Apple a facut un update la sistemul de operare al iPhone pentru rezolvarea problemelor de afisare a semnalului. Erorile mai grave asteapta inca solutii

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 16 iulie 2010, 15:20 Economie | IT


Noul iPhone
Foto: Reuters
Apple a lansat un update al sistemului de operare pentru noul iPhone in dorinta de a corecta erorile de afisare a puterii semnalului pentru cel mai nou terminal al companiei din Cupertino, scrie The Telegraph. Multi utilizatori s-au plans ca telefoanele nu au semnal bun, desi numarul de bare afisate indica semnal maxim. Apple spusese ca eroarea tine de aplicarea unei formule gresite de calcul pentru puterea semnalului. Totusi, update-ul nu rezolva marea problema legata de pozitionarea defectuoasa a antenei, problema pentru care Apple va da explicatii intr-o conferinta de presa vineri seara.

Apple admitea la inceput de iulie ca iPhone 4 functioneaza folosind o formula gresita de calcul a puterii semnalului si a promis ca va emite gratuit un update de soft. Compania spunea atunci ca din cauza folosirii unei formule eronate, pe ecran sunt afisate cu doua liniute mai mult la puterea semnalului, astfel ca in zone cu semnal slab posesorii noului iPhone sunt indusi in eroare de faptul ca pe ecran le sunt afisate multe liniute, ca si cand semnalul ar fi super-bun.

Totusi, update-ul nu rezolva marile probleme ale noului iPhone 4 care se refera la receptia defectuoasa si la faptul ca in multe cazuri semnalul devine foarte slab si chiar dispare. In ultimele saptamani mai multi utilizatori au reclamat o greseala in pozitionarea antenei, puterea semnalului scazand serios cand telefonul este tinut in mana stanga si se acopera partea din stanga jos a terminalului.

Problemele de receptie au afectat imaginea Apple si tin cel mai probabil de un defect de design. Bloomberg scria joi ca un inginer Apple il avertizase pe Steve Jobs ca din cauza pozitionarii antenei vor aparea probleme, inainte ca designul noului iPhone sa fi fost realizat, insa se pare ca nu s-a tinut cont de sugestie. Apple a anuntat ca vineri seara va tine o conferinta de presa in care va da explicatii, dar putini cred ca se va face o rechemare a produselor deja vandute. Cel mai probabil posesorii iPhone 4 vor primi gratuit o mica husa care in magazin ar costa unu-doi dolari.

Apple a fost masiv criticata si multi au spus ca a avut o atitudine aroganta fata de clienti in aceste saptamani si mai ales la inceput a tratat cu dispret reclamatiile, lucru de neconceput pentru o companie care vinde produse premium la preturi pe masura.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4119 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    sau mai bine zis (Vineri, 16 iulie 2010, 15:30)

    cristi [anonim]

    cei de la Apple au manarit OS-ul
  • +5 (17 voturi)    
    reversed engineering :) (Vineri, 16 iulie 2010, 15:34)

    afon 4GS [anonim]

    Hahaaa, superba solutie! Ce facem cand un afisaj ne arata ca nu merge ceva cum trebuie? Corectam problema? Nuuuuu! Modificam afisajul!

    Asta-i ca ala care merge la doctor si zice: Doctore, ma doare mana cand o ridic peste nivelul capului. Ce sa fac? La care doctorul: Pai, e simplu: Nu mai ridica mana deasupra capului si n-o sa te mai doara!
    • +4 (8 voturi)    
      Pai.... (Vineri, 16 iulie 2010, 15:55)

      crapple [anonim] i-a raspuns lui afon 4GS

      daca vine unul in magazin si zice ceva de genul: data tin aifonul in mana dispare liniile de la semnal. Deci...crapple a reparat afisarea liniilor :))
  • +5 (21 voturi)    
    Macretarzii (Vineri, 16 iulie 2010, 15:43)

    Iulian [anonim]

    Si acum sa vedeti cum vine turma de appleretarzi ce fac un scut uman in fata Apple.
  • -2 (18 voturi)    
    oare (Vineri, 16 iulie 2010, 15:45)

    eu [anonim]

    astia ne cred idioti pe toti? .. inteleg sa arunci o caterinca de asta pe piatza americana unde-s majoritatea retardati da chiar asa .. mai sunt si tari unde mai gandeste lumea .. gen Romania :-D

    oricum solutia este si mai simpla .. domnu' Apply nu mere antena .. ei .. nu mai folosi telefonul :-)))
    • 0 (14 voturi)    
      . (Vineri, 16 iulie 2010, 15:54)

      Mda [anonim] i-a raspuns lui eu

      asa de bine gandesc romanii incat sunt cu 100 de ani in urma americanilor ;)
      • +12 (12 voturi)    
        Gresit prietene (Vineri, 16 iulie 2010, 16:24)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Mda

        romanii nu au fost niciodata vazuti ca fiind prosti ..ci lenesi , delasatori... totusi in ultima vreme se incearca o indobitocire masiva a poporului ..a se vedea calitatea media, calitatea invatamantului, valorile promovate..etc
        • +1 (3 voturi)    
          Salut (Vineri, 16 iulie 2010, 16:41)

