Apple a castigat prima batalie in "razboiul brevetelor" cu HTC - Pe viitor ar putea fi afectati mai multi producatori de terminale ce ruleaza Android

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 18 iulie 2011, 15:38 Economie | IT


​Un judecator al International Trade Commissio din SUA a dat o decizie preliminara conform careia HTC a incalcat doua brevete de inventie ale Apple, hotararea finala urmand a fi data pe 6 decembrie de o comisie speciala, noteaza The Telegraph. Apple a dat in judecata HTC si alti producatori de terminale ce ruleaza Android, iar daca deciziile vor fi favorabile companiei lui Jobs, importul anumitor produse ar putea fi blocat in SUA si Apple ar primi despagubiri.

Un judecator al International Trade Commission a decis ca HTC incalca doua brevete pe care Apple le detine din 1994, respectiv 1996. Apple a sustinut ca HTC a incalcat zece brevete, iar decizia finala va fi data de o comisie de judecatori ai ITC pe 6 decembrie.

Compania taiwaneza HTC spune ca va face apel, neaga ca ar fi incalcat vreun patent si adauga ca are un caz solid si sanse reale de reusita la decizia de peste patru luni.

Apple a declansat o ofensiva impotriva unor producatori de telefoane cu Android si a acuzat si Samsung ca ar fi incalcat brevete de inventie. Apple a spus in repetate randuri ca rivalii ar trebui sa dezvolte propriile tehnologii, nu sa le fure pe cele create de Apple.

HTC a fost acuzata si de Microsoft ca ar fi incalcat o serie de brevete si, desi nu sunt informatii oficiale, se pare ca plateste catre compania condusa de Steve Ballmer despagubiri de 5 dolari pentru fiecare smartphone vandut.

Marea miza in astfel de cazuri tine de faptul ca ITC are puterea de a bloca vanzarea in SUA a unor terminale care incalca anumite brevete de inventie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3423 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    FOMISTII (Luni, 18 iulie 2011, 15:49)

    Zummm [utilizator]

    Nu se mai satura astia de la Apple
    • +6 (6 voturi)    
      asa e (Luni, 18 iulie 2011, 16:36)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      si aia de la htc la fel. toti sunt fomisti, cand e vorba de bani, sa nu crezi tu ca exista alba ca zapada in afaceri.
    • +4 (4 voturi)    
      Afaceri prietene... (Luni, 18 iulie 2011, 16:40)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Asta-i treaba...tre sa-ti omori concurenta.
      • -1 (1 vot)    
        Daca-ti omori concurenta (Luni, 18 iulie 2011, 14:28)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Nu rezolvi mare lucru, creezi un gol pe care-l umplu altii, mai ales daca golul este destul de mare incat nu poti tu sa-l acoperi. Daca in schimb mulgi bani si de la concurenta, eh, atunci da.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa, si? (Luni, 18 iulie 2011, 19:02)

    dan [anonim]

    Cu ce ne afecteaza pe noi in Europa? porcaria patentelor software se aplica doar in sua, din fericire. Oricum, sa brevetezi o idee si nu un mecanism este o porcarie. Nu este ca si cand celor de la apple le-au fost fuart cod de programare. Un alt exemplu aiurea de brevet de la tata micro$oft: eliberarea de spatiu printr-un flux unidirectional (de date). Acelasi lucru il faci atunci cand mergi la baie. Deci atentie cand va usurati cand sunteti in vizita in sua, ca puteti fi dati in judecata pt incalcarea brevetelor software.
  • 0 (0 voturi)    
    Stupiditate! (Luni, 18 iulie 2011, 20:14)

    Clip [anonim]

    Daaa ... daca va uitati pe engadget Apple breveteaza si forma de aparat ... breveteaza concepte, idei despre ceva care ar putea exista! Si peste 10 ani cand acel ceva chiar va exista ei spun ... stai asa ca eu am brevet, na-i voie sa-l creezi/vinzi. E un joc stupid. Cred ca s-a mers prea departe cu brevetele astea. A ... mai zilele trecute citeam ca Apple a brevetat un headset cu cablu inflexibil ... cablu inflexibil ... va dati seama ce inventie, si ca nimeni nu va avea voie sa produca casti cu cablu inflexibil fara sa plateasca Apple!? Culmea prostiei! La cati bani cheltuie numai sa documenteze asemenea brevete, mai bine i-ar folosi in alte scopuri creative!
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:24)

    me [anonim]

    a castigat apple procesu... mare surpriza... proces intre o firma sua si una taiwaneza judecat in sua... care erau sansele sa castige taiwanezii?!?!?!!

    ma gandesc ca daca apple va vrea sa faca peste 2 ani masini... in vreo 10-15 ani vor castiga procese cu mercedes, volvo etc cum ca ei au inventat centura de siguranta, airbagurile si, bineinteles, roata!