Google Android depaseste Symbian si devine platforma dominanta in lumea telefoanelor inteligente

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Luni, 31 ianuarie 2011, 13:57 Economie | IT


Piata telefoanelor inteligente in Q4 2010
Foto: Hotnews
Platforma Google Android a devenit platforma dominanta pe piata telefoanelor inteligente in cel de-al patrulea trimestru al anului 2010, cu o cota de piata de 32,9%, de aproape patru ori mai mare decat in perioada similara din 2009, cand avea doar 8,7% din piata, conform unui studiu Canalys citat de Reuters. Symbian, sistemul de operare folosit de Nokia, este situat pe pozitia a doua, cu 30,6% din piata, dupa o scadere de aproape 14 procente fata de 2009.

Apple iOS ocupa pozitia a treia a topului, cu 16% din telefoanele inteligente de pe piata, iar RIM Blackberry scade cu aproape sase procente, pana la 14,6%. Microsoft, in trecut un jucator important pe piata smartphone-urilor, si-a injumatatit cota de piata fata de anul 2009, ajungand la doar 3,1%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7167 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    si asta nu-i nimik (Luni, 31 ianuarie 2011, 14:06)

    harapp [anonim]

    o sa fie android vs. restul in viitorul nu foarte indepartat, cred ca si la tablete vor ajunge primii. Si faza este ca merita locul 1.
    • -7 (15 voturi)    
      Merita pentru ce? (Luni, 31 ianuarie 2011, 14:32)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui harapp

      Ne-a adus inapoi de unde am plecat, mii de modele de telefoane incompatibile intre ele, jpe versiuni ale sistemului de operare, nimic unificat, o varza totala si un chin pentru dezvoltatorii de aplicatii. Si Google se mira de ce android market e un esec. La fel ca si idiotii de la RIM, nu au nici un pic de viziune.
      • +2 (8 voturi)    
        care-i buba? (Luni, 31 ianuarie 2011, 16:34)

        ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Dintr-o data ifonul tau a devenit fad si jerpelit? Bummer!
        • 0 (8 voturi)    
          Nu prietene (Luni, 31 ianuarie 2011, 17:59)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

          Merge la fel de bine ca si in prima zi. Te oftici?
          • 0 (2 voturi)    
            Fernando... (Marţi, 1 februarie 2011, 12:53)

            Silviul [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            Fernando, se numeste concurenta. Concurenta este regulatorul pietei (Nu, adica nu reguleaza piata, animalelor), adica face telefoanele mai eftine. Daca tu esti cocalar si vrei sa te lauzi cu cati bani ai dat pe caramida ta, in timp ce halesti o saorma la tiganu din colt, poate eu am alte lucruri de facut cu diferenta aia de bani. Gen Optimus one e 8 milioane iar hifon e vreo 25-30. Gen.
      • 0 (8 voturi)    
        Sigur (Luni, 31 ianuarie 2011, 18:07)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Si viitoarul este "one smartphone to rule them all", nu? (si se chema iPhone, desigur). Asta e viziunea? Si nu, nici macar o antenuta sa nu difere, ca nu mai functioneaza codul cum trebeie.

        Drept sa zic, prefer sa existe mai multi producatori, fiecare cu modelul lui, UI customizat, functii diferite, etc. C-asa e concurenta, si cine nu tine pasul iese de pe piata. Fiecare producator isi face upgrade-urile de OS cum considera necesar, si pana una alta sunt gratuite, nu ca la stim noi cine.

