Teodorovici: Angajații din IT vor beneficia în continuare de scutiri de impozite. Măsura va fi reglementată în legea bugetului / Lista rușinii dispare

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 14:30 Economie | IT


Eugen Teodorovici
Foto: AGERPRES
Ministrul Finanțelor Publice, Eugen Teodorovici, a susținut, sâmbătă, că pentru două categorii de contribuabili pot fi făcute modificări în ianuarie, iar unele modificări vizează și OUG nr. 114/2018. Este vorba despre IT-ști și zilieri. Referitor la scutirea de taxe a angajaților din IT, Teodorovici a afirmat că aceștia „beneficiază în continuare”, deși termenul a expirat la 31 decembrie 2018.

„Ne-ați auzit pe noi că am spus că pe 2019 nu vor mai beneficia de acest drept? Veți vedea prevederea respectivă în Legea bugetului pe 2019, pentru că este un impact. Veți vedea în textul Legii bugetului un paragraf, un articol care face trimitere la act. Cu zilierii, veți vedea, în luna ianuarie, dacă vreți, în Monitorul Oficial, o prevedere legală, pentru că avem puterea de a emite ordonanțe, până la final de ianuarie, când se întoarce din vacanță Parlamentul, cu eventuale aspecte care pot fi aduse Ordonanței 114, pentru ca anumite lucruri să fie clarificate, unele lucruri să fie adăugate, dar aici depinde de discuția pe care o poartă Ministerul Muncii cu Ministerul Mediului de Afaceri și cu Ministerul de Finanțe pe aspectul zilierilor, ceea ce este foarte corect”, a menționat Teodorovici, la Antena 3, potrivit Mediafax.

Ministrul Finanțelor s-a referit la o posibilă modificare privind zilierii în condițiile în care, de la începutul acestui an, numărul de domenii în care pot fi folosiți zilierii a fost redus de la 22 la trei, cele trei fiind legate doar de agricultură. „În zona de zilieri, în ianuarie, lucrurile vor fi reglate, fie printr-o ordonanță de urgență sau o ordonanță simplă, fie, anumite aspecte, în Legea bugetului”, a completat Teodorovici.

Pe de altă parte, Teodorovici a mai spus că lista rușinii, respectiv publicarea datoriilor persoanelor fizice pe site-ul Fiscului dispare din ianuarie.

”Dispare (n.red. - lista rușinii). Aveți o ordonanță, 25, dacă nu mă înșel, Legea de promulgare a fost semnată de președinte zilele trecute și aveți acolo temeiul legal pentru ceea ce am spus anul trecut, că lista rușinii pentru persoanele fizice dispare, din această lună, ianuarie 2019, cum am promis”, a afirmat Eugen Teodorovici.

În ceea ce privește popririle pe conturi, o primă soluție va fi disponibilă în această primă parte a acestui an. „Am avut o discuție cu cei de la Transfond, care vor prelua această funcție de la ANAF, la finele anului trecut, pentru a prelua acele popriri nejustificate, întârzieri și neplăceri create sau aduse unui contribuabil, din lipsa unui sistem la nivelul ANAF-ului care să evite astfel de situații”, a mai spus Teodorovici.

Ministrul Finanțelor a adăugat că sunt mai multe lucruri care trebuie schimbate la ANAF. „Cu noua conducere a ANAF-ului, sper că lucrurile se vor schimba în această direcție: adică simplificări de forme în ceea ce înseamnă modul în care se lucrează la ANAF, modul de informatizarea.









19878 vizualizari

  • -16 (50 voturi)    
    hahahaha (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 16:02)

    john70 [utilizator]

    Cu alte cuvinte, angajatii IT continua sa fie asistati sociali.
    Normal ar fi ca toata lumea sa plateasca taxe la fel. Fara privilegii.
    • +18 (22 voturi)    
      Si popimea ? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 18:25)

      elysyum [utilizator] i-a raspuns lui john70

      IMPOZIT ECLEZIASTIC CA IN GERMANIA fiecare plateste benevol impozit fractiune la salariu catre culte daca doreste si la ce cult oficial legal doreste., Nu alocat de la buget 100 milioane de eur anual pt salariile trantorilor in sutana pt PROPAGANDA PSD in biserici si propaganda panslavista ortodoxa. Statul sa finanteze exclusiv doar constructia de capele mortuare si nu constructia de biserici.
      Sa se introduca incasarea pe card a pensiilor cine vrea cash plateste mandatul postal POSTEI ROMANE. Fiecare salariat din ROMANIA sa incaseze salariul doar in cont bancar de card nu cash.
      • +15 (15 voturi)    
        De acord 100%, preotii sunt ticalosi (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:59)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

        si trebuie impozitati.
      • +15 (17 voturi)    
        Corect. Juste propuneri. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:24)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

