Sistemul de operare Windows 8 va dispune si de magazin de aplicatii

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 18 august 2011, 13:20 Economie | IT


Microsoft a confirmat ca sistemul de operare Windows 8 care va fi lansat in 2012 va dispune si de un magazin de aplicatii, noteaza PC Pro. Microsoft a dat recent drumul unui blog pe tema noului Windows si acum a prezentat pe scurt cele peste 30 de echipe care lucreaza la el. Conform datelor irlandezilor de la StatCounter, toate versiunile de Windows au o cota cumulata de peste 93% pe piata PC-urilor.

Screenshoot-urile care au aparut de curand pe internet sugerau faptul ca noul Windows va avea un App Store, iar Microsoft a confirmat acest lucru acum, existand o echipa care lucreaza pentru asa ceva.

Microsoft mentioneaza, in postarea de pe blog-ul oficial al Windows 8, ca acum, peste doua treimi din toate dispozitivele prin care oamenii acceseaza internetul sunt mobile, astfel ca si noul Windows va veni cu multe modificari pentru a se adapta acestei schimbari esentiale.

Sistemul cu nume de cod Windows 8 va imprumuta trasaturi de la Windows Phone 7 pentru a fi compatibil cu dispozitivele touch-screen. Icon-urile sunt mai mari si colorate in stilul celor prezente pe smartphone-uri, in ideea de a putea fi usor accesate pe ecranele senzitive.

O mare schimbare tine de faptul ca viitorul Windows poate rula atat pe procesoare construite pe arhitectura ARM (produse de companii precum Qualcomm si Texas Instruments si utilizate mai ales la smartphone-uri) dar si pe procesoare pe platforma x86 (produse de Intel sau AMD si utilizate pe PC-uri).

Procesoarele ARM sunt folosite pe dispozitive ultra-portabile, iar acest lucru e semn ca Microsoft reactioneaza la noile tendinte care privilegiaza tabletele si dispozitivele mici, insa cu putere mare de procesoare.

Conform datelor companiei de cercetare StatCounter, XP are 46% din piata mondiala a sistemelor de operare, Windows 7 are circa 36%, iar Windows Vista, circa 11%. In Romania, XP are 60%, iar Windows 7, circa 33%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2352 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    In Romania... (Joi, 18 august 2011, 13:48)

    kake [anonim]

    XP are 60%, iar Windows 7, circa 33%...
    intrebarea e cati au dat bani pe ele exceptand companiile? ;)
    • +2 (2 voturi)    
      @kake (Joi, 18 august 2011, 14:13)

      aldof [anonim] i-a raspuns lui kake

      fa-ti un update , tipule ! windows 7 este preinstalat in 99% din pc si/sau laptopurile vandute .
      • +1 (3 voturi)    
        esti sigur? (Joi, 18 august 2011, 14:31)

        ion [anonim] i-a raspuns lui aldof

        in occident adversitatea fata de Microsoft e mai mare ca la noi (pana si institutii publice s-au apucat sa migreze catre linux), iar la noi nici jumatate din oferta nu e cu linux preintalat (vezi emag, cel, flanco si cred ca e valabil la marea majoritate) iar de la oferta la cei care cumpara efectiv, cu siguranta sunt si mai putini.
        • +2 (2 voturi)    
          ha ha (Joi, 18 august 2011, 16:00)

          t [anonim] i-a raspuns lui ion

          Ma eu nu stiu de unde le scoateti uneori !

          "Companiile" in general se ocupa sa faca bani. Cand te intereseaza profitul, este LOGIC ca daca poti sa-l obtii folosind soft-uri open source (Linux, MySql, Eclipse, etc), o faci. Trebuie sa te duca foarte putin capul sa platesti ceva ce poti primi gratis.

          TOTUSI - asta se aplica DOAR in conditiile in care esti suficient de mic incat sa iti obtii profitul folosind acele unelte. Cand performanta, fiabilitatea, suportul tehnic, lipsa suportului grafic, etc. incep sa intre in scena, nu mai dai doi bani pe tool-uri gratuite. Mai mult decat atat, ceea ce candva era gratuit, dupa o perioada de ani devine "pe bani" cel putin daca este folosit in scop comercial (adica de catre o companie care obtine profit). Altfel nu sta nimeni sa iti repare tie gratis defectele in soft, cand lui nu-i da nimeni o pizza gratis, de exemplu.

