Amenda record de 100.000 de lei pentru RCS-RDS pentru ca a scos postul regional West TV din grilele sale in vestul tarii

de C.I.     HotNews.ro
Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:32 Economie | Media & Publicitate


CNA a amendat, miercuri, compania RCS-RDS cu 100.000 de lei pentru ca a scos din grilele sale un post regional inclus in pachetul de posturi pe care era obligata sa le retransmita, West TV. Reprezentantii West TV prezenti la CNA au spus ca postul - ce acopera 11 judete din vestul tarii - a fost scos din grila RCS-RDS pe 7 decembrie, "fara discutii prealabile, fara sa justifice decizia" si ca in loc a fost introdus o alta televiziune.

West TV reclamase RCS-RDS la CNA concomitent cu Antena 2, post scos la randul sau din grila operatorului de cablu in mai multe zone din tara.

  • In cazul Antena 2, post care nu este inclus in lista canalelor libere la retransmisie pe care operatorii sunt obligati sa le retransmita, conform indicelui anual de audienta (lista "must-carry"), RCS-RDS solicitase CNA sa aprobe schimbarea de grila, dar a facut aceasta modificare inainte sa primeasca aprobarea. CNA, care in ultima saptamana nu a avut nicio sedinta, nu a mai discutat, miercuri, cazul Antena 2.

Pe de alta parte, postul regional West TV este, in judetele din vestul tarii, inclus in lista programelor must-carry si, potrivit legislatiei invocate de reprezentantii televiziunii si de membrii CNA, nu putea fi scos din grila de programe a operatorului de cablu. Lucru care s-a petrecut, insa.

Reprezentantii West TV si Attila Szasz, membru CNA, au afirmat ca este vorba despre un "abuz".

Pentru incalcarea prevederilor legislative referitoare la regimul must-carry, Narcisa Iorga, membru CNA, a propus o amenda de 100.000 de lei pentru RCS-RDS, amenda care a fost adoptata.

Nemultumiri pe tema felului cum se modifica lista de posturi "must-carry"

Tot in sedinta de miercuri, CNA a discutat si cazul notificarii primite de la Antena Group, ca posturile Antena 2 si Euforia Lifestyle sa fie incluse in lista must-carry. Ambele posturi au functionat, de la lansare, ca posturi difuzate in baza unor acorduri intre operatorii de cablu si Antene.

Pentru a intra in lista "must carry", Antena Group era suficient sa notifice CNA in legatura cu aceasta intentie. Dar notificarea a declansat discutii indelungate intre membrii Consiliului pe tema felului in care un post care este "conditionat tehnic si financiar" (adica retransmis de cablisti pe baza unor acorduri comerciale) se poate declara liber la retransmisie, asa incat sa intre in lista must-carry.

Potrivit documentelor discutate azi la CNA, Antena 2 urmeaza sa intre pe lista "must carry" pe pozitia 10, iar Euforia - pe 15

Mai multi membri CNA au aratat ca nu e normal ca lista posturilor "must carry" - stabilita pe baza indicelui anual de audienta, intocmit de ARMA la inceputul fiecarui an pe baza datelor de audienta inregistrate de posturi in anul precedent - sa fie modificata pe parcursul anului, asa cum s-a intamplat anul acesta, intre altele, cu GSP TV sau Antena 2. Printre motivele nemultumirii membrilor CNA: posturile care vor sa intre in must carry invoca date de audienta pentru anul in curs, diferite de cele aferente anului precedent si valabile pentru posturile aflate deja in lista "must carry", furnizata de ARMA la inceputul fiecarui an, in ianuarie.

Membrii CNA au decis sa lucreze, pana la sfarsitul lunii ianuarie 2012, la o decizie prin care lista posturilor "must carry" anuntata la inceputul fiecarui an sa nu mai poata fi modificata pe parcursul anului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4030 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    fara suparare... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:51)

    me [anonim]

    da asta ii suna mai mult a spaga din partea west rahat...
    ok nu sunt de acord cu ce a facut rcs, dar amenda record pentru asta?!?!?!?!!
    pentru pacturile de ani de zile cu firma concurenta d c nu au fost amendati?! alea ar trebui sa fi fost amenzi record nu astea...
    • 0 (6 voturi)    
      nu-i chiar asa... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:12)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui me

      rds & rcs fac multe magarii, nici jumatate nu sunt cunoscute de catre clienti, este normal sa le rupa portofelul cand sunt prinsi cu greseala.

      acum sa vedem amenzi si pentru lipsa de profesionalism, servicii proaste si reclama falsa, pentru ca nu se mai poate, preturi mari, servicii proaste, concurenta inexistenta!
      • +3 (3 voturi)    
        preturi mari? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:42)

