Bloggerii chinezi vorbesc despre semnele rele ce au anuntat cutremurul si cred intr-o conspiratie

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 14 mai 2008, 12:53 Economie | IT


Pe masura ce numarul victimelor cutremurului din China continua sa creasca, bloggerii chinezi si-au unit fortele pentru a gasi vinovatul, relateaza The Times.
 
Conexiunile de internet din intrega tara sunt invadate cu zvonuri legate de "semne de rau augur" ale cutremurului, incluzand broaste raioase si fluturi - semne care au fost ignorate complet de catre autoritati.

Unii dintre bloggeri vorbesc chiar despre o importanta conspiratie pre-olimpica.
 
Publicatia da exemplul unui blogger din provincia Shandong, in estul tarii, care scrie ca, inca de acum o luna, s-a dus de cateva ori la centrul local de cercetare a cutremurelor pentru a le spune cercetatorilor ca animalele sale sunt agitate si nu dorm. "Nu numai ca si-au batut joc de mine, insa m-au acuzat ca fabric povesti", sustine bloggerul.


Invazie de broaste si migratie de fluturi

Alte blogguri atasate unor publicatii devzaluie fenomene ciudate petrecute in ultimele cateva saptamani.

The Chutian Metropolis Daily sustine ca, pe 26 aprilie, 80.000 de tone de apa s-au evaporat ca prin minune dintr-un bazin de mari dimensiuni din Enshi, in provincia Hubei. Provincia se afla la frontiera cu municipalitatea Chongqing, care a fost devastata in urma cutremurului de luni.

Pe 10 mai, un ziar din provincia Sichuan, West China Metropolis Daily, a relatat ca sute de broaste au aparut pe strazile din Mianyang, al doilea oras ca marime din provincia care se invecineaza cu judetul Wenchuan County, epicentrul seismului. Agentia Xinhua anuntat marti ca 18,645 de oameni se aflau ingropati sub cladirile prabusite din oras, iar 3.629 de oameni au murit.

In localitatea Mianzhu, aflata la aproape 100 de km de epicentrul cutremurului, bloggeri readuc in discutie informatii din urma cu doar cateva saptamani care vorbeau despre migrarea neasteptata a peste un milion de fluturi.

Un alt blogger sustine ca un geolog chinez a prevazut cutremurul cu ceva vreme in urma, insa a fost imppiedicat de autoritati sa spuna mai multe si a cedat de frica. "Pe 7 mai, un geolog a prognozat seismul insa nu a avut curajul sa faca publica informatia", scrie bloggerul.

Un alt internaut din Beijing scrie: "Toti scriu despre eforturile de salvare insa nu se alatura efectiv acestora. Asa ca, mai bine ne intrebam de ce autoritatile nu au prevazut cutremurul si nu au avacuat oamenii. S-a intamplat aceasta din cauza ca se doresc niste Jocuri Olimpice linistite?"


Cutremurul, dovada necesitatii cresterii libertatii de informatie

Intr-un editorial publicat de Southern Metropolis Daily, cunoscutul ziarist Chang Ping afirma ca valul de zvonuri si speculatii ce inconjoara cutremurul drept dovada pentru necesitatea unei libertaii sporite de informatie in China. "Atunci cand liniile de telefon au cazut, zvonurile s-au multiplicat... Am inteles ca majoritatea informatiilor nu a putut fi verificata si ca politia a considerat-o transmitere de informatii false, pedepsita cu inchisoarea", scrie ziaristul chinez.

"Dar cum am rude in zona afectata, nu m-am putut abtine sa nu caut informatii oriunde am putut. Erau informatii pe care nu m-am putut baza caci era dificil sa spui care e adevarata si care e falsa", sustine Chang Ping, afirmand: "Toate aceste vorbesc despre un singur lucru si aceasta este foamea nestapanita de informatie atunci cand avem de-a face cu un eveniment de acest gen".


