Apple a avut vanzari record trimestrul trecut: peste 20 de milioane de iPhone-uri si noua milioane de tablete iPad

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 20 iulie 2011, 9:56 Economie | IT


​Veniturile Apple in trimestrul trecut au urcat cu 82%, iar profitul a urcat cu peste 100% fata de perioada similara a anului trecut datorita vanzarilor record de iPhone si iPad. Apple a lasat de inteles ca noul iPhone va fi lansat in septembrie, dar o certitudine e ca noul sistem de operare pentru Mac-uri - Lion - este comercializat incepand cu ziua de miercuri, noteaza the Guardian.

Apple a anuntat ca a vandut intre aprilie si iunie 20,3 milioane de iPhone-uri, fata de 8,3 milioane in perioada similara a lui 2010. Trimestrul trecut s-au vandut 9,25 milioane tablete iPad, fata de 3,3 milioane in perioada similara a anului trecut.

In aceste conditii, profitul Apple a urcat cu 125%, la 7,31 miliarde dolari, iar vanzarile au avansat cu 82%, spre 28,5 miliarde dolari.

Cei de la Apple s-au aratat incantati de rezultatele financiare si au subliniat ca un rol cheie l-au avut China si Taiwanul unde vanzarile cumulate au ajuns la circa patru miliarde dolari, nivel de sase ori mai mare decat in trimestrul doi din 2010.

Apple a lasat de inteles ca iPhone 5 va aparea in octombrie, iar de miercuri este comercializat Lion, noul sistem de operare pentru Mac-uri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1828 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Apple (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:33)

    Cristi [anonim]

    nu a lasat de inteles nimic privind un eventual Iphone 5 sau 4S. Nu au spus absolut nimic privind urmatoarea generatie. Nu exista nicaieri vreun comunicat oficial Apple, clar?
    • +2 (4 voturi)    
      iPhone 5 sau 4S (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:53)

      slider [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Cum se numeste este doar asteptat in Octombire de catre fani, si cel mai probabil va fi lansat in toamna. Dar ai completa dreptate, Apple nu a spsus absolut nimic oficial despre acest lucru.

      Ce este interesant, este faptul ca au rupt ciclul de un an de zile pentru un nou iPhone. Este discutabil daca a fost o idee buna amanarea pana in toamna a noului iphone sau nu. Multi spun ca este datorat faptului ca iphone-ul planificat pentu vara 2011 pur si simplu nu facea fata concurentei altii spun ca s-a dorit o schimbare radicala a designului si din acest motiv a durat mai mult .

      Una peste alta este trebuie luat in calcul ca in acest moment de exemplu Samsung a vandut Galaxy S II intr-un ritm record (3 milioane in 55 de zile, fara sa vanda oficial in SUA, cea mai mare piata !!!). Si samsung este doar unul dintre porducatorii de dispozitive Android, si poate nu cel mai important, HTC de exemplu au si ei produse exceptionale.

      In aceste conditi iPhone-ul prevzut pentru asta vara ar fi trebuit sa fie exceptional sa concureze HTC Sensation sau cu Samsung Galaxy S II, iar iPhone 5 (4S) va trebui sa fie capabil sa se bata cot la cot cu urmatorul Nexus Prime, ce va rula noua versiune Android IceCream in toamna.
      • -4 (6 voturi)    
        Cum vinde Samsung este alta discutie (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:01)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui slider

        Daca ei se lauda cu cifre de vanzare ca si la Galaxy Tab, unde au inclus vanzarile catre reselleri, da, pot sa vand milioane, daca in mainile clientilor ajung doar 5%.
        • +3 (9 voturi)    
          Comment sters de user (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:43)

          zet [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          • -6 (10 voturi)    
            Da, tace (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:55)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui zet

            Si banii vin, ce naspa de el si de Apple. Cand o sa faci tu profit de 7 miliarde USD sa vorbesti. Pana atunci, ciocu mic.
            • +5 (9 voturi)    
              Comment sters de user (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:22)

              zet [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          • -4 (6 voturi)    
            Hai sa zicem (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:58)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui zet

            Ca a citat gresit, pana la urma 1 milion de vanzari si 16% return rate, penibil.

            http://www.engadget.com/2011/02/01/samsung-experiencing-a-16-percent-return-rate-on-the-galaxy-tab/
  • 0 (2 voturi)    
    Ba da (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:43)

    Horatiu [anonim]

    Au spus ca apare iphon 5 si o sa fie transparent
    • -2 (2 voturi)    
      Ti-as recomanda (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:56)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Horatiu

      Sa bagi chestia aia pe care tu o numesti cap, in toaleta si sa tragi apa, dar nu sunt sigur ca sa o fii in stare.
  • +5 (7 voturi)    
    Au vandut bine, dar depinde si contextul (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:44)

    slider [utilizator]

    Au avut vanzari foarte bune, dar depinde in ce context sunt privite aceste date.Este bine sa existe concurenta dar trebuie sa se straduieasca mult mai mult si sa inceapa din nou sa inoveze. Noul sistem de operare iOS5 este in marea lui majoritate copiat in intregime de la concurenta(Android si WebOS), nu are nici o noutate brevetata de apple, ba din contra.

