Inca 40 de romani ar putea fi cercetati si amendati pentru ca au pus la dispozitie pe internet fisiere muzicale piratate

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 21 iulie 2010, 12:55 Economie | IT


Inspectorii Asociatiei Industriei Muzicale din Romania (AIMR), care reprezinta producatorii de muzica, au strans probe in luna iunie din acest an impotriva a 40 de internauti utilizatori de DC++, care prin intermediul acestui program au pus la dispozitie pe internet fisiere muzicale protejate de copyright, a anuntat miercuri asociatia. Dosarele cu probe sunt trimise la serviciile de investigare a fradudelor din cadrul fiecarui inspectorat judetean de politie, care pot incepe cercetarea prin perchezitie domiciliara. Daca sunt gasiti vinovati, utilizatorii in cauza risca amenzi si chiar inchisoare de la 1 an la 4 ani.

„Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 4 ani sau cu amenda punerea la dispozitia publicului, inclusiv prin internet sau prin alte retele de calculatoare, fara consimtamantul titularilor de drepturi” (Art. 139, Legea Nr. 8/ 1996) a operelor, inclusiv opere muzicale. Producatorii de muzica reprezentati de Asociatia Industriei Muzicale din Romania sunt titulari de drepturi asupra propriilor inregistrari sonore, actionand pentru protejarea drepturilor pe care le au si in acest mod, prin identificarea si urmarirea in justitie a persoanelor fizice sau juridice care incalca prevederile legii dreptului de autor si a drepturilor conex", se arata in comunicatul AIMR.

Asociatia sustine ca in luna iunie din acest an a monitorizat si adunat probe impotriva unor utilizatori de DC++ din municipiile Bucuresti, Miercurea Ciuc, Craiova, Sfantu Gheorghe, respectiv din mai multe localitati din judetele Cluj, Gorj, Neamt, Vrancea, Giurgiu, Suceava, Botosani si Ilfov.

AIMR sustine ca monitorizeaza permanent informatia partajata pe internet prin huburile DC++ de utilizatorii romani.

"Media inregistrata pe huburile DC++ in Romania a fost de 75.000 de utilizatori zilnic pe parcursul lunii iunie, cu varfuri de peste 100.000 de utilizatori activi in orele serii si la sfarsit de saptamana. Cantitatea totala de informatie partajata pe huburile romanesti la orele 17:00, intr-o zi de luni, de exemplu, depaseste 17.000 TB, putand fi echivalata cu peste 4 miliarde de piese muzicale in format mp3 sau 24 de milioane de exemplare de filme in format xvid. Un utilizator acceseaza 3 hub-uri concomitent, in medie, intr-o sesiune de conectare. Accesarea huburilor implica in mod necesar punerea de dispozitie de informatie, prin minima de share (partajare sau punere la dispozitie) impusa de administrator, peste 90% din informatia partajata de useri fiind informatie protejata de copyright (muzica, film, soft, jocuri). Conexiunile peer-to-peer reprezinta principala forma de facilitare a pirateriei online de muzica, in special in variantele DC++ si torrent", se mai mentioneaza in comunicat.

Cu 913 huburi active in iulie 2010, Romania conduce detasat in topul 10 al tarilor monitorizate de IFPI (International Federation of the Phonographic Industry), fiind urmata la mare distanta pe locul 2 de Italia cu 526 de huburi; in topul negativ mai figureaza Franta, Rusia, Ungaria, Suedia, Finlanda, Polonia, pe locul 10 situandu-se SUA cu 143 de huburi monitorizate, a mai indicat AIMR.

  • Un utilizator din Cluj a platit 10.000 lei in ianuarie catre AIMR pentru ca a pus la dispozitie pe internet melodii protejate de copyright

In luna ianuarie din acest an, un utilizator de DC++ din Cluj care punea la dispozitia publicului prin intermediul programului instalat melodii si alte produse protejate de copyright a platit 10.000 de lei Asociatiei Industriei Muzicale din Romania (AIMR) pentru a acoperi un prejudiciu si a fi scos de sub urmarire penala.

Acesta a fost al doilea caz de piraterie prin intermediul programului DC++ sanctionat. In iulie anul trecut s-a anuntat ca un utilizator roman de DC++ ales la intamplare a fost obligat sa plateasca 2.950 euro daune civile catre industria muzicala pentru ca a pus pe internet muzica protejata de drepturi de autor. Prejudiciul a fost stabilit in functie de materialele gasite la utilizator, astfel daunele pentru acest caz au fost estimate la contravaloarea a 295 de produse originale a cate 10 euro fiecare. Valoarea finala stabilita pe criteriile acestui caz este de 2.950 de euro, echivalent in lei cu 10.923.
 
Asociatia Industriei Muzicale din Romania reprezinta interesele celor mai mari case de discuri din Romania in cazurile de piraterie pe teritoriul tarii. Aceasta s-a infiintat la inceputul anului 2008, pana atunci a functionat ca departament antipiraterie in cadrul UPFR-ului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6718 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    DC++ (Miercuri, 21 iulie 2010, 13:22)

    mircea [anonim]

    ce-o fi fost in capul lor sa foloseasca DC++?

    in acelasi timp, autoritatile romane de resort dau dovada faptului ca nu au nicio treaba cu tehnologia si cu noile evolutii.

    daca istetii de la AIMR ar vrea respectul meu sa imi spuna ca au prins unul care facea trafic BT si avea si flagul E setat. nu dati minus decat daca stiti si intelegeti la ce ma refer si evident, nu sunteti de acord cu ce am spus.
    • -3 (5 voturi)    
      Si de ce nu desfiinteaza hub-urile? (Miercuri, 21 iulie 2010, 13:41)

      citizen B [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Ce, niste fisiere nu se pot schimba si prin e-mail, messenger etc.?
      • +6 (6 voturi)    
        - (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:20)

        Me Again [anonim] i-a raspuns lui citizen B

        Probabil nu desfiinţează hub-urile pentru simplul motiv că nu este ilegal să ai un hub. Dacă share-uieşti fişiere în mod ilegal, tu eşti singurul vinovat, nu cei care rulează hub-ul.
    • +1 (1 vot)    
      E flag (Miercuri, 21 iulie 2010, 17:18)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Esti sigur ca stii ce insemana incriptarea BT? Ea e folositoare doar ptr ca ISP-ii care nu au exipamente sofisticate de detectare a traficului BT sa nu-si dea seana ca tu faci trafic BT si sa iti limiteze traficul (http://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption)