        Mai zi: impozitarea afacerilor bisericești și interzicerea predării religiei în școli.
    • +7 (23 voturi)    
      dar cine le-o cerut scutire ? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 18:45)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui john70

      AU cerut vreodata angajatii IT scutirea de la impozit ? Au protestat pentru asta? Au facut sindicat care sa ceara asta ? N-am auzit vreodata
      Legea a fost facuta tot in interesul statului.. Cand si-or pierde interesul or scoate scutirea !
      • -10 (30 voturi)    
        Dacă te ține... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 19:22)

        Iulianu [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

        Nici nu am auzit vreun ITist să zică: ”Bă, nu-mi trebuie scutirea voastră, nu îmi convine să-mi bată obrazul toți necăjiții! Nu sunt milogul vostru” Ăăă?
        • +1 (5 voturi)    
          pai da.. (Duminică, 13 ianuarie 2019, 9:51)

          CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Iulianu

          Sa le bage dreaqu impozit, sa plece si IT-istii din tzara precum au plecat si medicii..sa ramana in aici numai sfertodoctii de Teleorman
        • +3 (5 voturi)    
          apropos... (Duminică, 13 ianuarie 2019, 9:52)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Iulianu

          vez i ca scutirea e de fapt pt firme, nu pt angajati...
          just saying...

          pana la urma care e problema ta apropos?! invidie?! fa-te si tu ITst!
        • +2 (2 voturi)    
          hei (Duminică, 13 ianuarie 2019, 16:41)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui Iulianu

          Cand fac declaratia de impozit nu-i opreste nimeni sa doneze 16% statului.
    • +15 (29 voturi)    
      despre IT si mitul "asistatilor sociali" (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 19:15)

      itistul [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Haideti sa o luam pe rand, domnule john si cei care ganditi identic.

      Unu la mana, ce face un IT-ist? Nucleul IT-ului are in componenta ingineri software pregatiti in diverse domenii (statistica, matematica, fizica, design etc. in functie de nevoie). Aria de activitate ii dicteaza unui IT-ist care dintre domeniile anterior mentionate le va aprofunda mai mult sau mai putin. Este pe alocuri o stiinta multidisciplinara (vezi machine learning, inteligenta artificiala, grafica, engine 3D etc.). Un ITist decent, responsabil, are de invatat o multime de chestii in timp ce unele loaze stau sa comenteze pe hotnews si sa planga.

      Doi la mana: Haideti sa evaluam putina economie 101 (bazele). Ce se intampla cand ai pe piata o multime semnificativa de angajati care castiga decent? Unde se duc banii aia? (vezi contributia in PIB si alti indicatori pe INS daca esti atat de inteligent, johnule - uite, alta chestie pe care un inginer software stie sa o faca este sa se documenteze si sa fie informat, nu sa astepte sa-i dea altu zapada din fata portii).

      Trei la mana, oferta de joburi pe piata internationala este incredibil de buna si multi dintre inginerii software ar putea sa plece oricand. Ce se va intampla daca va urma un exod al programatorilor sau al inginerilor IT? (atat dpdpv economic cat si al inovatiei locale care e praf). Si ca sa stii, majoritatea raman aici pt ca exista un echilibru decent al costului de viata, dar daca e sa fim realisti, un job identic in Sillicon Valley sau Zurich se plateste cu sume la care nici nu visezi.
      Asa ca cine e asistat social? Cine contribuie ca matale sa mergi la doctor mai mult? Cine contribuie mai mult la inexistentele autostrazi? etc etc etc. Pune-te putin si gandeste-te.
      • -18 (32 voturi)    
        ce sa ti povestesc.. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 19:47)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui itistul

        mentalitate de imb-cil de romania....daca ati fi buni toti nu ar sta in mocirla aia..
        • +2 (8 voturi)    
          cine e imbecilul? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 23:39)

          itistul [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          Uite ca in mocirla asta, daca mai ai si niste proiecte remote, ca doar imbecilii astia mai pot lucra si de acasa (in 2 minute gasesti sute de proiecte pe linkedin care se platesc cu 100k+ $/an) poti face 7000+ $/luna lejer). Si vorbim de proiecte average, nu de firme top100 forbes cloud.