Ultimul bilant provizoriu dat publicitatii miercuri de autoritati indica faptul ca in urma cutremurului devastator din China si-au pierdut viata aproximativ 13.000 de persoane, iar alte cateva mii au fost ranite. Alti 20.000 de oameni se afla, inca, sub daramaturi. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7735 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    mai bine ar vedea de..... (Miercuri, 14 mai 2008, 13:05)

    judex [anonim]

    crimele si abuzurile facute impotriva tibetanlor si lui Dalai Lama.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta este important acum? (Vineri, 16 mai 2008, 15:21)

      911 [utilizator] i-a raspuns lui judex

      mai bine ai gandi ca sunt oameni simplii care sufera si au nevoie de ajutor.
  • +1 (5 voturi)    
    Numaratoare la final de an. In spirit comunist (Miercuri, 14 mai 2008, 14:31)

    Observator [anonim]

    16.000 de morti la cutremur
    22.000 exterminati in lagarele de concentrare de la granita cu Mongolia, cu 3000 mai putin ca in anul anterior
    100.000 de tibetani deportati
    4.500 executati pe loc in Tibet
    10.000 de femei tibetane sterilizate
    34.000 copii tibetani deportati si internati in lagare de reeducare
    Cresterea productiei de orez la hectar 40%, cea mai ridicata in istoria Chinei
    Cresterea bunastarii populatiei 25%, cea mai ridicata in istoria Chinei
    ____________________________

    Bilantul unui an in China, conform ultimelor cifre copiate de pe net.

    Oare ce este adevar si minciuna anti-comunista?
  • -1 (7 voturi)    
    da (Miercuri, 14 mai 2008, 14:34)

    ioana [anonim]

    chinezii pot sa considere cutremurul asta o plata pentru nenorocirile pe care le fac in tibet...
    • 0 (4 voturi)    
      de acord (Miercuri, 14 mai 2008, 15:36)

      elaxxx [utilizator] i-a raspuns lui ioana

      Consider la nivel macro o pedeapsa binemeritata, insa la nivel micro putin din oamenii ce au murit meritau acest lucru .... :| si din pacate tot degeaba ...pentru ca nu vor inteleg conduatorii sa renunte la repressalii impotriva tibetanilor.
      La nivel spiritual muntele s-a razbunat pentru suferintele oamenilor muntelui.
      • 0 (2 voturi)    
        de acord cu ioana si judex (Miercuri, 14 mai 2008, 20:03)

        relaxxx [anonim] i-a raspuns lui elaxxx

        Spunea unul pe forum ca vor fi peste 50.000 de morti, a avut dreptate, agentia china noua anunta 15.000 morti si 40.000 "disparuti", bilant provizoriu. E clar ca vor depasi cifra de 50.000 morti. + o provincie mare cat Romania complet devastata, orase rase de pe harta, zeci de mine de carbune prabusite, exploatari de gaze si conducte petroliere distruse, etc. zeci de miliarde de dolari pagube! Nu stiu pe cine a suparat China dar o ia rau peste cap de la placa tectonica tibetana! Care-i probabilitatea matematica ca toate dezastrele astea sa se intample in doar cateva luni si mai ales la numai cateva saptamani dupa represiunea contra tibetanilor?
        • 0 (2 voturi)    
          pt cei de mai sus (Miercuri, 14 mai 2008, 20:37)

          roxana [anonim] i-a raspuns lui relaxxx

          vorbiti fara sa stiti nimic, orice geologist stie ca regiunea respectiva se afla intre doua mari placi tectonice, au fost si vor mai fi cutremure de o asemenea avengura tot timpul acolo, in '76 au murit un sfert de milion de chinezi in cutremur....auzi blestemele tibetanilor...mor de ras...cat despre refacerea lor, nu stiti ce vorbiti pentru ca nu i-ati cunoscut...crede-ti ca le trebuie 20 de ani sa construiasca o autostrada ca romanii? ...
          • 0 (2 voturi)    
            pt. cea de jos (Miercuri, 14 mai 2008, 21:31)

