Liviu Nistoran, la lansarea tabletei Evolio Neura: Este peste Motorola Xoom si peste iPad

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2011, 12:57 Economie | IT


Evolio Neura
Foto: Evolio
Televoice, compania lui Liviu Nistoran, a lansat tableta Evolio Neura care costa intre 1.500 si 1.900 lei si se doreste a fi un concurent serios pentru iPad si lider de vanzari in segmentul tabletelor cu Anrdoid la noi. Liviu Nistoran estimeaza ca stocul de 3.000 de unitati va putea fi vandut intr-un trimestru si sustine ca Neura este peste alte tablete din piata, avand si avantajul ca este cu 40% mai ieftina decat produse concurente cu specificatii apropiate. In Romania se vor vinde anul acesta circa 60 - 70.000 de tablete din toate marcile, a mai spus Nistoran la conferinta de presa la care, surprinzator, numele iPad s-a auzit aproape tot la fel de des ca si cel al tabletei Neura.

Sloganul de lansare este "ucigasul de iPad"

Brandul Evolio a intrat pe piata in 2007, a fost prezent la inceput pe GPS-uri, a devenit cunoscut apoi prin e-readere, iar in ianuarie s-a lansat EvoTab, o tableta de sub 800 lei,. Acum, compania a lansat Evolio Neura, tableta ce cantareste 760 g si dispune de ecran de 9,7 inch, de procesor Nvidia Tegra 2 si costa intre 1.500 si 1.900 lei. (Wifi, respectiv 3G).

"Este peste iPad si Motorola Xoom", a spus seful Televoice la conferinta de presa de lansare a Neura, pe tot parcursul evenimentului tableta fiind comparata cu iPad. "Nu puteam decat sa ne comparam cu cei mai buni", a explicat Nistoran care sustine ca Neura are rezolutie superioara iPad-ul, dispune de avantajul de a avea conectivitate USB si de a rula video in format HD.

Seful Televoice estimeaza ca intr-un trimestru va vinde stocul initial de 3.000 de unitati Neura. El spune ca anul acesta s-au vandut 3.000 de unitati din tableta entry Evotab si estimeaza ca vanzarile totale de tablete din toate marcile vor fi in jurul a 60 - 70.000 de unitati in intreg anul. In primul semestru romanii au cumparat 25 - 30.000 de unitati, mai estimeaza el.

Aplicatiile in romana sunt un mare avantaj

Nistoran spune ca Neura este singura tableta care dispune de un ecosistem in limba romana cu diverse aplicatii, de la agregator de stiri, pana la carti electronice. Tableta a fost proiectata si asamblata in regiunea Shenzen din China, insa, spune Nistoran, compania a investit peste 100.000 euro pentru a adapta continutul pentru utilizatorul local.

"Nu vreau sa ma laud, insa tuturor tabletelor de pe piata le lipseste ceva", spune Nistoran care a explicat si alegerea sistemului Android in versiunea 2.2. Android 3.0 este inca instabil, astfel ca abia spre sfarsitul anului, cand lucrurile se vor mai pune la punct, va fi disponibil un update. "Pana la Craciun cred ca putem avea o tableta aproape perfecta", spune fostul sef al arbitrului telecom.

Ca public tinta, cei de la Televoice au mentionat studentii, freelancerii si managerii din IT. Compania spune ca nu si-a facut un scop in sine sa aiba pretul cel mai mic si adauga ca tableta este fabricata de o companie chineza care construieste si pentru alte nume mari din industrie.

Are ecran de 9,7 inch, costa maxim 1.900 lei

Tableta trebuia sa fie lansata luni 25 iulie, insa din cauza unor intarzierei la firma de transport, tableta va fi disponibila peste o saptamana in magazine.

Tableta Neura cantareste 760 g in versiunea WiFi si 780 g in versiunea 3G. Dimensiunile sunt 25 X 19 X 1,4 cm, iar sistemul de operare este Android 2.2, urmand ca peste cateva luni sa fie disponibil update pentru Android 3.0.

Tableta va fi pe piata cu un pret recomandat de vanzare de 1.499 lei in versiunea WiFi si 1.899 lei pentru varianta 3G. Memoria interna flash SSD are 16 GB si poate fi extinsa cu inca 32 GB pe suport MicroSD. Memoria RAM este DDR de 1 GB.

