Finlanda a devenit prima tara in care accesul la internet de mare viteza devine un serviciu de baza garantat prin lege

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 1 iulie 2010, 15:53 Economie | IT


Finlanda a devenit la 1 iulie prima tara in care accesul la internet broadband este serviciu de baza garantat prin lege, operatorii fiind obligati sa ofere la nivel national posibilitatea accesului la conexiuni internet cu viteza de download de minim 1 Mbps, scrie AFP. Introducerea internetului de banda larga in sfera "Serviciului Universal", adica printre serviciile de baza la care au dreptul toti locuitorii unei tari, la un anumit nivel de calitate, indiferent de localizarea geografica si la tarife accesibile este o preocupare la nivel european.

De la 1 iulie operatorii finlandezi sunt obligati prin lege sa furnizeze accesul la conexiuni la viteze de download de minim 1 Mbps tuturor gospodariilor si companiilor la tarife "rezonabile", arata legea intrata in vigoare in Finlanda. Accesul la internet de mare viteza devine in tara scandinava un drept universal, alaturi de accesul la serviciile postale si la cele de telefonie.

Serviciile vor fi furnizate de 26 de operatori, iar nivelul tarifelor considerat rezonabil este de 30-40 euro/luna. Finlanda este una dintre tarile cele mai avansate tehnologic, avand, alaturi de tari precum Danemarca, Olanda sau SUA, una din cele mai mari rate de penetrare a internet-ului.

Guvernul de la Helsinki a lansat un proiect pentru conectarea tuturor gospodariilor din tara la internet de mare viteza prin cablu sau fibra optica, pana in 2015. Finlanda are o suprafata de circa 330.000 mp (cam 50% peste Romania), dar populatia este de sub 5,5 milioane.

Introducerea internetului de banda larga in sfera "Serviciului Universal", adica printre serviciile de baza la care au dreptul toti locuitorii unei tari, la un anumit nivel de calitate, indiferent de localizarea geografica si la tarife accesibile este o preocupare la nivel european.

Astfel, la inceputul lunii martie, Comisia Europeana a lansat o consultare publica pentru a constata daca actualele norme privind serviciul universal, care garanteaza accesul cetatenilor europeni la retelele de telefonie publica si la servicii precum accesul de baza la internet, ar trebui sa fie extinse si la garantarea accesului la internet de banda larga.

In Romania, in luna martie a acestui an, autoritatea de reglementare in comunicatii (ANCOM) a lansat de asemenea o consultare publica in acest sens.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3024 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Finlanda e putin populata si voteaza atomic (Joi, 1 iulie 2010, 16:04)

    Equituus [anonim]

    Populatia finlandeza e concentrata in orase, datorita climatului sub-arctic, foarte dur, neprielnic fermelor si agriculturii pe scara mare. Pe un relief relativ plat.
    Concentarea urbana permite ca investitiile pt conexiune sa fie mai mici si mai usor de realizat.
    Faptul ca finlandezii sunt de vreo 4 ori mai putin numerosi decat romanii ajuta si mai mult sa iti indeplinesti astfel de obiective.
    Aceste conditii exista si in cazul Danemarcei, cu populatie redusa si concentrata pe suprafete mici.

    Franta, Spania, Polonia sau Romania ar avea mult mai mari dificultati in a implementa o asemenea lege, datorita suprafetelor mari, reliefului diversificat (adesea muntos) si populatiei numeroase, inclusiv in zone rurale.

    Tot azi, parlamentul finlandez, cu 120 voturi pentru si 70 impotriva, a aprobat constructia de noi reactoare nucleare. Informatie destinata celor care, cu multa naivitate, pun egal intre "ecologie" si scandinavie :)

    Finlandezii sunt suficient de realisti pt a sti ca nu vor obtine din eolian, solar sau reciclari si economisiri suficienta energie. Si nici nu vor sa depinda in continuare de gazul rusesc.

    Sper ca si Romania sa inceapa in anii urmatori constructia altor reactoare la Cernavoda si a celei de-a doua centrale atomice.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Joi, 1 iulie 2010, 16:18)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui Equituus

      mosule, astia cableaza toata Finlanda, de o sa dea si renilor lui mos Craciun internet de mare viteza inainte ca noi, in Bucuresti sa bagam cablurile pe sub pamint...Ai fost vreodata in finlanda? Ai vazut ce mentalitate au? Sau cum muncesc?
      • +1 (1 vot)    
        Mentalitate (Joi, 1 iulie 2010, 18:56)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui asterix

        Si ce, noi n-avem mentalitate romaneasca?

        Pe cei din nord, datorita mentalitatii lor, se pricepe toata lumea sa-i conduca spre succes. In schimb, in Romania, trebuie sa-ti pui serios capul la contributie ca sa ai succes.. Trebuie sa recunosti ca este mult mai incitant, datorita mentalitatii noastre, sa conduci in Romania..
      • +1 (1 vot)    
        ai fost in finlanda .. (Vineri, 2 iulie 2010, 13:18)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui asterix

        ... si ai vazut ce banda jenanta au majoritatea providerilor de net ?