          Daca mai ai si parintii cu venituri decente de cateva mii de euro/luna + sotia/iubita inca cateva mii, ce ai face? Cine e imbecil? De ce nu argumentezi care e mentalitatea de imbecil de romania, ca nu ma prind, sincer.

          Iti dai seama ca asta ineamna o casa construita la 2-3 ani fara credite? Mese in oras la restaurant cand vrea sufletul tau? Intr-adevar, salariile de 350.000Euro pe luna se castiga la netfix unde concurenta e mare si daca ar fi toti buni ar fi coada la usa lor. Dar e ok si cu 10k euro/luna in Bucuresti.
        • +3 (5 voturi)    
          pai... (Duminică, 13 ianuarie 2019, 8:53)

          Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          pleaca tu, eu stau aici :)
        • 0 (4 voturi)    
          in primul rand (Duminică, 13 ianuarie 2019, 9:53)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          sa jignesti gratuit niste oameni denota niste mici probleme la mansarda!
          si probabil FFFF multe frustrari

          in al 2lea rand... te-ai gandit ca poate unii dintre noi chiar au aici tot ce le trebuie?!
          • 0 (2 voturi)    
            LoL (Duminică, 13 ianuarie 2019, 22:43)

            Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Si atunci de ce carai tot timpul ca n-ai spitale, scoli, justitie? Vezi ca esti cam senil si te contrazici.
        • 0 (4 voturi)    
          ... (Duminică, 13 ianuarie 2019, 11:37)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          exilatule...ia citeste stirea de ieri cu Nestle Timisoara. Nu stii cand o sa ai nevoie sa te duci la targul de joburi. Nici macar la stat nu mai sunt pe viata locurile de munca.
      • +9 (17 voturi)    
        Foarte bine explicat (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:09)

        complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui itistul

        Dar este un pic paradoxal ca tocmai un adept Daddy ne face pe NOI asistati social!
      • +10 (18 voturi)    
        Ii explici postacului PSDist, iti pierzi timpul. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:58)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui itistul

        Nu-l duce capul sa inteleaga.

        Cel mai bun lucru pe care-l poti face e sa votezi corect anul asta si anul viitor, iar acesti postaci vor muri de foame, cum merita.

        Unii oameni se spetesc muncind sa faca o scoala, dar sutele de mii de slugi PSD se inchina la Dragnea pentru un ajutor de somaj, sau pentru o slujba de postac, atacand oamenii care contribuie la buget.

        In Romania, din '44 prostii sunt la putere si in ciuda acestui fapt, lor nu le merge mai bine ca atunci.

        Satele au ramas la fel, doar ca slugile de partid acum posteaza pe net pentru PSD.
      • -14 (22 voturi)    
        Păi să plece la Zurich și Silicoane! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:19)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui itistul

        Iar pentru faptul că învață primesc salariu. Învață mai mult ca mine, bine, are salariu mai mare ca al meu. Dar de ce să nu plătească impozit? Asta o formă de asistare socială.
        • +2 (8 voturi)    
          Deficitul de forță de muncă (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 22:57)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui prec

          Nestle e pe picior de plecare pentru că nu găsește forța de muncă, dar și pentru că statul e instabil.
          Unii angajații din HoReCa primesc scutirea pentru că e deficit de forță de muncă, majoritatea trăiesc din bacșiș, nu vor avea nimic la bătrânețe.
          Cei din IT sunt cei mai mobili, mulți pot lucra de acasă înregistrându-se în Estonia.
          Prin firmulița la care lucrez s-au perindat vreo 5 oameni care au plecat afară datorita salariilor și experienței umane și profesionale de afară, am dubii că se mai intorc. Am fost cumpărați și acum benefiez de reducerea de impozit - probabil va fi stabilă situația o perioadă.
          Totuși e aberant să plătesc aproape un salariu minim la sănătate și să nu beneficiez de nimic, cei drept nici pe asigurarea privată nu o folosesc (dar costa doar 125 lei și include aproape orice cu excepția medicamentelor - scumpe pentru bolile grave). La fel la pensie, dacă eu plătesc 30 ani voi avea o pensie de rahat că nu va avea cine să plătească atunci - în schimb fonduri semnificative sunt risipite pe pensiile speciale care sunt primite de oameni care au fentat sistemul, de tot felul habarniști care au ajuns din greșeală pe vreun post, sau de tinerei care se angajează din nou la 45 ani.
          • +3 (5 voturi)    
            Ce scriu eu și ce răspunzi tu? (Duminică, 13 ianuarie 2019, 11:28)