        Cred ca ritmul de lansare a unor noi versiuni, va fi ceva mai alert la Android.
        • +2 (4 voturi)    
          Si mai veni un retard si (Luni, 31 ianuarie 2011, 23:44)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          mai arunca o minciuna. Upgrade-urile de sistem de operare la Iphone sunt si au fost intotdeauna gratis bai Vasile.
          Nu a zis nimeni sa nu fie concurenta, dar avand experiente din trecut, ar trebui pus piciorul in prag asupra "creativitatii" producatorilor de telefoane mobile. Cam cum face Microsoft acum cu Windows Phone 7.
          Sincer prefer un producator care sta un an si gandeste un design, un model, o interfata ca lumea, nu defeca cate un model la fiecare luna.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Marţi, 1 februarie 2011, 13:38)

            Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            Android se va stabiliza in curand, nu o sa mai lanseze update-uri asa des. Acum s-a mai lucrat inca la chestii majore, pana pe la 2.2 (Froyo) nu era gata complet ca OS. Versiunea 2.3 -gingerbread nu a mai revolutionat asa OS-ul. Iar esenta problemei mi se pare la fel cu cea Apple/PC pe desktop-uri sau laptopuri. Apple e adeptul ideii ca softul sau e creat special pentru un anumit hardware, ca sa lucreze optim. Varietatea nu le cade bine celor de la Apple, ca vorbim de telefoane sau desktopuri. Au si ei dreptatea lor probabil, un sistem cu aceleasi caracteristici probabil merge mai bine cu un soft facut special pentru el. Problema e ca alegerea e limitata. Cineva a gandit pentru tine ce placa video e necesara, ce RAM, ce configuratie hardware. Ceea ce poate e OK, dar cu siguranta nu e suficient. Apple... e Apple. Android e prea hulit, de multi care nu l-au incercat. Cum ca are prea multe versiuni, etc. Gresit. Daca iti iei mobil cu Android, mergi pe specificatiile minime ale Nexus One si 98% din Market o sa fie perfect functional. Daca iti iei LG nu stiu cum cu procesor de 600Mhz, foarte diferit de Nexus, normal ca ai probleme cu unele programe. Oricum, platforma Android nu e asa de faramitata precum vor unii sa o faca sa para. In timp, update-urile nu vor mai fi asa dese si esentiale, asa ca se va unifica si mai mult.
          • 0 (0 voturi)    
            Citate (Marţi, 1 februarie 2011, 22:17)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            IOS 4 will be a free update for iPhone and iPod touch (unlike previous OS updates for the iPod touch, which have been chargeable, setting users back $9.99).

            The original iPhone 2G and 1st-generation iPod touch will not be able to upgrade to iOS 4.

            Deci cum e cu upgrade gratuit? Uite ca n-a fost pt toti (e acelasi sistem, pana la urma, nu se zice ca iTouch e un iPhone fara telefon?). Si #2, cine are iPhone 2 nu pupa upgrade, ba trebuie sa-si cumpere iPhone nou. Pe de alta parte a aparut un ios 4 hackuit pt posesorii de iPhone 2G.
    • +9 (11 voturi)    
      Impresionant! (Luni, 31 ianuarie 2011, 15:22)

      slider [utilizator] i-a raspuns lui harapp

      acum 2-3 ani toata lumea spunea ca Apple o sa ajunga platforma numarul 1 in viitorul apropiat. Noul iOs urma sa fie noul windows....sa ai un iPhone a devenit deja ceva normal!! dar iata ca lucrurile se schhimba ... :) din nou! Concurenta este in avantajul nostru ;)
  • -1 (11 voturi)    
    app market nu functioneaza (Luni, 31 ianuarie 2011, 14:17)

    Cosmin [anonim]

    Intr-o recenta declaratie oficiala de presa Google nu intelege de ce nu se vand atat de bine aplicatiile dezvoltate pe platforma Android, dar cum sa se vanda cand inca in Romania accesul la aplicatii platite e interzis....tot de ei. Modelul Apple Market e de succes, nu trebuie decat copiat si abia atunci vom vedea cu adevarat un concurent serios pentru iOS. Pana atunci doar vorbe...
    • +5 (7 voturi)    
      . (Luni, 31 ianuarie 2011, 14:59)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

      Aha fix de aia nu se vand bine aplicatiile, ca nu are Romania acces la ele LOL
    • +7 (11 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 31 ianuarie 2011, 15:16)

      zet [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

  • -11 (15 voturi)    
    Hahaha (Luni, 31 ianuarie 2011, 14:19)

    Axel [anonim]