      Si la BT se poate vedea cine sharuieste ... iei un fisier, te uiti la lista de peer de unde il iei ... si aia e.
      • 0 (0 voturi)    
        pai ei sunt primii care incalca legea (Joi, 22 iulie 2010, 15:50)

        hatru [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

        Ca sa intre, militienii astia trebuie sa puna ceva in share, destul de consistent. Daca nu pun numai poze de framilie, ei sunt primii care incalca legea.
    • 0 (0 voturi)    
      Te saltă şi cu E setat. (Marţi, 27 iulie 2010, 13:29)

      Silviul [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Eu fac altfel: Ubuntu, partitie criptată pe 256 biti în care trag totul, squashfs. Să vad un gabor care poa să îmi citeasca datele. Bring it on bitches!!
      • 0 (0 voturi)    
        Ceva de genul (Marţi, 1 noiembrie 2016, 8:56)

        Q [anonim] i-a raspuns lui Silviul

        Transcrypt-512 pe system partition. Parola de 24 chars. Le ia 2 ani la decriptat cu toata puterea de calcul de pe Planeta. Spor !
  • +11 (13 voturi)    
    Revoltator! (Miercuri, 21 iulie 2010, 13:25)

    Razvan [anonim]

    Cine sint acesti "inspectori ai Asociatiei Industriei Muzicale din Romania (AIMR)" ?

    Mi se pare revoltator ce fac ei in cardasie cu nenorocitii care formeaza "oficialitatile statului roman".

    In primul rind, ca sa "monitorizezi traficul" pe DC++ inseamna nu ca ai un client si te loghezi pe cate un canal. Inseamna ca iei legatura cu toti operatorii de canal pe DC++ si (in baza carui mandat?), le ceri sa iti puna la dispozitie datele de trafic pe acel canal (cine e logat, de pe ce IP, ce pachete se tranzactioneaza, etc). Sau, alternativ, te conectezi peer-to-peer la un user, ii determini IP_ul si fisierele partajate, apoi (in baza carui mandat, obtinut cum?) vii cu politia la ala acasa si ii sechestrezi calculatorul, pentru ca nenorocitul a incalcat drepturile de autor.

    Ceea ce mi se pare o MARE MAGARIE si un abuz, este ca politia demareaza ancheta doar pe baza acestor informatii. Faptul ca eu am o adresa de IP si faptul ca niste fisiere de pe calculatorul meu sint partajate intr-un sistem peer-to-peer nu este suficient pentru a ma acuza pe MINE. Poate cineva a folosit abuziv conexiunea mea si mi-a facut un spoof pe IP. Sau poate ca am calculatorul controlat de un virus/troian/hacker etc, care a facut asta. Ca sa fie o infractiune, trebuie sa existe un prejudiciu, o fapta, un motiv, un autor si o legatura de cauzalitate. Abuzul deriva din faptul ca se atribuie "AUTOMAT" vinovatia PROPRIETARULUI sau UTILIZATORULUi calculatorului cu IP-ul respectiv. Asta e magaria. Caci faptul ca IP-ul meu inregistreaza o anumita activitate, nu insemana ne-aparat ca este calculatorul meu in spatele acelui IP, si nu inseamna neaparat ca EU sint in spatele calculatorului. Aceasta trebuie demonstrata de cei care ma acuza.

    Da, am 200 de filme pe calculator.
    1. Demonstreaza ca nu sint ale mele.
    2. Demonstreaza ca le-am obtinut ilegal.
    3. Demonstreaza ca eu am facut-o.
    4. Demonstreaza ca am cauzat un prejudiciu.

    In toate cele 4 puncte exista slabiciuni MAJORE ale "acuzarii".
    • -7 (11 voturi)    
      bla bla bla (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:04)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Sa fiu sincer, eu cred ca tu ar trebui sa demonstrezi...
      Argumentele enumerate de tine... virus,spoof de ip mi se par puerile... Nu ti se pare normal sa platesti pentru ceva care costa? Tu muncesti gratis sau cum?
      • +4 (4 voturi)    
        nu e vorba de asta (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:15)

        eps [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Normal ca trebuie sa platesti pt ceva care costa. Problema e ca legea se aplica doar pt prosti. Cum sa nu-i vede politia si pe aia care vand telefoane furate in Obor? Asta ca sa nu mai zicem de ANI sau alte institutii SF :))
      • +4 (4 voturi)    
        nu ai inteles (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:17)

        RedM [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Razvan a incercat sa demonstreze ca legea se aplica dupa ureche. In felul asta si tu o poti patii nevinovat!
    • +2 (2 voturi)    
      nu este nevoie de toate astea (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:12)

      akanom [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

      In US, cazurile de piraterie in general se judeca in drept civil, nu penal, pentru ca dovada necesara este mult mai usoara decat in dreptul penal. respectiv, e nevoie sa dovedeasca ca e mai probabil ca tu sa fi facut copierea ilegala decat sa dovedeasca in afara oricarui dubiu rezonabil.
      Aplicand acest standard, daca tu ai fisierele la tine pe calculator si nu poti produce chitante pentru filmele alea, dar ai un DC++ sau torrent instalat unde fisierele alea sunt sharuite, e suficient sa se probeze ca e mai probabil sa fii vinovat de incalcarea dreptului la copiere.
    • -3 (5 voturi)    
      Ce rau esti... (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:17)

      mslliviu [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Daca nu esti avocat de meserie io zic ca ti-o iei daca asa argumentezi si la politie...
      1. Nu sunt ale tale ca nu ai copyright pe ele
      2. Daca nu ai factura(chitanta) totul este dobandit ilegal
      3. Daca ai un caine care iti scapa din lesa si musca pe cineva, cine e de vina, cainele?
      Daca imprumuti masina unui tovaras si ala apare in poza de la radar dar tu te juri ca nu il stii, cine ia amenda?
      4. Ai lasat pitzipoanca fara bani de silicoane noi... ce vrei sa se apuce de scoala???
      • +5 (7 voturi)    
        Mda (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:38)

        ion [anonim] i-a raspuns lui mslliviu

        2. Daca nu ai factura(chitanta) totul este dobandit ilegal

        Ma faci sa zambesc. Ia spune tu mie cate lucruri ai in casa pentru care ai chitanta? Poate pentru painea care ai luat-o azi o mai tii. Restul dupa un anumit timp le arunci. Pe baza a ce spui tu 99.99% din romani au numai chestii furate prin casa, pentru ca nu au chitanta.
        Da si eu mi-am luat un cd din magazin. Am pastrat chitanta pana am vazut ca merge pe urma am aruncat-o. Vine politia si ma ia la intrebari ca nu am chitanta pentru un CD cumparat acum mai mult de 30 de minute? Eu am obligatia sa pastrez chitanta pana la iesirea din magazin. Pe urma fac ce vreau cu ea, nu trebuie sa o pastrez pana la adanci batraneti ca vine politia si zice ca am furat nu stiu ce.
    • +4 (4 voturi)    
      - (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:26)

