Radu Alexandru Feldman - propus de premierul Ungureanu pentru CNA, in locul lui Dan Grigore

de V.O.     HotNews.ro
Luni, 26 martie 2012, 13:39 Economie | Media & Publicitate


Premierul Mihai-Razvan Ungureanu il propune pe senatorul Radu-Alexandru Fledman ca membru titular al Consiliului National al Audiovizualului, in locul lui Dan Grigore, care si-a dat recent demisia din forul audiovizual. In calitate de membru supleant, premierul il nominalizeaza pe Mircea Valeriu Deaca, potrivit unui comunicat de presa.

Propunerile au fost transmise catre presedintii celor doua Camere ale Parlamentului.

Radu-Alexandru Feldman este senator de Bucuresti, membru al PDL. Din 2008, el a facut parte din Comisia pentru cultura, arta si mijloace de informare in masa.

Mandatul lui Feldman in CNA se va derula pana pe 22 decembrie 2012, cand s-ar fi incheiat mandatul lui Dan Grigore. Acesta si-a anuntat, la inceputul lunii martie, demisia din Consiliul National al Audiovizualului, dupa ce in prealabil avertizase ca va face acest lucru in cazul in care Crin Antonescu nu-si cere scuze pentru unele afirmatii facute la adresa lui intr-o emisiune "Sinteza zilei" de la Antena 3.

Dan Grigore fusese propus sa faca parte din CNA de catre guvernul condus de liberalul Calin Popescu-Tariceanu, in 2006.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1811 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    pe ce criterii ? (Luni, 26 martie 2012, 13:46)

    f.alexandru [anonim]

    astia au inceput ca in '49 sa se promoveze pe afinitati oculte ?
    • +2 (2 voturi)    
      cum adica ? .. scrie in text : (Luni, 26 martie 2012, 14:12)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui f.alexandru

      Radu-Alexandru Feldman este senator de Bucuresti, membru al PDL
    • -2 (2 voturi)    
      Pai nu s-au oprit niciodata (Luni, 26 martie 2012, 14:49)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui f.alexandru

      din '46 pana acum. Acum chiar am impresia ca o fac mai cu tupeu ca atunci. Maurer a bagat la inaintare o marioneta ( credea el ) - Nicolae Ceausescu. Sluga licuriciului a promovat direct ca PM pe unul acuzat pe fata si direct de dl. Ulieru ca ar fi agent Mosad ...
    • +2 (2 voturi)    
      BRAVO UNGUREANU (Luni, 26 martie 2012, 14:57)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui f.alexandru

      Foarte bine ca l-a propus si ce daca-i din PDL?! Ce doreati, sa fie de la USL, sau din haznaua lui felix- turnatorul?
    • +2 (2 voturi)    
      nu stiai? (Luni, 26 martie 2012, 18:12)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui f.alexandru

      un bun criteriu e ca nu e spaguit de Felix. Nu ajunge?
  • +2 (2 voturi)    
    Omu face parte din comisia de cultura.. (Luni, 26 martie 2012, 15:58)

    popalie [anonim]

    Omu face parte din comisia de cultura deci se potrivea pt functie acum incercam toti sa fim carcotasi sau ca e din PDL ca daca era de la USL nici asa nu era bine sau cum
  • +2 (2 voturi)    
    FOARTE BUNA ALEGERE (Luni, 26 martie 2012, 16:08)

    pointless man [utilizator]

    Omul este cu adevarat cult si ponderat. Un veritabil reprezentant al evreilor romani de alta data asa cum am avut onoarea sa cunosc vreo citiva la viata mea. Nu inteleg circotelile - omul nu mai conteza ci doar partidul ?
    • -1 (1 vot)    
      Si bunicul meu a cunoscut niste veritabili (Luni, 26 martie 2012, 16:38)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      reprezentanti.... I-a cunoscut la Securitate si in puscariile comuniste numai ca erau in tabere diferite. Pacat ca eu n-am mai apucat sa-mi cunosc bunicul pentru ca acolo a si murit...
      • +1 (1 vot)    
        ACEIA NU SINT REPREZENTANTII NIMANUI (Luni, 26 martie 2012, 19:57)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        decit, eventual, a confreriei internationale a ticalosilor. Pe linga cei despre care vorbeam mai sus si eu am cunoscut evrei securisti, activisti sau cu alte functii bolsevice. Zau ca nu se deosebeau prin nimic de omologii lor romani.
    • +1 (1 vot)    
      care este numele sau adevarat (Marţi, 27 martie 2012, 8:25)

      ploomberg [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      dece ascunde F-ul ?
      este radu-alexandru feldmnan sau radu f. alexandru ?
      este aceeasi persoana ?
      inteleg ca in ...arta poate avea un nom de guerre, dar in viata publica ?
      pai, dece nu'si zice senatorul feldman ?!

      apropo, n'am nimic impotriva numirii sale la cna.
      ca politician, este mai putin sensibil. rezista la magariile din presa audiovizuala.
  • +2 (2 voturi)    
    E un distins om de cultura (Luni, 26 martie 2012, 17:02)

    ema [anonim]

    O excelenta alegere pentru locul lasat liber de domnul Dan Grigore. Radu F. e un rafinat om de cultura, cu curajul opiniei, amintiti-va doar critica dura pe care i-a adresat-o Radu F. lui Basescu dupa ce Basescu l-a facut pe rege "sluga la rusi".