    Apple iOS este net superior,android este mai mult pt hakerasi de 14-17 ani
    • +5 (9 voturi)    
      exact axel (Luni, 31 ianuarie 2011, 14:52)

      dex [anonim] i-a raspuns lui Axel

      androidul este pt hakerasi de 14-17 ani si cei intre 17-30 care nu isi permit un iphone.

      deci viitorul este al androidului.

      iphone-ul este pt jmecheri, ceu cu Iq sub 110 sau cei care oricum nu folosesc mare branza din telefon.
      simbianul e pe cale de disparitie iar RIM-ul este pentru businessmanii de azi - ca cei de maine vor folosi tot android.

      ms7-ele dupa ce se va cizela sa vedem ce o sa faca - dar daca nu vine cu ceva radical nu o sa se paota ridica.

      in romania intradevar - nu sunt aplicatiile platite - dar o sa vina si ele...

      iar adroidul ar merita acu ca e facut bine o mai buna promovare vizuala in piata...
    • +3 (7 voturi)    
      Iphone eat dust (Luni, 31 ianuarie 2011, 15:04)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Axel

      poate ca Iphone arata momentan mai bine ca si interfete (similar MacOs si Mac-uri in lumea laptop vs Linux&Windows) dar posibilitatile sunt mult mai mari pe android... Momentan este ceva haos dar unde e haos sunt posibilitati.. vor apare magazine specializate si intretinute de terti interesati gen Amazon, diversi operatori etc.).. Nu va exista un singur producator care sa controleze totul .. ci vor exista optiuni. Iar cele mai bune vor avea succes.
    • +1 (3 voturi)    
      hakerassi de 14-17 ani (Luni, 31 ianuarie 2011, 16:41)

      romanu' [anonim] i-a raspuns lui Axel

      cand o sa intelegi mai bine avantajele produselor construite din proiecte open source, model pe care ca se pare ca google il impartaseste cu acest android, atunci poate ca o sa pricepi ca nu e numai pt hakerasi ci si pentru oameni seriosi (a se intelege companii) care vor sa vada ce li se intampla pe telefonul lor.
  • +9 (15 voturi)    
    Funny. (Luni, 31 ianuarie 2011, 14:51)

    Dorian [anonim]

    Lol, uite-i mai mactarzi cum se agita pe-aici. :-))) Android va calca in picioare tot ce inseamna OS mobil in cativa ani. Ganditi-va ce-au realizat intr-un timp atat de scurt! ;-) Oamenii vor diversitate, nu isi doresc sa aiba cu totii EXACT ACELASI TELEFON(vezi iPhone). Eu am HTC Desire HD, prietenul are Nexus One, altul are Galaxy S, prietena-sa are Droid. Nu avem cu totii ACELASI telefon, ca niste roboti de-ai lui Jobs.
    Stiu ca e dureros sa vezi cum esti depasit din toate punctele de vedere, dar...asta e progresul. Cat ar fi Apple de mari, nu se pot pune cu Google+Samsung+HTC+Motorola+LG+Sony Ericsson+...in curand si Nokia, probabil.
    Au pierdut urat. Pt. ca sunt caposi.
    • +5 (11 voturi)    
      . (Luni, 31 ianuarie 2011, 15:01)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui Dorian

      Ce vrei sa spui? Ca iPhone nu e darul lui dumnezeu catre umanitate? Outrageous!
    • -1 (7 voturi)    
      Android nu va calca in picioare nimic (Luni, 31 ianuarie 2011, 15:27)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Dorian

      decat pe ei singuri. Numa retarzii si oamenii nesiguri au nevoie de telefoane diferite ca sa se faca remarcati si ei cumva, sa aibe impresia ca sunt unici. Eu unul prefer un telefon bine pus la punct, nu un telefon aruncata pe piata de dragul de a face concurenta. Apropo, era chiar penibil sa nu ajunga Android in fata, avand in vedere ca multe din telefoanele lor costa foarte putin. Si Dacia vinde mai multe masini decat Ferrari.
      • 0 (6 voturi)    
        Comment sters de user (Luni, 31 ianuarie 2011, 15:41)

        zet [anonim] i-a raspuns lui Dan

        • +1 (5 voturi)    
          Pai de ce nu se compara mere cu mere (Luni, 31 ianuarie 2011, 16:06)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui zet

