​VIDEO Microsoft a lansat Windows 11. Ce aduce nou sistemul de operare

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2021, 21:15 Economie | IT


Windows 11
Foto: Microsoft
​La șase ani de la prezentarea Windows 10, Microsoft lansează noul sistem de operare Windows 11 care aduce o serie de noutăți. Compania spune că meniurile vor fi mai simple, ferestrele vor fi altfel organizate, vor putea fi instalate și aplicații de Android și vor fi și noutăți legate de gaming. Microsoft spune că Windows a fost creat astfel încât să țină cont de faptul că ultimele 18 luni au adus o schimbare incredibilă a modului în care utilizăm computerele. Windows 11 va fi disponibil pe computerele noi și pe computerele eligibile pentru Windows 10, printr-un upgrade gratuit, în perioada imediat următoare.

Microsoft spune că Windows 10 rulează în prezent pe 1,3 miliarde de terminale și promite că Windows 11 va fi ”modern, curat, proaspăt și frumos”. Compania promite update-uri mai mici și mai rapide care vor rula în background și spune că userii vor putea să-și configureze diverse desktop-uri: pentru muncă, pentri acasă, pentru gaming.

Comentând lansarea, presa internațională scrie că numărul de noutăți de pe Windows 11 nu este chiar atât de mare, însă cele care sunt prezente sunt binevenite.

O schimbare esențială este că butonul de Start se află acum în partea de jos - centru, și nu stânga - jos, însă poate fi mutat și există și ”dark mode”. Interfața are multe în comun cu cea de la proiectul Windows 10X, un sistem de operare pe care Microsoft îl gândise special pentru terminalele cu ecran dual, însă la care a renunțat.

”În cazul Windows 11, designul și experiența de utilizare au fost simplificate, cu scopul de a facilita creativitatea și rezolvarea sarcinilor în timp util. Astfel, noul Windows are un aspect modern, proaspăt, ordonat și atractiv. De la noul buton de Start și taskbar până la fiecare sunet, font și iconiță, totul a fost gândit astfel încât să ofere sentimentul de control, calm și confort”, spune compania.


Noul Microsoft Store

Noul Microsoft Store este locul unde utilizatorii de Windows pot avea acces la aplicații și conținut pentru vizionare, creație, jocuri, lucru și învățare.

”De asemenea, odată cu Windows 11, Microsoft aduce pentru prima dată aplicații Android pe Windows. Astfel, începând din acest an, utilizatorii vor putea să descopere aplicații Android în Microsoft Store și să le descarce prin Amazon Appstore – spre exemplu, vor putea să înregistreze și să posteze un videoclip de pe TikTok, sau să folosească Khan Academy Kids pentru învățare virtuală chiar de pe computer”.



Chat

Pe Windows 11, noua funcție de Chat din Microsoft Teams va fi integrată în Taskbar, iar utilizatorii se vor putea conecta instantaneu prin text, voce, chat sau video cu oricare dintre contactele lor, de oriunde, indiferent de platformă sau dispozitiv, pe Windows, Android sau iOS. Mai mult, dacă persoana cu care încearcă să ia legătura nu a descărcat aplicația Teams, conexiunea poate fi realizată prin intermediul SMS-ului bidirecțional.

Un mod mai rapid de a obține informațiile relevante

Windows 11 introduce Widgets - un nou feed personalizat, alimentat de inteligența artificială și de cea mai performantă versiune a browser-ului Microsoft Edge. În plus, pentru creatori și editori, funcția Widgets deschide în Windows noi ecrane pentru a oferi conținut personalizat.

Windows 11 - mai rapid, mai sigur și mai familiar pentru IT

Pentru IT, Windows 11 este construit pe fundația compatibilă Windows 10, astfel că noul Windows va putea fi implementat într-un mod similar cu Windows 10. ”Tranziția la Windows 11 va fi, așadar, ca o actualizare a Windows 10, iar experiențele de gestionare familiare pe care le avem la dispoziție astăzi - cum ar fi Microsoft Endpoint Manager, configurația cloud, Windows Update for Business și Autopilot - vor sprijini procesul de integrare a sistemului de operare Windows 11”, spune compania.



”Windows 11 este sigur și datorită design-ului său, având integrate noi tehnologii de securitate care vor adăuga niveluri suplimentare de protecție de la cip la cloud, pentru a spori productivitatea și a facilita noi experiențe de utilizare. Windows 11 oferă un sistem de operare bazat pe modelul Zero Trust pentru a proteja datele și a securiza accesul de pe toate dispozitivele, compania Microsoft lucrând îndeaproape cu partenerii săi OEM (Original Equipment Manufacturer) și cu producătorii de cipuri pentru a crea standarde de securitate care să răspundă provocărilor aduse de evoluția constantă a peisajului amenințărilor cibernetice, precum și de noul mod de lucru hibrid”.