          Una peste alta si tragand linie, cand Windows are 93% cota de piata MONDIALA - trebuie sa stai prost de tot cu matematica sa te mai lamentezi cu "adversitatea" fata de Microsoft (asta sa nu intram in discutii despre suita Microsoft Office care da clasa oricarui posibil concurent ...).
          • -1 (1 vot)    
            . (Joi, 18 august 2011, 16:54)

            ion [anonim] i-a raspuns lui t

            sa le luam pe rand:
            1. piata OS-urilor nu e bazata doar pe companii orientate spre profit. Mai sunt si persoane fizice si autoritati si cred ca sunt destul de multe OS-uri instalate .
            2. cum a fost calculat acel 93%, din total licente de OS vandute? marea majoritate a distributiilor linux descarcate, nu sunt vandute!, deci ce relevanta are acel 93%? doar ca sa dea bine la imagine?
            3. Windows-ul si Office-ul nu sunt soft-uri rele. Intradevar, Office-ul cu VBA-ul integrat este un instrument f. puternic. Dar cati il folosesc la adevarata lui valoare? Pentru cati utilizatori nu le este suficient un OpenOffice? Sunt deja distributii Linux la care fiabilitatea e la fel de buna ca in Windows - iar despre interfata grafica, sa fim seriosi, Microsoft a cam ramas in urma. Toate astea oamenii au inceput sa le vada si chiar daca Microsoft are inca o cota de piata confortabila, faptul ca au inceput sa piarda teren e o certitudine. De aici, adversitatea.
            • +2 (2 voturi)    
              corect (Joi, 18 august 2011, 18:14)

              t [anonim] i-a raspuns lui ion

              Ai dat un raspuns frumos si elaborat - eu ma refer insa la categoria de oameni care stiu una si buna "Windows sucks, Linux rocks" - doar pentru ca au vazut ei in filme ca atunci cand faci chestii din consola e cool - stil Matrix asa ;-).

              Din (fericire/pacate?) lucrez in domeniul IT - software development si am lucrat/lucrez pe toate sistemele de operare posibile, ba chiar am avut proiect la facultate dezvoltarea unui mic sistem de operare ;-). Si acasa am toate sistemele de operare la dispozitie. Ideea nu e sa tot arunci cu noroi intr-unul sau celalalt sistem de operare, ci sa fii capabil sa vezi o realitate (numerica, statistica) si sa fii in stare sa iei ce e mai bun de la fiecare si sa mergi inainte. Daca e mai bun Linux pentru cineva, sa foloseasca Linux, fara sa urle in gura mare ca Windows e naspa. Daca stii sa muti fisiere din linia de comanda, cool, dar daca ii cumperi lu' tataie un calculatoras sa-i pui un skype sa bagi un videochat cu el din cand in cand - nu-l pune pe tataie sa invete sa-si instaleze singur drivere de camera web :D.

              A - si inca ceva, companiile care distribuie oficial diferite OS-uri bazate pe Unix/Linux au diferite moduri de a-si "numara" clientii - n-are rost sa le descriu acum. Gandeste-te doar ca poti numara calculatoarele vandute fara Windows pe ele si poti asuma (pentru inceput) ca sunt pe "alt sistem de operare" - si tot poti face o statistica apropiata de realitate in legatura cu cota de piata. Gandeste-te ca daca un sondaj la alegeri se face pe un esantion de 1-2.000 de oameni si ti se da un rezultat cu o marja de eroare mica ... sa nu crezi ca cineva a stat si a numarat toate Windows-urile planetei si au ajuns la cifra magica de 93%, au facut un sondaj cu o oarecare marja de eroare ...
        • +2 (2 voturi)    
          Nu inteleg... (Joi, 18 august 2011, 19:37)

          aabbcc [utilizator] i-a raspuns lui ion

          ... de ce o tii pe adversitate. Nu iti place nu folosesti. Win7 e cel mai plug'n'play OS de pe planeta. Inafara de Ubuntu, care culmea e cel mai detestat de comunitatea hard-core linux, restul distributiilor nu sunt prea intuitive pentru omul obisnuit care nu are treaba cu instalari de programe prin linie de comanda. MS si-a platit toate amenzile posibile si imposibile, recent au scapat si de sondarea anala de catre guvernul american care tine de prin anii 90.
          Si culmea MS are cea mai mare contributie catre Linux dintre toate companiile care dezvolta closed-source software.
        • 0 (0 voturi)    
          inca o dovada ca... (Luni, 22 august 2011, 11:05)

          me [anonim] i-a raspuns lui ion

          oamenii sunt fraieri... ma rog dezinformati..

          microsoft e cea mai putin "rea" dintre marile companii si totusi cea mai antipatica...
          apple sau intel au practici MULT mai monopoliste decat M$...
          si totusi nici apple nici intel nu au avut atat de mult de suferit din cauza asta...

