Fostul sef TVR Valentin Nicolau: Traian Basescu este principalul vinovat de situatia din Televiziunea publica

de C.I.     HotNews.ro
Luni, 28 mai 2012, 18:01 Economie | Media & Publicitate


"Cine e vinovat de ce s-a intamplat in acesti sapte ani? In primul rand Traian Basescu. Ati dispus aservirea TVR cu orice pret", scrie despre actuala situatie din Televiziunea publica Valentin Nicolau, fost presedinte-director general al TVR sub guvernarea Adrian Nastase, intr-o scrisoare deschisa catre Traian Basescu, publicata luni pe blogul sau, Nicolau ia pozitie dupa ce, saptamana trecuta, mai multi membri ai Consiliului de Administratie al TVR transmisesera presedintelui Basescu si premierului Ponta o alta scrisoare deschisa pe tema situatiei din TVR, intitulata "Apocalipsa dupa Lazescu".

Daca, in scrisoarea lor de vineri, opt membri ai CA ai TVR - reprezentand PNL (Lucia Hossu Longin), PSD (Anne Juganaru, Cristian Nitulescu, Claudiu Branzan), UDMR, minoritatile, respectiv angajatii TVR - vorbeau despre "derapaje si acte de coruptie savarsite" de Alexandru Lazescu, pe care il considera vinovat de starea institutiei, Valentin Nicolau il considera pe presedintele Traian Basescu drept responsabil pentru situatia din Televiziunea publica. In scrisoarea sa, Valentin Nicolau scrie, intre altele, ca:
  • "Acum sapte ani, la presiunile dumneavoastra si ale subordonatilor politici, am demisionat din functia de presedinte-director general al TVR. La acel moment, faceam o fotografie sumara a situatiei in care lasam televiziunea publica: 20 de milioane de euro profit net pe anul 2004, 17 milioane de euro in conturi, sub 3000 de angajati (...) Televiziunea Romana devenise "imaginea timpului sau", ajungand o institutie puternica si respectata."
  • "Astazi, Televiziunea Romana, pe care ati aservit-o si ati umilit-o cum niciodata nu s-a mai intamplat, inregistreaza pierderi economice uriase, cumuleaza datorii de aproape 150 de milioane de euro, personalul este supradimensionat (3500 de angajati) prin angajarea ziaristilor obedienti (...) Un amanunt: actualul presedinte-director general, Alexandru Lazescu, a fost numit de dumneavoastra personal."
  • "Cine e vinovat de ce s-a intamplat in acesti sapte ani? In primul rand Traian Basescu. Ati dispus aservirea TVR cu orice pret, ordinul fiind executat de Mona Musca si Raluca Turcan, ajutate de un sir lung de cozi de topor, ce au beneficiat de colaborarea unora dintre sefii TVR si de sustinerea unor acoperiti din presa."
  • "Problema depolitizarii TVR v-a fost doar un subiect de campanie electorala."
  • "Ati castigat alegerile din 2004 cu sloganul "Dreptate si Adevar". In fapt, lucrurile au fost exact pe dos, guvernarea dumneavoastra a stat sub semnul nedreptatii si al minciunii"
  • "Dincolo de durerea de a vedea distrusa munca mea si a colaboratorilor mei din TVR, va sunt recunoscator pentru ca, incercand sa-mi faceti rau acum sapte ani, mi-ati facut un mare bine, determinandu-ma sa ma intorc la vechile mele preocupari, departe de mizeria fizica si morala care a inflorit, sufocand tara in epoca Basescu si, pentru asta, va multumesc."
  • Vezi integral textul scrisorii deschise catre presedintele Traian Basescu

Valentin Nicolau, fondatorul editurii Nemira, a fost presedinte-director general al Televiziunii publice in perioada Adrian Nastase. Potrivit biografiei postate pe propriul site, el a fost consilier al premierului Nastase din iulie 2001, iar incepand cu 2002 a preluat pozitia de sef al TVR. A demisionat in 2005, acuzand presiuni politice. Intre 2005 si 2006 a fost vicepresedinte al Grivco - Grupul de presa Intact. Din 2006 a devenit consultant pentru Romania al grupului Lagardere Media. Vezi biografia completa aici