Televoice, compania care detine brandul Evolio, a avut anul trecut o cifra de afaceri de trei milioane euro, iar pentru anul in curs estimeaza sase milioane euro, 40% din suma urmand sa vina din vanzarile de tablete.

Ramane de vazut ce atitudine vor avea romanii fata de o tableta cu un pret mai mare decat alte terminale cu continut localizat. Cei de la Televoice spun ca tableta este construita in China in regiunea Shenzen unde se face si iPad-ul si adauga ca este construita de o companie care are printre clientii, producatori cunoscuti de electronice. Cifrele vor arata daca Neura se poate apropia de vanzarile iPad.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





11286 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    bine (Luni, 25 iulie 2011, 13:17)

    airamerica [utilizator]

    Felicitari!
    • +1 (7 voturi)    
      pacat (Luni, 25 iulie 2011, 13:44)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui airamerica

      ca mint. toate blogurile de tehnologie straine au luat informatia cu rezolutia ecranului de buna (asta era 'bomba' cu care venea tableta - tableta cu ecran 16:9 1080p cu baterie 10h - HOLY SHIT ! ). altii care le confirma celor de afara ca romanii sunt niste mici 'impostori'.

      de pe http://www.evolio.ro/products/view/205/ :

      <quote>
      Ecranul multitouch de 9.7 inch (24.6 cm) este de tipul IPS multitouch Wide View Angle oferind o calitate superioara a imaginilor la rezolutie Full HD 1080p
      </quote>

      tableta are de fapt un ecran 1024x768 (adica nici macar 'HD ready') exact la fel ca si iPad 1/2. Sub Xoom/galaxy tab/etc (dar compenseaza prin durata bateriei).

      Nu prea inteleg insa cum de l-au certificat pe android market de vreme ce vine cu 2.2 si ala e strict pentru telefoane. In vecii vecilor nu ar certifica google o tableta cu 2.2 fara functie de telefon - adica nu ar trebui niciodata sa aibe acces la android market - hack de la producator - oricum, fata de alternativa, de preferat - altfel se face doar via 'root' -> papa garantie)

      pare sa vina intra-devar cu USB Host si este si mai ieftin, dar pacat de ecran. Momentan nu vad cum s-ar putea mari rezolutia fara macar o evolutie in baterii daca nu chiar revolutie. pur si simplu ar consuma prea mult (nu ar mai tine 10 ore in vecii vecilor)

      Oricum, mie imi miroase a un OEM rebranduit. Chiar si asa, felicitari. Data viitoare mai atenti cu descrierile de produs (sunt bune la publicitate pe orizont de timp scurt, dar minciuna e dezastruoasa pe termen lung) - 1080p cu un ecran 4:3 ?!
      • +1 (7 voturi)    
        oem (Luni, 25 iulie 2011, 14:13)

        alex [anonim] i-a raspuns lui liviu

        arata identic cu Malata SMB-B9701/2. Marfa buna, chinezeasca.
        • +9 (11 voturi)    
          OEM (Luni, 25 iulie 2011, 14:39)

          ics [anonim] i-a raspuns lui alex

          Cifra de afaceri spune tot. Nu poti tu sa proiectezi la o CA de 3 mil eur. Articolul este oricum o reclama.
          Produsele sunt facute in China si probabil se mai vand inca sub vreo 20-30 de branduri in lume. Am gasit intr-un magazin 3 gps-uri identice cu nume diferite- era Evolio, GoClever si inca unul. Acelasi soft, acelasi design etc. Calitate chinezeasca, vrajeala romaneasca...
      • +1 (1 vot)    
        Android 2.2 (Luni, 25 iulie 2011, 22:23)

        Technicus [utilizator] i-a raspuns lui liviu

        Android 2.2 nu-i numai pentru telefoane, este si pentru tabletele multimedia si internet, cum ar fi Archos 70.

        Problema cu ce-i bazat pe Android e ca trebuie aplicatii Android, care nu-s mult mai destepte decat ce se facea pe PalmOS.

