StatCounter: XP are 72% pe piata sistemelor de operare in Romania, iar Windows 7 are 19%. La broswere, Firefox e lider, cu 45% din piata

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 3 august 2010, 13:57 Economie | IT


​Sistemul de operare Windows XP avea aproape 72% din piata romaneasca la inceput de august, in timp ce Windows 7 a ajuns la aproape 19%, arata datele companiei irlandeze StatCounter. La capitolul broswere, Mozilla a castigat teren, trecand de 45% din piata, cu aproape zece puncte procentuale peste Internet Explorer. Interesant e ca datele indica faptul ca browserul Google Chrome ar avea 11% din piata. La motoare de cautare, Google are o cota de peste 97%, iar la browsere pentru smartphone-uri, Opera detine o treime din piata.

La sisteme de operare, Windows XP are 71,6% din piata, iar anul acesta cota a scazut cu sase puncte procentuale. In compensatie, Windows 7, lansat in toamna anului trecut a castigat anul acesta noua puncte procentuale (pana la 18,9%), in timp ce Vista a scazut in opt luni cu circa doua puncte procentuale, la sub 8%.

La capitolul browsere conduce Mozilla Firefox cu o cota de 45,1% din piata, urmat de Internet Explorer cu 35,9%. Firefox s-a distantat masiv in ultimele sase luni, dupa ce mult timp Internet Explorer a fost lider detasat. Interesant este ca datele arata ca Google Chrome detine 10,9% din piata, castigand cinci puncte procentuale de la inceputul anului.

Pe segmentul browsere folosite la telefoanele tip smartphone Opera detine aproape 34% din piata, Nokia circa 26%, iPhone in jur de 20% si Android cam 7%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2657 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Google (Marţi, 3 august 2010, 14:00)

    Johnny [anonim]

    Restul de 3% sunt probabil aia care si-au uitat Bing default in Internet Explorer :)))
    • -1 (3 voturi)    
      Bing (Marţi, 3 august 2010, 14:43)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      Because Is Not Google :D
  • +3 (7 voturi)    
    Linux (Marţi, 3 august 2010, 14:30)

    Ana [anonim]

    NU inteleg de ce se ocoleste cu ostentatie mentionarea sistemului de operare Linux...
    • 0 (6 voturi)    
      inexistent (Marţi, 3 august 2010, 14:44)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Pentru ca linux are o cota de piata prea mica pentru a putea fi mentionat.
      • -3 (5 voturi)    
        CE E AIA LINUCX? (Marţi, 3 august 2010, 16:07)

        Lica [anonim] i-a raspuns lui ion

        Cumva sistemul ala de operare in care stai tot timpul sa configurezi pentru ca nu merge niciodata cum trebuie?
        Si pe care nu poti sa joci jocuri?
        Ah, da.
    • -1 (3 voturi)    
      linuxuri (Marţi, 3 august 2010, 14:50)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui Ana

      pentru ca nu exista un sistem de operare Linux :)
      Sunt foarte multe versiuni de UNIX care la randu-le se impart in distr-uri.

      www.ubuntu.ro pt. mai multe info
      • +2 (4 voturi)    
        re:linuxuri (Marţi, 3 august 2010, 14:58)

        calin [anonim] i-a raspuns lui silviu

        Tocmai că există. Nucleul (kernelul) se numește linux. Ăla e sistemul de operare, restul programelor formează o distribuție. Corect ar fi spus GNU/Linux (gnu-aplicațiile, linux-nucleul).
    • +3 (3 voturi)    
      Mda (Marţi, 3 august 2010, 15:13)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Pentru ca a buna parte din utilizatorii de calculator nu au auzit de alt sistem de operare decat windows. Dintre cei care au auzit de linux o buna parte nu stiu sa il foloseasca, o alta bucata nu vrea sa isi bata capul sa il foloseasca, si tot asa.

