VIDEO Partidul Anti-PowerPoint din Elvetia vrea sa interzica software-ul: Ne dorim ca oamenii sa vorbeasca despre subiect. Prezentarile costa tara miliarde de dolari
Anti-PowerPoint Party sustine ca economia Elvetiei pierde 2,5 miliarde de dolari prin folosirea prezentarilor. Fondatorii isi bazeaza calculul pe date neverificate legate de numarul de angajati care participa la prezentari in fiecare saptamana si pe presupunerea ca acestea nu au nicio valoare pentru 85% dintre particiapnti, ducand la pierderi din cazua orelor neproductive de munca.
In discursul postat pe site-ul partidului Anti-PowerPoint, fondatorul Matthias Poehm, care se prezinta ca instructor de vorbit in public, sustine ca oricine se poate inscrie pe gratis, insa ar trebui sa cumpere cartea sa, "The PowerPoint Fallacy". El recunoaste ca acesta este o platforma prin care sa vanda cartea, insa "nu se sfarseste aici".
"Se va ridica problema in cazul tuturor oamenilor care inca nu stiu ca exista o alternativa la PPT si cu aceasta alternativa vei putea obtine de 3 pana la 5 ori mai mult efect si entuziasm din partea audientei. Vrem ca elevii sa nu mai fie pedepsiti cu note mici daca nu folosesc PowerPoint," mai spune el.
Oricine poate solicita un referndum in Elvetia, pe aproape orice problema, atat timp cat strange 100.000 de semnaturi. Anti-PowerPoint Party este deocamdata departe de aceasta realizare, avand doar 254 de membri.

Katalin Karikó, biochimista care a dezvoltat tehnologia mRNA, despre durata de eficacitate a vaccinului BioNTech - Pfizer, pentru HotNews.ro: „Dacă cei vaccinați nu se infectează, nu vom avea nevoie de o altă doză”
INTERVIU Paun Rohovei, însărcinatul cu afaceri al Ucrainei: Rusia a pregătit infrastructura militară din Crimeea pentru desfășurarea armelor nucleare / Obiectivul Moscovei - transformarea Crimeii într-un „portavion de nescufundat”
„Recensământul bugetarilor”. Liviu Mălureanu, președinte ANFP: Prin proiectul bugetar vrem să mapăm toți bugetarii, câți sunt, ce salariu au și ce fac / Concursuri naționale pentru posturile din administrație INTERVIU
Când marketingul ne păcălește să cădem în capcana consumului irațional/ Sunt diamantele valoroase sau nu?
unii oameni cred ca ar fi foarte fericiti sa traiasca in pesteri
In plus mai ai nevoie si ceva carisma si o voce cat de cat placuta ca altfel toti ar fi actori.
Cand toata lumea poate sa se urce pe o scena in costumul lui Adam si sa tina o prezentare la care lumea sa fie atenta la flip chart atunci nu o sa mai fie nevoie de programe de tip Power Point. Pana atunci programe de tip Power Point sunt o carja care ajuta multa lume.
Ganditi-va ca, la scoala, daca elevilor/studentilor li s-ar vorbi/preda liber, fara nici o structura ar fi foarte dezorientati si nu ar intelege nimic.
Dar a fost una din putinele stiri funny pe ziua de azi, so.....:)