        Deci oricat de bun ar fi hardware-ul, daca aplicatiile nu-s la nivel, nu se va vinde bine.
    • -5 (9 voturi)    
      Este foarte tare Neura (Luni, 25 iulie 2011, 15:24)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui airamerica

      Aceatsa tableta este foarte tare!!!
      • +7 (13 voturi)    
        Este peste motorola si ipad. (Luni, 25 iulie 2011, 15:44)

        mda [anonim] i-a raspuns lui cristian

        Este peste ele, daca pui pe masa, una peste alta, motorola, ipad si neGura asta.
        Este peste ele si dpdv tehnologic si performante, depinde cata iarba fumezi inainte sa faci asemenea afirmatii.
        Chinezarii de pe alibaba rebranduite in RO cu adaos comercial de cateva sute la suta, aici avem un indiciu clar de "e peste".
  • +7 (15 voturi)    
    - (Luni, 25 iulie 2011, 13:23)

    aurel [anonim]

    peste iPad, peste Motorola XOOM :))) da, e peste daca faci un turn din ele si asezi iPad-ul si Xoom-ul sub Neura
    • +2 (6 voturi)    
      the (Luni, 25 iulie 2011, 13:41)

      the [anonim] i-a raspuns lui aurel

      the market will tell.
      • +1 (5 voturi)    
        Tu crezi ca ametitul asta (Luni, 25 iulie 2011, 14:07)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui the

        cu firma lui de doi bani are bani macar sa produca cat ipad-uri s-au vandut? Fii serios prietene.
        • +2 (2 voturi)    
          DA (Luni, 25 iulie 2011, 15:12)

          cosmin2509 [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

          Se referera la piata din Romania...In romania nu s-au vandut atat de multe ipad-uri.
          • 0 (2 voturi)    
            Zici tu? (Luni, 25 iulie 2011, 16:37)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui cosmin2509

            Ma uit in stanga mea si vad vreo 3.
  • 0 (2 voturi)    
    Si iepurașul spunea "unde-i lupul să-l omor?" (Luni, 25 iulie 2011, 13:27)

    cristian [anonim]

    Suntem distractivi, ca să nu spun amatori. Ucugașul de iPad, în condițiile în care ai 3000 de jucării în stoc pe care speri să le vinzi într-un trimestru. Declari cu gurița ta că vînzările în RO vor fi de 60-70.000 bucăți, tu vrei să vinzi 3000 pe trimestru (12.000 în total) și îi distrugi pe toți.
    Domnule Nistoran, cred că ar fi bine să vă concediați echipa de la PR și Marketing, dacă aveți așa ceva, pentru că ieșiți cam șifonat din jocul ăsta.
    Felicitări pentru curajul de a juca pe această piață, dar strategia "anti", mai ales liderul de piață, este păguboasă. Sunt convins că pomenindu-i le faceți reclamă la un eveniment în care trebuia să fiți prima vioară.

    Baftă
  • 0 (8 voturi)    
    Cine va crede gluma asta ... (Luni, 25 iulie 2011, 13:32)

    Sorin [anonim]

    Mai tare ca Ipad-ul nu este si nu va fi nimic decat ul alt IPAD!! E logic .. Niciodata nu va fi Androidul mai tare ca IOS-ul de la Apple !
    Initiativa e laudabila ... dar cam oricine poate aduce din China acum si pune numele lui .
    • +1 (1 vot)    
      Dar de ce?? (Luni, 25 iulie 2011, 21:15)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      De ce iPadul este mai tare decat Android? AM avut si Iphone si iPod Touch si am renuntat la ele dupa cateva zile, m-am jucat si cu un iPad si la fel...nu m-a prins nimic atat de tare incat sa fac afirmatii asa halucinante ca ale tale...raman la HTC-ul meu HD cu Android 2.3 si tableta mea cu android 2.2
  • -3 (5 voturi)    
    Neura vs iPad (Luni, 25 iulie 2011, 13:41)

    Steeve Jobs [anonim]

    Cine creaza un produs care e mai rapid ca iPad, cu ecranul cu rezolutie mai buna si care afiseaza filme HD nu a inteles nimic. iPad nu e rapid, totusi toata lumea il vrea. Oare de ce ? rasp: e mai misto. Ce inseamna mai misto ? se foloseste in mod natural. Toate produsele android sufera de o boala crunta: in loc sa caute sa fie utile nu au decat un scop -si anume sa fie mai ramide si cu rezolutie mai buna ca iPad. Probabil ca nici nu va ganditi la cum o sa arate iPad3. Va spun eu. O sa rameti masca. Si o sa va luati cu totii un ipad3.