            prec [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

            Ai fost la vot? Ai votat pesedeaua? Dacă da, plătește cu drag pensii „speciale”. Și acestea sunt tot o formă de „asistare”, de răsplată a instituțiilor de forță pentru că au lăsat politicienii să-și facă de cap.
        • +1 (5 voturi)    
          ... (Duminică, 13 ianuarie 2019, 0:03)

          mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui prec

          Nu mai bine pleci tu si ramanem noi aici?
        • +1 (5 voturi)    
          ce repede (Duminică, 13 ianuarie 2019, 2:12)

          it123 [utilizator] i-a raspuns lui prec

          uitam anii 90 cand banii se devalorizau de acasa pana la paine, acum unora le e prea bine. Pai daca pleaca si IT-istii, pleaca si multinationalele cei care raman din ce or sa traiasca? Lumea in general a uitat si statutul de sclav la propriu de la patronul roman si vorbesc de de munca aia fara banii in care pe langa job ii plimbi si catelul mai faci si ceva treaba pe acasa mai trebuie si masina spalata, cei care lucreaza la stat inca nu au uitat cum e.
          • +1 (3 voturi)    
            Din banii căpșunarilor și IT-știlor plecați (Duminică, 13 ianuarie 2019, 12:35)

            Spiky [utilizator] i-a raspuns lui it123

            Iar statul va prădui toate resursele minerale, ca în Rusia....
        • +1 (5 voturi)    
          pentru ca... (Duminică, 13 ianuarie 2019, 9:54)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui prec

          inainte sa fie scutirea asta de impozit 80% dintre ITsti plecau... si nu venea nici o firma in romanica!
          d-aia s-a inventat scutirea asta! pentru binele economiei romanesti, nu pt binele ITstilor...
          noi am fost niste beneficiari indirecti!
          • -1 (3 voturi)    
            Postac (Duminică, 13 ianuarie 2019, 22:46)

            Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Esti cam postac baietzashule! Scrii comment-uri la greu. Sa stii ca asta nu te face IT-ist, desi stiu ca tu inca crezi. Cat iti dau astia la comentariu?
      • +3 (7 voturi)    
        it (Duminică, 13 ianuarie 2019, 2:01)

        it123 [utilizator] i-a raspuns lui itistul

        Asta cu scutirea de impozit a fost data de Ponta pe vremea cand era sfatuit de amicul Ghita, mare lucru nu mai e acum ca a scazut impozitul la 10% si in general beneficiezi doar daca lucrezi la o firma mare sau care are venituri suficiente din creare de software. Din pacate ce nu intelege lumea e ca un programator poate lucra de oriunde. Poti sa imi faci contract in Bulgaria de ex si sa lucrez din patul meu din Craiova daca vrei sau de oriunde, doar sa am internet ok. Asta cu reducerea de impozit poate fi buna pentru ca daca totusi s platesc salarii reale si nu pe microintreprinderi, drepturi de autor sau cine stie ce dreaq mai inventeaza romanii astia ganditiva cati bani ajung la sanatate, pensii, etc. banii din impozit in general ajung la primari gen Firea care nu se mai satura de atatea concerte si spectacole. Si apropo daca maine s-ar da o lege care sa va scuteasca si pe voi cei de mai sus care comentati chiar credeti ca o sa beneficiati toti de reducere? In general din experienta cu patronii romani acestia iti lasa acelasi net si iti reduc brutul. Esti tu oare cel care comentezi pe o pozitie de forta cu angajatorul tau? Daca nu ti-ar creste salariul net ti-ai da demisia a doua zi? In IT cererea este mare si daca e ceva de capul tau poti sa-ti schimbi oricand jobul.
      • +2 (4 voturi)    
        Ați uitat o chestie (Duminică, 13 ianuarie 2019, 12:31)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui itistul