          NIcu [anonim] i-a raspuns lui cristi

          Spune-mi un popor care sunt vazuti ca fiind prosti?
          • +4 (6 voturi)    
            Americanii :) (Vineri, 16 iulie 2010, 16:57)

            slider [utilizator] i-a raspuns lui NIcu

            statistic vorbind... :)...Au fost destepti odata acum merg in jos
          • 0 (2 voturi)    
            Stereotipuri (Vineri, 16 iulie 2010, 17:07)

            RapidFire [utilizator] i-a raspuns lui NIcu

            Sarbii
            si
            Polonezii in SUA
    • 0 (0 voturi)    
      românii dăștepți… (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 1:20)

      Iorgu [anonim] i-a raspuns lui eu

      La ce gândește România?!!!!!!!!
  • -3 (17 voturi)    
    Exagerati (Vineri, 16 iulie 2010, 15:48)

    netanderthal [anonim]

    Pana una alta, iPhone 4, posesorul antenei controversate, nu a fost lansat oficial. Iar update-ul pt os a rezolvat o problema intr-adevar ridicola...
    Ramaneti pe winblows mobile, amicilor, nu va obliga nimeni sa treceti pe os decente.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu chiar (Vineri, 16 iulie 2010, 16:26)

      Linus Torvalds [anonim] i-a raspuns lui netanderthal

      iPhone 4 a fost lansat oficial in tara lui, USA.
      Mai verifica. Cui vrea sa ramana insa pe windows mobile, nu pot sa-i zic decat... DROOOID ;)
  • -1 (5 voturi)    
    4.0 (Vineri, 16 iulie 2010, 15:51)

    Ali [anonim]

    Am facut upgrade la vs4.0 la iPhone si nu mai merge aplicatia hotnews. Ceva upgrade pls?
    • +3 (5 voturi)    
      1.2 (Vineri, 16 iulie 2010, 16:59)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui Ali

      Incearca versiunea 1.2 a aplicatiei Hotnews. In cazul meu merge OK pe iOS4.0.
  • +6 (12 voturi)    
    Nu stiu pe ce planeta (Vineri, 16 iulie 2010, 15:55)

    Cristi [anonim]

    Traiti voi astia de la hotnews, dar:
    1. Nu exista nici o husa de Iphone la 1, 2 dolari. Cea de la Apple costa 29$.
    2. "Apple a anuntat ca vineri seara (ora Romaniei) va tine o conferinta..." Vineri seara (ora Romaniei)????? Ce mama naibii vrea sa insemne asta?
    3. Degeaba va speculati voi aiurea, o sa vedem ce o sa anunte cu gurita lor proprie, nu mai bagati voi imputenii de pe tot felul de site-uri penibile
    4. Nu toata lumea are probleme cu transmisia/receptia, asa cum nu toata lumea a avut probleme cu acceleratia la masinile Toyota, culmea dupa ce presa a inceput sa duduie ca ar fi probleme, toti cretinii au inceput sa se planga, cand de fapt cazurile sunt izolate.
    • +3 (7 voturi)    
      Finalmente un dram de bun-simt (Vineri, 16 iulie 2010, 16:58)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Bravo Cristi!! Foarte buna observatia cu husa.

      Problemele cu semnalul le au in special stangacii avand legatura si cu modul in care tin telefonul.

      Oricum problema este reala si in curs de rezolvare. Chiar si asa sunt sigur ca multi dintre zelotii astia Anti Apple for sfarsi cu un iPhone in buzunar mai devreme sau mai tarziu si vor mai nuanta discursul. :-)
      • +2 (2 voturi)    
        stangacii (Vineri, 16 iulie 2010, 19:07)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        "Problemele cu semnalul le au in special stangacii avand legatura si cu modul in care tin telefonul."

        Nu prea este asa: cei care tin telefonul cu mana stanga sunt cei care aud mai bine cu urechea stanga. Si asta nu prea are legatura cu a fi stangaci sau dretaci.

        Eu sunt "dreptaci" si tot cu stanga tin telefonul pentru ca aud mai bine cu stanga decat cu dreapta. e o chestie instictiva.
    • 0 (2 voturi)    
      au (Vineri, 16 iulie 2010, 18:23)

      balenax [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Iphone 4 pierde semnal cand se atinge zona din stanga/jos - lateral a aparatului. S-a demostrat, s-a calculat ( daca-mi aduc bine aminte era vorba de cca 20 DB). Nu e o valoare foarte mare, insa intr-o zona unde semnalul este deja slab, poate sa conteze pana la caderea convorbirii. Daca Jobs spunea asta din start, nu cred ca se ajungea la atatea discutii , teste, balamuc. Insa omul a spus : ""no issue". Produsul magic, revolutionar, premium, pe care voi platiti o groaza de bani e fara repros, voi sunteti cei care nu stiti sa-l folositi. Daca nu va convine, luati o bucata de cauciuc, pe care v-o vindem noi cu 30 dolari ( cauta pe ebay si ai sa vezi si la 1-2 dolari huse) si gata.