    Sa vedem cum o sa stati cu noul produs apple de anul viitor. nu dau decta un indiciu: va termina la propriu philips, sony, samsung si toshiba.

    I sa va vedem acum domnilor pro android ce mai spuneti !

    P.S. Oare dl. Nistoran are acasa un iPad ?
    • +1 (3 voturi)    
      :)) (Luni, 25 iulie 2011, 14:52)

      io [anonim] i-a raspuns lui Steeve Jobs

      inteligenta utilizatorilor de ipad/iphone. Stii ce procesor ai pe Iphone? dar display? Samsung scoate profit cu fiecare iPhone vandut de apple, la fel si lg si multi alti producatori de componente.
      • -3 (3 voturi)    
        Colcaie samsung de profit (Luni, 25 iulie 2011, 16:39)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui io

        Cu 10$ cat costa un procesor de Iphone 4
        • 0 (0 voturi)    
          mda (Luni, 25 iulie 2011, 19:00)

          io [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          10$*3-4milioane de iphone-uri vandute.... grea rau matematica(mai cumpara-ti un iphone si un ipad poate o sa gandesti mai bine). Uita-te la profitul apple, samsung, lg...ti se pare ca o duc rau?
          • 0 (0 voturi)    
            Este si mai grea la tine (Marţi, 26 iulie 2011, 11:27)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui io

            Din aia 10$ pe bucata, cam cat vine profit pentru Samsung? 1$, 2$? Nu mai poate Samsung de profitul scos dupa chip-uri ARM, hai sa fim seriosi.
    • +2 (4 voturi)    
      cucu (Luni, 25 iulie 2011, 17:03)

      mifty [utilizator] i-a raspuns lui Steeve Jobs

      nu ne-ai povestit de fantasticele vânzări pe care le are ipad.
      alea ”pe bune”, nu alea trompețite cu multă mândrie applerească, de mă întreb dacă nu cumva steve jobs a învățat ”marcheting” în românia comunistă, unde deși nu se găseau alimente prin piețe, se obțineau producții record în fiecare an... :))))
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Luni, 25 iulie 2011, 22:18)

        Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui mifty

        Care sunt "alea pe bune", că-s curios? Nu ne dai un link spre sursa informaţiei?

        În ianuarie, o statistică ce-am primit-o în Elveţia, statistică într-un ziar elveţian, arăta că 88% din populaţia TOTALĂ a Elveţiei - adică inclusiv bunici, nepoţi, nou-născuţi - are un iPhone, iar din populaţia adultă - 96%.
        • +2 (2 voturi)    
          spui prostii (Marţi, 26 iulie 2011, 9:35)

          klaus [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

          nu exista produs pe piata libera care sa aiba cota de piata intr-o anumita tara de 88%... iar faza aia cu 96% e cel putin haioasa... eu zic ca e cazul sa fi mai realist, succes ;)
      • 0 (0 voturi)    
        Mai uşor... (Marţi, 26 iulie 2011, 10:10)

        MPO [utilizator] i-a raspuns lui mifty

        Nu se găseau pe piaţă în România pentru că se ducea la export ca să se plătească datoria externă. Dacă nu ştii perioada despre care behăi mai bine taci.
  • +2 (4 voturi)    
    Da e peste (Luni, 25 iulie 2011, 13:41)

    Axel [anonim]

    E mult mai gros si daca il pui unul langa altul e peste :)
  • +4 (4 voturi)    
    Evolio Neura (Luni, 25 iulie 2011, 13:42)

    calin [anonim]

    Da e impresionant intr-adevar, am urmarit si eu transmisia facuta de Hotnews.ro in direct de la lansare , si sunt convins ca e un produs de o calitate ridicata, l-am vazut conectat la un TV HD si am vazut multe din functiile acestuia.
    Vis avis de fotografia afisata , ce mi se pare oarecum ciudat e butonul acela din dreapta ecranului (alb) .
    Poate ca ar fi util sa puneti un link cu adresa producatoruli unde sa putem vedea o prezentare mai detaliata , astfel sa putem sa ne facem o idee , daca chiar dorim sa incurajam cumparerea de produse romanesti.
    Succes echipei care l-a proiectat !
    • 0 (2 voturi)    
      alibaba (Luni, 25 iulie 2011, 14:11)

      skyradio [anonim] i-a raspuns lui calin

      http://www.alibaba.com/product-gs/467377008/Malata_zPad_T8_Android_2_2.html
  • +1 (5 voturi)    
    Hilar 3000 (Luni, 25 iulie 2011, 13:48)

    China Noua [anonim]

    3.000 de unitati pe trimestru se asteapta sa vanda ?