      Me Again [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Da, adresa IP nu demonstrează că tu ai făcut-o. Tocmai de aia se eliberează un mandat şi se face o investigaţie.

      Cele patru puncte enumerate de tine arată că nu prea ai citit articolul. Fii atent aici:

      "Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 4 ani sau cu amenda punerea la dispozitia publicului, inclusiv prin internet sau prin alte retele de calculatoare, fara consimtamantul titularilor de drepturi"

      Deci ei nu te dau în judecată pentru că ai filmele la tine pe calculator ci pentru că le share-uieşti. Chiar dacă ai dat bani pe un film, nu ai dreptul să-l share-uieşti, deci modul cum l-ai obţinut este irelevant. În plus, articolul de lege citat nu zice nimic de prejudicii.
      • +2 (4 voturi)    
        Problema esentiala (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:37)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui Me Again

        Problema esentiala la ce spui tu este deductia ca EU am facut-o. Duductia ta e bazata doar pe faptul ca e calculatorul meu, IP-ul meu si fisierele sunt share-uite.

        Tehnic vorbind, nu e o relatie directa de legatura intre aceste elemente si persoana mea. Tehnic vorbind, un intrus imi poate ataca calculatorul si folosi pentru:
        1. a pune pe fisiere pe el (fisiere care nu imi apartin).
        2. pentru a imi folosi conexiunea la internet in scopuri de care nu sint constient si cu rea intentie.

        Pentru avansati in ale calculatoarelor, tehnic vorbind, este posibil ca cineva sa falsifice IP-ul meu si sa il foloseasca pe internet pentru a se cupla la DC++ (de exemplu). Acea persoana malevolenta, ar putea sa partejeze (sub acoperirerea IP_ului fals) niste fisiere de pe calculatorul EI. Care fisiere sa fie identice (culmea coincidentei!) cu niste fisiere pe care le am eu (si pe care poate le am in mod legal).

        Ceea ce pun in discutie este legatura intre fapta, mijloace si persoana. Si toti cei care se fac ca nu vad URIASA PRAPASTIE a argumentatiei juridice, sunt cel putin rau intentionati sau ignoranti in ale tehnicii informatice.

        Cu stima.
        • -1 (3 voturi)    
          - (Miercuri, 21 iulie 2010, 17:21)

          Me Again [anonim] i-a raspuns lui Razvan

          Da, ştiu, am mai spus asta: tocmai de asta se face o investigaţie.

          Dacă ei vin cu mandat şi văd că ai un icon mare cu DC++ pe desktop, eşti după un gateway NAT, nu eşti infectat cu nimic, ai filmele alea şi în playlist-ul la video player, ai filmele alea şi pe vreun dispozitiv mobil, ai log-uri pe DC++ care dovedesc în vreun fel că tu ai fost, găsesc martori care te-au auzit vorbind despre asta etc etc etc etc, atunci nu e nevoie să fie "rau intenţionaţi sau ignoranţi în ale tehnicii" ca să tragă nişte concluzii.

          Crede-mă, n-o să fii tu singur ăla marele expert în sala de judecată. Şi inclin să cred că o să împingi banii atunci când alternativa o să fie procesul penal.
      • 0 (2 voturi)    
        Apropo de sheruit (Joi, 22 iulie 2010, 15:13)

        nnanicu [anonim] i-a raspuns lui Me Again

        Daaaaa? daca cumpar un film,nu am voie sa-l IMPRUMUT nimanui? zau? ca daca il imprumut la 10 sau 100 de persoane nu e ca si cum as ,,shirui''?:)
        • +1 (1 vot)    
          - (Joi, 22 iulie 2010, 15:18)

          Me Again [anonim] i-a raspuns lui nnanicu

          A împrumuta exemplarul tău la 100 de persoane nu e ca şi cum ai face 100 de copii ale exemplarului şi le-ai da la 100 de persoane.

          Nu ştiu ce zice legea românească despre împrumuturi. În unele ţări nu sunt reglementate, nici măcar pentru cei care împrumută pe bani. Unde locuiesc eu (Olanda) bibliotecile trebuie să le plătească taxă titularilor de drepturi de fiecare dată când împrumută ceva. Deci au am abonament anual la bibliotecă şi pe lângă ăla trebuie să mai plătesc ceva de fiecare dată când împrumut.
    • +5 (5 voturi)    
      nu ma pricep la DC++ dar, (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

      in textul legii se spune "...punerea la dispozitia publicului, inclusiv prin internet sau prin alte retele de calculatoare, fara consimtamantul titularilor de drepturi” . adica, faptul ca ti-ai cumparat un dvd cu film,concert,jocuri,etc., nu-ti da dreptul sa-l utilizezi decat pt. tine, nu sa-l si imparti cu prietenii prin intermediul internetului. asa cred ca interpreteaza tov. potilisti.
      ce se fac insa in situatia in care nu imparti bunul respectiv prin internet, ci il dai din mana-n mana sa si-l copieze fiecare? dureaza mai mult decat internetul dar in felul asta niciun utilizator ulterior primului care l-a cumparat, nu poate fi acuzat de piraterie si nici nu intra alti bani in buzunarul autorului filmului, muzicii, jocului, etc. halal protectie a autorilor.
    • +3 (3 voturi)    
      simplu (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:29)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Nu prea conteaza daca sunt ale tale filmele alea si cum le-ai obtinut, partea importanta e ca tu le dai la altii fara sa ai acest drept. Acum poti sa te invarti in jurul cozii cat vrei tu, dar cat timp te-ai conectat cu DC++ la un HUB si ai filmele alea in share nu vad ce mai trebuie demonstrat, e totul cat se poate de clar. Probabil o scuza mai buna e sa spui ca ai crezut ca DC++-ul e pentru chat si ca habar n-aveai ca se shareuiesc fisiere, ca tu ai pus la share doar ca a cerut aplicatia fara sa stii ce si cum, ca habar n-ai ce inseamna cuvantul "share", ca te si intrebai de ce mergea netul mai greu cateodata etc... :))

      Iar partea cu IP-ul spoofat e un basm de adormit copii. Smecheriile de genul asta merg in anumite cazuri, nicidecum nu e ceva usor de facut si nicidecum nu functioneaza peste tot, pentru simplul motiv ca tu poti trimite pachete ca avand alta sursa (daca te lasa provider-ul :p), dar nu poti sa si primesti pachete care au alta destinatie.

