VIDEO Apple ”rupe” după 15 ani parteneriatul cu Intel și își va pune propriile procesoare în Mac-uri. De ce momentul este unul de referință

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2020, 9:07 Economie | IT


Macs Apple Silicon
Foto: Captura YouTube
​Tim Cook a anunțat oficial că Apple va pune pe Mac-uri propriile procesoare, renunțând la un parteneriat semnat în 2005 cu Intel. Primele computere cu chip-uri Apple vor ajunge pe piață la final de an, iar tranziția completă către procesoarele marca Apple va dura doi ani. Se estimează că Intel vinde procesoare în valoare de 3,4 miliarde dolari/an către Apple, iar decizia de acum este legată și de probleme ale Intel, dar mai ales de punctul în care a ajuns Apple.

Tim Cook a anunțat decizia, la conferința anuală a dezvoltatorilor care s-a ținut online. Johny Srouji, șeful diviziei de procesoare de la Apple, a spus că Mac-urile cu chip-uri Apple vor fi mai rapide și mai puternice și vor consuma mai puțin. Apple vinde aproximativ 20 de milioane de computere Mac pe an.



Este de așteptat ca chip-urile marca Apple să fie construite de una dintre marile companii din domeniu: Taiwan Semiconductor Manufacturing cu care deja Apple lucrează. Faptul că Apple a luat decizia de a renunța la colaborarea cu Intel este un semn clar că gigantul din Cupertino a devenit și mai puternic și mai independent și deci își poate permite o mișcare ce va costa mult pe termen scurt, dar poate aduce multe beneficii pe termen mediu și lung.

Apple a creat o echipă mare în domeniul procesoarelor, poprnind de la achiziția în 2008 a unui startup cu 150 de angajați numit PA Semi. Mai mulți oameni de la Apple au lucrat în trecut la Intel, inclusiv directorul diviziei, Johny Srouji, care a fost la Intel între 1993 și 2005.

Până în 2005 procesoarele de pe Mac-uri erau proiectate de o alianță numită PowerPC formată din Apple, Motorola și IBM, dar Steve Jobs a ajuns la concluzia că pentru Apple ar fi mult mai bună o colaborare cu Intel.

Acum însă se renunță la Intel și fiindcă această companie a avut probleme în ultimii cinci ani în cursa de a miniaturiza procesorul și a lansat abia în 2019 produse pe care oameni din industrie le așteptau încă din 2015-2016. Amânările de la Intel au ajutat business-ul concurenților Taiwan Semiconductor și Samsung Electronics.

Sursa: The New York Times

Cum au evoluat veniturile anuale ale Apple:

2004: 8,2 miliarde dolari
2008: 37,5 miliarde dolari
2011: 108,2 miliarde dolari
2015: 233,72 miliarde dolari
2019: 260 miliarde dolari








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4972 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    this is going to be fun (Marţi, 23 iunie 2020, 9:11)

    liviu_ [utilizator]

    mai tineti minte inceputurile lui apple maps?!
    prevad 1-2 generatii de mac de toata jena!

    sigur au sanse sa-si revina si sa-ti maximizeze profitul pe termen lung, dar pe termen scurt nu o sa fie ok
    ca doar nu crede cineva ca o sa ieftineasca iphoanele =))
    • -6 (12 voturi)    
      Ce-i aia „mac”? (Marţi, 23 iunie 2020, 9:49)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ce-i aia „aifon”!?
      • +6 (6 voturi)    
        in dex apple (Marţi, 23 iunie 2020, 10:01)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Le gasesti langa itard. Cateodata sunt puse si poze cu cozi de la lansare.
    • -1 (5 voturi)    
      @liviu (Marţi, 23 iunie 2020, 9:51)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Si ei sunt sceptic. De regula la schimbarea core‘ului primele iteratii vor fi pline de buguri.
      • -1 (3 voturi)    
        Sa fim realisti (Marţi, 23 iunie 2020, 15:50)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