    Ipad2 se vinde in 3000 de bucati in timpul pauzei de pranz intre orele12 si 13 intr-o zi oarecare .
  • +3 (5 voturi)    
    no marketing skills (Luni, 25 iulie 2011, 13:55)

    cvi [utilizator]

    Motorola nu zice despre tableta sa ca este peste iPad, Samsung la fel, dar vine nea Liviu si zice ca a lui e mai tare decat toate.
    Foarte "profi" as zice.

    Daca vreti sa vedeti o prezentare "ca la mama acasa" cititi prezentarea tabletei pe site-ul evolio: http://www.evolio.ro/tidings/view/75/
    Omul asta chiar nu o avea pe nimeni care sa ii spuna ce si cand sa zica?
    • +1 (3 voturi)    
      corect! (Luni, 25 iulie 2011, 15:17)

      MitikaP [utilizator] i-a raspuns lui cvi

      Asta e ca aia cu Sergiu Nicolaescu, marele regizor roman care concura cu Hollywood-ul dar acesta din urma nu stia acest lucru! :)
  • -1 (5 voturi)    
    Dragut, dar... (Luni, 25 iulie 2011, 13:55)

    deio [anonim]

    Neura nu este un Ipad Killer. Iar Ipad nu este facut in Shenzen, ci in Taipei,in fabricile Focxonn, la standarde americane inalte. Nu stiu ce tot se mentioneaza marul muscat, nimeni la ora actuala nu a reusit sa aibe un produs mai calitativ si functional.

    Iar rezolutia la Neura, pe numele ei real Malata Zpad T8, este tot 1024x768, deci nu este superioara, este la fel, si este produsa si conceputa in China, la standarde chinezesti, care nu se prea pricep la ce vor europenii.

    Dar sincer, eu sper sa aibe sucess, am comandat si eu una sa vad cum e. Vreau ca si noi sa avem ceva bun si sper sa aibe vanzari bune in Romania, mai ales pentru conectivitatea multipla si pentru aplicatiile in limba noastra.....

    Abia astept sa imi ajunga :)
    • +2 (4 voturi)    
      Re (Luni, 25 iulie 2011, 15:04)

      zen ching [anonim] i-a raspuns lui deio

      Pretenare sediul Foxconn este in Taipei, fabrica de aipoade, aifoane, aipade e in Shenzhen, mai exact in Longhua Science & Technology Park.
  • 0 (0 voturi)    
    Malata Zpad T8 (Luni, 25 iulie 2011, 13:58)

    neneasocial [anonim]

    Nu mai dau link-ul si nici nu vreau sa fiu carcotas dar e foarte probabil vorba de un produs tip ODM si nu OEM. Cautati Malata Zpad T8 si comparati specificatiile si design-ul. In rest, de "tablete" numai de bine!
  • +3 (3 voturi)    
    realism (Luni, 25 iulie 2011, 14:01)

    ipadu' [anonim]

    Sa lansezi o tableta cu android 2.2 ca "ucigas de ipad" si sa spui ca 3.0 este instabil inseamna ca esti un pic in afara fenomenului.

    Domnu' Nistoran si 3.2 tot instabil e ?
  • 0 (2 voturi)    
    Mdaaa, foarteee interesant... (Luni, 25 iulie 2011, 14:04)

    Cineva [anonim]

    Cu 16 GB memorie interna sa fie peste IPad si Xoom? Interesant, f interesant....
  • +1 (3 voturi)    
    Util de stiut (Luni, 25 iulie 2011, 14:13)

