Coperta revistei Newsweek: Barack Obama, "primul presedinte gay"

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 14 mai 2012, 17:06 Economie | Media & Publicitate


Coperta Newsweek
Foto: captura ecran
Revista Newsweek a iesit pe piata saptamana aceasta cu o coperta care va intra in istorie, titrand, peste imaginea lui Barack Obama cu o aureola curcubeu deasupra capului: "Primul presedinte homosexual".

Articolul care insoteste coperta, semnat de blogger-ul homosexual Andrew Sullivan, sustine ca liderul american a facut o alegere "bine calculata" atunci cand a ales sa anunte, saptamana trecuta, intr-un interviu, ca sustine casatoriile intre persoanele de acelasi sex, noteaza Daily Telegraph.

Intr-o declaratie despre articolul sau, Sullivan afirma ca exista asemanari intre Obama si comunitatea homosexualilor.

"Cand faci un pas inapoi putin si evaluezi activitatea lui Obama in ceea ce priveste drepturile homosexualilor, vezi ca de fapt nu a fost o aberatie. A fost apogeul inevitabil a trei ani de munca. El a fost nevoit sa isi descopere identitatea de negru si sa o impace cu familia sa alba, asa cum homosexualii isi descopera identitatea gay si apoi trebuie sa o impace cu familia heterosexuala", scrie Sullivan.

Barack Obama a devenit saptamana trecuta, in urma interventiei de la postul ABC, primul presedinte american care declara ca sustine mariajele intre homosexuali.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3047 vizualizari

  • +1 (23 voturi)    
    ? (Luni, 14 mai 2012, 17:20)

    fdas [anonim]

    The Fall of USA!
  • +2 (10 voturi)    
    daca obama e gay inseamna ca michelle... (Luni, 14 mai 2012, 17:21)

    gogu [anonim]

    e drag queen?
    • 0 (4 voturi)    
      Era o poza cu ei urcand pe avion (Luni, 14 mai 2012, 19:24)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Obama are o imagine clara de barbat straight devotat sotiei. Pana si bancurile de pe net o confirma. Va amintiti de filmuletul in care el si Michelle urcau in avion, iar el i-a pus nevestei mana pe fund? Ala e gay?

      E vorba de regula de aur aici. Eu sunt credincios si asa cum spune biserica, insa daca dintr-un motiv sau altul altcineva e altfel, nu incepem sa-l uram si sa dam cu pietre, ci daca e posibil il acceptam, ba chiar ca egal.
  • +2 (10 voturi)    
    Familia lui alba? (Luni, 14 mai 2012, 17:48)

    Vasile [anonim]

    " El a fost nevoit sa isi descopere identitatea de negru si sa o impace cu familia sa alba"...?????
    La orice simplu search pe net se poate vedea ca familia lui Obama are aceeasi culoare ca si el. Imi pare rau pentru domnul Sullivan, dar face comparatii fortate. Pe langa faptul ca scrie prost.
    • +1 (3 voturi)    
      Se refera la mama si bunicii materni... (Luni, 14 mai 2012, 18:15)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      cei care l-au crescut. Nu la sotie si copii.
  • 0 (12 voturi)    
    Brrr, ce scarbosenie! (Luni, 14 mai 2012, 17:53)

    DSK [anonim]

    Cum sa faci educatie, sa intaresti familia sau sa conduci o natiune cu asemenea deviante ?!
    • +2 (6 voturi)    
      ar trebui sa ia model Romania (Luni, 14 mai 2012, 18:33)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui DSK

      tara cea mai evoluata social, educational, economic!!!!11

      suntem cei mai destepti, cei mai frumosi, cei mai toleranti. cautati pe google!

