VIDEO Sfatul lui Steve Wozniak: Ieșiți de pe Facebook

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 iulie 2019, 17:45 Economie | IT


Steve Wozniak
Foto: Captura YouTube
Cofondatorul Apple Steve Wozniak, care și-a șters contul de Facebook anul trecut, după scandalul Cambridge Analytica, sfătuiește pe aproape toată lumea să renunțe la rețeaua socială, într-o scurtă declarație pentru TMZ, preluată de Gizmodo.

“Sunt multe feluri diferite de oameni și unele avantaje ale Facebook merită pierderea confidențialității”, spune Wozniak. “Dar pentru mulți ca mine, recomandarea mea este - pentru majoritatea oamenilor - să găsească o modalitate de a ieși din Facebook.”

“Pot măsura bătăile inimii cu lasere acum, te pot asculta cu o mulțime de aparate. Cine știe dacă telefonul meu mobil nu mă ascultă acum. Alexa s-a aflat mult pe prima pagină a ziarelor”, a continuat cofondatorul Apple.

Soluția lui Wozniak: oamenii să poată plăti pentru a-și proteja confidențialitatea.

“Oamenii cred că au un nivel de confidențialitate pe care nu îl au. De ce nu îmi oferă o alternativă? Să mă lase să plătesc o anumită sumă, și îmi păstrați datele în siguranță și confidențialitate”, a adaugat acesta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






21520 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    :)) (Marţi, 9 iulie 2019, 17:51)

    exlc [utilizator]

    Crede el ca si-a sters contul.
    • +2 (10 voturi)    
      ... (Marţi, 9 iulie 2019, 18:19)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui exlc

      pana la urma cred ca tine de buna judecata a fiecaruia cat se expune. Nu te obliga nimeni sa-ti urci pozele sau datele personale pe retele publice sau chiar in cloud. In orice excursie esti inconjurat de mii de nebuni cu bete de selfie care fotografiaza si rahatul porumbeilor, isi fac selfie-uri catzarati peste tot pe unde apuca, fac live-uri la ce mananca, samd. Pur si simplu lumea trebuie sa invete bunul simt. Dar nu se va intampla, mosh Wozniak isi bate gura degeaba...lumea se va obisnui pur si simplu cu lipsa de intimitate si asta e. Fiinta umana e maleabila.
    • -2 (16 voturi)    
      Crede? (Marţi, 9 iulie 2019, 20:20)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui exlc

      El e sigur. Se pricepe. Nu stiu de tine. Da sigur nu te pricepi...
  • -7 (13 voturi)    
    si ce daca (Marţi, 9 iulie 2019, 17:52)

    bobo2 [utilizator]

    te asculta, ai ceva de ascuns?
    Ce pui pe facebook e public.
    Daca ai ceva de ascuns, tii acasa pe HD.
  • +8 (8 voturi)    
    lectura pentru astia mici.... (Marţi, 9 iulie 2019, 17:58)

    Martha Logu [utilizator]

    ... cautati pe wikipedia cine a fost Wozniak si ce a facut la viata lui.
  • +5 (11 voturi)    
    tehnologia (Marţi, 9 iulie 2019, 18:01)

    torna_fratre [utilizator]

    facebook,whatsup,linkedin etc conduce omenirea ,incet,dar sigur catre comportament de "stup".
    Cand "stupul" stie ce face si gandeste fiecare individ precum si vicerversa cand fiecare individ va avea acces la tot ce exista in "stup".
    Sa fie aceasta un salt evolutiv de tip constiinta planetara,unica?Asta ar fi concluzia dupa cateva sute de ani de tehnologie mai sus mentionata.
    Acum,la nivel de individ .exista conceptul de intimitate,secret,discretie etc.Orice intruziune in aceste valori sunt de neacceptat acum.Dar peste 50 ani sau 100 de ani?Nu stiu cat de rigizi vor fi urmasii nostrii vis-a-vis de aceste lucruri.
  • -5 (15 voturi)    
    mda (Marţi, 9 iulie 2019, 18:11)

    Kosmos [utilizator]

    FAcebook manipuleaza dar prin facebook se comunica bine si mesajele ajung rapid ceea ce deranjeaza elita
  • +2 (8 voturi)    
    problema (Marţi, 9 iulie 2019, 18:14)