Snap

În Windows 11, compania Microsoft introduce Snap Layouts, Snap Groups și Desktops, instrumente care ușurează munca și sporesc capacitatea de a efectua mai multe sarcini simultan, prioritizând lucrurile importante. Acestea sunt funcții noi, concepute pentru a ajuta utilizatorii să-și organizeze ferestrele de lucru și să-și optimizeze ecranul. În plus, prin intermediul funcției Desktops, aceștia pot crea desktopuri separate pentru fiecare tip de activitate, pe care le pot personaliza apoi după bunul plac - desktopuri pentru muncă, gaming sau școală.

Parteneriate

Cu ajutorul unor companii precum Dell, HP, Lenovo, Samsung, Surface, și nu doar, Microsoft s-a asigurat că majoritatea computerelor disponibile pe piață vor fi compatibile cu Windows 11, din toate punctele de vedere, de la formă la preț.

Windows 11 va fi disponibil pe computerele noi și pe computerele eligibile pentru Windows 10, printr-un upgrade gratuit, în perioada imediat următoare, iar pentru a verifica eligibilitatea actualelor computere cu Windows 10, în vederea actualizării gratuite la Windows 11, utilizatorii pot accesa Windows.com și descărca aplicația PC Health Check.

În plus, Microsoft colaborează cu partenerii săi de retail pentru a se asigura că toate computerele cu Windows 10, care pot fi achiziționate în prezent, sunt pregătite pentru actualizarea la Windows 11. Actualizarea gratuită va fi lansată pe computerele Windows 10 eligibile în perioada următoare, continuând și în 2022. De asemenea, începând de săptămâna viitoare, Microsoft va începe să partajeze o versiune pilot a Windows 11, pentru feedback, în cadrul Programului Windows Insider - o comunitate de fani Windows care dau feedback companiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





27737 vizualizari

  • -20 (42 voturi)    
    Sau mai simplu (Joi, 24 iunie 2021, 21:37)

    ursu78 [utilizator]

    Au copiat din KDE...
    Tot 8Gb RAM ai nevoie ca sa-l rulezi? Sau de data asta ai nevoie de minim octo core cu 16Gb RAM?
    Inca astept ceva de la microsoft ce sa nu fie copiat...dar sa mearga decent...ca pana acum inca n-am vazut.
    Si nu cu ajutorul...ci fortand parteneriate pentru a exclude alternativele. Practic, practica obisnuita a la microsoft...produse proaste (in zilele lor bune)...bagate pe gat
    • +10 (24 voturi)    
      ochelarii de cal (Joi, 24 iunie 2021, 23:11)

      sadestwank [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

      sunt developer. die-hard linux user, de 20 de ani. am linux pe statia de lucru pe care dezvolt. dar pe laptop am windows si wsl2/docker. sincer, nu-mi lipseste nimic ca sa programez pe laptop iar windowsul merge impecabil si sunt cel putin la fel de productiv. iar pentru distractie windows ofera o experineta net superioara din toate punctele de vedere. Da, a fost o vreme in care windows crapa si era bloated si update-urile im dadeau crash-uri... dar in ultima vreme w10 a devenit excelent. Sigur, sunt alte puncte slabe cum ar fi faptul ca pierd cateva ore ore sa-mi refac set-up-ul in caz de reinstalare dar de cativa ani nu am mai avut nevoie. pur si simplu functioneaza. windows este noul macos X.
      • -5 (23 voturi)    
        Nici acum nu-i mai bun (Joi, 24 iunie 2021, 23:48)

        ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

        Sunt developer...pentru echimanente industriale. Fac development si pt linux si pt windows...inca-i la fel de prost. Dar ce ma deranjeaza cel mai tare (pentru junk-ul si alte cele...exista workaround-uri)...este compatibilitatea execrabila intre versiunui. De fapt nici macar build-urile de multe ori nu sunt compatibile intre ele.
      • -1 (5 voturi)    
        De ce spui ca e noul macos X? (Vineri, 25 iunie 2021, 7:08)

        SkyS [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

        MacOS mi se pare mai bun pentru productivitate.
      • -3 (3 voturi)    
        ochelari platiti (Vineri, 25 iunie 2021, 9:33)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

        sunt tamplar-cofetar,daihard fara sponsorizare.folosesc atat drujba cat si laserul frate,pt distractie folosesc manusa de rumegus fara
        probleme.mai am unele probleme cu abricul dar acum a devenit excelent.pur si simplu merge uns frate.tamplaria a devenit noua prajitura cu multe culori si modele deosebite.