      Utilizatorii linux sunt niste impatimiti ai calculatorului, care de obicei au ceva de a face cu IT-ul, programatori, sysadmin etc.
      Atata timp cat o distributie linux nu ajunge la un nivel de user friendlyness la fel ca windowsul, nu o sa aiba o cota de piata semnificativa (ubuntu inca nu este destul de user friendly pentru utilizatorul casual)
      • -2 (4 voturi)    
        UserFriendly (Marţi, 3 august 2010, 15:51)

        buxa [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Pe cuvantul tau ca distributiile linux nu sunt la fel de userfriendly? Da mataluta o cautare pe youtube, ia-ti un pampers pe tine si cauta compiz, ca sa iti dai si mataluta seama de puterea unei interfete grafice. Windows mai are mult, dar mult, pana sa ajunga la efectele grafice si posibilitatile customizare a interfetei grafice asa cum gasesti pe linux. Si in plus nu iti trebuie cea mai scumpa placa grafica sau cel mai scump procesor ca sa rulezi un linux cu interfata grafica. Mai citeste si tu putin pana sa te aberezi pe net.
        • +1 (1 vot)    
          uhm (Marţi, 3 august 2010, 23:30)

          calin [anonim] i-a raspuns lui buxa

          Cred ca faci confuzia intre performanta si usability.
          In plus ruleaza-mi tu ceva joc mai nou in linux :) (ma rog o sa-l rulezi emulat dar oare vei scoate jumate de FPS cat scoti in windows?)
          Linuxul e mai securizat, mai bun in chestii de retele etc. dar pentru un user de zi cu zi...nu prea...
          • 0 (0 voturi)    
            DADA (Miercuri, 4 august 2010, 8:42)

            buxa [utilizator] i-a raspuns lui calin

            Pentru jocuri sunt console. Referitor la emulare, daca ai ceva resurse ca sa duca un windows emulat nu cred ca ar fi o problema - nu am incercat ca nu sunt disperat dupa jocuri.
            Referitor la userul de zi cu zi - *buntu este mult mai usor de folosit decat orice windows vrei tu.
            In plus din cei 99,99% de utilizatori de calculator din Romania care folosesc windows (in diverse forme) cati au platit si o licenta?
            Despre virusi si alte traznai asemanatoare cati sunt in windows si cati sunt in linux? Cat costa un antivirus? Dar un pachet MSOffice?
            La cat costa licentele software necesare unui user de zi cu zi ar cumpara o consola si o sacosa de jocuri si poate juca linistit cu mai multe FPS-uri decat poate duce windowsul (placa video stiu ca duce, dar duce si OS-ul?).
      • +1 (1 vot)    
        sigur ubuntu nu e friendly? (Marţi, 3 august 2010, 16:06)

        bedexe [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Pur si simplu e mult mai friendly decat windows:
        - vine cu multe programe deja (muzica, filme, office) incorporate
        - vede f bine wireless-urile
        - instalezi f usor ceea ce vrei in plus, nu tb sa mai cauti pe net.

        Plus ca e mult mai rapid.
        In 20 min am fost online cu ubuntu 10.04.

        sora (windows mediu ) si cumnatul (sub-medie) sunt incantati de cand le-am pus Linux Mint.

        eu mi-am pus ubuntu 10.04 pe toate computer-ele.

        si am muuuuult mai putine batai de cap de cat cu windows-ul .
        • +1 (3 voturi)    
          Si totusi (Marţi, 3 august 2010, 17:18)

          sile [anonim] i-a raspuns lui bedexe

          Cati utilizatori se uita ca rata la sudura cand nu mai gasesc Word, PowerPoint, Media Player si Messenger?

          Ce spui tu e adevarat, dar pentru peste 90% din utilizatori, odata invatat ABC-ul calculatorului personal, gata. Atat trebuie sa stie si nimic mai mult. Si pentru multi e chiar ok, isi fac treaba si nimic mai mult. Totusi situatia s-ar schimba daca ar fi nevoiti sa si cumpere o licenta pt windows.
        • +3 (3 voturi)    
          Linux si prietenia cu utilizatorul (Marţi, 3 august 2010, 19:19)

          ov1d1u [anonim] i-a raspuns lui bedexe

          La nivel abstract, distributiile Linux au devenit extrem de user-friendly. Lucrurile se imputesc insa cand ajungi sa lucrezi cu "maruntaiele" sistemului de operare. O fi el Ubuntu usor de utilizat la prima vedere, are un GUI frumos, are unelte care ajuta la configurarea sistemului... Cu toate astea nu poti sa spui ca e usor sa configurezi un TV-Tuner in Linux, ca e usor sa instalezi un driver pentru un scanner sau ca e usor sa faci o partitie sa se mounteze automat la boot (ok, e vorba de incepatori aici).