    Bogdan [anonim]

    daca este o tableta romaneasca (proiecta, produs ?) sau un alt produs chinezesc, vandut OEM de o firma romaneasca, caz in care valoarea creata/adaugata in Romania este 0. Inclin sa cred - cunoscand si cariera lui Nistoran ca este mai mult marketing decat inginerie si e un produs chinezesc 100
    % (adica o clona produsa in China). As dori mult sa ma insel.
  • 0 (4 voturi)    
    chinezarii rebranduite (Luni, 25 iulie 2011, 14:13)

    dan [anonim]

    in fiecare tara se vand cu alt nume. doar nu credeti ca are nistoran fabrica de tablete.
    ecranul o fi de 10" da conteaza si ce tip de ecran e: TFT? IPS? e-ink color?
  • 0 (4 voturi)    
    Lucrurile sunt cam asa... (Luni, 25 iulie 2011, 14:21)

    Cineva [anonim]

    domnul cu firma asta de succes romaneasca, plin de Know How, probabil a facut un drum prin China sau a deschis intr-o zi Google la un site chinez si a vazut ca baietii de acolo cauta cu disperare sa vanda niste HiTecuri nebranduite, un fel de blancuri. Ce si-a zis? Fratzicaaaa, acum e momentul sa aduc aci pe playul meu niste d'astea si le zic Evolio ca suna a evolutie... Ma ajuta si presa, bag din top ca e mai tare ca Ipad si reusesc sa vand vr'o 3000 pana isi dau seama astia ce se intampla cu ei. Numa' sper sa nu apara unu' pe la ora 14 intr-o zi de luni sa ma dea de gol si sa spuna ca nu este peste Ipad si Xoom. Poate am noroc si nu intra vr'un cunoscator sa dea comenturi...
    Evident, numele si personajele sunt pur aleatoare, pot sa nu aiba legatura cu realitatea... Este doar o opinie, nu exista dovezi.
    Intre timp am gasit la ce este peste Ipad, la grosime. Ipad are 8.8 mm iar asta vr'o 14 mm.
    Multa bafta baieti, dar ar fi fost bine sa vindeti ceva la care ati avut o contributie cat de mica, asta e proiectat si realizat in China. Deci unde e treaba voastra, ca nu prea inteleg?
  • +4 (8 voturi)    
    Evolio Neura Killer (Luni, 25 iulie 2011, 15:05)

    aurel [anonim]

    Astept ziua cand Apple va veni si va zice: acesta este iPad nspe, un Evolio Neura killer
  • -2 (6 voturi)    
    Ce ne mai place sa criticam (Luni, 25 iulie 2011, 15:45)

    sile [anonim]

    Voi v-ati gandit ca sunt o gramada de analfabeti cu bani in tara asta pentru care o tabeta in engleza e "rocket science"? Aia o sa dea navala toti sa-si cumpere tableta in romana, ca e trendy sa ai tableta. Unde mai pui ca dupa aia pot sa se simta si cu 10% mai nationalisti ca au cumparat produs roamanesc.
    • +1 (1 vot)    
      prin anii 90 (Luni, 25 iulie 2011, 22:28)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Prin anii 90, am avut ocazia să fumez Kent de Târgu-Jiu, era un fel de bonzai, creştea copacu-n el de ziceai c-o s-ajungă sequoia. Da' era Chient!
  • +1 (3 voturi)    
    Eu cred ca e o pacaleala. (Luni, 25 iulie 2011, 18:25)

    MariusP [anonim]

    Pai daca e facuta in china (http://www.alibaba.com/product-gs/467377008/Malata_zPad_T8_Android_2_2.html) si incearca sa o vanda in Romania (poate cu o configuratie un pic mai buna) ca iPad killer, mie mi se pare o pacaleala. Ca sa nu spun mai rau. Jalnic....
  • +2 (2 voturi)    
    Eu nu reusesc (Luni, 25 iulie 2011, 21:27)

    Mircea [anonim]

    Eu nu reusesc sa inteleg care este problema daca acest produs a fost conceput in China!!! Doar nu credeati ca o companie romaneasca are logistica si puterea financiara sa creeze in totalitate un tablet PC, de la 0...Imi era mai teama daca ar fi fost construit in Romania!!! Investitia necesara este de ordinul milioanelor de euro. China nu inseamna complexul Europa si papuci de plastic, inseamna si zgarie nori, inseamna varf de tehnologie hightech, inseama si 80% drepturi de proprietate din State. Tableta este chiar una foarte buna, poate nu peste XOOM, dar sigur peste IPAD1 (si chiar peste IPAD2 daca ne gandim la limitarea multimedia si in conectivitate)
    • 0 (0 voturi)    
      Si care-i limitarea (Marţi, 26 iulie 2011, 11:30)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Ipad2 in multimedia si conectivitate? Ne explici si noua?
  • +1 (3 voturi)    
    hmmm (Luni, 25 iulie 2011, 22:23)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    La cât tam-tam se face, tare mi-e că cei ce vor cumpăra un Evolio vor striga apoi Aolio!
  • 0 (0 voturi)    
    Amuzante tabletele astea romano-chineze (Luni, 25 iulie 2011, 23:02)