      Ca sa intelegi mai bine, sa zicem ca te conectezi la un HUB si reusesti sa fi vazut cu un IP care nu-ti apartine. Cand cineva va cere lista de fisiere o va cere de la acel IP si cererea nu va ajunge la tine, ci va ajunge chiar la cel care chiar are IP-ul respectiv, asta pentru ca nu ai nici un control privind traseul pachetelor plecate de la server.
      • +3 (3 voturi)    
        Ai pune mana in foc? (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:48)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui aaa

        Daca ai cunostiinte tehnice, cum pari sa ai, ai pute sa juri pe viata ta ca:
        1. daca se descopera ca pe calculatorul tau sunt niste filme, filmele respective sint ale tale, puse de tine acolo?
        2. ca daca acele filme sint sharuite intr-un program, tu esti cel care a facut-o?
        3. daca adresa de IP de pe care s-a facut o astfel de partajare ilegala (si care e identica cu a ta) este o dovada in sine ca tu sau calculatorul tau este in spatele tranzactiei?

        Daca esti destept si ai dubii la fiecare din cele 3 puncte de mai sus (un cat de mic dubiu si incredere in tehnologie, in tot ce insemana hacking, social engineering, stiu eu.. daca ai auzit de un remote desktop in viata ta) atunci inteleg de ce chestiile descrise nu pot fi conectate, conexate AUTOMAT cu persoana ta.

        Asta e problema. CINE a facut infractiunea. Dovedeste ca am facut-o EU.
        • 0 (2 voturi)    
          subiect (Miercuri, 21 iulie 2010, 17:39)

          aaa [anonim] i-a raspuns lui Razvan

          Nu sunt jurist, asa ca merg pe niste idei de bun simt. Din punctul meu de vedere lucrurile sunt foarte clare daca te-au prins cu DC++-ul instalat pe un calculator aflat la tine in casa, cu 200 de filme in share si au ajuns la tine pe baza IP-ului.

          Acum ce naiba spun legile si ca un avocat destept le poate invarti si suci dupa cum vrea el e alta treaba, dar totusi daca ar fi cum prespui tu stau si ma intreb daca s-ar mai putea dovedi ceva pe lumea asta.

          Legat de partea cu IP-ul, lucrurile pot fi simple sau mai complicate. IP-ul te poate identifica fara nici un fel de urma de indoiala, dar exista si exceptii. De exemplu esti intr-o retea locala unde se foloseste NAT, atunci e greu de dovedit fara o pregatire in prealabil sau un flagrant cine e cel care s-a conectat la HUB (ca sunt 200 de insi in retea si toti sunt vazuti in afara cu acelasi IP). Sau tu si HUB-ul aveti acelasi provider, atunci un admin angajat la acel provider poate face multe daca are cunostintele necesare + drepturi suficiente. Sau un admin al providerului tau poate sa iti faca surprize. Dar deja o dam in SF-uri...
        • +1 (1 vot)    
          Ai dreptate Razvan (Joi, 22 iulie 2010, 8:56)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui Razvan

          pentru domnii juristi: nu va mai dati cu parerea daca nu stiti de ce e in stare un troian/virus. Miine poimiine acuzati oameni nevinovati ca au spart nu stiu ce conturi de nu stiu unde. Pai ma bajeti, se chinuie o intreaga armata de producatori de antivirusi, administratori de retele, producatori de OS sa tina piept atacurilor informatice si si-asa cu antivirus si update-uri cu tot stringi din cur cin faci o cumpatatura online iar voi puteti baga mina in foc ca acele fisiere sunt PARTAJATE de mine??? Cine face expertiza tehnica? E cumva unul de la Kaspersky sau de la Microsoft??? Sa fim seriosi...
      • +1 (1 vot)    
        - (Vineri, 23 iulie 2010, 9:10)

        Me Again [anonim] i-a raspuns lui aaa

        IP spoofing-ul n-o să ajungă nici măcar atât de departe, din cauză că protocolul TCP are protecţie pentru aşa ceva (three-way handshake). Pentru a realiza o conexiune TCP este nevoie de o mică conversaţie:

        1. tu trimiţi un pachet cu flag-ul SYN setat în header-ul TCP
        2. ţi se răspunde cu SYN ACK
        3. răspunzi cu ACK

        Abia după aceea conexiunea este considerată realizată şi poţi trimite date (cum ar fi, de exemplu, cerere de listă fişiere). Dacă trimiţi primul pachet (SYN) cu IP sursă spoofat, n-o să primeşti înapoi acel SYN ACK şi n-o să poţi trimite un ACK corespunzător (pentru că nu ai sequence number-ul din pachetul precedent, pe care l-ai ratat).
        • 0 (0 voturi)    
          Hai mah... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 9:00)

          Q [anonim] i-a raspuns lui Me Again

          Iau mac-ul vecinului. Sau clientilor de wireless. I-am dat disconnect, m-am conectat eu i-am luat IP-ul lui. Am termnat treaba, scot cablul si il reconectez pe ei. Nu-mi trebuie atac de L3, e suficient ala de L2.
    • -2 (4 voturi)    
      nu trebuie sa demonstreze ei ci tu (Miercuri, 21 iulie 2010, 16:47)

      ra [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      daca ai 200 filme trbuie sa ai bon, chitanta ceva pentru ele, daca nu mai ai chitanta are magazinul de unde le ai cumparat una, iar dupa o "mica" amenda si ceva dosar penal o sa ti aduci aminte de toate, cat despre ip,,, sunt inregistrate toate datele despre utilizator dupa MAC, punct acces etc
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 iulie 2010, 13:34)

    xyz [anonim]