        Migrarea de pe PPC (Motorola) pe Intel s-a facut pentru ca procesorul PPC G5 nu putea fi facut portabil (consum urias de putere / operatie). A fost o decizie strict rationala. De asemenea decizia de acum este tot una rationala: un procesor ARM este mai potrivit dpdv al performantei pe Watt decat unul Intel compatibil i386. Vom vedea. Am un MacBook Pro Retina din 2015. Desi design-ul este fantastic, sunt nemultumit de unele lucruri (RAM sudat insa am putut schimba SSD-ul cu unul mai mare, bateria inlocuita si stratul antireflex l-am curatat cu apa de gura Listerine dupa ce devenise dezastruos). Calculatorul insa va merge inca 5 ani fara probleme. Totusi: 10 ani este bine pentru un sistem de calcul. Doar viitorul ne va spune daca decizia de migrare a fost sau nu una corecta. Cat despre banii tai, NIMENI nu te obliga sa iei Apple iar eu cand o voi face va fi tot o decizie rationala.
    • +3 (5 voturi)    
      @liviu_ (Marţi, 23 iunie 2020, 11:40)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ifoanele are iele de mult timp chip apple prietene (ultimile modele fiind echipate cu A13 bionic). Si iele merge brici ! Deci si mac’urile au, pardon, are, viitor de aur cu procesoarele facute acasa ;)
      • 0 (6 voturi)    
        Pe iPhone insa (Marţi, 23 iunie 2020, 15:53)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Nu rulezi soft compatibil i386 (microcod Intel). Si nici nu ai rulat vreodata. Pe un calculator, sunt tone de aplicatii care nu sunt facute de Apple si fara un interpretor performant, un ARM nu este nativ capabil sa ruleze cod i386 (au seturi de microinstructiuni diferite). Daca rularea unui soft i386 pe ARM se va dovedi lenta sau avida de putere, e posibil ca dezavantajele sa depasasca avantajele in cazul unei migrari atat de radicala de platforma.
        • +1 (5 voturi)    
          Există Windows ARM (Marţi, 23 iunie 2020, 18:57)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          Nu trebuie să fie neapărat x86

          Şi nu zice nimeni că Apple nu va veni cu o implementare x86 gen AMD


          Intel au fost mari, foarte mari dar şi extremi extrem de lacomi

          Dacă nu era AMD să îi concureze puţin aveau mereu preţuri de aur.

          Oricum un mare bravo pentru revenirea AMD, pentru venirea Apple pe laptop PC proc şi Intel are ce merită.

          AMD a trecut la 7nm iar Intel încă se chinuia cu trecerea la 14nm.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 23 iunie 2020, 21:53)

      Konijiro [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Apple maps a fost jenant, dar asta nu inseamna ca tot ce iese nou de la Apple e jenant doar pentru ca e nou.

      Apple au deja pe departe cele mai bune CPU pentru mobile bazate pe ARM. Sunt cu ani in fata concurentei. Nu exista nici un motiv sa credem ca toata experienta acumulata in ultimii 12 ani de iPhone nu se va vedea.

      Au anuntat ca tranzitia va dura doi ani, ceea ce e rapid. E naiv sa crezi ca treaba asta nu e planuita la milimetru.
      • 0 (0 voturi)    
        Totusi calitatea laptopurilor lor a scazut (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:38)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Konijiro

        Si spun asta dpdv strict subiectiv. Am un MacBook Pro 2012, din acela cu taste cu cursa lunga si ecran 1280x800. Desi in manual scrie max 8 GB RAM am pus 16 GB. Am schimbat Optibay cu un SSD si HDD cu un SSD si am facut RAID intre ele pentru banda dubla. Anul trecut i-am schimbat bateria (operatiune care a durat 3 minute). Computerul merge superb.

        Am un Mac Mini din 2012. Cu exceptia bateriei exact aceeasi poveste. RAM 16 GB, SSD in loc de HDD.

        Am doua MacBook Pro 13 inch retina. Unul din 2013 si unul din 2015. La ambele mega-bateria schimbata de doua ori. Stratul antireflex dus la ambele. RAM-ul este sudat. Din fericire am facut upgrade la SSD-uri cu unele neoriginale. Culmea, cele neoriginala au banda dubla fata de cele Apple.

        Iar diferenta este ca la baterii Mac-ul din 2012 mi-a anuntat eroare de baterie in timp ce la Retine bateriile s-au umflat pana cand au deformat spatele (din fericire am observat rapid si deformarea a fost temporara).

        Mai vrei paie pe foc: tastaturile care s-au defectat de la praf (butterfly) si care au fost inlocuite. Inadmisibil. Si de aceea nu am cumparat nici un notebook mai modern de la ei - lipsa fiabilitatii.
  • +3 (5 voturi)    
    O sa rupa gardurile... (Marţi, 23 iunie 2020, 11:32)

    denvarel [utilizator]

    Si o sa ajunga pe aratura...
    Viva Open Source!
    • +2 (4 voturi)    
      Viva (Marţi, 23 iunie 2020, 15:54)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Pana in momentul in care vei ave aun biznis si vei avea nevoie de suport tehnic. Atunci probabil ca vei intreba pe la colturi de strada daca cineva iti ofera suport gratis.

      PS: kernelul de la MacOS, iOS si iPadOS este open source si el...