    Amuzante tabletele astea romano-chineze [anonim]

    Apple a vandut in ultimele 3 luni : 9.250.000 tablete iPad . Cea mai ieftina e 489 euro , cea mai scumpa 813 euro .

    Faceti un calcul .

    P.S. Apple a incasat in ultimele 3 luni (din toate produsele vandute) ~29 de miliarde de dolari din care 7,31 miliarde profit ...

    Si vine nenea Gheoghitza cu tabletele lui din China sa se faca chiler de Aiped :)
  • 0 (0 voturi)    
    completare (Luni, 25 iulie 2011, 23:31)

    Completare [anonim]

    Apple a vandut 9.250.000 unitati de iPad in 3 luni , asta inseamna 101.648 pe zi si asta inseamna :.

    9.250.000 unitati : 91 zile = 101.648/zi
    101.648/zi : 24 ore = 4235/ora
    4250/ora : 60 minute = 70.58/minut
    70.58/min : 60 secunde = 1.17 secunda .

    Adice se vinde mai mult de un iPad pe secunda .
  • 0 (0 voturi)    
    Hahahahahha (Marţi, 26 iulie 2011, 11:59)

    Axel [anonim]

    Toti utilizatorii de samsung sunt niste frustrati si zic mereu ca apple nu e bun,dar realitatea este ca nu au avut bani de unul si se mint singuri! Oricum urmatoarea lor achizitie va fi apple,dar tr sa mai stranga ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      Detinator de Samsung (Marţi, 26 iulie 2011, 16:35)

      etre [anonim] i-a raspuns lui Axel

      Detinator de Samsung - client inteligent care stie ce vrea de la produs.

      Detinator de Apple - gigel de cartier / comuna care l-a cumparat furat de afara sau gigel de birou care habar nu are ce face aparatul, doar ca e cool sa detii unul.

      Asta o spun ca fost posesor de iPhone. Noroc ca s-a stricat relativ repede, in mod repetat si am scapat de acest stigmat.
  • 0 (0 voturi)    
    o parere obiectiva (Marţi, 26 iulie 2011, 17:18)

    cosming [anonim]

    Din punct de vedere al dotarilor este super ok dar din punct de vedere al pretului nu e deloc bine pozitionata pe piata.

    Daca am de ales intre un IPAD si un EVOLIO voi alege IPAD-ul daca diferenta de pret va fi de ordinul 20%.

    Pentru a ataca IPAD si GALAZY, pe langa dotari mai trebuie si un pret pe masura brand-ului.

    Nu cred ca pot sa compar firma Televoice cu Apple sau Samsung :)

    Pretul de 1900 de RON este f. mare pentru Romania pentru o tableta NONAME.
    Un pret corect ar fi maxim 1500 RON, cu garantie 3 ani pentru tableta si 1 an pe baterie si suport.
    • 0 (0 voturi)    
      Pretul e o gluma (Miercuri, 27 iulie 2011, 8:56)

      oneone [anonim] i-a raspuns lui cosming

      Cata vreme Transformer sau Iconia costa 1800 ron, tableta asta nu are nicio sansa.
      Cred ca or sa o ieftineasca rapid, nea Nistoran are o atitudine de pietzar, cere mult la inceput ca sa aiba de unde sa mai scada, sa urle dupa aia ca uite ce ieftinire a intervenit .
      Performantele par bune, insa fiind no-name nu vad cum ar putea atrage decat printr-un pret corect, ceva la 1000 ron, maxim.
  • 0 (0 voturi)    
    pretul e o gluma ... proasta (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 16:38)

    bilic [anonim]

    televoice vrea sa platim pt brand-ul lor cat cer apple, samsung, etc.
    n-au nicio sansa la pretul asta.