VIDEO Facebook a lansat serviciul de video chat, in colaborare cu Skype

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Miercuri, 6 iulie 2011, 22:34 Economie | IT


Tony Bates (Skype) si Mark Zuckerberg
Foto: Reuters
Facebook a anuntat, miercuri seara, un parteneriat cu Skype care va permite efectuarea de video chat direct din Facebook, relateaza Reuters. Acordul, care reprezinta un nou pas in colaborarea cu Microsoft Corp, companie aflata in proces de achizitionare a Skype pentru 8,5 miliarde dolari, a fost facut public de catre directorul executiv Facebook, Mark Zuckerberg la sediul companiei din Palo Alto, California. Anuntul colaborarii a fost facut in contextul in care Google a lansat, saptamana trecuta, o noua retea sociala, Google+, prin care se pot efectua deja transmisiuni video.

Zuckerberg a anuntat ca Facebook are, in prezent, 750 milioane utilizatori, iar introducerea noului serviciu ar putea insemna un pas mare pentru Skype, care are in prezent aproximativ 145 milioane de utilizatori frecventi. De asemenea, Zuckenberg a anuntat ca va oferi utilizatorilor Facebook si un nou serviciu de group-chat.

"Credem ca este avantajos, pentru ca vom folosi cele mai bune tehnologii pentru a efectua apeluri video cu cea mai buna infrastructura sociala care exista", a spus Zuckerberg.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7000 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Mai mai mai (Joi, 7 iulie 2011, 2:47)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Parca sunt din plastic :))

    Ce sa zic...felicitari :)
  • +2 (8 voturi)    
    facebook+skype+microsoft (Joi, 7 iulie 2011, 10:26)

    alter_ego [anonim]

    nu prea suna bine apropierea dintre facebook si microsoft, e semn ca facebook se duce in jos.

    cred ca fb e mai degraba un fenomen sezonier, o "moda" care se va perima in curand, cum s-a intamplat cu moda MirC, Hi5, formuri, etc.

    google in schimb consolideaza pe ceea ce functioneaza si construieste pe termen lung, cred ca viitorul le va da dreptate.
    dar e doar o speculatie personala.
    • -2 (8 voturi)    
      Esti prost (Joi, 7 iulie 2011, 11:18)

      zugu [anonim] i-a raspuns lui alter_ego

      "MirC" se scrie corect "mIRC" si nu este o moda, e un client de IRC. IRC este un protocol, o metoda de comunicare si a fost o moda exclusiv la romani, in alte parti nu a avut niciodata caracter sezonier.

      Forumurile nu au fost niciodata o moda, sunt parte integranta a web-ului inca de la aparitia acestuia.
      • +1 (7 voturi)    
        bine ca esti tu destept (Joi, 7 iulie 2011, 11:29)

        alter_ego [anonim] i-a raspuns lui zugu

        sunt pline forumurile de baieti saritori ca tine, care vaneaza greseli fara sa spuna de fapt ceva.

        ok, ai dreptate cu corecturile respective, but your point was...?
      • 0 (0 voturi)    
        pt asta mic si rau (Vineri, 8 iulie 2011, 9:12)

        etre [anonim] i-a raspuns lui zugu

        O "RochiE" se scrie corect "rOCHIE" si nu este o moda, e o bucata de panza.
  • +4 (8 voturi)    
    degeaba (Joi, 7 iulie 2011, 10:30)

    gigi [anonim]

    cartea cu fete nu mai are mult si da faliment, nu mai apuca sa se listeze pe bursa, google+ o sa devina cea mai mare retea sociala.
    • -3 (5 voturi)    
      ??? (Joi, 7 iulie 2011, 14:30)

      Robin [anonim] i-a raspuns lui gigi

      @gigi: Asa, si bazezi declaratia asta pe ... ? Sau exersai doar tastatul...