          De ce nu se iau in calcul doar vanzarile Nexus S contra Iphone 4. De ce se adauga toate panaramele de 10$ care au Android pe ele? Ai lucrat cu vreo rasnita din asta? Pai o sa te cam razgandesti. Iar despre "feature"-urile enumerate de tine? Ce faci prietene cu google maps fara retea sau in afara tarii? Tie ti se pare normal sa faci trafic de date pentru o amarata de harta? Prefer Igo pentru Iphone decat google maps care functioneaza si pe Iphone, si chiar daca e gratis, este penibil. Preferi amoled? Eu prefer rezolutie mai mare, mie-mi merge google mail foarte bine pe Iphone, nu vad care e problema, contactele nu le sincronizez cu google si nici calendarul, e vreo problema? Lucruri esentiale lipsesc pe Iphone? Care prietene? Widget-uri tampite care-ti consuma bateria sa-ti spuna cum e vremea? Pai tu cam atat ai, nimic altceva, aplicatii penibile portate care cum a putut, iar despre bussiness, ce sa-ti spun, ai picat in aceeasi capcana ca si fraierii cu blackberry, sclavi cu munca dupa voi. Prietene, eu dupa ora 18 nu mai am nici o treaba cu bussines-ul, nu m-a castigat nimeni la loto sa ma preocupe munca in timpul meu liber si personal. Din acest motiv, pe telefonul meu, personal, nu intra nimic legat de munca.
          • +3 (5 voturi)    
            Comment sters de user (Luni, 31 ianuarie 2011, 16:29)

            zet [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            • -1 (5 voturi)    
              Dezvoltatorii prosti (Luni, 31 ianuarie 2011, 17:57)

              Cristi [anonim] i-a raspuns lui zet

              Se uita la marketshare. De ce oare android market nu are succes si totusi Android are mai mult market share? Pai sa-ti explic, pentru creierul tau pitic.
              Pentru Iphone, faci o singura versiune care acopera Ipod Touch 2nd generation, 3rd generation, 4th generation, Iphone 3G, Iphone 3GS, Iphone 4, Ipad. O singura linie de cod ca sa ajustezi rezolutia. O SINGURA VERSIUNE, acelasi sistem de operare pe toate. Asta inseamna ca nu se pierde timpul ajustand pentru tot felul de rezolutii cretine, pentru ca ala are tastatura si alalalt nu are, ca ala are nu stiu ce versiune de sistem de operare si alalaltu nu. Altceva, nimeni nu face prima oara pentru Android si apoi pentru Iphone. De ce? Pe Android nu se scot bani, tocmai ce a aparut un articol in care Google chipurile este dezamagit ca nu cumpara lumea de pe Android Market. Tu de ce crezi oare? Ca dezvoltatorilor le place diversitatea? Sa munceasca ore in sir aiurea si degeaba? Sa-ti dau un exemplu mai mult decat conclusiv, Angry Birds, 50 milioane download-uri, dintre care 10 milioane pe Android, desi pe Android este gratis (da pe google sa vezi si cam pe cate telefoane cu Android nu ruleaza).
              Deci cum ramane cu Androidul tau cel mai tare si mai tare? E o penibilitate de sistem de operare, si-au batut joc de linux-ul de sub el obligand dezvoltatorii sa scrie in prostia aia de java furata de la Oracle (pentru care i-au dat in judecata chiar). Nu au nimic in cap, trebuiau sa faca ce face Microsoft acum, sa impuna producatorilor de telefoane niste cerinte minime, rezolutii fixe si sa faca O SINGURA versiune de sistem de operare care sa mearga peste tot, nu jpe versiuni, fiecare face telefoane cum il taie capu si apoi te minunezi de ce lumea nu face aplicatii pentru tine si nici nu se cumpara.