        ae vreun sens ce zic?nu prea.
    • +4 (26 voturi)    
      Nu-ti place, nu-l folosi (Joi, 24 iunie 2021, 23:40)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

      Poti sa ramai la lucru pe un terminal in mod text.
      Nu te mai plange atata.
      • -7 (21 voturi)    
        Depinde (Joi, 24 iunie 2021, 23:49)

        ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Da, nu-l folosesc (decat in masina virtuala).
        Pe semne ca nu prea ai auzit de linux din comentariul tau (sau cine stie...esti prea ocupat cu reinstalari...)
        • 0 (0 voturi)    
          Ce-mi plac astia ca tine... (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 23:24)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

          daca nu au argumente, sar cu jignirile
  • +1 (29 voturi)    
    Ridicol (Joi, 24 iunie 2021, 21:40)

    Tyrion.lann [utilizator]

    O schimbare esentiala este mutarea butonului de Start dar poate fi mutat la loc. LOL

    Emulatoare de Android exista de ani si ani si sunt destul de fiabile si pot oferi chiar performante superioare fata de telefoane.

    Skin-uri de Windows exista de mult, poti sa faci sa arate ca 7, XP etc.


    Widgets-urile astea nu le mai incercasera cu 8, si nu le-au abandonat?

    Par practic idei similare cu Windows 8, cand au incercat prima oara un sistem ce tindea spre telefon mobil.
    • 0 (0 voturi)    
      Ridicole sunt (Duminică, 27 iunie 2021, 19:51)

      Cardplayer [utilizator] i-a raspuns lui Tyrion.lann

      Argumentele tale. Eu unul lucrez pe emulatoare de android, 4 din ele imi ocupa 100% din cpu (4 core-uri i7 6700hq), ceva care sa mearga nativ mai fluid m-ar ajuta super mult.

      Ca toti ceilalti rauvoitori nu poti vedea mai mult de lungul nasului. Daca tu nu folosesti niste chestii nu inseamna ca nimeni nu are nevoie.
  • -3 (21 voturi)    
    iOS si ubuntu arata din ce in ce mai atractive. (Joi, 24 iunie 2021, 22:04)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cu fiecare lansare Windows, iOS si Ubuntu arata din ce in ce mai atractive.
    • -11 (21 voturi)    
      Linux (Joi, 24 iunie 2021, 23:50)

      ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Folosesc linux din 2003. Sincer...de fiecare data cand ajung la un calculator cu windows...ma oripilez cat de incalcit, ineficient si neprietenos cu utilizatorul este. Pe langa asta...compatibilitatea este extraordinara dar lipseste cu desavarsire.
      • +3 (5 voturi)    
        Hop si tu! (Vineri, 25 iunie 2021, 14:45)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

        Ma intrebam cand o să apară vreunul, out of the blue, sa ne spuna cat e de bun Linux si ce rahat e Windows! Mulțumim, știam ca o sa apari sa zici asta!
        PS De aia nu mai pot eu :))
        • -2 (6 voturi)    
          hahaha ... ce suferi ca tolomacu' ! (Vineri, 25 iunie 2021, 15:13)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          hahaha ... ce suferi ca tolomacu' !
          • +1 (5 voturi)    
            Da, (Vineri, 25 iunie 2021, 19:03)

            Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

            ma ''trece'' fiorii. De ce nu vorbiti voi pe vreo revista de specialitate? Nu sincer, Windows e pt toatal lumea, asta e smecheria cu el, nu te ai prins?! Chiar nu mi pasa ce iti iese sau nu ti iese tie cu Windows sau de parerea voastra de zilieri in programare despre el! Poti sa ai si doctorat, nu mi pasa :D!
    • +10 (18 voturi)    
      pe dos (Vineri, 25 iunie 2021, 0:20)

      sadestwank [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      mi-e teama ca este exact pe dos
      In primul rand iOS este un sistem de operare pentru echipamente mobile. cat ar dori ei sa-l promoveze ei ca pe un inlocuitor al unui laptop/desktop, ramane un sistem de operare limitat. Sa-ti dau un singur exemplu este inutil pentru programatori si alti power-user ca mine care au nevoie de virtualizare, docker, kubernetes, samd. Daca tot ce te intereseaza este sa navighezi pe internet si sa raspunzi la mailuri ia-ti un chromebook si de restul banilori viziteaza o tara exotica ca viata-i scurta.
      Linux desktop fie el Gnome sau KDE este intr-o stagnare continua undeva la nivelul lui 2003. Sunt multe lucruri elementare care inca nu au fost inglobate in interfata. Sigur, le poti face la consola dar trebuie sa iei de fiecare data sa cauti pe google pentru a-ti aduce aminte care era comanda...
      De fapt, de la wsl2 incoace, pentru mine a programator windows a devenit din ce in ce mai atractiv. poate ca o data cu 11 voi face trecerea.
  • -1 (19 voturi)    
    Keyword: (Joi, 24 iunie 2021, 22:07)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    "cloud power".