      aualeu!
  • -1 (11 voturi)    
    eu nu ma mir..... (Luni, 14 mai 2012, 17:55)

    anttennta [anonim]

    mereu am zis ca are trasaturi de gay....in plus, cat de "curata" ii este originea sa "americana" confirma simpatiile sale si aplecarile sale dupa voturi. In fond (era sa scriu o alta vocala...) nu face decat sa stimuleze "G-point"-ul acestei minoritati (?). Dar pentru asta va trebui sa fie intr-adevar mai ProFund in idei si actiuni. Vom vedea la toamna cine va fi mai satisfacut.
  • -1 (7 voturi)    
    god save america.... (Luni, 14 mai 2012, 17:57)

    abuz [anonim]

    Din ce în ce mai penibila presa americana...
    • +1 (5 voturi)    
      de ce.... (Luni, 14 mai 2012, 18:21)

      alert [anonim] i-a raspuns lui abuz

      1. sa-i salveze "god"? eu cred ca i-a lasat in voia mintii si apucaturilor lor. Lectie!
      2. "din ce in ce"? De ani multi presa (si majoritatea media) e asa.../vezi si compara Pulitzer Awards/.
      I LIKE FOXNEWS&Bill O'Reilly!
  • +1 (9 voturi)    
    jenibil (Luni, 14 mai 2012, 18:00)

    swe [anonim]

    Toata povestea asta mi se pare o perdea de fum menita sa abata atentia de la problemele reale ale Americii si de la faptul ca acest prim mandat al lui Obama a fost unul cu mult sub asteptari (evident, totul numai din vina altora care nu-l lasa sa faca treaba). Si ce mi se pare trist e ca toata media americana s-a repezit sa-l perie pe Obama, cum ca vai ce bine a facut, ca ce mare nevoie era, ca era si timpul, bla, bla, bla... Aloo, am putea vorbi de somaj, datorie publica, deficit, Afganistan, si alte "nimicuri" de genul asta?
  • +1 (7 voturi)    
    si apoi ce mai urmeaza? (Luni, 14 mai 2012, 18:26)

    aschie [anonim]

    cine este acest Obama? adica stiu ca este presedintele celei mai tari natiuni in materie de soldati trimisi in razboi si armamente ultrasofisticate. Si totusi cine este acest om? cine este el pe pamant ca sa dicteze asupra evolutiei? asupra destinului? asupra vietii? de unde isi da el puterea aceasta? este pana la urma o mana de nervi, muschi, apa, grasimi (mai putine-i adevarat), carne, piele, unghii care vor fi devorate cu spor de viermi. Ca noi toti! Si de ce ma rog isi aroga el asa o putere? Adica, gata, schimbam lumea. Casatorii gay ca daca stau asa in concubinaj, nu e valabil. De ce casatorii? Si apoi? Ce mai urmeaza?
  • 0 (4 voturi)    
    Propaganda (Luni, 14 mai 2012, 22:58)

    Martens [utilizator]

    Toata tevatura asta cu homosexualitatea e menita sa ne faca sa uitam ca vorbim despre o perversiune scarboasa. Asta e homosexualitatea si, de aceea, "casatoria" intre doi homosexuali e o aberatie impotriva naturii. Casatoria se intemeiaza pe baza complementaritatii naturale intre barbat si femeie. In caz contrar, de ce nu s-ar putea casatori Vasile cu capra lui, daca cei doi se iubesc? Exista si pe webul romanesc un site despre cauzele si terapia homosexualitatii, foarte documentat dupa parerea mea si util pentru a risipi aceasta perdea de fum pe care o fac unii pe tema asta.
  • +1 (1 vot)    
    Obama is not gay (Marţi, 15 mai 2012, 2:20)

    Sarah_in_the_USA [utilizator]

    This is bullshit. Obama is not gay. It's the stupid Republican Party who is trashing his image because they know they don't stand a chance against Obama in November. Obama rocks!
    • 0 (0 voturi)    
      spot on, dude (Marţi, 15 mai 2012, 11:50)

      swe [anonim] i-a raspuns lui Sarah_in_the_USA

      time to blame GOP and Bush (again). obama almighty!