SUA avertizează Marea Britanie cu privire la riscurile legate de accesul Huawei în tehnologia 5G

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 decembrie 2019, 16:10 Economie | IT


Logo Huawei
Foto: Hotnews
Robert O'Brien, consilier american pentru securitate națională, a avertizat Marea Britanie cu privire la riscurile pe care le-ar aduce folosirea echipamentelor gigantului chinez Huawei Technologies în rețelele 5G, asupra serviciilor secrete de informații din Marea Britanie, scrie Mediafax citând Reuters.

„Ei vor doar să fure secrete de stat, indiferent dacă este vorba despre secrete nucleare ale Regatului Unit sau secrete de la MI6 sau MI5”, a spus acesta într-un interviu. „Este oarecum şocant pentru noi că britanicii ar privi Huawei ca pe o decizie comercială. 5G este o decizie de securitate naţională”, a adăugat consilierul.

O'Brien a spus că Europa, Japonia, Noua Zeelandă şi Australia încep să înţeleagă îngrijorările pe care Statele Unite le-au ridicat în repetate rânduri faţă de Huawei.

Statele Unite au presat celelalte naţiuni să nu acorde Huawei acces la reţelele 5G şi au acuzat că echipamentele companiei ar putea fi utilizate de Beijing pentru spionaj, în timp ce China a negat în repetate rânduri acest lucru.

În luna mai, preşedintele american Donald Trump a semnat un ordin executiv care interzice companiilor americane să utilizeze echipamente de telecomunicaţii fabricate de companii care ar reprezenta riscuri pentru securitatea naţională.

Tot atunci, administraţia Trump a adăugat Huawei pe o listă neagră de companii, din motive de securitate naţională.

Subiectul riscurilor de securitate implicate de folosirea tehnologiei Huawei a divizat ţările din reţeaua de schimb de informaţii Five Eyes, respectiv Statele Unite, Marea Britanie, Canada, Australia şi Noua Zeelandă.

Anterior, Marea Britanie a adoptat o poziţie mai puţin fermă comparativ cu alte state din grup, indicând că produsele 5G ale Huawei ar putea fi utilziate în zone mai puţin sensibile.

Reprezentanţii Huawei nu au putut fi contactaţi imediat pentru comentarii, notează Reuters.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2760 vizualizari

  • -6 (24 voturi)    
    Noi bandiți ai lumii: (Miercuri, 25 decembrie 2019, 17:48)

    Observatory [utilizator]

    China !
    Ăștia încăleca globul sau gloabele !
    • -3 (13 voturi)    
      o cam dai pe glumite (Miercuri, 25 decembrie 2019, 20:20)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Si chiar nu de gluma cu chinezii.
  • +8 (18 voturi)    
    Huawei bad guys (Joi, 26 decembrie 2019, 0:35)

    POMPIERUL [utilizator]

    Nu cumparati de la chinezi ca sunt rai si comunisti si... cumparati de la noi ca suntem americani , noi respectam democratia ,ajutam toate popoarele...Folositi-va materia cenusie, cititi istoria, Corea, Vietnam, Europa de est, Afganistan, Irak, Primavara araba, Syria...toate in numele democratiei. America first...zice clownul.
    • -4 (6 voturi)    
      America (Joi, 26 decembrie 2019, 10:34)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

      nu iti spune de la cine sa cumperi sau nu, iti spune doar ca Huawei este o firma care monitorizeaza traficul de date si il trimite in China. Poti sa cumperi de la ei insa SUA nu vor mai face schimburi de informatii cu tine deoarece s ar teme de scurgerea lor catre Ping.
      • +1 (5 voturi)    
        Vrajeala ieftina (Joi, 26 decembrie 2019, 11:07)

        troncota [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

        Nimeni n-a dovedit vreodata asa ceva, e propaganda americana ca sa castige razboiul comercial cu China. Trump e disperat ca China nu cedeaza si vrea ca noi sa fim fraierii de serviciu in acest razboi pe care il pierde.
      • 0 (0 voturi)    
        Trebuie sa cumperi de la ei (Joi, 26 decembrie 2019, 22:26)

        POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

        Ca altfel CIA ramane fara obiect de activitate.
        INTOTDEAUNA tehnologia a fost folosita mai intai de armata si apoi de civili, dece nu ar avea CIA nimic de castigat?
    • -3 (3 voturi)    
      Ne spui te rog de ce ai inclus Europa de est (Joi, 26 decembrie 2019, 14:20)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

      In enumerarea ta? Coreea de Sud e o poveste de succes in timp ce Coreea de Nord comunista si sprijinita de chinezi, o poveste de groaza. Pricepi sau nu care e treaba cu comunistii chinezi sau tu ai treaba cu clovnii?
      • 0 (0 voturi)    
        Pristina (Joi, 26 decembrie 2019, 22:21)

        POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Dupa supra-productia rezultata in anii '80 capitalismul avea nevoie de piata de desfacere, nu i-a interesat pe ei democratia. Dece i-au ajutat pe musulmanii minoritari in Iugoslavia??? Datorita minereului de uraniu?? Ca de lithiu si grafit cred ca era prea devreme. In Corea au luptat americanii??? Vietnam, Afganistan, Irak, Libia, Egipt, Syria... Rusii, turcii, nemtii, francezii, alte 'fete mari' care cauta sa instaureze democratia. Eu cred ca unchiul Sam ne vrea binele, dar o fi pe interes ???? La schimb pe-o sapca ??
      • 0 (0 voturi)    
        Imi dau silinta (Joi, 26 decembrie 2019, 22:42)

        POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Bunicul a fost catalogat chiabur, si nu si-a mai vazut bunurile luate cu forta de comunisti. O parte din nepoti au luat drumul strainatatii datorita neocomunistilor, si dupa cunostinta mea cam toti s-au realizat. Clar, nu am treaba cu clovnii, ci doar nu-l suport pe Trompeta. De citeva decenii China nu mai sprijina Corea de nord. Kim e bun de dus la nebuni.