a noilor masuri de transfer a contributiilor din sarcina angajatorului in sarcina angajatului, Guvernul a aprobat acordarea, incepand cu 1 ianuarie 2018, a unei majorari salariale de 28,5% fata de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017, pentru personalul platit din fonduri publice care beneficiaza de scutire de impozit pe venit la 31 decembrie 2017, potrivit Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.", se arata in comunicatul Guvernului.

Piata IT din Romania valoareaza aproximativ 5 miliarde de euro si avea peste 100.000 de angajati la sfarsitul anului trecut

Antrerenorii grupati in Asociatia Patronala a Industriei de Software si Servicii din Romania (ANIS) au reclamat luna trecuta ca firmele din domeniul tehnologiei informatiei si comunicatiilor (IT) din Romania vor suporta costuri salariale cu angajatii din acest sector cu 15% mai mari in anul 2018, fata de ianuarie 2017, ca urmare a masurilor fiscale anuntate recent de Guvern, de mutare a contributiilor sociale de la angajatori la angajati, cumulate cu eliminarea plafonului la plata contributiilor aplicate deja de la inceputul anului in curs.

Oficialii ANIS au precizat pentru HotNews.ro ca 'sunt companii din industria tech care au pana la 80% din angajati scutiti  iar impactul potential pentru fondurile salariale ale acestor companii este semnificativ. Chiar in conditiile in care companiile fac trecerea contributiilor la angajati si maresc salariile brute, pentru angajatii scutiti de impozit se va resimti o scadere a veniturilor de 6-7%".

O alta asociatie a industriei IT, Asociatia Romane pentru Industria Electronica si Software Transilvania (ARIES), a facut publice recent rezultatele unui studiu privind piata IT din Romania.

Potrivit studiului, citat de Agerpres, numarul companiilor din IT la nivel national a crescut in perioada 2011 - 2016 de la 9.823 la 14.339 si se previzioneaza ca la finalul anului 2017 se va depasi numarul de 17.000, cifra de afaceri cumulata a firmelor de IT dublandu-se in ultimii 6 ani, la 5 miliarde de euro.

In perioada 2011 - 2016, s-au inregistrat, practic, cu aproape 50% mai multe firme cu profil informatic, in contextul in care segmentul IT detine o pondere din ce in ce mai crescuta in economia nationala, depasind, impreuna cu domeniul tehnologiilor comunicatiilor, 6% din PIB.

In cele 14.339 firme inregistrate in anul 2016 lucrau peste 100.000 de angajati, numarul acestora crescand cu 75% in ultimii sase ani. Mai mult decat atat, in perioada analizata, se remarca dublarea numarului de start-up-uri, ceea ce indica aparitia pe piata si a tinerilor antreprenori, promotori de noi idei, noi solutii si o noua atitudine in business, completand astfel companiile cu experienta care au crescut in ritm sustinut in ultimii ani.

In intervalul 2011-2016, numarul start-up-urilor aproape s-a dublat (de la 1.806 start-up-uri in 2011, la 3.795 start-up-uri in 2016), iar ponderea lor in totalul companiilor a crescut de la 18,4%, in 2011, la 26,5%, in 2016. Se remarca ponderea mare a start-up-urilor din Cluj-Napoca, unde, in decurs de 6 ani, cresterea acestui tip de business a fost de 281%, se mai precizeaza in studiul citat de Agerpres.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





14730 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    . (Marţi, 12 decembrie 2017, 23:24)

    Ingwar [utilizator]

    am inteles ca in 2018 Romania nu prea va vedea drumuri noi ca psd-ul a cheltuit banii pe pomene electorale.
    inca au luat si de la IT si au tranfserat asistatilor sociali, in plus PSDistii si cei din ALDE tre sa aiba toti cite o vila in Brazilia sau Monaco.
  • -21 (33 voturi)    
    Adica, si ei, asistatii social vor plati taxe? (Marţi, 12 decembrie 2017, 23:35)

    newlook [utilizator]

