VIDEO CNA sanctioneaza OTV cu intreruperea programului timp de trei ore, din cauza publicitatii politice pentru Partidul Poporului

de V.O.     HotNews.ro
Joi, 15 martie 2012, 14:55 Economie | Media & Publicitate


CNA a sanctionat, joi, postul OTV cu intreruperea programului timp de trei ore, timp in care postul sa difuzeze doar textul sanctiunii. Motivul deciziei este publicitatea politica pe care Dan Dianconescu a facut-o Partidului Poporului, in cadrul mai multor emisiuni difuzate in perioada 20 ianuarie-11 martie.

Decizia CNA a fost luata cu unanimitate si a tinut cont de faptul ca OTV a fost sanctionat repetat pentru publicitate politica, pe parcursul ultimului an si jumatate. Dupa o somatie in septembrie 2010, au urmat amenzi de 5.000, 10.000, 50.000, 100.000, 100.000 de lei, urmate de obligarea postului sa difuzeze timp de zece minute doar textul sanctiunii CNA - sanctiune decisa de doua ori, in octombrie 2011 si in ianuarie 2012.
  • Potrivit Legii Audiovizualului, un post poate fi sanctionat cu obligarea de a difuza timp de trei ore, intre 18.00-21.00, doar textul sanctiunii CNA in cazul in care, in prealabil, Consiliul a sanctionat de doua ori acel post cu intreruperea programului timp de 10 minute. Daca o televiziune este obligata de doua ori cu intreruperea programului timp de trei ore - timp in care difuzeaza doar textul sanctiunii CNA -, urmatoarea abatere poate fi sanctionata cu reducerea cu pana la jumatate a termenului de valabilitate a licentei audiovizuale.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3692 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    si pe antena 1 doar 10 minute ? (Joi, 15 martie 2012, 15:01)

    felix [anonim]

    Nu sunt membru PPDD si nici nu ma duc.
    Dar o sa aiba destui fraieri care-l aleg...sa vezi atunci CNA luat la bascalie
    • 0 (0 voturi)    
      bullshit (Luni, 19 martie 2012, 2:34)

      cna=big shit [anonim] i-a raspuns lui felix

      Nici eu nu sunt membru ppdd si nici nu cred ca voi fi, dar as vrea sa te intreb cat se poate de sincer: ce crezi, daca esti pdl-ist sau usl-ist nu tot "fraier" te numesti?!?!
  • +9 (9 voturi)    
    zero barat (Joi, 15 martie 2012, 15:03)

    UglyKidJoe [utilizator]

    sa-l inchida de tot, numai aberatii si minciuni poti vedea la Otv si lumea a se citi soacramea :))) se uita si crede toata prosteala lor de doi lei
    • 0 (0 voturi)    
      yak (Luni, 19 martie 2012, 2:44)

      zero nebarat [anonim] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      mai bine inventeaza tu masina timpului, intoarce-te in timp pe vremea lui ceausu, si traieste fericit acolo ca vad ca te incanta ideea de "cenzura"! nimeni nu are dreptul sa impuna altcuiva ce sa spuna, cand sa spuna sau cum sa spuna, fiecare este liber sa isi sustina punctul de vedere, sau asa ar fi normal intr-o democratie, asa ca daca nu-ti convine, de-aia exista telecomanda! foloseste-o cu incredere! ori telecomanda ori masina timpului!
  • +6 (6 voturi)    
    Partea proasta (Joi, 15 martie 2012, 15:06)

    cristi767 [utilizator]

    Partea proasta e ca sanctiunea ii ajuta indirect sa se poata victimiza si mai tare...

    Probabil ca ii va mai ajuta sa adune niste electorat. Speram insa ca in final intreg postul sa fie inchis pentru ca Romania nu mai are nevoie de astfel de mizerii...
  • +4 (4 voturi)    
    daca masura se aplica la teve (Joi, 15 martie 2012, 15:14)

    un domn [anonim]

    a lui Felics no 3..era ok..cu DD papagalul ce aveti ? in transformati in martir ?
  • +8 (10 voturi)    
    Astept si Antenele (Joi, 15 martie 2012, 15:16)

    nano2k [utilizator]

    Eu unul astept aceleasi sanctiuni si pt Antene.
    Si ele duc o lupta politica mai mult sau mai putin mascata.
    Sau e legal sa nu existe echidistanta?
    • -2 (6 voturi)    
      si pe urma B1? (Joi, 15 martie 2012, 15:51)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      si altele de genul?
      sunt posturi care sunt impotriva puterii si posturi care sustin puterea. Aici nu poti sa spui ca e campanie elctorala chiar daca noi o percepem asa.
      La otv din cate am inteles e campanie pentru un partid si pentru un om. Nu altfel.
      Cat de penibil o sa fie cand PDL o sa se alieze cu PPDD? Dar atunci o sa spuna toti sustinatorii ca e pentru binele poporului. Hai sa fim seriosi. Toti fac orice pentru putere.
  • +5 (5 voturi)    
    foarte bine (Joi, 15 martie 2012, 15:25)

    Dragos.C [anonim]

    urmatorul pas sper sa fie retragerea autorizatiei pe viata.
  • -2 (4 voturi)    
    asta o sa fie in avantajul PP si al OTV... (Joi, 15 martie 2012, 15:28)

    Wizard of Oz [utilizator]

    poate ca asta se si urmareste, atragerea nemultumitilor la PP, in detrimentul USL...DD fiind un docil saltimbanc in slujba puterii.
  • 0 (0 voturi)    
    otv (Joi, 15 martie 2012, 15:30)