    Inteleg ca justitia romana a rezultat toate cazurile de coruptie, a rezolvat problema traficului cu tigari facut la lumina zilei in Obor si toate spargerile din apartamente care au loc zilnic si a trecut la protejarea drepturilor de autor? Jalnic...
    • +1 (7 voturi)    
      ce legatura are una cu alta ? (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:15)

      akanom [utilizator] i-a raspuns lui xyz

      daca nu se rezolva una de ce ar trebui sa nu se rezolve nimica ?
      in fata legii nu exista probleme care ar trebui lasate la sfarsit sau de importanta mai mica. E adevarat, toate problemele ar trebui rezolvate, dar asta nu inseamna sa ignoram unele probleme pentru ca nu facem avansuri in alte situatii.
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:40)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui akanom

        Ma asteptam la un raspuns de la un justitiar din asta ca tine. Nici nu merita sa iti explica cum vine treaba cu resursele limitate si cu alocarea lor in functie de prioritati.
  • +5 (5 voturi)    
    Pe aia care fac trafic de miliarde.... (Miercuri, 21 iulie 2010, 13:45)

    Alex [anonim]

    ...cand ii prind?
  • +2 (2 voturi)    
    Foamea... (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:00)

    a [anonim]

    Se vede ca e criza, dar ei nu gandesc ca daca nu s-ar downloada in draci muzica pe gratis, nimeni nu ar auzi de ei...
    Eu nu folosesc DC-ul, insa nu stiu nici cat de safe e torrent-ul? Poate ma lamureste cineva...
    • 0 (2 voturi)    
      - (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:28)

      Me Again [anonim] i-a raspuns lui a

      Depinde. Dacă ei se concentează exclusiv pe DC++, atunci este safe pe torrents. Dacă însă se bagă şi pe torrents, atunci nu este mai safe.
      • 0 (2 voturi)    
        Ti se pare (Joi, 22 iulie 2010, 1:15)

        donjoe [utilizator] i-a raspuns lui Me Again

        Pe torente nu sunt in siguranta amatorii, vrei sa zici. Cine stie ce face poate fi "safe" si pe torente. Chiar foarte "safe", de genul ca n-are niciun AIMR, RIAA sau IFPI atat timp sau resurse ca sa te prinda, oricat s-ar chinui.

        Invatati sa va protejati conexiunea cum trebuie si intr-o zi tzancii astia naivi ca AIMR vor baga la cap ca Internetul nu e ceva unde poa' sa vina doua-trei asociatii de baroni ai caselor de discuri orbiti de lacomie sa faca regulile.

        Stay safe and remember: sharing is caring. ;)
        • 0 (2 voturi)    
          - (Joi, 22 iulie 2010, 9:02)

          Me Again [anonim] i-a raspuns lui donjoe

          Dacă ţi se pare că eşti safe pe torrents atunci tu eşti amatorul.

          Când zici de „protejarea conexiunii” probabil te referi la criptare. Aia nu face decât să împiedice ISP-ul să vadă ce faci tu acolo. Dar ei nu aşa lucrează. Nu se duc la ISP şi le cer să urmărească pe toată lumea. Nu ar obţine niciodată mandat pentru aşa ceva.

          Cum procedează ei? Simplu: downloadează de la tine, ca orice alt utilizator. Şi atunci te-ai ars. Da, ştiu, există trackere private, darknets blah blah blah. Dar mulţi preferă trackerele publice pentru că acolo găsesc ce le trebuie lor. Şi oricum, şi-n cele private este destul de uşor de intrat.
          • +1 (1 vot)    
            Pai vezi ca stii? (Joi, 22 iulie 2010, 19:38)

            donjoe [utilizator] i-a raspuns lui Me Again

            Un singur cuvant demn de luat in seama ai avut: "darknets". Si e graitor cum n-ai avut nimic de adaugat despre vreo metoda de urmarire care te-ar face vulnerabil chiar si in "darknets". :) Pentru ca nu exista. Nu la costuri acceptabile de timp si efort, in orice caz. Nu atat timp cat poti pescui in continuare amatori din retelele publice cu un minim de efort.

            Dar lumea nu va ramane amatoare la nesfarsit daca terorismul lacomiei copyright-iste continua.
            • -1 (1 vot)    
              - (Joi, 22 iulie 2010, 23:10)

              Me Again [anonim] i-a raspuns lui donjoe

              Un darknet nu este ceva specific tehnologiei bittorrent, de asta nu am intrat în detalii. Poţi la fel de bine să ai un hub DC++ privat.

              Dar lumea preferă trackerele şi hub-urile publice nu numai pentru că este "amatoare" ci şi pentru că sunt mai uşor de folosit (nu-ţi trebuie cine ştie ce autorizări) şi pentru că sunt folosite de mai multă lume şi deci găsesc mai mult „material” acolo.
              • 0 (2 voturi)    
                Asa, si? (Vineri, 23 iulie 2010, 0:54)

                donjoe [utilizator] i-a raspuns lui Me Again

                Te faci ca nu pricepi? Daca reprezentantii lacomiei industriale vor reusi sa sperie lumea destul de bine, lumea nu va mai prefera chestiile mai vulnerabile si va trece pe alea mai sigure. Simplu.

                Nu mai vorbesc ca exista darknets cu iesiri spre Internetul public, deci totusi se poate paricipa la torente publice fara sa ti se cunoasca IP-ul.
                • -1 (1 vot)    
                  - (Vineri, 23 iulie 2010, 2:59)

                  Me Again [anonim] i-a raspuns lui donjoe

                  Dacă lumea va trece de pe reţelele publice pe darknets nivelul pirateriei va scădea. Un darknet nu este la fel de eficient în răspândirea materialului pentru simplul motiv că nu este frecventat de prea multe persoane. Tocmai asta îl face „dark”.

                  Deci dacă lumea trece masiv de pe public pe dark, RIAA & co au câştigat.