    Adica, si ei, asistatii social vor plati taxe?
    • +15 (21 voturi)    
      bre niuloace (Miercuri, 13 decembrie 2017, 8:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      asistatii aia din IT platesc la stat de citeva ori mai mutl decit salariatul mediu, chiar si fara impozit.
      La 5000 de lei net cit e salariul mediu in IT, asistatul IT-ist plateste la stat 2500 de lei. La 2500 cit e netul mediu, salariatul plateste vro 2000. Pe linga asta poti sa mai adaugi si diferenta de TVA platita de cei doi, si vei vedea cum asistatul din capul tau odihnit plateste mult mai mutl decit salariatul mediu.

      Si... s-ar putea sa ajungi sa fii contemporan cu disparitia asistatilor din IT. Daca legile justitiei trec in forma asta si daca se tot pun piedici celor cu salarii mari, s-ar putea sa vezi o relocare in masa a IT-ului si in general a angajatului corporatist, atit de urit de romanul mindru ca e roman, invatat sa mearga la serviciu doar ca sa aiba de unde se intoarce. Si-o sa ramanti in tara noi, poporul PSD, impreuna cu PSD, sa va votati mariri de ajutor social contra legalizarea furtului pina veti ajunge sa mincati coaja de copac.
      • -2 (6 voturi)    
        Drum bun. Cereti nemtilor asistenta sociala (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:10)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Drum bun. Cereti nemtilor asistenta sociala. Foloseste aceleasi argumente...dar stai, nemtii nu prea au simtul umorului.
        • +1 (1 vot)    
          De ce sa cer asistenta sociala? (Joi, 14 decembrie 2017, 10:09)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Romania imi ia 35% din venituri si nu-mi da mai nimic la schimb. La doctor trebuie mers tot cu spaga sau la canbinet privat, la scoala tre sa cumperi de toate, sa faci pregatire ca altfel nu ia copilul mai mult de 9, la pasapoarte sau permise de conducere tre sa stai la cozi infernale, auotstrazi nu avem, etc, etc.
          Pe cind Germania imi ia ce-i drept 45% si imi da inapoi servicii medicale, educationale, infrastructura, civilizatie, birocratie redusa, meritocratie, etc, etc.


          Asha ca decit sa stau in romania unde tot postacul milog ma considera asistat dupa ce imi ia 35% din venit, mai bine merg in Germania, unde contra 45% din venit sunt respectat si primesc inapoi serviciile pentru care platesc. Unde mai pui ca nu mai sponsorizez din banii mei nici ajutorul social, nici toate amantele si nepotii cocotati prin cine stie ce consiliu de administratie pe salariu de 10.000 de euro pe luna, nici fata lui daea angajata la ministeru' lu' tac'su. Ni nici pe toti soferii de corupti ajunsi parlamentari care sa ma injure la tv, sau ministri precum genunche care nu stiu nici macar sa vorbeasca corect.
          • 0 (0 voturi)    
            asa e doar (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 22:54)

            gogabi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Asa e doar ca in Romania platim 10 % imp + 10% cass + 25% cas +2 % deci e cam 47% dar poate mi-a scapat ceva
            • 0 (0 voturi)    
              In IT nu se plateste acel 10% impozit (Luni, 18 decembrie 2017, 13:37)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gogabi

              De aia am zis 35%, care e de fapt 37%
  • -25 (39 voturi)    
    la toți ni greu (Marţi, 12 decembrie 2017, 23:39)

    Iulianu [utilizator]

    Asta este, stimabili IT people, voi și necăjiții cu dizabilități aveți scutiri, că o duceți greu cu toții. Restul, oameni cumsecade, contribuie din gros. Așa să vă ajute.
    • +10 (16 voturi)    
      Ce nevoie ai de oameni destepti ??? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:01)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Iulianu