        De unde vin banii IT-știlor? De la stat? NU, statul are câteva firme favorite IT, Siveco, GhițăSoft,UrdăreanuSoft, ȘmekerSoft, etc.
        Bani IT-știlor vin din străinătate, acolo unde s-ar duce ei dacă statul nu le-ar crea condiții să rămână în Ro, unde ei plătesc, din banii încasați din străinătate, impozite statului român.
        Dacă nu mai există condițiile, ITștii pleacă spre ”alte zări, mai calde” vorba poetului, și statul mai încasează o ”plăcuță suedeză” vorba intelectualului...
      • +1 (7 voturi)    
        ce face un IT-ist? LOHN !!! (Duminică, 13 ianuarie 2019, 12:44)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui itistul

        doar ca nu din fata unei masini de cusut ci a unui laptop.
        firmele pentru care lucreaza produc soft in general pentru un intern, gen facebook, google, deutschebank, au profituri aproape de 0 (da, zero)
        putinele firme care si vand softul, gen oracle, au profit tot 0 (zero)
        cam asta e cu mitul ca IT e miezul din fanta si progreseaza Romania de pe urma lui
    • +4 (6 voturi)    
      unii deja au ales sa plece (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 23:25)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Tocmai ce m-am mutat in UK. Si guess what? In UK platesc taxe la stat cam fix cit plateam in RO cu scutirea de ITisti, adica undeva la 30% in functie de venit. La un salariu generic de 5000 de lire/luna (salariu uk pt IT in UK), iei in mana 3600, adica am un impozit de 28%: https://www.thesalarycalculator.co.uk/salary.php
      La care se mai aduna si un impozit de pina in 200 de lire/luna, ceea ce duce impozitul total la 32%.

      Iar la noi, fara impozit si etichetat de toti taiertorii de frunze la caini asistat, plateam tseava 35%, 25% CAS si 10% sanatate.

      Si guess what, in UK, de cei 32% impozit am si sistem de educatie performant, si servicii medicale de calitate gratis, si autostrazi, si administratie eficienta.

      Spre exemplu cind mi-am luat masina am peirdut cu actele fix 10 minute la cumparator ca sa ii virez banii, imi dea chitanta, sa semnam o hartie sa ma ajute sa imi fac rca si sa platesc taxa de drum, ambele online. Dupa care eu am plecat cu masina, el a trimis actele prin posta la autoritati si eu le-am primit dupa o luna, timp in care am putut circula fara probleme cu masina aparind deja in baza de date a politiei ca si proprietar temporar declarat de vanzator. Fara nshpe vizite la primarie, politie, etc.

      Si guess what, tot de cei 32% dati la stat, daca nu depasesti 100.000 de lire pe an de persoana venit, copilul de gradinita primeste ore ajutor de la stat pt gradinita, ala de scoala masa gratis in primii 3 ani, si tot asha.

      Pe cand la noi de cei 35% statul iti arata un deget mijlociu si tot mojicul care castiga 300 de euro pe luna de catalogheaza asistat. Asha ca am decis sa las mojicul sa se simta roman verde la el in tara si sa-mi duc viata intr-un stat in care de banii dati ca si impozit primesti si ceva in schimb.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu sunt privilegii (Duminică, 13 ianuarie 2019, 8:14)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Sunt lucruri care tin de calcule matematice, fii pe pace.
    • +1 (5 voturi)    
      ba (Duminică, 13 ianuarie 2019, 9:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui john70

      tu ai o problema cu limba romana aproape la fel de mare ca dancila

      cauta in DEX ce inseamna asistat social!

      cand asistatii sociali o sa produca 6% din pib mai vb, ok?!
    • +3 (3 voturi)    
      la fel ca: (Duminică, 13 ianuarie 2019, 12:06)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui john70

      - pensionarii speciali
      - atarnatorii la termoficare
      - plimbaretii la comun
      - atarnatorii de partid in general
  • +19 (21 voturi)    
    Adică când? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 16:39)

    asavreau [utilizator]