        C [anonim] i-a raspuns lui anonim

        dude, esti chiar rupt de realitate. Tocmai ca are preturi mici RDS-ul are si serviciile pe masura. Vad ca romanii se plang ca platesc 60 de lei pe 3 servicii gen TV, Net si Telefon dar dau 15 lei pe o cafea la mall.
        Crezi ca la preturile astea vei primi profesionalism? Crezi ca si competitia ca sa tina preturile astea iti va putea oferi servicii mai bune? Stim decat sa ne plangem ca preturile sunt prea mari dar avem cele mai scumpe telefoane si dam bani numai pe "tzoale" de firma.
      • -2 (4 voturi)    
        mda... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:51)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        aproape au monopol in tara

        si au printre cele mai proaste servicii
        internetul ala de pana la 100mb nici 30-40 nu prinde in Buc, Vitan

        ca sa nu mai zic ca la Pitesti astept de 16 luni sa imi instaleze fibra optica
      • 0 (0 voturi)    
        magarii ????? (Joi, 15 decembrie 2011, 0:11)

        k7 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        oare chiar se preteaza la magarii? ....am venit de la munca sa vad meciul din europa league,(repriza II-a), si pace semnal....deci recupereaza ei tot pe banii nostri.
    • -2 (2 voturi)    
      ba bine ca da (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:30)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui me

      te-ai fi asteptat la o amenda de 500 lei pentru o firma cu cifra de afaceri de 1.760.424.765 lei?

      asta inseamna sa ai oligopol in piata, sau mai bine zis monopol... faci ce vrei. cred ca nici macar o biata amenda de 100.000 lei nu te poate afecta prea mult.

      sa vedeti ce se va intampla daca rds-rcs cumpara upc-ul. cu o asemenea cota de piata chiar ca-si vor permite orice: cum ar fi de pilda cresterea tarifelor, servicii din ce in ce mai proaste, etc
    • -2 (2 voturi)    
      nu-i nimic... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:03)

      dan [anonim] i-a raspuns lui me

      ...recupereaza ei amenda prin faptul ca incep sa scoata programe bune din grila, cum ar fi digi film premium. aceasta era unul din cele 10 posturi pe care le urmaresc cu placere, din cele 100. am sunat la ei si mi-au spus fara niciun stres ca de acum inainte acest post este contracost si nu conteaza daca il aveai cand ai inceput contractul, iar ei isi rezerva dreptul sa scoate ce posturi doresc.RDS sunt niste incompetenti si nesimtiti, mai ales operatorii care iti raspund la serviciu clienti.cred ca zilele urmatoare voi face un grup pe facebook impotriva acestor monopolisti...
  • +3 (7 voturi)    
    Asteptam sa dispara toate antenele din grila.... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:01)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    Ei au declansat toata dracia asta cand incercat sa ia bani de la rcs cu prostia aia de gsp tv....
    • -2 (2 voturi)    
      antena 2 (Joi, 15 decembrie 2011, 9:27)

      Anca Vasile [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      Se pare ca s-a facut in sfarsit dreptate. Eu una as fi renuntat la serviciile rcs in conditiile in care nu imi reintroduceau antena 2 in grila!
  • +6 (8 voturi)    
    "must sh..." (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:21)

    flo [anonim]

    nu inteleg cum ar putea fi euforia si alte posturi cu audienta sub 0.1% "must-carry"!!!
    • -1 (5 voturi)    
      Sa-ti explic (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:33)

      dan [anonim] i-a raspuns lui flo

      Trebuie sa te gandesti la ce audienta au ceilalti. Daca la 0.1% este deasupra la atatia altii, in special basisti cu creierul spalat, atunci ar trebui sa te intrebi de unde au bani sa traiasca si sa-si etaleze aberatiile in tot felul de posturi si emisiuni.
      • +2 (2 voturi)    
        cand nu mai avem argumente... basescu-i de vina!!! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:55)

        flo [anonim] i-a raspuns lui dan

        Nu inteleg ce lagatura au posturile basiste cu faptul ca un ...pardon, un post de televiziune cu 2 telespectatori pe minut trebuie sa fie "must-carry"
        Ar trebui sa avem un top 5 "must-carry", iar restul sa munceasca pentru a fi retransmise.
        In Romania nu se cunoaste termenul "competitie".
        • -2 (2 voturi)    
          Pai tocmai asta e argumentul! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 21:04)

          dan [anonim] i-a raspuns lui flo

          Findca lumea s-a saturat de golaneala basista nici nu se mai uita la posturile basiste.Pozitia in must-carry e dupa munca nu e loterie. Mi-e greu sa cred ca ai creierul atat de spalat, sau e vorba de "munca"?
          • 0 (0 voturi)    
            bravo :))) (Joi, 15 decembrie 2011, 10:07)

            test [anonim] i-a raspuns lui dan

            pentru cele doua comentarii vei primii o bataie prietenoasa de la badea si daca esti chiar norocos si o privire aprobatoare de la felix daca trece prin biroul tau...
            felicitari si la mai sus...
            • 0 (0 voturi)    
              Doar atat poti? (Joi, 15 decembrie 2011, 14:24)

              dan [anonim] i-a raspuns lui test

              De fapt e normal. Sunteti toti la fel de jalnici ca seful vostru base.
  • -1 (1 vot)    
    Miroase a spaga pe la CNA (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:16)

    Teslaman [anonim]

    Este o prostie sa incluzi in lista "must carry" un post pentru care se cer bani. Pe acelasi principiu, fiecare post de televiziune aflat acum in aceasta lista, poate cere de maine bani cablistilor pentru retransmisie ca asa li s-a nazarit lor (atentie, se plateste de obicei per abonat) - ar urma ca abonamentele la cablu sa coste mai mult ca intretinerea si orice impotrivire din partea societatilor de cablu sa se sanctioneze cu amenzi (eventual record).