      Hotii numai cu ajutorul prostilor stapanesc si vor satpani Romanica...
    • +9 (15 voturi)    
      Cred ca mai greu "vi" este sa ganditi (Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:34)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Iulianu

      datorita facilitatilor fiscale s-au facut investitii straine si interne, s-au creat locuri de munca si se platesc bani la bugete (locale si nationale). sa nu mai vorbim de serviciile pe orizontala folosite de aceste firme, servicii care aduc noi bani la bugete si locuri de munca. Dispar facilitatile (IT este o industrie cu valoare adaugata mare in care ponderea costului fortei de munca inalt calificata e mare) dispar investitiile, dispar firmele de servicii pe orizontala, dispar banii la bugete, creste somajul, scade bugetul. Lucrurile sunt simple, chiar pentru o minte de psd-ist.
    • +12 (16 voturi)    
      IT-ist... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:02)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Iulianu

      IT-ul produce 6% din PIB (conform articolului). PSD-ul în loc să ajute domeniul, le dă în cap. Vrei să-ți zic ce se va întâmpla? Îti fac copy paste dintr-un mesaj de linkedIn:

      Dear XXXXXX,
      Hope you are well,

      I read your profile with great interest. It is your experience within [.....] engineering that really stands out and why I wanted to get in touch. Why? I currently support a leading manufacturer of semiconductors for the automotive sector that are looking for an experienced [....]"

      Și mesaje ca astea primesc unul la două săptămâni. Până acum nu am răspuns. -16% la salariu e un motiv imens pentru care să apăs reply. Rămâneți cu PSD-ul.
      • -5 (11 voturi)    
        si la buget cu cat contribuie? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 12:30)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

        Oracle, cea mai mare firma de IT din tara are o cifra de afaceri de 900 milioane
        a platit un impozit de 23 de milioane
        are o marja a profitului de 2%
        acum te las sa-mi explici unde e "plus-valoarea" "valoarea adaugata mare" "profitabilitatea" sau m cum vrei sa-i spui
        p.s. e ca si cum te-ai plange ca dupa ce nastase si ponta te-au scutit de 16% impozit vine dragnea si te scuteste doar de 10% impozit si iti scade salariul cu 6%. e dizgratios (ca sa fiu elegant si sa treaca comentariul de moderator)
        • 0 (6 voturi)    
          Răspuns dizgrațios (Miercuri, 13 decembrie 2017, 13:45)

          TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

          Cifră de afaceri de 900 de milioane. Cheltuieli: 874.897.818. Dacă se mută în altă parte... minus ~874 milioane în economia românească. (sub formă de salarii, impozite plătite de salariați servicii către alte firme, TVA plătit de angajați, etc... etc..).

          Ai idee ce înseamnă 1.000 de angajați din 138.000 de mii. Picătură într-un ocean. Cât crezi că e de dificil ca Oracle să închidă prăvălia? Vezi cazul Intel anul trecut (ca referință).

          Ce e dizgrațios, e felul vostru de a gândi. Dacă ăla are bani, de ce să nu-mi dea și mie? Sau înseamnă că i-a furat (în cazul politicienilor, e cam 90% adevăr). Total greșit. Dar na, la un IQ sub medie, e singura explicație posibilă. Și chiar dacă i-a furat, se pedepsesc vinovații, nu tot poporul. 2% profit. Știi care e marja de profit pentru producătorii auto (middle class)? Îți zic eu: 5% în medie. Probabil societățile abonate la contracte cu statul român râd de toți producătorii auto (ei probabil pentru 50% nici nu s-ar ridica din pat).

