Guvernul vrea să scoată din piaţă aplicaţiile de taxi fără dispecerat şi serviciile precum Uber şi Taxify

de Raluca Abrihan     HotNews.ro
Luni, 21 mai 2018, 15:07 Economie | IT


Aplicatiile Star Taxi si Clever Taxi
Foto: Hotnews
Aplicaţiile precum Clever Taxi, Star Taxi, servicii ca Uber şi Taxify ar putea fi scoase din piaţă printr-o Ordonanţă de Urgenţă. Proiectul ordonanţei publicat de Ministerul Dezvoltării susţine că “din cauza acestor aplicații de taxi, concurența pe această piață este denaturată”.
Citeste continuarea pe StartupCafe.ro









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1432 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    guvernul rRomniei (Luni, 21 mai 2018, 15:14)

    levierul [utilizator]

    Guvernul Romaniei inca nu a reusit sa opreasca taximetristii pirati sa praduiasca strainii la Otopeni.
    Suntem condusi de hoti.
  • +9 (9 voturi)    
    Normal (Luni, 21 mai 2018, 15:22)

    Tescovin [utilizator]

    Ai lu Dragnea nu agreează nimic ce conține vorba „clever”.
  • +7 (7 voturi)    
    De ce ? (Luni, 21 mai 2018, 15:22)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Simplu , pentru ca ei nu cotizeaza la Shpartid .
  • +3 (5 voturi)    
    Sunteti incuiati rau la mine... (Luni, 21 mai 2018, 15:28)

    LLLL [utilizator]

    ..., voi inloc sa incurajati concurenta pentru a avea omul servicii de calitate faceti exact pe dos. Rau e sa nu ganditi si sa aveti functii de conducere....
    • -6 (14 voturi)    
      Calitatea serviciilor scade cu aceste aplicatii! (Luni, 21 mai 2018, 16:05)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      Sunt perioade in care este imposibil sa comanzi un taxi telefonic, practic acest serviciu devine inexistent.

      Ba, mai rau, mai pierzi si timp si nervi tot sunind degeaba la zeci de firme.

      Accesul la serviciul de taxi devine astfel conditionat de instalarea unor aplicatii pe telefoane mobile, ceea ce nu este deloc normal.

      Nu toti oamenii au smart-phone si internet si nu toti sunt familiarizati cu instalarea acestor aplicatii. Asta nu inseamna ca nu au dreptul de a chema un taxi!
      • +2 (6 voturi)    
        Asta inseamna ca au dreptul (Luni, 21 mai 2018, 16:49)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        de a chema un taxi.

        La telefon .

        P(R)ostac P$D-ist ...
      • 0 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 21 mai 2018, 21:20)

        [anonim] i-a raspuns lui D-or

      • 0 (0 voturi)    
        Logica (Marţi, 22 mai 2018, 10:38)

        fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Si crezi ca daca toti cei care folosim platformele de pe net ca sa ne gasim un taxi am fi obligati de guvernul idiot sa sunam doar la dispecerate tu si altii care nu folosesc netul v-ati gasi masina mai usor? Gandeste-te putin. Cum pisici sa interzici netul? Ce suntem, Rusia? Coreea de Nord?
  • +4 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 21 mai 2018, 15:41)

    un_deget_de_secaturi [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    Inca o decizie buna... pt electoratul PSD (Luni, 21 mai 2018, 18:25)

    Klaus_ [utilizator]

    Eu prefer sa platesc cu 50% in plus la Uber dar sa nu-mi vars matele intr-un taxi soios si gata sa se desfaca la fiecare cotitura, condus de un taximetrist imbracat intr-un tricou nespalat de 3 zile, care pute a transpiratie la concurenta cu duhoarea jumatatii de shaorma cu “da toate” lasata in bord pt mai tarziu si cu scrumiera plina de chistoace. Ar trebui sa retraga imediat licenta oricarui taximetrist care pute, care are tapiteria murdara, care refuza o comanda pentru ca e prea scurta sau pentru ca destinatia nu e in drumul lui, care n-are rest sau care nu e imbracat in camasa si pantaloni. Si ar trebui sa plateasca taxe de trei ori mai mari daca nu are posibilitatea de a incasa prin card bancar, daca nu e legat la o aplicatie in care clientul sa poata consulta ratingul taximetristului inainte de a plasa comanda si sa-i poata da o nota la sfarsitul cursei. Eu asta mi-as dori. Dar eu imi permit sa platesc mai mult pe un taxi pentru ca muncesc in privat si castig peste salariul mediu pe economie, ma deranjeaza murdaria si putoarea, stiu sa folosesc un smartphone si nu mi-e frica sa platesc cu cardul. Insa fanii lui Dragnea umbla doar cu cash la ei, putoarea si murdaria fac parte din viata lor, smartphone-ul e doar pt vorbit la telefon, WhatsApp si Facebook si vor sa mearga cu taxiul la pret de tramvai.