          totusi eu cred ca oamenii sunt suficient de inteligenta sa se gandeasca la ce e mai bun pt ei si nu la firma (cost/calitate)
  • 0 (2 voturi)    
    apple-way (Joi, 18 august 2011, 14:04)

    paul balogh [anonim]

    pas cu pas pe cararea deschisa de Apple. Stiti cum se zice: "imitation is the sincerest form of flattery".
    • -1 (1 vot)    
      linux-way (Joi, 18 august 2011, 14:22)

      Eduard [anonim] i-a raspuns lui paul balogh

      si Apple la randul lui a mers pas cu pas pe cararea gratuita a lui Linux. "Linux community is flattered"
      • +1 (1 vot)    
        lol (Luni, 22 august 2011, 11:08)

        me [anonim] i-a raspuns lui Eduard

        apple e gratuit din parti...
        pe langa asta nimic nu e gratuit pe lumea asta... NIMIC!!!
        de exemplu: google castiga bani prin reclama, reclama e platita de firme, firmele cer bani in plus pe produc ca sa-si plateasca reclama... tu cumperi produse mai scumpe pentru ca folosesti google "gratuit" (valabil evident pentru orice fel de reclama)
    • 0 (2 voturi)    
      lol (Joi, 18 august 2011, 14:40)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui paul balogh

      are you for real?! .

      you ppl make me sick...
    • 0 (2 voturi)    
      more on imitation (Joi, 18 august 2011, 14:58)

      paul balogh [anonim] i-a raspuns lui paul balogh

      asa e, Apple a mers pe calea Unix (ca sa fim corecti) si acum Mac OS e sistem Unix-based. Wize-choice. Dar nu stiu la ce va referiti cand ziceti "cararea gratuita" (sau era un sarcasm). Apple nu prea e gratuit, Linux insa este. Ambele sunt optiuni din ce in ce mai populare in detrimentul Microsoft.
      Cand ziceam "going the Apple way" ma refeream la faptul ca Apple a introdus Mac App Store-ul pentru Desktop-urile si Laptop-urile Apple. La vremea respectiva parea un pas aiurit si gresit. Insa s-a dovedit, la fel ca cu multe altele, un pas corect. Dovada? Microsoft se gandeste sa faca la fel in Windows 8. De aici observatia cu "imitation".
      • 0 (0 voturi)    
        . (Joi, 18 august 2011, 16:30)

        eduard [anonim] i-a raspuns lui paul balogh

        1. cararea gratuita a lui Linux, ca n-au dat vreun ban pe ce au luat/copiat de acolo;
        2. App-Store is kind of package repository, imbunatatit si partial pe bani ;-)
        • 0 (0 voturi)    
          . (Joi, 18 august 2011, 17:59)

          paul balogh [anonim] i-a raspuns lui eduard

          App store-ul nu e pe bani, aplicatiile insa sunt, si asta doar daca vor dezvoltatorii, desigur.
          • +1 (1 vot)    
            E pe bani... (Joi, 18 august 2011, 19:32)

            aabbcc [utilizator] i-a raspuns lui paul balogh

            Tot ce se vinde prin AppStore se ia 30% si se incaseaza de catre Apple, deci nu e free.
            MS a avut Games for Windows drept package repository inainte de AppStore-ul Apple. OSX are o cota de piata suficient de mica incat orice package repository(sunt mai multe pentru OSX si mai vechi decat AppStore) este binevenit. Windows are drept AppStore Internetul si nu a avut nevoie de un package repository dedicat, iar acesta de pe win8 o sa fie mai specializat si nu va contine toate catralioanele de programarele si aplicatii dezvoltate vreodata pt windows. Ma gandesc ca o sa fie mai important acest AppStore in special pentru WIN8 ARM edition iar pe x86 sa fie o alternativa la Steam pentru joace.
          • +1 (1 vot)    
            lol (Luni, 22 august 2011, 11:10)

            me [anonim] i-a raspuns lui paul balogh

            30% din ce castiga orice soft pus pe all-store (soft pe bani efident) se duce la apple...
            cum adica nu e pe bani!??!?!?!
            PS: licenta de developer e 100$ anual...
  • +3 (3 voturi)    
    bla-bla-bla (Joi, 18 august 2011, 18:25)

    Trojan.H [utilizator]

    Same old story. Versus vs. Versus. Nimic nu e gratis pe lumea asta. In ce priveste cine e cel mai super-extra: toate cele mentionate mai sus sunt os-uri foarte ok, daca stii sa lucrezi cu ele. De multe ori insa cei mai radicali in concluzii sunt cei care nu prea le stapinesc pe niciunul.
    sudo shutdown -h 0