                  Cât despre darknet-ul cu ieşire spre public, el nu oferă nici pe departe acelaşi nivel de protecţie. Acea ieşire îl deconspiră. Investigatorii se pot agăţa de cel puţin un IP, pe care îl pot folosi ca să ajungă din aproape în aproape la tine.
                  • 0 (2 voturi)    
                    Minus. (Vineri, 23 iulie 2010, 9:02)

                    donjoe [utilizator] i-a raspuns lui Me Again

                    Cred că înţeleg de ce subiectul mesajelor tale e un mare minus - un simbol al tuturor chestiilor care-ţi lipsesc din minte.

                    1. Dacă lumea trece masiv pe darknets ele tot nu vor merge bine pentru că nu sunt frecventate? :))) Tu gândeşti cu capul ăla? Nu va însemna cumva că atunci VOR FI MULT FRECVENTATE? (Ce să mai vorbesc că habar n-ai că EXISTĂ DEJA darknet-uri în care este destulă lume ca să găseşti pe torentele interne ultimele filme şi melodii de pe piaţă.)

                    2. Nu numărul de membri face un darknet "dark", ci nivelul de securitate a transmisiilor şi de anonimitate. Ţi-am mai zis că amatorii nu ştiu ce vorbesc? :)

                    3. Darknet-urile cu ieşiri publice nu au neapărat una singură şi nu e neapărat fixă. Se poate să ajungi să vânezi ţinte în mişcare, care mai au şi nesimţirea de a apărea şi dispărea complet. :P
                    • 0 (2 voturi)    
                      - (Vineri, 23 iulie 2010, 10:15)

                      Me Again [anonim] i-a raspuns lui donjoe

                      Ba da, principalul factor care face un darknet să fie sigur este faptul că este folosit de puţine persoane. Cu câte eşti mai permisiv cu persoanele care primesc membership cu atât mai probabil este ca un membru să fie agent al RIAA (or whatever).

                      Darknet-urile mari (alea care există deja) sunt mai puţin safe.

                      Dacă un darknet se prezintă spre exterior sub mai multe IP-uri nu face decât să dea mai multe indicii investigatorilor. Lor nu le este greu să afle cui a aparţinut un anumit IP la un moment dat.

                      Da, ştiu că se poate obţine anonimitate printr-un model gen TOR (mesajele trec prin mai multe noduri, sunt criptate şi nici un nod intermediar nu poate afla prin ce alte noduri a trecut pachetul – cu excepţia nodurilor vecine – şi care era sursa lui originală). Problema cu abordarea asta este că încetineşte extrem de mult conexiune. Prin TOR de multe ori nu poţi nici măcar să deschizi o pagină web, darmite să descarci un torrent.
                      • +1 (1 vot)    
                        Ramane cum am stabilit. (Vineri, 23 iulie 2010, 12:54)

                        whis.p_r_r [anonim] i-a raspuns lui Me Again

                        "Cu câte eşti mai permisiv cu persoanele care primesc membership cu atât mai probabil este ca un membru să fie agent al RIAA (or whatever)."
                        Copile, rămâi în ignoranţa ta dacă aşa-ţi place, dar măcar nu mai ameţi şi pe alţii. Nu se numeşte "darknet" o reţea în care nu eşti ANONIM faţă de toţi ceilalţi utilizatori, iar într-un darknet adevărat poa' să intre zece RIAA-uri, AIMR-uri şi alte MAFIAA-uri, că n-au ce să facă acolo decât să asiste la sharingul care se face sub nasul lor de către nişte necunoscuţi.

                        "Prin TOR de multe ori nu poţi nici măcar să deschizi o pagină web, darmite să descarci un torrent."
                        Repetă-ţi tu asta de o mie de ori dacă te face să dormi mai bine noaptea. Nu va însemna că aşa stau lucrurile, ci doar că poţi tu să trăieşti confortabil acolo în lumea ta imaginară, cu credinţa ta falsă. :)
                        • -1 (1 vot)    
                          - (Vineri, 23 iulie 2010, 13:29)

                          Me Again [anonim] i-a raspuns lui whis.p_r_r

                          S-ar putea să fii niţel surprins dacă ţi-aş spune câţi ani am, aşa că poţi să mă scuteşti de „copile”. Atacurile ad-hominem nu te fac deloc să pari mai deştept. Limitează-te la subiectul aflat în discuţie.

                          „Darknet” este orice reţea privată. Dacă nu poţi să intri fără să fii membru şi nu poţi să devii membru fără o oarece verificare, se numeşte darknet. De obicei ele se bazează pe relaţii gen friend-to-friend sau web of trust. De obicei nu se bazează pe anonimitate între useri.

                          Anonimitate între useri se poate obţine prin tehnici gen onion routing (tor, de care am spus mai devreme) care sunt lente (caută pe google "tor is slow" dacă nu ai încredere în experienţa mea proprie) şi care nu te protejează de alte tipuri de atacuri: sniffing din partea unui nod marginal (te poţi proteja prin criptare) sau end-to-end correlation (nu te poţi proteja).
                          • +1 (1 vot)    
                            + (Vineri, 23 iulie 2010, 14:25)

                            whis.p_r_r [anonim] i-a raspuns lui Me Again

                            Tinere, s-ar putea să nu mă intereseze ce vârstă ai. Pentru mine chestia cu "copile" e o notă stilistică marginală, nu mi se pare relevantă deloc vârsta vizavi de credibilitate. Dar pentru tine probabil e o insultă, pentru că ţie, în mod greşit, vârsta ţi se pare importantă. :) Uite-aşa se dau de gol cei afectaţi de prejudecăţi...

                            "Dacă nu poţi să intri fără să fii membru şi nu poţi să devii membru fără o oarece verificare, se numeşte darknet."
                            Mda. Îţi urez viaţă plăcută în lumea ta imaginară. Confuziile de genul ăsta sunt doar încă un motiv pentru care sharingul nu va fi oprit niciodată.

                            Eu am încercat să-ţi explic că nu mor caii când vor câinii, dacă nu vrei să pricepi e problema ta. Mură-n gură nu-ţi dau, că nu ştiu cine eşti şi ce planuri ai cu informaţia. ;)


                            Moarte lăcomiei corporatiste.
                            Să fim sănătoşi.
                            • -1 (1 vot)    
                              - (Vineri, 23 iulie 2010, 14:40)

                              Me Again [anonim] i-a raspuns lui whis.p_r_r

                              Un post de patru paragrafe în care nu ai scris nimic legat de subiect. Doar atacuri la persoană. Asta arată cât de stăpân eşti pe subiect.