    AlisCuPar [utilizator]

    ar trebui intrerupt 24 de ore pe zi. otv-istii ar putea spune: da, dar dupa aia sa ne lase sa ne uitam din nou la otv.
  • -6 (6 voturi)    
    fara dinti (Joi, 15 martie 2012, 15:31)

    kitto [utilizator]

    politica pumnului in gura...asta face pdl acum
  • +4 (4 voturi)    
    otv (Joi, 15 martie 2012, 15:49)

    din fundul curtii [anonim]

    Ma gandesc si acum ce putin i-a lipsit lui Diaconescu sa intre in tomberonul pregatit de Ciumac.Mai avea un pic si intra cu totul.
    Cu cat incearca sa prosteasca lumea mai tare cu atit ii va fi mai rau.
    Pun pareu ca in scurt timp ramine fara trompeta numita otv.
    Face atit de multe promisiuni pe care nu le va putea indeplini incat , cu siguranta, toti cei care ii dau tarcoale acuma o sa-l caute sa-i ia tarcoalele mai incolo.
    Baiatul asta o sa aiba un sfarsit prost.Cum sa ai Rolls Royce si sa il conduci de unul singur?
  • +3 (3 voturi)    
    Eu am sters A3,RTV,OTV si RealTV .. (Joi, 15 martie 2012, 17:14)

    anonim [anonim]

    din lista de canale ale tv-ului de 6 luni. Acum sunt relaxat, nu ma mai enervez , e foarte bine !!!
    • 0 (2 voturi)    
      Poate (Joi, 15 martie 2012, 18:53)

      padre [anonim] i-a raspuns lui anonim

      ca erai nervos din alte motive si nu te-ai cautat la timp. RTV si Realitatea TV nu trebuia sa le stergi ca sunt pe baricade alaturi de pedelei, trebuie sa le urmaresti neaparat.
      • 0 (0 voturi)    
        Mirat (Vineri, 16 martie 2012, 22:13)

        george [anonim] i-a raspuns lui padre

        ai vazut tu asta? Probabil ca te uiti la un televizor rusesc, prietenii stiu de ce!
  • 0 (0 voturi)    
    drepturi egale pentru toti (Joi, 15 martie 2012, 22:53)

    asicris [anonim]

    Barem Diaconescu tot ce face face pe banii lui,daca vrei te uiti daca nu schimbi canalul, dar TVR este televiziune nationala,cel putin asa pretinde, cu toate ca nu prea se uita nimeni la ei si totusi,suntem obligati sa platim abonamentul lunar! Are trei surse de finantare,din abonamente,din publicitate si de la buget!TVRul,din '90 si pina in prezent este obedient puterii oricare ar fi ea iar in clipa de fata face campanie dasentata pentru PDL! Daca sunteti intadevar independenti si va faceti treaba pentru care va platim destul de bine, va rog sa-mi spuneti ce masuri veti lua inpotriva Tvr !Toate televiziunile din Romania se situeaza de o parte sau alta a politicului,noi telespectatorii stim foarte bine care sunt de partea puterii si care de partera opozitiei,asa ca sanctionarea unui singur post tv cum ati procedat astazi dupa parerea mea va inculpa si va suspectez de patinire in favoarea puterii!
    • 0 (0 voturi)    
      ati luat-o razna frate. (Vineri, 16 martie 2012, 22:17)

      George [anonim] i-a raspuns lui asicris

      s-a mutat tot otv-ul si aici??? Pai nu citisi frate-miu analizele facute de IPP? Stai acasa si las-o incolo de vrajeala ieftina psd-ista. Ponta, Antonescu & co tot guita asta pe la tv-urile prietene
  • 0 (0 voturi)    
    otv (Vineri, 16 martie 2012, 11:06)

    altu' [anonim]

    Chiar daca se inchide otv-ul, el va continua sa existe in sufletele incultilor si analfabetilor de pretutindeni, iar amenzile alea sunt niste glume - 100.000 lei - pentru suma asta e nevoie sa afiseze pe ecran numarul de sms si "senzational" timp de 20 min.. de restul se ocupa turma de telespectatori.
  • 0 (0 voturi)    
    otv (Vineri, 16 martie 2012, 15:12)

    liviu [anonim]

    Baaa! Ce fac eu daca nu mai iese Diaconecu presedinte ca astept aia 20000 de euroi pe care a promis ca ni-i dă.
  • 0 (0 voturi)    
    Ca... (Vineri, 16 martie 2012, 20:14)

    Nicu [anonim]

    Tuturor care sunt impotriva OTV le transmit sa isi pregateasca cosciugul ca o sa ii tai celula cu celula pana vor ofta a moarte!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Pfuiiii (Vineri, 16 martie 2012, 22:19)

      George [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      Tu trebuie ca esti ala cu e-urile si painea cancerigena
  • 0 (0 voturi)    
    Corect (Sâmbătă, 17 martie 2012, 10:02)

    I Fratila [anonim]

    Postul asta trebuie interzis NU sanctionat ! Olteanul nu stie decat sa fraiereasca romanii pentru as umfla el conturile care au ajuns deja la peste 30 miliarde euro.
    DD = un impostor !
    Daca doriti sa mergeti la vot, vizionati acest material si cugetati.
    http://inregistrari.antena3.ro/view-16_Mar-2012-La_Ordinea_Zilei-19.html
    prof.dr.Ioan Fratila