          Ce mă ține în România acum sunt exact banii ăștia. Dacă ajung să plătesc taxe 45% din brut în România, mai bine mă mut în altă țară. Unde primăria nu dă banii pe brăduți, în loc de semafoare. Sau unde guvernul nu dă banii pe bomboane pentru copii în loc să facă autostrăzi. Și vezi că diferența nu e 6%.... e 16%. La salariul brut acum de 1.000 lei, netul e 835, cheltuieli firmă: 1.230. La salariul brut de 1.230 din ianuarie, netul va fi 719,5. Învățați matematică de generală. (sau postacii n-au nevoie?)

          Scutirea de impozit a adus lucruri bune pentru domeniu: mai multe joburi, oameni calificați rămași aici, etc... etc... Banii pe care Dragnea îi dă asistaților sociali ce aduc? Găuri negre. Nu valoarea adăugată, nu educație, nimic. Dacă ar tăia asistații sociali și ar da la profesori, ar pierde masa electorală dependentă de banii lor.

          Comentariul ăsta a fost pentru cultura ta generală. În loc să te gândești cum să faci să treacă un comentariu de moderator, mai bine pune mâna pe o carte. ASAP.
          • -4 (4 voturi)    
            n-ai priceput nimic (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:47)

            Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

            1) cheltuielile Oracle nu sunt in facute in Romania
            2) nu am mentalitatea "daca are ala de ce nu-mi da si mie" ci am mentalitatea ca daca firmele si salariatii dintr-un anumit domeniu platesc taxe de ce sa fie altele scutite? ca fac profit mare? tocmai am demonstrat ca nu?
            unde e beneficiul romaniei in chestia asta?
    • -4 (6 voturi)    
      Ar trebui sa primesti si tu scutire (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:27)

      Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui Iulianu

      dar nu pentru IT.
      Citeste legea, vezi ca mai sunt cativa, vezi ca mai e HORECA, care include turism, restaurante, etc, vezi ca scrie in lege, daca stii sa citesti.
  • +19 (21 voturi)    
    . (Marţi, 12 decembrie 2017, 23:40)

    Ingwar [utilizator]

    nu vad alta solutii decit alegeri anticipate, cred ca toata lumea este de acord ca psd+alde+udmr duc tara in criza. chiar faptul ca dupa ultiumele sondaje PSD a pierdut o buna parte din electorat spune mult de la sine. tre de vazut legal daca exista criza politica atunci conform constitutiei se dizolva parlamentul. daca partenerii Romaniei vor fi de acord cu acest scenariu atunci gasca penala va fi maturata de pe scena politica a tarii
    • +6 (6 voturi)    
      n-ai cum sa le provoci (Miercuri, 13 decembrie 2017, 8:45)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Atit timp cit majoritatea nu vrea anticipate, nu ai cum le provoca.
  • +13 (13 voturi)    
    Adica? (Marţi, 12 decembrie 2017, 23:45)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Doar nu insinuati ca nu s-au tinut de cuvant... din nou!
  • +10 (10 voturi)    
    Gandurile lui 2dose acum (Marţi, 12 decembrie 2017, 23:58)

    un_carnat [utilizator]

    "Noi cand v-am spus ca nu putem da lege sa nu mai bata vantul..."

    Inca o data, multumim pesede
  • +16 (16 voturi)    
    lol (Miercuri, 13 decembrie 2017, 6:26)

    toxx [utilizator]

    abia astept sa se care o firma ca Oracle sau IBM prin Bulgaria sau undeva langa, sa vedem cum o sa fuga 2dose si dragnea alergati cu pietre de votanti. O sa ajungem sa ne dam in cap pe strada pentru 10 lei. Oricum primii pleaca Renault, ei nu sunt in stare sa faca podul de la Domnesti, daramite autostrada Pitesti - Sibiu
    • +2 (4 voturi)    
      inca nu (Miercuri, 13 decembrie 2017, 8:39)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Deasemenea Microsoft Romania a anuntat deja ca nu va modifica nimic la contractele angajatilor urmand ca acestia(angajate) sa suporte integral "gaura" generata de ideile PSDiste.
    • +4 (6 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:42)

      un_deget_de_secaturi [anonim] i-a raspuns lui toxx

      • +4 (4 voturi)    
        Uhm (Miercuri, 13 decembrie 2017, 12:18)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

        Iti da-i seama ca odata cu investitorii pleaca si angajatii calificati ai acestora !