                              Anyway, în ochii mei asta te-a descalificat ca partener de discuţie.

                              Pe viitor, „tinere”, dacă vrei să ai o discuţie inteligentă cu cineva, află că nu se fac afirmaţii de genul „eşti confuz” sau „trăieşti într-o lume imaginară” fără să aduci argumente. Din păcate abilităţi elementare precum logica şi retorica nu prea sunt familiare românilor. Probabil de la sistemul de învăţământ ni se trage.

                              O zi bună.
                              Viva la revolucion!
          • 0 (2 voturi)    
            Pai vezi ca stii? (Joi, 22 iulie 2010, 19:39)

            donjoe [utilizator] i-a raspuns lui Me Again

            Un singur cuvant demn de luat in seama ai avut: "darknets". Si e graitor cum n-ai avut nimic de adaugat despre vreo metoda de urmarire care te-ar face vulnerabil chiar si in "darknets". :) Pentru ca nu exista. Nu la costuri acceptabile de timp si efort, in orice caz. Nu atat timp cat poti pescui in continuare amatori din retelele publice cu un minim de efort.

            Dar lumea nu va ramane amatoare la nesfarsit daca terorismul lacomiei copyright-iste continua.
  • +6 (6 voturi)    
    strigator la cer............ (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:09)

    ...escu [utilizator]

    adica pustu de la etajul 3 e mare infractor , iar marea evaziune, traficul de femei ,droguri, camataria si alte fleacuri mai pot astepta ca nu reprezinta asa mare pericol.
    Scarbelor ce sunteti , vreti voi sa fiti mai catolici decat papa arestand un pustan ce a descarcat un film......
    RUSINE !!!
  • +5 (5 voturi)    
    praf in ochi (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:10)

    hm [anonim]

    Si uite se trateaza discriminatoriu lucrurile in Romania. Daca ai postat o melodie pe internet esti pasibil cu pana la 4 ani de inchisoare, iar daca ai fraudat statul cu zeci/sute de milioane de dolari intri in Parlament si dormi linistit. Ca sa nu mai spun ca poti sa distrugi economia prin iresponsabilitate, sa ingenunchezi finantele tarii prin incompetenta, sa dai pe furis resurse naturale importate samd, si in acelasi timp, sa fi cinstit, sa nu intrebe nimeni de sanatate. Pai, stimabililor, cam cat credeti ca o sa mai inghita poporul asta??????????
    • 0 (2 voturi)    
      - (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:36)

      Me Again [anonim] i-a raspuns lui hm

      Şi dacă ar fi ignoraţi cei care încalcă legea drepturilor de autor, n-ar fi tot o discriminare?
    • +2 (2 voturi)    
      Da (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:58)

      ion [anonim] i-a raspuns lui hm

      Da esti pasibil cu 4 ani inchisoare. probabil ca pentru buna purtare iesi in 1-2. Cei drept ca cine intra in inchisoare pentru ca a sharuit niste muzica nu stiu cat de bine o duce in inchisoare deci ca sunt 1 2 sau 100 de ani cam tot acolo ii , cand iese este un om terminat.

      In alta ordine de idei zilele trecute a fost o stire ca a fost prins un ucigas care a omorat in bataie pe cineva. Pedeapsa a fost de 8 ani inchisoare. Hmm frumos deci omori pe cineva stai 8 ani la rece , daca sharuiesti niste muzica stai minim 1 an. Frumos se imparte justitia. Asta sa nu mai vorbim de primarul din Baia Mare parca, care a luat 2 ani cu suspedare pentru luare de mita.
      • +1 (1 vot)    
        - (Miercuri, 21 iulie 2010, 17:27)

        Me Again [anonim] i-a raspuns lui ion

        Îţi dai seama că ai primi închisoare cu suspendare. Bine, dacă eşti recidivist (ai deja dosar penal) poţi să ai alte belele (închisoare cu executare + executarea vreunei alte pedepse cu suspendare anterioare).
  • +4 (4 voturi)    
    Campanie doar mediatica? (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:10)

    Adrian [anonim]

    Ma deranjeaza atitudinea asta de prinde-l pe ala ca fura mai mult. Dar asta apare pentru ca se comit abuzuri. Trec politisti in masina cu telefonul la ureche, traverseaza prin loc nepermis calcand iarba iar cand cineva isi ia amenda pentru lucrurile astea se simte nedreptatit.

    Mai sunt si rude din politie sau chiar ei, care folosesc DC++ acasa .. jocuri filme muzica
  • +1 (1 vot)    
    Dar astia de la AIMR (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:53)

    Mihai [anonim]

    ce cautau pe DC++? Descarcau si ei muzica?
    Si calculatoarele lor sunt pline de muzica piratata si se dau mari aparatori ei drepturilor de autor. Banuiesc ca si ei au descarcat acel continut sa vada ce e cu el, caci altfel nu prea vad cum au verificat daca respectivul are drepturi de copyright, deci si ei au savarsit infractiunea la randul lor.
    Auzi, inspectori...ce poanta!
    • 0 (2 voturi)    
      - (Miercuri, 21 iulie 2010, 19:20)

      Me Again [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Ifracţiunea despre care este vorba în articol este sharing-ul, nu descărcarea de material copyrighted.

      Chiar dacă şi ei ar fi făcut sharing (pe bittorrent de exemplu nu prea poţi să faci download fără să faci şi upload), tot n-ar fi comis o infracţiune, pentru simplul fapt că ei au permisiunea deţinătorilor de drepturi să facă asta.
      • 0 (0 voturi)    
        hai s-o vedem (Joi, 22 iulie 2010, 13:38)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Me Again

        Este o problema pe care foarte multi nu o ating: mp3-ul si avi-ul nu reprezinta ORIGINALUL sau COPIA. Punct. Eu cind descarc mp3/avi descarc fi-si-e-re, compresii / prelucrari ale originalului nicidecum materialul aflat sub copyright. Deci AIMR sa-l gaseasca p-ala de a rip-uit cd-ul sau dvd-ul si l-a pus pe internet. Basta.
        Si apropos, ce imi face AIMR daca descarc si apoi partajez fisiere descarcate de pe youtube de genul astuia:http://www.youtube.com/watch?v=h833j3o1t5E ?
        • +1 (1 vot)    
          - (Joi, 22 iulie 2010, 14:46)

          Me Again [anonim] i-a raspuns lui gogu

          Ei nu au copyright asupra mediului (CD-ului). Au copyright asupra operei (muzică, versuri etc). Felul cum se prezintă opera este irelevant. Poţi să o distribui şi sub formă de note muzicale scrise pe hârtie igienică. Dacă nu ai acordul lor, tot încalci legea.

