VIDEO Compania brasoveana Visual Fan a lansat un nou tablet PC: AllDro 2 la 750 lei

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 18 august 2011, 15:19 Economie | IT


Alldro 2
Foto: Visual Fan
Compania brasoveana Visual Fan care vinde smartphone-uri GPS-uri si alte produse sub brand-ul Allview a lansat o noua tableta: AllDro 2 care ruleaza Android 2.2 si costa 749 lei. Tableta are conectivitate WiFi si 3G, camera pe partea frontala si memorie interna de 4 GB ce poate fi extinsa pana la 32 GB. Tableta cantareste 530 g iar autonomia bateriei este de 4,5 ore pentru continut video si sase ore pentru web browsing.

AllDro 2 ruleaza sistemul de operare Android 2.2 cu suport Flash se conecteaza la internet prin Wi-Fi si 3G, are ecran de 8 inch in format 4:3, procesor Samsung ARM Cortex A8 1GHz si camera foto frontala tip VGA.

AllDro 2 dispune si de doua porturi fizice: HDMI si USB, prin care stabileste legatura cu alte aparate. Prin conexiunea HDMI, fotografiile, videoclipurile si filmele cu subtitrare in limba romana pot fi vizualizate pe televizor la rezolutie FullHD, in timp ce prin cardul micro SD, memoria interna de 4 GB poate fi extinsa pana la 32 GB. Prin conectivitatea USB 2.0, dispozitivul poate accesa dispozitive USB de stocare sau se poate conecta la PC pentru a transfera date.

AllDro 2 vine cu o serie de aplicatii preinstalate precum librarie de carti electronice, tv interactiv, ziare electronice etc. Insa, sistemul de operare Android 2.2 permite personalizarea acesteia cu aplicatii si jocuri din Alllview Store si din alte magazine de aplicatii.

Tableta AllDro 2 poate fi achizitionata la pretul de 749 de lei. Pachetul de vanzare cuprinde alaturi de tableta un cablu de date USB, un cablu OTG, o husa de protectie si un creion capacitiv.

Primul tablet PC al Visual Fan a fost lansat la finalul anului trecut.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6997 vizualizari

  • -11 (11 voturi)    
    copy cat? (Joi, 18 august 2011, 15:26)

    claudiu [anonim]

    Recunosc niste parti din HTC Sense pe acolo.
    • +11 (11 voturi)    
      Nu este nici o copie... (Joi, 18 august 2011, 16:01)

      slider [utilizator] i-a raspuns lui claudiu

      Nu este nici o copie...este Android 2.2 stock + home : Launcher Pro (sau ADW). Din film se pare ca se misca foarte bine, si daca e sa luam in calcul pretul nu pot sa spun decat "Bravo lor !". Ideea cu modemul 3G este excelenta (desi nu originala),porturi USB, stylus capacitiv inclus, plus suport pentru hdd-uri externe....suna bine. Au socos un produs ieftin , nu trebuie sa ne asteptam sa se compare cu tabletele Android de varf sau cu iPad dar tinand cont ca este la jumatate de pret, jos palaria.
      • -8 (8 voturi)    
        O chinezarie (Joi, 18 august 2011, 17:48)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui slider

        Nu este nimic romanesc in tableta asta poate doar numele brandului Aliview. Cati bani dai atata face.
    • +8 (12 voturi)    
      In loc (Joi, 18 august 2011, 16:01)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      In loc sa te bucuri ca miscam si noi ceva tre sa comentezi...
      • -2 (2 voturi)    
        sa ma bucur? (Vineri, 19 august 2011, 8:17)

        claudiu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        ...sa ma bucur ca au cumparat astia niste tablete din china si i-au dat un nume?
        nu am miscat nimic, tableta asta o sa o gasesti in multe alte tari sub diferite nume.
    • +5 (7 voturi)    
      Ei si?! (Joi, 18 august 2011, 16:08)

