Nokia ia in calcul productia de laptop-uri

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 26 februarie 2009, 10:44 Economie | IT


Nokia - cel mai mare producator de telefoane mobile - ia in considerare posibilitatea de a produce laptop-uri, a declarat CEO-ul companiei, la televiziunea finlandeza YLE, relateaza Reuters.

Olli-Pekka Kallasvuo, CEO al Nokia, a confirmat ca ia in considerare posibilitatea ca Nokia sa construiasca in viitor laptop-uri. De la sfarsitul anului trecut au aparut primele zvonuri despre intentiile Nokia, dar comentariile lui Kallasvuo sunt primele confirmari din partea companiei.

Seful Nokia a spus ca telefoanele si PC-urile au tot mai multe in comun, converg in tot mai multe feluri si o dovada este faptul ca o multime de oameni iau pentru prima oara contact cu internetul pe telefonul mobil, nu pe PC.

Nu e o surpriza faptul ca Nokia vrea sa intre in segmentul laptop-urilor, mai ales ca multi operatori de telefonie mobila vand laptop-uri alaturi de diferite tipuri de abonamente, lucru de care Nokia ar putea profita, crede Ben Wood, director de cercetare la CCS Insight.

Industria mondiala a PC-urilor a inceput sa simta si ea efectele crizei si doar segmentul mini-laptop-urilor creste sustinut.    






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1829 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    copiaza modele! (Joi, 26 februarie 2009, 11:19)

    darthmaul [anonim]

    Nokia vra sa copieze modelul Apple!?
    • -1 (5 voturi)    
      ??? (Joi, 26 februarie 2009, 12:11)

      yo [anonim] i-a raspuns lui darthmaul

      Asaaaa ... si ???
      Nu e normal (chiar sa copieze) pt ca e un nume la nivel mondial si are oricum o piata asigurata ???
      • +1 (1 vot)    
        Cam tarziu (Joi, 26 februarie 2009, 13:49)

        Flavian [anonim] i-a raspuns lui yo

        Cam tarziu mai baieti.

        De cand va batea lumea la cap sa faceti touch screenuri si WM-uri ca HTC sau Asus fac asta de ani buni dar n-au marketingul la fel de bun ca Nokia.

        A trebuit sa vina Apple sa scoata o jucarie copiata dupa Eten X500, cu dotari mai slabe, dar un meniu mai bun si un marketing de nota 20 ca sa priceapa si Nokia ce vrea lumea.
  • 0 (2 voturi)    
    Wi-Fi, WiMAX? (Joi, 26 februarie 2009, 11:53)

    Alx MAX [anonim]

    Care va fi viitorul Wi-Fi şi WiMAX dacă Nokia va fabrica laptopuri cu tehnologie 3G, 4G integrată (după ei se vor lua şi alţii)?
    • +4 (4 voturi)    
      din ce stiu eu.. (Joi, 26 februarie 2009, 12:32)

      jiji becali [anonim] i-a raspuns lui Alx MAX

      WiMax este dead-end...
      Wi-Fi e deja in piata si slabe sanse sa mai dispara... AP de 3G si 4G nu cred ca vei avea; deci intre x_G si Wi_x e diferenta de concept...
  • +4 (4 voturi)    
    OK (Joi, 26 februarie 2009, 12:31)

    un roman [utilizator]

    Dar sa fie de calitate NOKIA si nu plasticuri ca si majoritatea telefoanelor pe care le vand acum.
    • +1 (1 vot)    
      calitate (Joi, 26 februarie 2009, 15:54)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui un roman

      o sa fie si calitate, dar degeaba, ca n-o sa-ti mai dea banca credit sa-ti iei telefon ca si pina acum :))
  • 0 (0 voturi)    
    daca va aduceti aminte (Joi, 26 februarie 2009, 13:36)

    mircea [anonim]

    existau televizoare nokia mai pe vremuri....

    multa bafta nokia in noul biz.
  • 0 (0 voturi)    
    Ideea este buna! (Joi, 26 februarie 2009, 14:38)

    Propunere [anonim]

    Cea mai buna ideea ar fi sa faca laptopuri cu Symbian, ar rupe piata. Imaginati-va un laptop cat un eee dar care merge REPEDE.
    • +1 (1 vot)    
      Ai plesnit-o! (Joi, 26 februarie 2009, 16:18)

      BEDE [anonim] i-a raspuns lui Propunere

      Un E50 cu Symbian se misca mai prost decat un HTC S310 cu Windows Mobile.
      Daca symbian ar fi asa de grozav, de ce oare nu s-a pus pana acum Symbian pe laltop-uri.
      Regula: pe laptop sau PC ori este Windows, ori este un fel de Linux.