    Legea Bugetului va fi votată cândva,între Paști și Crăciun.Cum nici-o lege nu se aplică retroactiv,Teodorovici a început să vândă gogoși.
  • -8 (26 voturi)    
    o mai exista.. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 16:57)

    exilatul [utilizator]

    o asa tara unde unii salariati nu platesc impozite , altii au pensii speciale... m as mira...
    • +6 (18 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 18:48)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Te-a exilat putler de la Moscova pentru ca esti betiv sau care a fost cioaca?
      • -1 (13 voturi)    
        Ești sărac cu duhul, faraoane! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:25)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Ești un vajnic pesedist după comentariu, așa-i, retă mică!?
    • +4 (10 voturi)    
      Nu, nu mai există. De aceea am ajuns așa! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:22)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Și mai zi: unde se sprijină infractorii și se pedepsesc bolnavii, unde penalii conduc țara și multe de acest fel.
    • +4 (4 voturi)    
      realizezi (Duminică, 13 ianuarie 2019, 9:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      ca scutirea asta de impozit e ca sa nu plece juma din firmele de IT din romanica, nu?!
      adica per total statul al pierde mai mult decat ar castiga prin impozitare!
  • +8 (18 voturi)    
    hahah (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 17:27)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    LACRIMI DOMNILOR.. .vreau sa vad lacrimi prin comentarii :)
  • -6 (18 voturi)    
    in sfarsit (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:54)

    cucuveauamov [utilizator]

    pot si eu sa strig "jos ciuma rosie!" si privilegiile pentru #rezistentii batatori in taste.
    • +3 (7 voturi)    
      Las' ca nu bate nimeni mai tare ca tine (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 23:08)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Si la propriu si la figurat.
    • +2 (4 voturi)    
      eu in schimb (Duminică, 13 ianuarie 2019, 9:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      nu pot spune ca ai reusit sa faci o gluma peste unu de gradinita...
      mai astept
  • -3 (23 voturi)    
    mi se pare normal (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:15)

    Mazeta [utilizator]

    Persoanele cu dizabilități trebuie să beneficieze de scutiri.
    • -5 (9 voturi)    
      Ca și IT-iștii (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 22:57)

      Iulianu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Firește că persoanele cu dizabilități trebuie să beneficieze de scutiri. Și IT-iștii de asemenea trebuie să beneficieze de scutiri.
    • +3 (9 voturi)    
      corect (Duminică, 13 ianuarie 2019, 8:15)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      te simteai cam singurel...
    • +3 (5 voturi)    
      vaaaaai (Duminică, 13 ianuarie 2019, 9:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ai facut o gluma de copil de gimnaziu...

      avansam de la gradinita...

      exista sperante si pt tine...

      PS: ad hominem nu e argument... pe de alta parte voi nu vreti argumente, voi vreti doar sa jigniti pe toti cei care nu-s cu psd!
  • -3 (11 voturi)    
    un studiu de impact intai ? (Duminică, 13 ianuarie 2019, 7:34)

    Francisc 1 [utilizator]

    m-am cam saturat de angajatii din IT , de subventiile din agricultura si de alte sectoare care sug miliarde de la stat ca fara ei s-ar rupe caruta , am ceva indoieli!
    • +1 (5 voturi)    
      tu nu prea le ai cu logica, nu?! (Duminică, 13 ianuarie 2019, 10:04)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ITu NU primeste bani de la stat!
      primeste scutiri!

      adica in loc sa fie toata darile pe salariu de 50% , sunt de 40%.. dar nu primeste nici un leu de la stat!

      statul nu pierde bani cu IITul, dimpotriva!

      6% din pib aduce ITu ultima data cand am verificat!
      statul castiga de fapt din aceste scutiri! asta nu pricepeti voi! altfel nu ar fi facut aceste scutiri!

      also miliarde?! tu crezi ca agricultura suge miliarde?! loooooool nu prea le ai cu economia, nu?!

