​VIDEO Huawei a prezentat la Barcelona primul său telefon pliabil. Costă 2.600 de dolari, este 5G și are trei ecrane

de Vlad Barza     HotNews.ro
Duminică, 24 februarie 2019, 17:26 Economie | IT


Huawei Mate X
Foto: Captura YouTube
​Huawei a prezentat la târgul MWC Barcelona primul său telefon care se poate plia, modelul Mate X care va costa 2.600 de dolari în versiunea 5G și va fi lansat la jumătatea anului. Telefonul se deschide diferit față de cel al Samsung, are trei ecrane și display-ul mare este de 8 inci când telefonul este desfăcut. Prețul acestui hibrid smartphone-tabletă a depășit un nou prag psihologic, cel de 2.500 de dolari.



Ecranul principal este de 6,6 inci, când este desfăcut telefonul ecranul din interior este de 8 inci, iar al treilea ecran este de 6,4 inci. Sunt patru camere pe partea din spate și greutatea terminalului este de aproape 300 de grame.

Mate X are 8 GB RAM, 512 GB stocare și baterii de 4.500 mAh.

Când este închis, Mate X are 11 mm grosime, mai puțin decât la Samsung Galaxy Fold. Și prețul lui Mate X este mai mare, 2.600 de dolari, față de 1.980 la Fold. Mate X va costa 2.299 euro pe continent, iar șeful Huawei a admis că prețul este în mare, însă spune că în timp va scădea.

Compania spune că, datorită tehnologiei 5G, un clip de 1 GB poate fi descărcat în trei secunde. De menționat că cel mai probabil în România primele servicii 5G vor fi lansate în 2021.

Surse; CNET, TechCrunch, Reuters



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7089 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    ruleaza ios ? (Duminică, 24 februarie 2019, 17:49)

    mmmircea [utilizator]

    din poze asa pare.
  • +3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 24 februarie 2019, 18:04)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    Urmeaza Apple... (Duminică, 24 februarie 2019, 18:15)

    brigadierul [utilizator]

    Nu m-as mira sa vedem cat de curand si un iPad pliabil...
  • +5 (5 voturi)    
    Er (Duminică, 24 februarie 2019, 18:38)

    pi5 [utilizator]

    “Când este închis, Mate X are 11 cm grosime” sunteți siguri? :-)
    • +1 (1 vot)    
      da.. (Duminică, 24 februarie 2019, 19:56)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui pi5

      este mai mult gros decat inalt :)
      • +2 (2 voturi)    
        11 mm..`... (Duminică, 24 februarie 2019, 23:42)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        ... mai greseste si ei ca si ei e oameni.
  • +4 (6 voturi)    
    Razna (Duminică, 24 februarie 2019, 19:47)

    Soljenitin [utilizator]

    2600 de dolari pentru un dispozitiv pe care il vei utiliza maximum 3 ani. Adica vreo 300 de lei pe luna.

    Nu, este clar, au luat-o razna.

    Trebuie sa fii ori vreun snob bogat caruia sa nu ii pese de bani, ori vreun tolomac ca sa iti iei asa ceva la banii astia.
    • -2 (2 voturi)    
      Pai .. (Duminică, 24 februarie 2019, 23:21)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ... 83 de dolari pe luna timp de 3 ani..Sunt abonamente la TV mai scumpe ca asta si sunt destui care si le cumpara.
      • -3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 februarie 2019, 0:06)

        [anonim] i-a raspuns lui Alius

    • -1 (1 vot)    
      Nu numai atat (Luni, 25 februarie 2019, 12:51)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Si nu doar atat. E putin probabil sa te tina 3 ani, pentru ca e posibil sa cedeze de la atatea operatii de pliere zilnice. Mai tii minte telefoanele cu clapeta, ce fel de probleme aveau?
      Si daca se strica, toti stim ca cea mai scumpa componenta la reparatie este display-ul.
    • +2 (2 voturi)    
      ti-au bagat mana in buzunar? (Luni, 25 februarie 2019, 15:46)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nokia (HMD) a lansat ieri un Nokia 210 de 30 de euro la acelasi congres.

      Pentru snobii bogati se vand telefoane mult mai scumpe de atat, care nici macar nu sunt la fel de bune.
  • +2 (2 voturi)    
    Gata, m-am decis ! (Luni, 25 februarie 2019, 8:05)

    KTerinca [utilizator]

    Vand apartamentu' si cumpar pliabilu'.
    Se poate racorda la gaze, la RADET si la baietzii de la REBU ?
    La curent stiu ca merge.