    Olympic fail!
  • -7 (23 voturi)    
    Deocamdată (Joi, 24 iunie 2021, 22:44)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    rămân la Windows 7.
  • -3 (13 voturi)    
    (v)orbeste lumea ... (Joi, 24 iunie 2021, 23:24)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    un alt produs pe bani destui. tot laudat ca rezolvator intergalactic, da' cu lipsuri evidente si pe parcurs aparute in reclamatiile utilizatorilor ... cunoastem materialu' si nu cadem pe spate ...
  • +8 (18 voturi)    
    numai hateri (Vineri, 25 iunie 2021, 0:31)

    zgubilitix [utilizator]

    Win nu mai este ce a fost, dar zic asta in sensul bun.

    7 a fost OK, iar 0 e mult mai bun. Am tras de 7 multa vreme, dar nu regret ca am trecut al 10. Atatla job cat si acasa e fff stabil, sta on zile si zile, fara niciun restart si se misca fluid pe laptopul meu vechi de 4 ani (dar care era top cand l-am luat).

    Un pic de editare grafica, un pic de editare de film, office work - aia e, pentru utilizatorul average si care nu are un calculator incropit dincomponente dubioase (cum aveam si eu pe vremuri) e f OK.

    Cineva zice de reinstalari - aia se intampla pe vremea lui 3.1 si 95. Dar la 7 si mai cu seama la 10, pe bune, merge cu anii fara probleme.

    Acum da, iOS e mai smecher & mai cool. Windows este inca atat de popular pt ca masele (jnclusiv eu) s-au obisnuit cu el.

    Un facelift de la 10 la 11 + cateva adaugiri da bine la marketing.
  • -2 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 iunie 2021, 8:49)

    [anonim]

  • +3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 iunie 2021, 8:51)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    Asta e (Vineri, 25 iunie 2021, 9:47)

    nns [utilizator]

    Ne place sau nu peste ceva timp o sa folosim doar 11 ca 10 n-o sa primească nush ce update-uri, bla, bla. Ființa umana percepe , in faza 1, tot ce e nou ca si "amenințare/pericol". In faza 2, când vede cu ce are de-a face, începe trierea si așa se începe dezvoltarea lui 11 pana ajunge spre perfect apoi iar un super manager de marketing zice ca ar fi timpul pt un 12, 13 ....
  • -1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 iunie 2021, 11:24)

    [anonim]

    • 0 (4 voturi)    
      1) nu ma interesează "privacy"! (Vineri, 25 iunie 2021, 14:42)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui

      2) merge Fornite pe Linux? (Dar, sa l poata pune si un prost, ca mine?) Nu ma joc, nu ma int, dar ma pun in pielea a 90% din utilizatori - si știi ca am dreptate, nu sunt interesați de altceva! Cat despre ''privacy"(aici e despre mine) chiar nu ma int, ma pot uita si in public pe redtube;), plus ca nu am absolut nimic valoros pe calc - înainte să sari să zici de datele de card, le pot da eu public, ca am poprire de ANAF si de executor :)))
  • -1 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 iunie 2021, 11:26)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      Si cum tu ai gasit ecuatia unificatoare (Vineri, 25 iunie 2021, 19:22)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui

      a celor 4 forte, e riscant, ca n-o sa mai iei Nobelul, ti l fura Gates :)))) (si l baga in reteta de vaccin:D)
  • +1 (3 voturi)    
    Windows 11 (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 14:28)

    GONA [utilizator]

    Microsoft a promis ca Windows 10 va ramane multi ani valabil si nu va trece la latul mai nou.
    Dar veti vedea ca tot mai multe programe nu var mai functiona corect pe actualul Win 10 si vrem nu vrem trebuie sa-l upgradam. Cel mai suparator lucru la Win 10 este durata foarte mare a updatarii, cu restartare si apoi continuare. In acest timp clar ca nu poti lucra nimic. A mentionat cineva ca va urma Windows 12, apoi 13 si...
    • 0 (0 voturi)    
      Perfect adevarat, (Vineri, 2 iulie 2021, 12:51)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui GONA

      interesele comertului...