    Daca nici acest om nu ar fi potrivit pentru CNA, atunci cine ar fi?

    uitati de pe wikipedia:
    Este licențiat la seral al Facultăților de Matematică si de Filosofie. A urmat cursuri postuniversitare de regie de teatru, fiind de asemenea doctorand în estetica filmului (anul II), UNATC. In prezent[Când?] este profesor-asociat Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică (UNATC); membru titular al Uniunii Scriitorilor din România; membru PEN-CLUB România; membru titular al Uniunii Cineaștilor din România; secretar general al Asociației Ziariștilor Liber-Profesioniști; Vicepreședinte al Asociației culturale de prietenie România-Israel; membru fondator si director-executiv, al Fundatiei "Forumul pentru starea Culturii". De asemenea este realizator de emisiuni de televiziune si radio si are o constantă activitate publicistică.

    A debutat în literatura în anul 1967 în Revista "Gazeta Literara", în proză în 1971 cu volumul Cu fața spre ceilalți (Editura Eminescu, București) și în 1974 în dramaturgie cu piesa Umbrele zilei, la Teatrul „Victor Ion Popa” din Bârlad.

    Piesele sale Dilema, Dinu, Saltimbancii, Mansarda, Iubiri, O șansă pentru fiecare, Omul care face minuni, Privind în jur cu ochi fără lumină, Nimic despre Hamlet, Domnul Sisif sunt jucate pe parcursul anilor pe scenele teatrelor din București (Național, Nottara, Bulandra, Mic, TES) și din țară (Arad, Bacău, Brăila, Bîrlad, Galați, Piatra Neamț, etc).
    • -1 (1 vot)    
      e nevoie si de coloana vertebrala (Luni, 26 martie 2012, 20:05)

      cultura nu-i suficienta [anonim] i-a raspuns lui ema

      nu doar de cultura...

      d-l Radu F. Alexandru nu s-a remarcat prin "fapte de arme" grotesti precum majoritatea colegilor sai din politica.

      dar are si domnia sa la activ un episod penibil:

      http://www.hotnews.ro/stiri-0367895-.htm?nomobile

      unde d-l Radu F. Alexandru se scandaliza patetic vizavi de reactia normala a strainilor la coruptia ce emana din Romania.
      de altfel, d-l este, in primul rand, politician - iar in Romania politica inseamna nu dedicatie si responsabilitate, ci parada si vorbe goale.

      il preferam de d-l Dan Grigore - inlocuitorul sau sigur nu va mai avea curajul de a lua atitudine.
  • -1 (1 vot)    
    Nu-mi place. (Marţi, 27 martie 2012, 10:45)

    Dan [anonim]

    Nu-mi place numirea asta. Am auzit de Radu F. Alexandru dar nefiind interesat de poezie, nu am fost interesat sa citesc scrierile lui. Nu aveam habar ca este evreu si nici nu m-ar fi interesat acest aspect daca nu era numit intr-o asa functie de catre un prim ministru cu radacini si studii evreiesti. Poate ca sint suspicios degeaba ... Dar tot nu imi place ca s-a ferit, public, sa afiseze numele evreiesc. Inainte de 1989 atitudinea asta avea o explicatie. Acum sint altele. Asa cum nu si-a afisat public numele de familie este posibil sa procedeze si cu diverse chestiuni sensibile de la CNA etc. etc.Pe de alta parte, ma intreb foarte serios daca nu ar fi mai nimerit in acest post, un inginer sau un matematician. Un tip la care 1+1 = 2, fara metafore si fara intorsaturi poetice.
    • -1 (1 vot)    
      corectie (Marţi, 27 martie 2012, 10:52)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Scuze. In loc de "poezie" trebuia sa scriu "teatru"
  • 0 (0 voturi)    
    nedumerire! (Marţi, 27 martie 2012, 14:12)

    Vlad [anonim]

    Ca la propus MRU pe Feldman nu este nici o surpriza, doar sunt rude de sange. Sa ne amintim numai de discursul laudativ-belicos de la investire pe care Feldman i l-a adresat in nume propriu lui MRU.
    Ceea ce nu inteleg si poate ma ajuta cineva, este de ce opteaza MRU sa numeasca un senator al puterii, adica sa mai piarda un mandat in Senat, in conditiile in care acolo fiecare om conteaza si pentru ce? pentru un mandat limitat pana la sfarsitul anului, adica tot atat cat mai avea si mandatul de senator. As fi inteles daca l-ar fi numit pentru un mandat intreg, de 6 ani parca; avea o noima, se aranja omul pe viitorii 6 ani. De aceea eu nu inteleg acesta miscare si cred ca informatia este posibil sa fie incompleta sau eronata, macar partial.