        Poate ar trebui sa ii multumim PSD-ului pt imboldul de a pleca din aceasta tara, sa fim seriosi, din 89 incoace nu s-au schimbat multe in mentalitatea si valorile societatilor romanesti. Avem mai multe mall-uri, atat !

        Cum spunea cineva mai devreme aici, butonul ala Reply de pe linkdin pare din ce in ce mai atragator.
        • +1 (1 vot)    
          Comment sters de user (Miercuri, 13 decembrie 2017, 13:25)

          un_deget_de_secaturi [anonim] i-a raspuns lui tudor74

  • +5 (7 voturi)    
    Asteaptati si voi (Miercuri, 13 decembrie 2017, 9:03)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Daca trec repede legile justitiei face Dracnea cinste la tot cartieru' IT cu OUG cum a zis Tudose. Daca nu se mai gandeste...
    • +4 (4 voturi)    
      de unde? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:22)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      N-are de unde sa faca cinste, ca bugetul e gaurit si peticit de nshpe ori. Deja anul asta defictul va ramane 3% doar scriptic, prin aminari de plati si cheltuirea banilor din conturile firmelor de stat. Daca anul viitor economia mondiala incepe sa tuseasca, vom repeta criza din 2010.
      • 0 (2 voturi)    
        Se gaseste... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 11:22)

        doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Mai taie ce-a mai ramas de la investitii ceva, un pod, un capat de autostrada...
        • 0 (0 voturi)    
          asta deja au facut predecesorii (Luni, 18 decembrie 2017, 13:40)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

          Deja investitiile sunt la 20% din cit erau in 2010, an de criza. KM de autostrada in 2017 au ajuns deja la zero, spitalele regionale si republicane, miile de scoli si sutele de spitale au ramas doar pe hrtie, si tot asha. Basca ca anul asta au cheltuit dividendele de la firmele de stat aferente anului viitor. De la Ponta incoace se tot trage de buget pentru pomeni electorale.
  • -10 (20 voturi)    
    Solutia: sa nu mai fie asistati social IT-istii! (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:25)

    Miky60 [utilizator]

    Si sa incepa si ei sa plateasca impozit ca orice om. Ne-am saturat de tona de asistari sociale de lux lansate de psd-ciuma rosie inca de pe vremea lui Nastase si Ponta (cum e cazul IT-istilor) si sa mai inceapa si IT-istii sa plateasca ca orice om. Ca sunt multi-nationale puternice si in alte domenii nu doar in IT si toti angajatii platesc, deci sa ne lase IT-istii cu povestile lor de 2 bani si sa inceapa si ei sa plateasca ceva! Ciolos a fost SINGURUL care a vrut sa ii puna pe IT-istii sa plateasca si IT-istii AU STAT LA COADA sa voteze psd-ciuma rosie ca sa nu mai fie Ciolos premier si sa vina psd-ciuma rosie sa ii asiste social in continuare!
    • +9 (11 voturi)    
      Iti dai seama ca daca nu ar exista IT-istii.... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:55)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      In ce groapa si saracie ar fi Romania acum? IT-ul este singurul domeniu care mai produce bani in Romania. Ah si stai linistit ca doar PROGRAMATORII nu sunt impozitati, care reprezinta un procent relativ mic din domeniul IT.
      • -6 (12 voturi)    
        Daca nu ar fi IT-istii, Ciolos ar fi fost premier! (Miercuri, 13 decembrie 2017, 12:49)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        Ciolos a fost SINGURUL care a vrut sa ii puna pe IT-istii sa plateasca si IT-istii AU STAT LA COADA sa voteze psd-ciuma rosie ca sa nu mai fie Ciolos premier si sa vina psd-ciuma rosie sa ii asiste social in continuare!
        Aceasta scutire a plecat de la Adrian Nastase si a fost continuata de Ponta, asa ca IT-istii practic sunt sclavii psd-ului!
        • +2 (4 voturi)    
          Baliverne (Miercuri, 13 decembrie 2017, 18:28)

          mra [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          E diferenta mare intre a stii sa citesti si a discerne ce ai citit.