              Daca tie google maps ti se pare buna de orice altceva in afara de aruncat la gunoi, tu nu ai vazut Igo prietene.
              • +1 (3 voturi)    
                Comment sters de user (Luni, 31 ianuarie 2011, 18:26)

                zet [anonim] i-a raspuns lui Cristi

                • 0 (4 voturi)    
                  Esti penibil (Luni, 31 ianuarie 2011, 20:17)

                  Cristi [anonim] i-a raspuns lui zet

                  Macar un singur exemplu de dezvoltator care o duce bine de pe urma aplicatiilor trimise exclusiv pe Android Market? A, scuze, nu exista asa ceva. Pacat, si totusi au market share, nu? De ce atunci nu se imbulzeste lumea la Symbian, care au de doua ori mai mult market share decat Apple, hm, ce chestie. Apropo, domnule progres, de cand lucrezi tu in dezvoltare de aplicatii pentru mobile? Niciodata? A, merci, eu de vreo 7 ani. Google ne-a adus de unde am plecat, fragmentare, incompatibilitate, distributie prin 3rd party si o aversiune fata de conceptul de a plati pentru software, prin open-source-ul pe care-l tot promoveaza, in timp ce fura de la altii, si nu ma refer la liniile de cod ajunse prin presa, stai linistit ca Oracle stie ce stie si cazul nu a fost instrumentat pe acele linii de cod, o sa plateasca google de o sa le iasa pe nas. De unde stiu asta? Pai pentru ca la inceput cand ceream explicatii de ce le crapa masina virtuala dadeau din umeri, pai bine bine, nu voi ati scris-o? Se pare ca nu...
                  Iti urez succese cu Androidul tau.
    • 0 (0 voturi)    
      Funny or not..... (Marţi, 1 februarie 2011, 14:42)

      Aphex [anonim] i-a raspuns lui Dorian

      Te inseli, Iphone poate fi personalizat prin teme, icone, status bar-uri si alte jucarii pentru copii de care, mai devreme sau mai tarziu, te vei plictisi. Nu asta este diferit intre cele 2 sisteme. Ci stabilitatea: prefer un IOS ajuns la maturitate care functioneaza ireprosbil fara destabilizarea telefonului. Androidul are un imens potential, iar candva in viitor cand sunt convins ca isi remedia problemele. In prezent, IOS este de departe cel mai bun. (punct)
      • 0 (0 voturi)    
        cel mai bun? (Miercuri, 2 februarie 2011, 18:24)

        Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui Aphex

        Ma faci sa rad cand chiar compari capacitatea de a customiza IOS cu Android. Cand vorbesti de stabilitate, iar ma intreb, ce inseamna acest lucru pentru tine. Am HTC Desire cu ROM third party (pe baza Froyo) si te pot asigura, este FOARTE stabil. Nu se blocheaza, nu da erori, merg pe el 98% din aplicatiile din Market. Nu stiu despre ce stabilitate vorbesti. Ce stiu eu ce ai citit tu, dar fara sa experimentezi un telefon Android nu cred ca poti critica. Eu am incercat Iphone, e OK, merge foarte lin, imi plac tranzitiile dintre ecrane, grafica e gandita bine, etc. Dar pe Desire-ul meu schimb interfata complet la fiecare luna aproximativ, pentru ca ma plictisesc de cea veche. Daca apare un mobil nou - vezi Nexus S - pot sa ii copiez interfata aproape complet, si sa simt ca am alt mobil, efectiv. Sorry. Android wins.
  • +4 (4 voturi)    
    Market (Luni, 31 ianuarie 2011, 15:07)

    Alex [anonim]

    Faptul ca din Romania in mod implicit nu se vad aplicatiile platite pe Market nu inseamna ca nu se pot cumpara. Exista metode destul de simple (programe gen Market Enabler) pentru a avea acces si la aplicatiile platite.
    • 0 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 31 ianuarie 2011, 15:13)

      zet [anonim] i-a raspuns lui Alex

  • 0 (0 voturi)    
    Datele de pe Q4 2010 (Luni, 31 ianuarie 2011, 18:12)