        Nu stiu firma in Romania care sa vanda net sub 1Mb/s in afara de cele de telefonie mobila.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu vad rostul unei asemenea legi (Joi, 1 iulie 2010, 16:27)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Equituus

      Sa fim seriosi, se gaseste internet si la 17 lei pe luna. Oricune isi permite. Asta e praf in ochi sa se dea mari politicienii de la ei.
      • -1 (3 voturi)    
        lol (Joi, 1 iulie 2010, 16:42)

        a [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        tu stii ce e ala broadband?
        sa-mi arati si mie broadband la 17 lei. broadband nu inseamna metropolitan, la ei ala e ceva ce nici nu se ia in calcul.
        Internet inseamna extern, iar broadband inseamna extern. si extern de multi mbps, nu ca la noi unde broadband e oficial 144kbps.
        sa vad eu statul ca trage la noi cablu pe atatia km cat au ei si mai vb. hai sa nu ne mai comparam, suntem departe. si nu, nu e praf in ochi.
        • +1 (1 vot)    
          nu dragule ... (Vineri, 2 iulie 2010, 13:19)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui a

          .. broadband inseamna, peste tot in lumea asta, cata teava ai pana la ISP.
    • +1 (1 vot)    
      pragmatism (Joi, 1 iulie 2010, 16:40)

      din viena [anonim] i-a raspuns lui Equituus

      Acum 10 ani Austria a pus la vot si a cazut un proiect de constructie a unei centrale atomice constructia incepuse deja) plus proteste. Acum se bat care oras sa construiasca centrala.... Se schimba vremurile, oamenii devin asa cum ai zis mai pragmatici.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt accesul la barca, e vreo lege? (Joi, 1 iulie 2010, 16:26)

    Bogdan [anonim]

    In Romania accesul la barci ar trebui reglementat prin lege :(
    Macar in anumite zone ar trebui bagat si la noi internetul gratis, ca d-aia platesti o multime de bani pe o casa si toate taxele aferente pentru ca e "zona buna". Pai daca e zona buna si vrei sa platesc taxe mai mari faceti si voi un efort si bagati net (macar asa aveti motiv sa ne scuturati de bani, ca acum nu stiti cum sa ne luati banii ca niste hoti, fara sa oferiti nicmic in schimb...)
  • +4 (4 voturi)    
    modelul finlandez (Joi, 1 iulie 2010, 16:36)

    level1 [anonim]

    explicatia reusitei modelului finlandez (nordic in general): multumita climei aspre omul a fost obligat sa lupte cu natura neprielnica si asa a evoluat fiind tot timpul ocupat (daca nu facea miscare ingheta). Pe de alta parte multumita climei in tarile nordice nu au ciori si asa ca nu a fost nevoie sa lupte cu daunatorii...La noi din pacate e un climat bland....
    • +2 (2 voturi)    
      model nordic (Joi, 1 iulie 2010, 16:51)

      unu [anonim] i-a raspuns lui level1

      Bravo moshule..!!! cel mai tare comment!! jos palaria!!!....si nu glumesc cand spun asta.


      Cu deosebit respect,

      Un cititor.
    • +1 (1 vot)    
      poate te interesezi ... (Vineri, 2 iulie 2010, 13:21)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui level1

      si afli cate subventii de la UE primeste Finlanda ... de alea fara proiect cu bani depusi in banca si blocati 3 ani de zile si fara garantia obtinerii finantarii.
  • 0 (0 voturi)    
    Gresit (Joi, 1 iulie 2010, 19:55)

    Saruman [utilizator]

    E a doua tara, prima este Suedia.
  • 0 (2 voturi)    
    vrajeli (Joi, 1 iulie 2010, 19:57)

    gogutu [anonim]

    Mai oameni buni, este vorba de internet broadband nu fix. Si la noi se poate face, dar nu se vrea. Vodafone a facut deja un pas, dar ceilalti nu fac nimic.
    • +1 (1 vot)    
      ... wireless ? (Vineri, 2 iulie 2010, 13:24)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui gogutu

      poate vroiai sa spui "internet wireless" sau 3G ... ca "broadband" nu are legatura cu prezenta sau absenta sarmei.
  • 0 (0 voturi)    
    prioritati (Joi, 1 iulie 2010, 22:00)

    numelemeu [anonim]

    Noi trebuie sa ajungem intai sa avem canalizare, apa curenta, curent electric, drumuri asfaltate si la sate, autostrazi si apoi mai vorbim de internet de mare viteza cand va fi cazul.
    • +1 (1 vot)    
      interesant ... (Vineri, 2 iulie 2010, 13:25)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui numelemeu

      ... da' suntem pe primele locuri in Europa si la penetrare internet, si la viteza ... doar cu adoptia stam mai prost.