          Primo: Ciolos n-ar fi fost premier fiindca nu si-a dorit sa fie inregimentat politic.

          Secundo: Poate nu stii de ce s-a dat aceasta facilitate fiscala pentru IT.
          Tu nu intelegi ca asistatii din IT isi toaca banii in tara? Asta inseamna TVA catre stat.
          Basca contributii mult mai mari decat voi astia "normali" catre sanatate si pensii.

          Angajatorul plateste si el impozite catre stat.

          Iar asta cu IT-isti au votat PSD cine ti-a bagat-o in cap? Cred ca IQ-ul din IT e peste media celor cu drept de vot si nu vor vota niciodata un partid cu radacini din trecut.

          Si inca una de final. Lucez in IT de vreo 28 de ani si fii convins ca pana acum cativa ani am platit impozit pe venit mult mai mult decat unul "normal" intr-o viata
  • +6 (6 voturi)    
    Urmarea (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:50)

    vlad.pe [utilizator]

    Urmarea ar fi ca IT-istii buni sa isi caute de munca la alta firma si sa-si negocieze salariul, sa plece din țara sau sa muncească la negru, eventual un PFA la care sa declare o valoare mica.
  • +10 (12 voturi)    
    Singura "industrie" care mai merge in Romania (Miercuri, 13 decembrie 2017, 10:52)

    Frankie [utilizator]

    Singura "industrie" care mai merge in Romania este domeniul IT.
    PSD-ul va reusi s-o ingroape si pe asta, dupa ce a ingropat toata industria in anii `90. Se pricepe de minune.
    • -4 (8 voturi)    
      Degeaba merge daca nu plateste impozit (Miercuri, 13 decembrie 2017, 12:47)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Asa ca cu ce ma ajuta? Ei si restul de asistati social ai psd-ciuma rosie. In plus ne mai pomenim si cu psd-ciuma rosie la conducere din cauza lor, ca i-am votat mereu incepand cu Nastase care a dat legea asta a scutiri lor de impozit, continuata de Ponta, iar CIOLOS a fost singurul care a vrut sa opreasca aceasta asistare sociala si d-asta IT-istii au votat masiv psd-ciuma rosie ca sa nu mai fie Ciolos premier
      • +2 (4 voturi)    
        mickey, esti total pe linga (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:45)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        IT-istul nu plateste doar impozitul de 10%, restul contributiilor, adica 35% din brut, le plateste. Plus TVA pe tot ce consuma. Iar Ciolos nu a vrut sa opreasca scutirea de impozit (in caz ca ai, da un link care sa dovedeasca contrariul) ci a vrut sa taie conditia de suma minima produsa, adica sa relaxeze scutirea pentru start-up-uri.
    • -3 (3 voturi)    
      nu o sa-si ingroape psdul (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:49)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      proprii votanti. o sa ramana in tara doar asistatii sociali, bugetarii si It.
  • -3 (5 voturi)    
    IT-isti (Miercuri, 13 decembrie 2017, 13:35)

