Sony a inregistrat pierderi de peste trei miliarde dolari in anul financiar incheiat in martie

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2011, 13:27 Economie | IT


Sony a anuntat ca in anul fiscal incheiat la 31 martie a avut pierderi nete de 3,2 miliarde dolari din cauza cutremurului din 11 martie, dar si a taxelor si impozitelor mari din tara de origine, noteaza Reuters. Vanzarile au depasit nivelul de 60 miliarde dolari, iar din cauza cutremurului, pierderile operationale vor fi cu peste 1,8 miliarde dolari mai mari. Scandalul legat de atacurile informatice asupra retelei PlayStation au costat compania peste 150 milioane dolari, arata primele estimari.

Sony isi va anunta joi rezultatele comerciale pentru anul fiscal aprilie 2010 - martie 2011, insa acum a venit cu primele informatii si spune ca va afisa pierderi nete de 3,2 miliarde dolari, la cateva luni dupa ce estimarile proprii aratau profit de peste 800 milioane dolari.

Veniturile totale au trecut insa de 60 miliarde dolari intr-un an marcat de gravul cutremur din 11 martie care a afectat aproape toate uzinele din Japonia si care se va reflecta la nivel operational cu pierderi de circa 1,8 miliarde dolari. Sony a afisat pierderi si in ultimii doi ani fiscali.

Compania a fost victima unui atac informatic de proportii si a fost masiv criticata pentru reactie, insa cand se parea ca lucrurile incep sa-si revina, compania a fost victima unor noi atacuri, de data asta  asupra site-urilor din Japonia, Grecia si Thailanda.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





864 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    sfat pentru SONY (Luni, 23 mai 2011, 14:16)

    EL GI [anonim]

    Sa mai lase la pret. Totusi sunt produse electronice, nu nave spatiale. Cam toata gama SONY are pretul mult mai mare decat produsele firmelor concurente.
    • 0 (0 voturi)    
      Si de ce nu cumperi (Luni, 23 mai 2011, 14:21)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui EL GI

      De la concurenta?
      • 0 (0 voturi)    
        evident (Luni, 23 mai 2011, 16:23)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        eu asta fac. acum 10 ani aveam doar sony in casa. not anymore.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 23 mai 2011, 14:42)

      cris [anonim] i-a raspuns lui EL GI

      si daca scad preturile si toata lumea o sa cumpere de la ei o sa intre ceilalti in faliment :)
      lasa-i sa isi permita preturile alea, ei sunt cei care dicteaza trendul pietei si sustin o mare parte din inovatii.
      • 0 (0 voturi)    
        care inovatii? (Luni, 23 mai 2011, 16:27)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui cris

        imi poti spune care sunt inovatiile sony din ultimii ani? in ce domeniu este sony lider?
    • 0 (0 voturi)    
      da... (Luni, 23 mai 2011, 15:12)

      me [anonim] i-a raspuns lui EL GI

      Am inteles tu vrei produse Sony dar nu vrei sa platasti pentru asta...

      De ce sa lase din pret daca inainte de cutremur compania estima profit de aproape 1 mld de $.

      La sony platesti brandul in primul rand si nu calitatea sau fiabilitatea...
      • 0 (0 voturi)    
        Brandu-l platesc? (Luni, 23 mai 2011, 19:37)

        citizen X [anonim] i-a raspuns lui me

        Ce-i ala? Cu ce se maninca? E hi-fi?
        Mai slabeste-ma! Vreau un produs de calitate si accesibil, nu sa platesc 4 litere!
  • 0 (0 voturi)    
    Sony DSC HX100V (Miercuri, 1 iunie 2011, 17:42)

    Dan_TM [anonim]

    Merita sa cumpar noul aparat foto Sony DSC HX100V?
    • 0 (0 voturi)    
      DSCHX100 (Joi, 30 iunie 2011, 11:17)

      Anyone [anonim] i-a raspuns lui Dan_TM

      Cu siguranta, l-am vazut si eu e de departe ce-am mai buna varianta din segment, cred ca urmeaza si niste premi la TIPA si CES pt el :)