          Sunt un utilizator de Linux, sunt un impatimit al Linuxului dar cu toate astea trebuie sa recunoastem ca mai trebuie vreo 4 - 5 ani pentru ca acest OS sa ajunga sa fie user-friendly din cat mai multe privinte...
      • +2 (2 voturi)    
        Nu e chiar asa (Marţi, 3 august 2010, 16:41)

        Archlinux [anonim] i-a raspuns lui ion

        Problema S.O. linux nu este lipsa interfetei prietenoase (exista distributii mai user frendly decat orice windows si nu vorbesc doar de *bunturi)
        Exista rareorii probleme cu lipsa unor drivere si bineinteles cea mai mare problema sunt jocurile de windos (exista sute de jocuri de linux), in special cele noi ce nu pot fi rulate cu "wine"
        Linux nu este un Bau Bau reprezentat de o consola in care trebuie sa scrii comenzi interminabile
        Stiu ce vorbesc intrucat folosesc cu succes linux (exclusiv) de aproximativ 5 ani (si nu am legatura cu domeniul IT).
    • +1 (1 vot)    
      LINUX (Marţi, 3 august 2010, 16:10)

      bogdan01 [anonim] i-a raspuns lui Ana

      corect.eu folosesc linux. si intru cel putin de 5 ori pe zi pe www.hotnews.ro
  • +1 (1 vot)    
    compania irlandeza stat..counter (Marţi, 3 august 2010, 14:45)

    ditoiu [anonim]

    Informatia nu e rea dar cred ca sursa ei este nerelavanta.
    Cate siteuri romanestei trackuieste stat-counter (de ex nu trackuieste hotnews.ro) .
    Cred ca ar fi mai interesant ce zice trafic.ro sau sati.
  • +1 (1 vot)    
    Statisticile din RO (Marţi, 3 august 2010, 15:55)

    WTA [anonim]

    WTA raporteaza urmatoarele rezultate:

    Win XP: 72.89
    Win 7: 16.78
    Win Vista: 9.11
    OS X: 0.42
    Cat despre Unix/Linux, undeva sub 0.4%.

    Statisticile sunt riguros facute, pe un esantion de 14000 de site-uri din toate categoriie (s-au eliminat site-urile cu trafic mic, site-urile "spam" etc).
  • 0 (0 voturi)    
    Greseli? (Marţi, 3 august 2010, 16:07)

    Niko [anonim]

    "Pe segmentul browsere folosite la telefoanele tip smartphone Opera detine aproape 34% din piata, Nokia circa 26%, iPhone in jur de 20% si Android cam 7%. "

    Opera e browser, Nokia o firma, iPhone este un telefon, Android e sistem de operare ...
    • 0 (0 voturi)    
      nu cred... (Marţi, 3 august 2010, 16:40)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Niko

      ca sunt greseli...cred ca se refera la acele browsere default de pe smarthphonurile Nokia, iPhone si de pe telefoanele cu Android.Userul daca doreste poate sa-si instaleze alt browser decat cel default. Eu pe un Nokia N82 mi-am instalat opera mobile pt ca cel cu care a venit telefonul nu-mi place...opera este mult mai practic decat cel default.
  • -1 (3 voturi)    
    mai taiati din ele ... (Marţi, 3 august 2010, 16:22)

    Archlinux [anonim]

    71.6+18.9+8=98,5 %
    Bine ca wingo$$ nu are150 %.
    De unde le luati frate de pe radio Erevan.
    Pariu ca 80 % din servere folosesc distributii de linux&unix.
    In tara asta de rahat unde in institutii se plateste pe un computer personal de 100 de ori pretul de piata, pe care se instaleaza windows (pentru nelipsitul solitaire, bineinteles), windows care necesita antivirus&aplicatii platite, normal ca nu se poate folosi un sistem de operare&software open source (moka) si sigur pe deasupra, pentru ca e e gratis nu are comisioane (spaga), deh!
    http://img295.imageshack.us/f/archkde45.png/
    http://www.cronicar.eu/2010/05/cine-foloseste-gnulinux-in-lume/