IBM a anunțat un salt în tehnologie: microprocesoarele pe 2 nanometri vor face pe viitor ca bateria smartphone-urilor să țină de patru ori mai mult

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 6 mai 2021, 17:23 Economie | IT


IBM
Foto: Marlon Trottmann, Dreamstime.com
IBM a anunțat că a dezvoltat procesoare pe tehnologia de 2 nanometri, ceea ce înseamnă că în câțiva ani acestea vor fi prezente pe diverse terminale care vor avea putere mai mare de procesare și baterii care vor ține de câteva ori mai mult decât în prezent. IBM susține că noua tehnologie va permite performanțe cu 45% mai ridicate și consum de energie cu 75% mai mic decât la gadget-urile care în prezent se bazează pe procesoarele pe 7 nanometri.

IBM spune că acestă tehnologie va permite cvadruplarea duratei de viață a bateriilor din smartphone, va accelera funcționarea computerelor și va duce la micșorarea amprentei de carbon de la cele mai mari centre de date.

Tehnologia va ajunge pe terminale din piață peste câțiva ani. IBM a fost un producător mare de microprocesoare, dar de ceva timp a renunțat la această activitate și are un centru de cercetare în Albany, New York, unde face și producție experimentală și desfășoară parteneriate cu Samsung și Intel.

Aceste microprocesoare pe 2 nm vor fi mai mici și mai rapide decât cele mai performante din prezent: cele pe 5 nm prezente în câteva smartphone-uri premium.

IBM spune că aceste procesoare vor ajuta laptop-urile să fie mai rapide și vor da un impuls și mașinilor autonome, pentru a detecta și reacționa mult mai rapid la obiecte, obstacole sau pietoni.

IBM mai spune că tehnologia va putea fi utilizată la creșterea eficienței centrelor de date, la explorări spațiale, la dezvoltarea de aplicații de inteligență artificială, la computere cuantice și la tehnologii legate de 5G și 6G.

Surse: Reuters, Engadget








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





8929 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    ... (Joi, 6 mai 2021, 17:34)

    buteflix [utilizator]

    ci nu microprocesorul are 2 nanometri, astfel incat sintagmele "microprocesorul de 2 nanometri" si "aceste microprocesoare de 2 nm" ne induc in eroare si nevroza.
  • -7 (17 voturi)    
    More exactly, (Joi, 6 mai 2021, 17:58)

    JustinHS [utilizator]

    IBM was No. 1 in PCs, but the "woke" traitors sold that to the commies for 30 arginti. That's how you know about Lenovo.
    • +4 (6 voturi)    
      De obicei nu răspund la troli (Joi, 6 mai 2021, 20:09)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui JustinHS

      Dar chiar meriți o medalie pentru inventivitate și fantezie.

      "woke" traitors ... adică cei care luptă pentru drepturile minorităților au vândut IBM la Lenovo?!?!? WTF? Bagă și tu libtarzii, stângiștii de vină, în niciun caz managementul pur capitalist de la IBM care a considerat că câștigă prea puțin din calculatoare personale și e mai bine să se bage pe software și firme de consultanță financiară (PWC).

      IBM nu a văzut viitorul în PC-uri și s-au axat numai pe business. Deși au produs PC-uri și laptopuri bune prețul lor mereu a fost piperat și nu destinat consumatorului de rând ci firmelor.
  • +3 (11 voturi)    
    Chiar de ar fi adevărat ce spune IBM (Joi, 6 mai 2021, 18:25)

    trotuar [utilizator]

    Bateriile la telefoane nu vor ține mai mult. Se va găsi compania(iile) car vor aduce rezoluție ecranului la 4k pe un ecran micuț, vor face telefonul subțire ca o lamă de ras iar programatorii vor face programe de 5 gigabiți ca să joci X și 0.

    Și evident totul va fi făcut să nu poți schimba bateria sau să-l repari iar telefonul să-l arunci oricum la 2 ani.
  • +8 (12 voturi)    
    Sa nu le dati si astea pe mana chinezilor! (Joi, 6 mai 2021, 18:37)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    .
  • +1 (9 voturi)    
    Gata (Joi, 6 mai 2021, 20:04)

    Observatory [utilizator]

    chinezi vor trimite alte rachete cu destinație precisa….nu ca asta care “ nu se știe” unde face prăpăd ….
    Nația draqului ăștia c-o ochii obligi , a otrăvit globul cu virusul și prostavanii cumpara măști, normal trebuia “bubuituri” bine pentru mizeria cu care a infectat planeta…
    Curvăsărie politica , nimeni nu discuta problema, doar ne injectăm ….pana vine ceva mai nou
    • -1 (3 voturi)    
      Nu vezi bine. (Vineri, 7 mai 2021, 9:26)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Te uiți după ochii chinezilor crezând că vei ști ce au de gând !!!!.Dacă vei privi în tine vei vedea mai oblic decât chinezii. Dar ai ce vedea în tine? Vezi prin întuneric?