      PS: daca PIBul romaniei ar scadea cu 6%ar insemna recesiune... si inca una naspa... asta apropoe de "nu s-ar rupe caruta" + vreo 100k, daca nu ma insel, de someri... care primesc ajutoare de la stat de somaj :P
    • +3 (3 voturi)    
      CORECT (Duminică, 13 ianuarie 2019, 10:44)

      ben10 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Intrati pe site de agricultura sau la APIA sa vedeti ce anomalii de scheme de plata gen terenuri de unde se hranesc gasca cu gat rosu sau nu stiu ce fluturi tot felul de de scheme de plati , bani care ajung pe mana mafiotilor nici de cum in mediile rurale sau la tarani. Poate vede Teodorovici si evaziunea fiscala si munca la negru din agricultura.
    • +4 (4 voturi)    
      Dar de pensii „speciale” nu te-ai săturat!? (Duminică, 13 ianuarie 2019, 11:33)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      De salarii duble la asistații de la stat față de cei ce plătesc taxe și impozite?
      • +2 (4 voturi)    
        evident ca m-am saturat ! alta era intrebarea (Duminică, 13 ianuarie 2019, 14:04)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui prec

        ce beneficiu avem din neimpozitarea salariilor in IT ( si din subventionarea agriculturii ) atat asa vrea sa stiu , cu cifre concrete daca se poate !
  • +1 (3 voturi)    
    SUBVENTIE=AJOTOR SOCIAL (Duminică, 13 ianuarie 2019, 9:33)

    ben10 [utilizator]

    Indiferent in ce domeniu se acorda subventii sau scutiri de taxe sunt ajutoare sociale acordate din bugetul statului deci si din buzunarul meu. Agricultura este subventionata cu miliarde de euro ca sa avem mancare de buna calitate si ieftina. Da de unde ?Suntem tara exportatoare de materie prima si importam alimente foarte scumpe de proasta calitate , deci subventiile=ajutoare sociale . La fel ca si in IT sau domeniul constructiilor .De ce sa le acorzi lor ajutoare socilale ?Daca sunt buni meseriasi stiu sa isi vanda foarte bine mana de lucru sau sa plece in afara ca sunt salarii foarte mari. E clar ca cei ramasi in tara nu sunt buni programatori sau meseriasi in constructii si au nevoie de ajutoare sociale. IMPOZIT DIFERENTIAT trebuie aplicat TEO elimina cota unica de impozitare si apropo subventiile nu sunt venituri de ce nu le impozitezi?
  • +1 (3 voturi)    
    ma disperatilor (Duminică, 13 ianuarie 2019, 10:01)

    liviu_ [utilizator]

    voi realizati ce inseamna taierea avantajelor astora?!

    e suficient sa plece 2-3 firme ca s-a terminat cu ITu din romanica1.... iti bagi picioarele in 6% din pib!

    sa nu uitam ca firmele de IT (evident ca habar nu aveati) trebuie sa indeplienasca niste conditii... una dintre ele fiind profit! deci ghici cine o sa intre pe deficit daca se taie impozitarea?!

    la un moment dar nu o sa mai fie ok nici impozitarea ITului.... dar asta cand o sa avem scoli calumea si suficienti angajati.... s-a lucrat sa se reformeze facultatile ca sa predea materii din secolul asta?! ca tot ce invatam noi ITstii astia rai, invatam acasa!
    si cand se renunta la impozit se face in timp... cu anunturi in timp , eventual renunti anu asta la 5% , la anu la 5% etc...
    pentru ca nici tie nu ti-ar conveni sa-ti daie dintr--o data 15% . nu?!

    dar normal ca nu va ganditi la chestiile economice... pentru voi e naspa si atat!

    astept postacii precum cucuveaua mov si mazeta sa se crizeze cel putin la fel de mult si la salariile si pensiile parlamentarilor... aud ceva?! nu?!
  • +3 (3 voturi)    
    aceeasi discutie in fiecare an.. (Duminică, 13 ianuarie 2019, 10:04)

    Dodel540 [utilizator]

    Devine deja plictisitor. Ce este insa cert este ca impozitul total al unui angajat in IT a crescut de la 33% pana in 201, la 37,% din 2019.
    Prin impozit inteleg: CAS+ CASS+alte taxe gen somaj etc. Nu spuneti ca sunt asigurari bla bla pentru ca tot impozit se numesc. In IT de ex nu vei apuca niciodata sa incasezi somaj, nu mai vorbesc de pensie si sistem medical.
    Este un impozit enorm in Romania avand in vedere ce primesti inapoi de la stat.
    Solutiile sunt trecere pe micro/drepturi de autor/pfa, firma in Letonia etc