      florin [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      Ce sa-ti spun! D-aia nu mai pot eu! Daca ma tine 1 an jumate, la pretul asta o cumpar maine!
    • -1 (5 voturi)    
      ai dreptate... (Joi, 18 august 2011, 16:21)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      siaici ai dovada.http://www.cobyusa.com/?p=prod&prod_num_id=10546&pcat_id=1013
      Pentru Slider, ecran rezistiv?pai degeaba mai ai procesor mare ca nu o sa o poti utiliza niciodata cum trebuie.Pentru Gigi.Dovada aia e si pentru tine.Singurul lucru care e de laudat ar fi Alllview Store dar si la ala au lucrat doar 4 oameni.Si se vede chestia asta.Pe scurt e un produs fabricat in China ( ca mai toate in zilele noastre) gandit sa fie ieftin ( si nu de catre romani) si care nu isi merita banii
      • +2 (2 voturi)    
        are ecran rezistiv sau capaitiv ? (Joi, 18 august 2011, 16:33)

        slider [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        Daca are ecran rezistiv deja nu mai e asa interesant. Pe ZF scrie ca ar avea un "creion capacitiv" : http://www.zf.ro/business-hi-tech/brasovenii-de-la-allview-au-lansat-o-noua-tableta-alldro-2-vedeti-aici-cu-ce-se-lauda-device-ul-de-750-de-lei-galerie-foto-8631100
  • +3 (3 voturi)    
    market? (Joi, 18 august 2011, 16:33)

    rakkone [utilizator]

    Nu vad nicio referire la Android market. Fara market este superb dar cam inutil.
  • +3 (3 voturi)    
    alibaba (Joi, 18 august 2011, 16:33)

    Reader [anonim]

    astfel de produse poti cumpara de pe alibaba cu 70 - 100$ bucata (bine, peste 100 de bucati / comanda), asa ca .... mai usor cu lauda
    • 0 (0 voturi)    
      Scris (Joi, 18 august 2011, 22:26)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Reader

      La peste 100 buc ai OEM si poti brandui cum vra muschiul tau. Merge comandat si lot mosta cu 5 bucati, acelasi pret.
  • +2 (2 voturi)    
    Ecran rezistiv :( (Joi, 18 august 2011, 17:00)

    serban [anonim]

    http://www.allview.ro/produse/droseries/lista-droseries/alldro-2/specificatii.html

    din pacate are ecran rezistiv...deci nu intra in planurile de achizitie, pacat totusi.
    • 0 (0 voturi)    
      merge si asa (Joi, 18 august 2011, 19:01)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui serban

      nu e iPad! tot apesi cu degetu pe ceva ...
  • 0 (0 voturi)    
    cunoaştem (Joi, 18 august 2011, 19:08)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    E "killer de iPad" şi/sau "killer de Android"
    • 0 (0 voturi)    
      Nu, baietii astia sunt mai cu bun simt... (Vineri, 19 august 2011, 8:10)

      orly [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      Tableta asta este un Evolio killer :)
  • 0 (2 voturi)    
    fain vorbiti ... (Joi, 18 august 2011, 21:20)

    exo [anonim]

    daca toti care comentati la orice aparitie de produs nou si gasiti defecte ma gandesc ca orice gadget il exploatati la maxim din toate punctele de vedere nu? dar eu zic ca ma insel si ca in mare parte nu folositi nici 50% din ce stie sa faca. Asa ca dati banii pe ipaduri si alte chestii scumpe ca youtube sacadeaza pe restul
    • +1 (1 vot)    
      lewl (Vineri, 19 august 2011, 8:16)

      serban [anonim] i-a raspuns lui exo

      Nu stiu daca zicea cineva de vre-un defect (nimeni nu a atins aceasta tableta pana acum ca sa poata gasi defecte), noi vorbeam de un inconvenient ecran capacitiv vs. ecran rezistiv.

      eu prefer capacitiv deoarece este mult mai sensibil la atingere, nu trebuie sa apesi, nu-ti trebuie stylus + ai multitouch care chiar te ajuta atat la poze sau in gmaps etc.

      Nu stiu cum merge iutub pe ipad (daca merge), dar pe SGS meu merge absolut perfect.

      Si BTW, eu imi folosesc telul pt mai multe chestii, de aia mi-i l-am si luat si nici nu dau bip-uri ca n-am credit.
  • +1 (1 vot)    
    Sa aiba grija (Vineri, 19 august 2011, 17:48)

    cyp [utilizator]

    ca-i da apple in judecata ca le-au furat designu: e dreptunghic, are ecran si display...