    Alekse [anonim]

    Datele sunt de pe Q4 2010, nu reprezinta cota totala de piata smartphone-urilor. Ceea ce e impresionant este ce nokia reuseste pe aceasta piata sa vanda cam cat htc, samsung, motorola,sony, lg si altii la un loc. La fel de impresionant este ca apple cu doar doua handset-uri are jumate din piata celor de mai sus care folosesc android. Android care nu are cum sa nu detina locul 1 ca si cota de piata in viitor tinand cont ca e folosit de foarte multi producatori de mobile. Problema este cum o sa reuseasca sa se diferentieze intre ei.
    • +1 (1 vot)    
      Si daca tot vorbim despre sisteme (Luni, 31 ianuarie 2011, 20:19)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Alekse

      de operare pentru mobile, asa cum sustine un distins domn mai sus, sau ecosistem, de ce la Apple nu se includ si toate Ipod-urile si Ipad-urile vandute, pentru ca folosesc exact acelasi iOS ca si pe Iphone. Apropo de marketshare.
  • +1 (1 vot)    
    Stop (Luni, 31 ianuarie 2011, 19:48)

    nomemory [anonim]

    Mai baieti, sunt doar niste telefoane . De ce puneti atat de multa pasiune in discutia asta ?
    • 0 (0 voturi)    
      obvious (Luni, 31 ianuarie 2011, 23:40)

      toro [anonim] i-a raspuns lui nomemory

      Pentru ca nu au viata !? :)
    • 0 (2 voturi)    
      iti spun eu de ce (Marţi, 1 februarie 2011, 2:31)

      anti-dummies [anonim] i-a raspuns lui nomemory

      frustrari personale, intelect mediocru, IQ sub 70, lipsa vietii sociale, lipsa realizarilor si a aprecierii de orice fel ... and that's it :)

      daca nu ma crezi, citeste cu atentie ce a scris Cristi, individul pare chiar freudian :)
  • 0 (0 voturi)    
    Platform of choice? (Marţi, 1 februarie 2011, 10:58)

    Croco [anonim]

    Era de asteptat ca Android ca si OS sa inceapa incet incet sa intreaca Symbianul. Insa mai are mult pana sa ajunga o platforma preferata pentru dezvoltatori:
    - Cate telefoane cu Symbian, iOS sunt in piata la ora asta si cat timp ar trebuo Andoid sa isi pstreze cresterea pentru a depasi numarul absolut ca sa fie platforma dominanta?
    - Ce miscari vor face marii jucatori care pot influenta cresterea Android? Nokia, Apple, Microsoft, RIM nu sunt nici mici nici putini si nici neputinciosi.
    - Ce se va intampla in momentul in care fragmentarea Android va deveni sufocanta (atat pentru utilizatori cat si pentru dezvoltatori) avand in vedere ca 50% din marketshare este dat de producatori no name care scot telefoane de 2 lei pe care pun Android doar pentru ca e gratis si e la moda?

    E usor da dat cu parerea pe pe o placinta colorata fara a lua in considerare si contextul.

    Long live competition in mobile space
  • 0 (0 voturi)    
    statistici (Marţi, 1 februarie 2011, 12:02)

    vlad dracu [anonim]

    Nu stiu de ce va preocupa cota de piata a unor compani. Fiecare isi alege telefonul dupa niste criteri propri, aspect, cost, functii etc.
    Urlati toti pe forumuri ca telefoanele voastre sunt mai bune si faceti predictii asupra evolutiei sistemelor de operare, de parca le foloseste cineva de aici la potential maxim.

    Concurenta ne face bine dar faptul ca nu s-a ajuns la un standard in domeniu ,care sa faca compatibile toate platformele, complica lucrurile.

    Numai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 februarie 2011, 12:56)

    Gustav [anonim]

    Android ?ce e asta ceva laxativ ?mai lasa-ma cu avioane frate ,Apple atunci ce facem ?