    Itsoc [utilizator]

    e ca multi folosim contul de FB pentru a ne loga pe alte aplicatii gen spotify, twitter.
    facebook a creat ecosistemul asta foarte puternic din care nu poti sa iesi decat daca iti schimbi toate conturile unde ai folosit FB pentru login cu adresa de e-mail sau altceva.
    altfel ca si usage, eu unul nu mai folosesc de multa vreme fb.
  • -4 (8 voturi)    
    Alternativa ? (Marţi, 9 iulie 2019, 18:59)

    danton68 [utilizator]

    Alternativa nu este rentabila. Platesti 5$ si apoi vrei 1 milion .....
  • +7 (9 voturi)    
    Ref stergere cont (Miercuri, 10 iulie 2019, 0:26)

    Klaus1000 [utilizator]

    M-a rugat cineva sa-i sterg contul de facebook, i-am executat dorinta si peste cateva saptamani s-a logat pe facebook, stupoare contul s-a activat automat. Chiar daca iti stergi contul te poti loga peste cateva zile luni ani cu aceeasi parola si user. Nu e ok!
    • 0 (0 voturi)    
      Doh! (Miercuri, 10 iulie 2019, 12:27)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Klaus1000

      Pentru ca nu va obositi sa cititi!

      "If it's been less than 30 days since you initiated the deletion, you can cancel your account deletion. After 30 days, your account and all your information will be permanently deleted, and you won't be able to retrieve your information.
      It may take up to 90 days from the beginning of the deletion process to delete all the things you've posted. While we're deleting this information, it's not accessible to other people using Facebook."
  • -1 (3 voturi)    
    Iesti de pe facebook (Miercuri, 10 iulie 2019, 7:36)

    xolv [utilizator]

    si intrati pe site-urile propagandei oficiale a establishmentului. Intrati in Matrix!
  • +2 (2 voturi)    
    Să plătești, dar poți fi sigur? (Miercuri, 10 iulie 2019, 9:57)

    BEDE [utilizator]

    Câtă vreme ai a face cu o tehnologie care le permite unora să vadă ce faci, poți fi oare sigur că nu ești urmărit? Asta indiferent cât ai plăti.
    Sigur că trebuie multă grijă la ce postezi pe Facebook și pe alte site-uri. Chiar dacă este să plătești nu poți fi sigur că ceea ce ai postat nu este folosit de cei care au control asupra acelui site.
    Cel mai sigur: nu postezi nimic pe nici un site, nu faci upload la nici un fișier pe nici un site, nu folosești nici telefon cu Android - că așa Google poate ști pe unde te miști și ce comunici -, nici nu folosești iPhone - ca să nu aibă Apple datele tale... Mai mult chiar, dacă ai un telefon celular, poți fi sigur că providerul de servicii de telefonie nu te urmărește și că nu înregistrează ceva din convorbirile tale (nu pe toate, ci doar pe acelea care ar putea prezenta interes pentru anumite organizații)?
    Mijloacele tehnice din prezent oferă niște posibilități pe care le poate exploata orice stat totalitar. China este cel mai bun exemplu. Dar nici în statele democratice nu poți fi sigur, indiferent cât ai plăti.
  • +2 (2 voturi)    
    De cand ne stim, datul in stamba a fost (Miercuri, 10 iulie 2019, 14:20)

    clint [utilizator]

    specialitatea parvenitului. Cum spunea Eminescu de junii plecati boi si intorsi vaci de la Paris, acum nici nu trebuie sa mai pleci, vine Facebook-ul la tine. Atunci junii intorsi in tara se se intreceau in marimea palariei si lungimea tigaretei, acum in numarul de Like-uri de pe Facebook...

    Lasand gluma la o parte, cunosc cateva cazuri grave de "validation seeking behavior" care nu mai au timp si energie de altceva, caci despre asta e toata treaba. In goana noastra dupa validare/acceptare/confirmare, ne consumam energiile pe care le-am putea folosi pentru self validation, facand ceva meaningful cu viata noastra, basca ne dam toate datele de care unii au nevoie de ele ca sa faca bani.
    Cum fac bani ? Hehe, controlandu-ne perceptia si alegerile "libere" din ce in ce mai mult.
    A, doar nu credeati ca Facebook-ul e gratis ?