    Dupa cum am spus aceste cifre ar fi fost impresionante acum un an, dar acum daca stam sa ne uitam la Google care saptamana trecuta a anuntat 550.000 de dispozitive Android activate zilnic (plus crestere de 20%/saptamana !!!) , ceea ce se traduce prin fapul ca google reuseste sa se impuna mult mai repede in acest moment si cel mai important cu o dinamica superioara. Market share-ul este el foarte relevant, in timp ce cota de piata a iOS se invarte in jurul a 24-25% de ceva vreme, Android a reusit intr-un an sa ajunga de la 18%-20% la 35%-37%.

    Pe de alta parte Microsoft si Windows Phone 7 au si ei cresteri exponentiale si au reusit sa vina cu un produs complet nou, s-au desprins cu foarte mult curja aproape total de fostul Windows Mobile, si directia in care se indreapta este evidenta si in Windows 8.

    Concluzia este ca ini nici un caz nu trebuie sa se culce pe o ureche si sa inceapa din nou sa inovezem pentru ca in acest moment nu mai traim timpurile in anii 2007-2009 cand nu exista concurenta si s-au impus fara probleme.
    • +1 (5 voturi)    
      Pentru toti astia (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:08)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui slider

      Care tot va luati de Apple ca nu inoveaza si ca vezi domnule, copie de la Android, aruncati un ochi aici sa vedeti cum arata interfata Android inainte sa apara primul Iphone.

      http://www.engadget.com/2007/11/12/a-visual-tour-of-androids-ui/

      Cine de la cine copie? Una este sa copii o functionalitate, si alta este sa copii tot designul. Si acele 550000 de activari pe zi, sa fim seriosi, in afara de Samsung Galaxy S si S2, restul de 95% din telefoanele Android sunt panarame care nici nu merita sa li se zica smartphone-uri. Deci daca vrei o cifra mai clara, care din producatorii de telefoane Android se apropie singur de cele 230000 de activari zilnice de Iphone ale lui Apple.

      Evident, Android va depasi Apple ca market share, dar majoritatea acelor telefoane sunt niste aberatii care nu ar trebui incluse nicaieri. Degeaba va bucurati voi ca Androidul castiga teren cand de fapt Apple vinde mult mai mult decat producatorii de telefoane Android luati separat.
      • +4 (6 voturi)    
        Comment sters de user (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:52)

        zet [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        • 0 (2 voturi)    
          Iti urez succes (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:06)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui zet

          in configurarea telefonului. In timpul ala, eu folosesc telefonul, tu ti-l intretii, cam asta-i diferenta. Nu am impresii de mare designer de interfete, si cat timp nu sunt, prefer ca o firma sa angajeze pe cineva sa faca asta iar eu sa-i folosesc produsele, nu sa pierd vremea sa mi le configurez pentru ca aia nu sunt in stare.
      • +2 (6 voturi)    
        Uiti ceva important (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:02)

        zugu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Google nu exagereaza cand se lauda cu 500 de mii de activari pe zi. Pe ei nu ii intereseaza ca 400 de mii sunt chinezarii proaste, atata timp cat au Google Search instalat, ei sunt fericiti. Asta a fost telul lor si l-au atins.
        • +1 (1 vot)    
          in sfarsit (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:08)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui zugu

          Ai zis adevarul, pe google ii doare-n cot de varza numita Android, nu-i intereseaza decat ca lumea sa foloseasca google.com. Si asta se vede in haosul de jmii de versiuni ale sistemului de operare, in market place-ul ala infect, in calitatea execrabila a majoritatii aplicatiilor de pe el.
      • +4 (8 voturi)    
        Pentru Cristi (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:02)

        Linus Torvalds [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Cristi,

        nu are rost sa te oftici. Stapaneste-ti fericit iPhone-ul! Pe noi astia lasa-ne sa ne bucuram de Android, face pentru noi ceea ce nu face iPhone-ul si e si mai ieftin (plus ca daca vrem cu tastatura inclusa, luam un model cu tastatura, vrem mai mare luam mai mare, mai mic pentru domnisoare luam mai mic, etc. - sa o zic mai pe scurt cu un cuvant care nu exista in vocabularul Apple: "choice").

        Asa, cat despre inovatiile lui Apple in iOS 5, te rog sa te uiti mai cu atentie. Nu vorbi de trecut, cand Apple a avut un rol revolutionar, intr-adevar, ci uita-te la prezent si accepta-l.