          Dacă pui clipul pe YouTube, faci sharing, exact ca şi cu DC++.
  • +2 (2 voturi)    
    Magarie (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:56)

    IceCub [anonim]

    Da frate, astia sunt cei mai mari hoti din Romania, din cauza lor e tara in criza si nu avem ce manca.

    "daunele pentru acest caz au fost estimate la contravaloarea a 295 de produse originale a cate 10 euro fiecare"

    Asta e gluma?!?!?!

    10 Euro / melodie?
    • +1 (3 voturi)    
      Afaceri (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:23)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui IceCub

      Si astia fac afaceri cu statul, de asta costa cat un album a unui artist de renume, poate erau melodii de "haur" si " da valoare". Banii aia tot la hotii de la aimr au ajuns, cantaretii respectivi nu au vazut un banut. Sa ancheteze politia si daca banii se duc la cei vizati. Asa ne putem face si noi o asociatie, ne numim singuri inspectori, descarcam ceva de pe net, vedem ce au aia prin calculatoare, punem plangere la politie si ne facem cu lovele.
      Sunt curios de statutul acestei asociatii de hoti si cu ce drept isi vara ei nasul prin calculatoare. Politia trebuie sa faca asta, nu sa vina unii sa-i parasca pe altii si ei sa isi traga banii.
  • 0 (2 voturi)    
    DC = obsolete (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:23)

    BX [anonim]

    Nu se mai poarta DC. Traficul al' mare e pe trackerele de torrente private si publice, la care n-ai legal ce sa le faci. Iar mijloacele de filtrare si limitare nu au facut decat sa imbunatateasca sistemul de transfer.
    Deci contramasuri = FAIL.
    In loc //. sa tipe ca li se incarca copyright-ul mai bine se chinuiau sa faca produse cu un minim de claitate si la un pret acceptabil...mai ales pentru tari ca a noastra.(editat de HotNews.ro)
  • -1 (1 vot)    
    toate sunt la fel (Miercuri, 21 iulie 2010, 18:56)

    Andrei [anonim]

    Nu va mai fasticiti ca dc e oldies si torentii sunt tari, ca toate (absolut toate) se pot dovedi la ordin judecatoresc, nu exista comunicatie pe reteaua publica sa nu fie interceptata, sa nu se stie sursa, destinatarul, ce contine samd... e la fel de usor sa reconstruiesti sesiuni de torrent cum este sa rezolvi dc-ul. Singura problema mai dificila la ambele este sa probesi ca acel continut este ilegal si ca nu ti-ai pus pozele tale de vacanta... si asta se face pe cale de analiza amanuntita (forensic), au baietii lor tot ce le trebuie odata ce ia pc-ul cu mandat.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu fi naiv, copile. (Joi, 22 iulie 2010, 1:25)

      donjoe [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Ca sa obtina mandat tre' sa deschida dosar penal si ca sa deschida dosar penal le tre' niste dovezi prealabile cat de cat, altfel ti se incalca dreptul la prezumtia de nevinovatie. Or daca nu esti complet bolovan, poti avea grija sa nu obtina nimicuta prealabil si sa nu deschida nimic. Si de altfel daca chiar nu te-ai nascut ieri, poti avea grija ca nici macar cu mandat si cu ridicarea PC-ului sa nu pupe nicio dovada.

      Singurul motiv pentru care asemenea paienjeni ca AIMR au ce prinde in plasa e ca majoritatea utilizatorilor sunt niste amatori cu cas la gura. In schimb daca vor baga populatia in sperieti suficient de tare, o gramada de amatori se vor destepta peste noapte.

      Reteaua e vie si nu-i place sa fie controlata de tot felul de fanatici ai unor legi gresite. Reteaua isi va dezvolta anticorpi si filesharing tot se va face. In cel mai rau caz se va face un pas inapoi in istorie si se va reveni la traficul de discuri (sau poate de stick-uri), dar filesharing tot - se - va - face.
  • +1 (3 voturi)    
    MAI LASATI-NE !!! (Miercuri, 21 iulie 2010, 23:24)

    yephet [anonim]

    Cu sanctionarea pornigrafiei sunt de acord. Cu sanctionarea partajarii de fisiere - muzica, filme sau soft, MAI LASATI-NE !!!
    Pentru muzica sa plateasca radiourile si carciumile!
    Pentru filme sa plateasca televiziunile si chiar eu, daca ma duc la cinema.
    Pentru soft sa plateasca firmele care utilizeaza in scopuri comerciale.
    Lasati micul utilizator in pace!!! Oricum cei din industriile respective sunt EXAGERAT DE BOGATI!!! How much is enough?
    • 0 (2 voturi)    
      problema ar putea fi rezolvata foarte simplu (Joi, 22 iulie 2010, 21:20)

      ... [anonim] i-a raspuns lui yephet

      la fel cum platim, in factura de curent, acea taxa radio tv, s-ar putea pune, in factura de internet, o taxa pentru downloadat lucruri de pe net. de la un debit in sus sau cu propriul acord.
      dar nu le convine, bineinteles, isi inchipuie ca sunt jefuiti daca nu primesc preturi astronomice pe "productiile" lor.
      in al doilea rand, banii ar trebui sa mearga mult mai direct spre autorii muzicii sau filmelor, iar nu spre o asociatie pirat la randul ei precum AIMR sau echivalentele din strainatate.
  • +1 (1 vot)    
    mda (Vineri, 23 iulie 2010, 0:32)

    simplex [utilizator]

    Workaround-uri pentru anti-anti-pirateristi sunt,
    VPN, seedbox, DHT, TrueCrypt, Partidul Piratilor din Romania
    Ah si sa nu uitam ca share-ul si torrenti nu sunt ilegali.
    ps.
    Articolul a fost dat si pe Torrent Freak
    http://torrentfreak.com/police-to-receive-evidence-against-large-scale-file-sharers-100721/