            relaxxx [anonim] i-a raspuns lui roxana

            eu am pus o intrebare simpla, stiam de placile tectonice si de cutremurul de acum 30 ani! am intrebat care ar fi probabilitatea matematica sa apara o asemenea concentrare de dezastre naturale intr-o perioada atat de scurta? si care e probabilitatea ca un astfel de cutremur devastator sa loveasca la doar 2-3 saptamani dupa ce chinezii au masacrat calugari tibetani de s-a ajuns la scandal international? si ca toate mizeriile astea sa se intample chinei tocmai in anul cand vrea sa faca jocuri olimpice? si abia atunci va realiza si roxana ca e cam ciudata povestea si matematic probabilitatea e foarte redusa!
            s ai dreptate roxana, chinezii construiesc repede autostrazi pt. au milioane de sclavi platiti la 2-3$/zi numai ca le fac mult mai prost ca in europa! ai auzit de podul chinez prabusit la inaugurare?:)))
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Vineri, 16 mai 2008, 10:10)

            Opposite [anonim] i-a raspuns lui roxana

            Ce-i ala un "geologist" si de cand "crede-ti" ca"geologistii" fac treaba "seismologistilor"?
    • +3 (3 voturi)    
      Interesanta teorie (Miercuri, 14 mai 2008, 16:24)

      Scientician [anonim] i-a raspuns lui ioana

      Poate si cutremurul din 1977 a fost o "plata" pe care romanii au primit-o pt. din cauza Carmaciului.

      Dar totusi cred ca teoria e falsa. Moartea a mii de copii (printre altele in cutremurul respectiv s-au prabusit scoli) nu poate fi "plata" pt. crimele unor adulti dementi.

      Si nu prin cutremure divine se poate face un regim dictatorial sa-si reconsidere politica. O modalitate ar fi sanctiuni economice. Dar sa fim seriosi. Cine e dispus sa renunte la computerul lui american Apple, HP, Dell etc. (facut in totalitate in China) numai din compasiune pt. Tibet?
      • 0 (0 voturi)    
        interesanta practica (Miercuri, 14 mai 2008, 20:08)

        psihopat islamic [anonim] i-a raspuns lui Scientician

        Copiii nu sunt vinovati pt. crimele adultilor, corect!
        Dar cand un copil de 8 ani cara o geanta de exploziv, stim ca va omora oameni (indiferent ce e in capul lui), il putem lichida?
        Agentiile de presa internationale au anuntat azi ca pt. prima oara fanaticii lui allah au folosit in Irak o fetita de 8 ani cu o centura de exploziv. Ea a declansat-o langa o masina de politie! Deja e banal sa fie folosite femei sau handicapati mintal! Acum o araboiaca de 8 ani a plecat in iad impreuna cu un politist tot arab! Nu ca e pasnic islamul?
    • +2 (2 voturi)    
      oare? (Joi, 15 mai 2008, 10:26)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui ioana

      Multi dintre noi am semnat petitia pentru sprijinirea Tibetului, si suntem pentru independenta lui fata de China.
      Dar tu crezi intr-un Dumnezeu rau si razbunator, care lasa chinezii sa le faca rau tibetanilor, pentru ca apoi sa poata sa ii pedepseasca cu sadism?
      Cine suntem noi sa stim ce e in mintea lui Dumnezeu?
      Ce stim e ca un cutremur a facut un numar imens de victime, nu stim noi cine e vinovat si cine nu si in orice caz cine suntem sa spunem ca o meritau?
      Sunt doar ca in urma lui au ramas oameni care sufera si au nevoie de ajutor, nu de "bine v-a facut!".
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate (Joi, 15 mai 2008, 10:29)

      Buba [anonim] i-a raspuns lui ioana

      Pacat ca nu era vreun congres al tuturor comunistilor in acele scoli. Din pacate platesc copiii si oamenii nevinovati
    • 0 (0 voturi)    
      despre tibet (Joi, 15 mai 2008, 22:16)

      tibetanu [anonim] i-a raspuns lui ioana

      inainte de a mai face afirmatii despre tibet ar trebui sa va mai informati si din alte surse.Dati un search la "truth about tibet" pe youtube si dati pe primul video de acolo ;)
  • 0 (0 voturi)    
    cutremur china (Miercuri, 14 mai 2008, 21:57)

    ionica fonosch [anonim]