    A310 [utilizator]

    cei minunati , daca nu le place ceva , nu au decat sa plece , si vor constata daca in alte tari vor plati impozit sau nu
    • +6 (6 voturi)    
      pai cam asta vor face (Miercuri, 13 decembrie 2017, 14:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Daca trecu legile astea (si nimic nu pare sa le mai poata opri), mare parte din ei vor pleca in alte tari. |Tari in care vor platin, intr-adevar, impozit mai mare (ca 35% din brut platesc si aici). Dar macar acolo de impozitul ala vor primi asistenta medicala de calitate gratuita, servicii educationale pe bune, autostrazi, functionari decenti, birocratie redusa, etc, etc. Pin la urma banii in plus nu pot cumpara civilizatie. Si decit sa sponsorizez salariile tuturor amantelor de politicieni cocotate prin vrun consiliu de administratie, prefer sa cotizez la un stat care imi asigura o viata civilizata si decenta.
      • -4 (4 voturi)    
        In mod sincer , (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:34)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        le doresc toate cele bune .
        Eu de 10 ani cel putin cunosc "viata civilizata si decenta" din occident , dar o accept pentru nivelul salariului , dar niciodata nu m-as stabili in vest sau in SUA , cu toate ca am primit multe oferte , dar le-am refuzat in mod politicos .
        • +1 (1 vot)    
          na, tine de gusturi (Joi, 14 decembrie 2017, 10:16)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui A310

          Daca iti place spaga, descurcareala, pilele, atentia data la doctor, la profesor sau la politai ca sa rezolvi problema, gropile din asfalt, reparatul masinii la nea' giga din colt cu piese de la sh, aranjatul ITP-ului la vecinu, etc, etc, atunci probabil ca nu te-ai stabili nicicind intr-o tara unde legile se respecta si cine incearca sa se strecoare printre reguli e vazut ca un infractor.

          Am auzit pe unii preferind Germania in detrimetul SUA, ca le place mai mult ordinea predictibila, altii preferind SUA ca in Germania e prea plictiseala, altii dorind Suedia sau Canada penrtru serviciile sociale, altii Austria ca e clima mai ok. Dar din citi cunoscuti am prin lumea larga, inafara de unul care e exceptia, toti se simt bine acolo unde stau si nimeni nu s-ar intoarce acum in Romania. In schimb stiu foarte multi care se gindesc serios sa emigreze (citiva deja au facut-o si se felicita).
  • 0 (0 voturi)    
    prostie (Miercuri, 13 decembrie 2017, 21:33)

    drup [utilizator]

    Problema dragi mosului asistati e ca firmele din vest vor creste salariile - ca pana la urma e mai ieftin sa dai 4000 de euro pe un Java specialist in Romania decat 8000 in Vest cu oricate taxe vreti voi.
    Dar firmele romanesti nu vor putea si vor fi distruse de multinationale (le vor lua toti oameni).
    Si visele umede cu PFA nu se mai intorc la multinationala nu iti cere nimeni sa iei salariul prin nu stiu ce combinatii.
    Si asta de la un partid care cica sprijina capitalul romanesc.
    Mandru ca sunt roman!
    • +1 (1 vot)    
      problema e pusa gresit (Joi, 14 decembrie 2017, 10:22)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui drup

      In ziua de azi criza de angajati e atit de mare, incit firmele migreaza oriunde gasesc ceva angajati. Eu primesc saptaminal oferte de munca in Germania, Suedia, UK, Irlanda. Si daca ma decid sa plec, in maxim 2 luni imi gasescu un contract convenabil. Iar in Romania, in locul meu, fiorma nu va gasi pe cine sa angajeze. Spun asta pentru ca stiu cit degreu gasim azi un candidat decent. Si cind mai mult de jumate vor face ca mine, multinationalele, care nu stau daca nu au un numar minim de oameni, isi vor anunta angajatii ca se inchid, dar le ofera posibilitatea de relocare in tara x,y,z.

      Si toate astea nu neaparat pentru cei 7% diferenta, ci pentru felul miselesc cum s-au luat, pentru sentimentul asta ca ai fost buzunarit pentru ca niste nebuni sa mai intretina iluzia maririlor de salarii inca jumate de an pina ingenuncheaza statul de drept, asha beteag cum e el.