      Eu unul am asteptat iPhone4. Eram dispus sa platesc multi bani pentru a-l avea imediat dupa lansarea din state. Insa m-am potolit. Nu-mi convine sa dau o caruta de bani pe un device care poate are probleme ( pe langa semnal mai este o problema, mai mare dupa mine, cu sensorul de proximitate) si n-am garantie sa-l pot schimba. Nici sa mi se spuna sa tin telefonul intr-un anumit fel.
      • +1 (1 vot)    
        prietene (Vineri, 16 iulie 2010, 19:10)

        ingineru [anonim] i-a raspuns lui balenax

        pentru cei care nu cunoaste da' vorbeste decibeli se prescurteaza dB. Iezact asea cum am scris. Iar 20 dB ESTE O VALOARE FOARTE MARE. Daca convertesti 20 dB in domeniul liniar si ai in vedere ca este vorba de puteri si nu apmlitidini ajungi la o atenuare de 100 de ori.

        Astepta-l linistit.
        • -1 (1 vot)    
          arunca un ochi aici (Vineri, 16 iulie 2010, 20:21)

          balenax [utilizator] i-a raspuns lui ingineru

          http://www.anandtech.com/show/3794/the-iphone-4-review/2

          well, omuletii astia au facut testele. am scris gresit DB, imi cer scuze. asta era cel mai important lucru, dasteptii contraataca.

          pentru restul, mai slabi la minte : puterea semnalului scade cand se atinge zona cu problema suficient de mult, astfel incat daca in zona in care te afli este semnal mai slab, ai sanse sa-ti pice convorbirea. e bine nenea ?
      • +1 (1 vot)    
        20 db (Vineri, 16 iulie 2010, 19:12)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui balenax

        20db este o valoare foarte mare. Scara decibelilor este logaritmica, adica 20 x log(I1/I2). Cu alte cuvinte, raportul I1/I2 este 10:1, respectiv semnalul este de 10 ori mai mic.
  • 0 (10 voturi)    
    Cel mai tare (Vineri, 16 iulie 2010, 15:56)

    Super [anonim]

    deci acum telefonul arata semnal maxim ORIUNDE pe glob. Sau in afara lui.
    Super
  • -2 (12 voturi)    
    Sa vedeti cu ce solutie o sa vina apple..... (Vineri, 16 iulie 2010, 15:59)

    asd [anonim]

    O sa spuna ca husa aia cu 29$ o sa rezolve problema si turma de macRetards au sa dea navala sa mai bage ~50 mil de $ in buzunarul lui (blow)Jobs
    • +1 (1 vot)    
      nu e asa (Vineri, 16 iulie 2010, 20:35)

      george [anonim] i-a raspuns lui asd

      Solutia data (urmaresc conferinta live acum) este sa se ofere o husa gratis!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Haidi Bre (Vineri, 16 iulie 2010, 19:22)

    Aditza [anonim]

    Aloo... Fanii Iphone!. Serios acum, deveniti putini ridicoli luand apararea unui produs...PROST.

    Nu pot cataloga un produs drept bun, atat timp cat el este PROST, in special la capitolul pentru care a fost conceput: TELEFONIA.

    Apple are o politica simpla si logica in ceea ce priveste Iphone: Shinny, aspectuos si...SCUMP. Cu siguranta se vor gasi doritori sa il cumpere. Chestiile astea sunt explicate de psihologia de specialitate, asa ca nu are rost sa disec.

    Si da, am folosit Iphone.Nu merita caruta de bani.In rest, e un device placut si util...atunci cand functioneaza asa cum trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu imi doresc... (Vineri, 16 iulie 2010, 22:33)

    Unu realist [anonim]

    ...un iph 4 ,dar e un pic cam scump si la mine alta problema ar fi ca lucrez intr-un mediu care ma obliga sa il tin deoparte,nici macar in borset.Think ca nu face un bibelou de 600 eur si sa il feresc mereu de mortar.In rest e super,eu scriu de pe un ipod.Fiecare sa se adapteze dupa prioritatile lui.
  • 0 (0 voturi)    
    hipnoza (Duminică, 18 iulie 2010, 9:33)

    scoutx [anonim]

    Daca s-a ajuns la un asemenea nivel - conferinta de presa etc - problema e cat se poate de serioasa...Eu asa zic :)).Cel mai trist este ca |Apple avand un produs reusit ca design soft etc va "obliga" sa dati peste 1000$ pentru un device de care nu aveti neaparata nevoie.Ceva cu aceleasi functii - un Nokia sau Htc - il gasiti la jumatate de pret...Dar voi va "luptati" sa va cumparati asa ceva ba chiar faeti tam-tam in apararea Apple in timp ce ei fa jefuiesc fara scrupule pentru "luxul" de a cumpara produsele lor.Mai deschideti ochii un pic ;)