    ***chinezi au in oct conferinta despre cutremure !
    (daca e conspiratie, e una, care are multa tehnologie la baza !)
    http://mceer.buffalo.edu/publications/bulletin/07/21-02/24_14WCEE.asp

    *** despre cutremure in china !
    http://www.sciencemag.org/cgi/content/abstract/sci;303/5661/1176?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=&fulltext=china&searchid=1&FIRSTINDEX=0&resourcetype=HWCIT

    http://www.sciencemag.org/cgi/content/abstract/sci;294/5542/574?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=&fulltext=china&searchid=1&FIRSTINDEX=0&resourcetype=HWCIT

    ***radarul folosit la analiza cutremurelor !
    http://seismo.berkeley.edu/~burgmann/EDUCATION/InSAR.html
  • 0 (2 voturi)    
    ceva e clar... (Joi, 15 mai 2008, 15:37)

    un crestin oarecare [anonim]

    Dupa parerea mea de simplu crestin,si dupa cele ce am citit in apocalipsa sf.Ioan,cutremurele si nenorocirile se vor amplifica in lume din cauza RAUTATII generale in care lumea se afunda tot mai mult.Vorbim de ,,realizari'' pe nu stiu ce planuri:economic,tehnologic,etc. ,dar putem vedea ca RAUTATEA omenirii este din ce in ce mai subtila si perversa.Si ne miram de ce vom suferi?
    Fratilor,de orice natie si credinta,trebuie sa intelegem ca suferinta este cauza libertatii rau folosite de catre noi,nu Dumnezeu provoaca suferinta.
    Asa ca trebuie sa ne imbunatatim mentalitatea prin ceea ce in crestinism se numeste ,,pocainta''=imbunatatirea mintii.
    Daca vom face asta se vor schimba multe in lumea asta,altfel ne asteapta vremuri grele.
    Dumnezeu sa ne lumineze pe toti,sa iubim mai mult pe semenii nostri.
    • 0 (0 voturi)    
      clar de tot (Joi, 15 mai 2008, 18:18)

      Pongo [utilizator] i-a raspuns lui un crestin oarecare

      Deci ne asteapta vremuri grele
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 16 mai 2008, 10:37)

        Opposite [utilizator] i-a raspuns lui Pongo

        Amin.

        S-a schimbat ceva de cand iezuitii bateau drumurile neasfaltate ale evului mediu si speriau prostimea cu boli, ploi cu broaste si mania lui Dumnezeu daca nu cotizeaza obolul pentru viata vesnica?
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cei care refuza sa gandeasca (Vineri, 16 mai 2008, 19:08)

    911 [utilizator]

    Constat cu stupoare ca unii semeni refuza sa gandeasca. Cum poti sa comentezi o catastrofa naturala prin prisma politica sau rasiala? Mai folositi neuronul stingher - daca il aveti - inainte sa comentati. Ii intreb pe cei de mai sus cum au ajutat persoanele afectate din China? Dupa 1989 am inceput sa ne bucuram de raul abatut asupra altora, suntem foarte preocupati de a proteja animalele comunitare dar refuzam sa ne ajutam semenii. Pentru cainele de la bloc avem mereu de mancare dar pentru un pensionar flamand nu putem oferi o paine. Ne omoram fatii pentru o bucata de pamant si ne trimitem parintii la azil pentru a le vinde casa dar vorbim de pedeapsa divina .... cata ipocrizie.
    • 0 (0 voturi)    
      Politica si cutremurele (Duminică, 18 mai 2008, 0:00)

      whoswho69 [anonim] i-a raspuns lui 911

      Legatura intre politica si cutremure exista si are si un nume. Chinezi stiu ei ce stiu. Incercati http://www.youtube.com/watch?v=KKMTSDzU1Z4 sau http://www.youtube.com/watch?v=hzVamNQzfYA. Dupa care, un search pe google pentru HAARP. Mai departe, fiecare gandeste ce vrea.