        Bafta in continuare,
        Linus.
        • 0 (2 voturi)    
          Linus torvalds, ma faci sa rad (Miercuri, 20 iulie 2011, 15:09)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Linus Torvalds

          Nu faci nici cat o unghie de-a lui Linus prietene.
  • -5 (5 voturi)    
    minunat... (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:49)

    me [anonim]

    desi e criza... marketingu castiga...
    frate daca imi fac firma de impachetat rahat , da bac cateva sute de milioane in marketing ajung mare si tare...
    cat de usor pot fi aburiti oamenii...
    • +6 (6 voturi)    
      pai fa-ti (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:05)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui me

      fa-ti ma firma de impachetat rahat si umple-te de bani, cine te opreste?
    • +4 (4 voturi)    
      PAI (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:07)

      Ion Ionescu [anonim] i-a raspuns lui me

      Acum cel mai rapid raspuns ar fi, de ce nu o faci ?
      Dar din fericire este mult mai mult de atat....
    • +1 (3 voturi)    
      Sau poate (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:21)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui me

      Ca nu este numai marketingul, poate mai important este si cunoasterea clientului sau mai bine zis cunoasterea nevoilor clientului. Touchscreen-uri au existat si inainte de Apple, la fel si tablet PC-uri si totusi Apple reuseste sa vand enorm pe piete unde altii au dat gres si dau gres in continuare. Daca tu chiar crezi ca lumea este asa tampita si cumpara orice, te cam inseli si-ti recomand sa nu-ti dai demisia inca.
      • -1 (1 vot)    
        in mare parte este marketing... (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:34)

        me [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        nustiu d c nu reuseste nimeni sa citeasca printre randuri... normal ca nu vorbea la propriu...

        in fine...

        este in mare parte marketing...
        appleul are interfata (care mie nu-mi place, dar e doar o parere personala) si cam atat... in rest nu difera cu nimic decat la design (ma rotund si stralucitor)
        dar rup la marketing... sa prezinti niste lucruri facute de altii de o gramada de timp si tu sa le faci la fel (nu-mi spune ca videocalling e mai cu mot la apple sau clouding), dar sa dai impresia ca tu le-ai facut si ca sunt mama mama... si lumea sa te creada e intr-adevar o chestie...
  • -2 (6 voturi)    
    apple (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:18)

    Bogdan [anonim]

    produse pentru oameni furati de "bling blinguri" care nu au ce face cu banii
    • +3 (5 voturi)    
      Mergeti la o conferinta stiintifica (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:43)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Sa zicem din IT, sa zicem ceva de wireless networks sau poate de web semantics sau poate routing and switching si veti constata ca in sala numarul de mere este mai mare decat cel de PC-uri. Asta ca sa nu mergem in extrem sa zic ca veti fi singurul cu PC. Oare de ce ? Si astia tot prosti sa fie si plini de bani ?
      • -3 (3 voturi)    
        :)) (Miercuri, 20 iulie 2011, 12:53)

        io [anonim] i-a raspuns lui moucha

        1. cate servere apple sunt?
        2. uita-te putin la market share pentru os(win xp, win 7, osx, ios, LINUX) - deci un sistem free si destul de rapid si stabil e ultimul (cam atat de "prosti" sunt, nu trebuie sa fi destept sau prost sa cumperi un mac sau un win)
        3. inteligenta utilizatorului nu e data de cat de simplu de folosit e os-ul (dimpotriva, un individ cu cap o sa foloseasca orice os fara probleme)

        android sau ios tot aia e, un telefon business cumparat in marea majoritate de oameni fara cap. "merita investitia" (care investitie? :)) )
        • +2 (2 voturi)    
          In aceeasi ordine de idei (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:25)

          moucha [anonim] i-a raspuns lui io

          1. Cate semafoare au Windows CE, cate routere ruleaza Windows? Parca discutam de computere de uz personal. Dar unora le place sa compare routerul cu PC-ul si iMac-ul cu Call Managerul.

          2. Am vazut cat de stabil e Linux. De exemplu, la a 11-a trezire din stand-by nu se mai trezeste. Desigur, avem varianta recompilarii kernelului, adaugarii unor patch-uri, etc. Dar nu ati inteles ideea: eu am luat un computer ca sa lucrez pe el, nu sa il intretin.

          3. Pe baza acestui principi era mai bine sa ramanem la command line. De fapt chiar aveti dreptate: majoritatea routerelor switch-urilor mai rasarite se configureaza exact asa - in linie de comanda. Dar din nou nu ati inteles: am nevoie de un PC, nu de un Catalyst 2600.

          PS: Windows stie sa faca grid de procesare? Ceva de genul XGrid?
          • 0 (0 voturi)    
            lol.... (Miercuri, 20 iulie 2011, 16:36)

            me [anonim] i-a raspuns lui moucha

            si eu am vazut ce bune sunt osurile de la mac si ce stabile... si ideul lor la fel...

            da e mai stabil decat pcu sau linuxu... da ruleaza infinit mai putine configuratii... si si asa da rateuri destul de des...
    • +2 (4 voturi)    
      Cum le stii tu pe toate (Miercuri, 20 iulie 2011, 11:46)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Ca un om mare. Unii dintre noi muncim pe bani nu pe felicitari.