Oracle cheama Google in instanta pe motiv ca au fost incalcate o serie de brevete legate de tehnologia Java

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 13 august 2010, 13:16 Economie | IT


Oracle cheama in instanta Google pe motiv ca a incalcat o serie de patente tehnologice pe care Oracle le-a obtinut prin achizitia Sun MicroSystems, scrie AFP. Plangerea e legata de sistemul de operare Google Android, iar Oracle vrea ca Google sa nu mai foloseasca tehnologia Java, patentata de Sun.

In plangerea depusa la un tribunal federal californian Oracle acuza Google ca la dezvoltarea Android a incalcat cu buna stiinta drepturile de proprietate intelectuala si cere ca tehnologia Java sa nu mai fie folosita pe telefoanele cu acest sistem de operare. In plus, Oracle cere si daune materiale.

Tehnologia Java a fost dezvoltata de Sun Microsystems, compania care a fost achizitionata la inceputul acestui an de Oracle, pentru 7,4 miliarde dolari. Si patentele Sun au trecut in proprietatea Oracle care acuza acum Google ca foloseste Java fara a fi primit permisiunea sa utilizeze aceasta tehnologie.

Ramane de vazut ce va decide justitia intr-un moment in care zilnic se vand circa 200.000 de telefoane ce utilizeaza sistemul Android.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3441 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    umor involuntar: (Vineri, 13 august 2010, 14:12)

    marius [anonim]

    "... Oracle care acuza acum Google ca foloseste Java, desi nu are autorizatie sa faca asta."... nu vad de ce 'cutare' nu ar avea autorizatie sa-i acuze pe 'cutare' dar..., mi se intampla si mie..., destul de des in postari.
  • 0 (6 voturi)    
    "Tehnologia" java (Vineri, 13 august 2010, 14:19)

    Cristi [anonim]

    Mai baieti, sa nu exageram...
  • +2 (2 voturi)    
    Java este opensource (Vineri, 13 august 2010, 14:29)

    Gigel [anonim]

    ... java este opensource. O sa fie distractiv sa vad argumentele Oracle.

    @Cristi: In mare este o tehnologie....
    • +2 (2 voturi)    
      fara subiect (Vineri, 13 august 2010, 14:45)

      7 apple [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      java este open source, dar brevetele lui SUN nu sint neaparat free... daca le folosesti s-ar putea sa te coste..in avans caz in care platesti redeventa, sau aftermarket caz in care platesti amenda si risti sa ti se interzica sa le mai folosesti... nu cred ca oracle stirnea lucrarea fara sa stie ce face, la fel cum nici goagal nu a pus mina pe ceea ce nu-i al lui..asa ca pb se anunta o pace americana si un protocol de schimb de patente.. si vor vinde pina la adinci batrineti..
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat! Cum se face DKK un nume mare! (Vineri, 13 august 2010, 14:48)

    BEDE [anonim]

    Java este folosita pe diferite sisteme de operare si upgrade la masini Java sunt oferite gratuit in primul rand pt Windows.
    Atunci ce poate sa demonstreze Oracle ca a furat Google? Poate sa demonstreze ca Google a luat anumite clase dezvoltate de Oracle (sau anterior de Sun), care nu au fost oferite ca open-source? Sau vrea sa spuna ca Java machine de pe Android este furata de la Oracle?
    Pacat ca un nume mare in industrie, cum e Oracle, se face DKK cu procese de genul asta. Oracle ar face bine sa ramana la bazele lor de date, ca parca prea nu mi-ar place un gigant care sa aiba monopol pe tot ce misca in domeniul IT. Asa cum nu mi-ar place un monopol universal al Microsoft, care pe langa sisteme de operare face si baza de date si vrea sa faca aproape orice in domeniul software, ba se mai baga si la hardware, tot asa nu mi-ar place un monopol Oracle.
    Nu mai vorbesc de Apple, care cu politica de dezvoltare de soft pt iPhone, cu pretentii imense, si-au tras-o singuri...
    • 0 (0 voturi)    
      Link catre documente (Vineri, 13 august 2010, 14:58)

      BEDE [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      http://mobile.venturebeat.com/2010/08/12/oracle-sues-google-over-android/
  • 0 (0 voturi)    
    Astept (Vineri, 13 august 2010, 14:58)

    sile [anonim]

    Pana acum pare ca nimeni nu stie exact care-s acuzatiile. Pana atunci, nimic interesant.
    • 0 (0 voturi)    
      documentul cerut (Vineri, 13 august 2010, 17:01)

      alin [anonim] i-a raspuns lui sile

      http://ciaran.compsoc.com/35811761-Oracle-s-complaint-against-Google-for-Java-patent-infringement.pdf
  • +1 (1 vot)    
    cred ca uitati ceva (Vineri, 13 august 2010, 15:23)

    danutz [anonim]

    Am impresia ca voi confundati tehnologia cu API-ul. accesarea tehnologiei Java prin API este open-source. Orice metoda accesezi face parte dintr-o "interfata" de business. Daca tu te apuci si diseci Garbage Collector-ul, thread-urile si cine stie mai ce, le copiezi si le folosesti in sistemul tau de operare putin modificate... mi se pare normal sa ti-o iei.
  • +2 (2 voturi)    
    Stire completa (Vineri, 13 august 2010, 15:33)

    Avaj [anonim]

    Mai bine s-ar cita site-uri IT decat AFP. Stirea corecta este: au avut loc negocieri interne intre Oracle si Google legate de niste patente din Java. Intrucat nu s-au inteles, in stilul american, Oracle trebuie sa dea in judecata Google. Asa este normal. Nu cred ca se pune problema de a interzice Java pentru Google. Pur si simplu se cauta un arbitraj in justitie. Povestea secundara este ca Oracle ca nu poate intelege cum nu poate face bani din Java si astfel vrea o parte din prajitura Android, mai ales ca s-au anuntat cifre bune legate de piata smartphone.
  • +2 (2 voturi)    
    baieti destepti (Vineri, 13 august 2010, 16:26)

    anonim [anonim]

    Baietii astia de la Oracle sunt destepti foc. Au reusit prin achizitii strategice sa poata propune o solutie completa entreprise. Si nu numai ca e completa dar dupa parerea mea e si performanta (dar cam scumpa).

    Servere fizice : Sparc (Sun)
    Sistem de operare : Solaris (Sun)
    Server de aplicatie : Weblogic (BEA)
    Baza de date : Oracle
    Esb : AquaLogique (Bea)
    Orchestrator : Oracle Bpel
    si evident platforma Java.

    Laser frate ... :)
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 13 august 2010, 18:15)

      [anonim] i-a raspuns lui anonim

  • 0 (0 voturi)