Actuala conducere TVR a prezentat in mod repetat, in ultimul an si jumatate, numeroase cauze "istorice" ale situatiei financiare grave cu care se confrunta acum institutia si a afirmat ca o parte dintre aceste motive dateaza de aproape zece ani - altfel spus, din perioada cand la conducerea TVR era Valentin Nicolau. Printre ele se numara costisitoarele contracte pentru filme si seriale, semnate cu NBC Universal in 2004-2005 (cu obligatii de plata de 9 milioane de dolari in 2010-2011), dar si faptul ca taxa TV nu a mai fost modificata sau ajustata cu rata inflatiei din 2003, an cand s-a diminuat cu 0,5 lei pentru persoane fizice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4508 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Taxa TV nu a mai fost marita? (Luni, 28 mai 2012, 18:07)

    Torp [anonim]

    Da' de ce n-ati desfiinta-o? Din orice ban incasat din taxe, 90% se fura...
  • -3 (11 voturi)    
    taxa TV (Luni, 28 mai 2012, 18:08)

    vic [anonim]

    L ateleviziunile private nu platim taxe,de ce sa platesc la TV de stat?
  • +26 (28 voturi)    
    imi vine sa rad... (Luni, 28 mai 2012, 18:09)

    dodu [anonim]

    ...sau sa plang, doar cand ma gandesc cat de libera erau TVR-urile sub vremea lui Nastase... sau a lui Sasu....
  • -19 (23 voturi)    
    excelent !!! (Luni, 28 mai 2012, 18:16)

    costica [anonim]

    O lovitura de imagine la Traian Basescu !!!
    Daca mai era nevoie... daca imaginea lui Traian Basescu chiar mai avea nevoie de asa ceva ca sa fie la pamant... dupa 2 mandate... ce esec..... si ce sperante ne puseseram..
    Ce s-a ales de acele sperante puse in Traian Basescu?!
    Praful si pulberea... adica minciuna si ipocrizia portocalie....
    • +9 (9 voturi)    
      mda (Luni, 28 mai 2012, 19:57)

      eu [anonim] i-a raspuns lui costica

      mda.. adevaru ca e o lovitura foaaarte mare de imagine

      venita de la un om care a fost vicepresedintele Grivco :)))))))) adica aservitul lui Voiculescu

      e ca si cum ar iesi si Badea si Gadea sa tipe ca basescu e de vina

      nu-i mai asculta nimeni.. ca oricum aceiasi poezie o zic toti

      eu nu stiu cum de mai au coloana astfel de oameni.. adica ai fost omul lui nastase, apoi a lui voiculescu, si acu iesi la atac

      ca si cum ai merge pe strada, si un boschetar ar striga la tine si te-ar face boschetar :))))
      • +7 (7 voturi)    
        Ce are Basescu cu TVR-ul? (Luni, 28 mai 2012, 21:12)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui eu

        Rapoartele de activitate spun ca datoriile s-au acumulat sub Tudor Giurgiu si Alexandru Sassu care nicunul nu a avut de a face nimic cu Basescu. Basescu nici macar nu a vrut pana spre 2010 sa isi puna om in conducere. Lazescu a spus de la preluare ca ia conducerea si ca vor avea de platit penalitati uriase, dar nici nu a luat decizii drastice de reducere a costurilor, salariatilor, contractelor de colaborare lipsite de calitate informationala reala. TVRInfo e insa de calitate si o alternativa excelenta la televiziunile de stiri. Il poti urmari non-stop fara a vedea excese ci numai informatie. D-l Nicolau sa nu dezinformeze. El a fost un manager foarte bun, dar a cenzurat la maxim stirile, ca un soldat ascultatori si a dat intaietate sportului si show-urilor, intr-o perioada cand nu era nicio alternativa de informare decat radio BBC.
  • -17 (21 voturi)    
    Hai postaci PDL, (Luni, 28 mai 2012, 18:16)

    luc09 [anonim]

    sau inca nu stiti ce tre' sa spuneti despre subiect :=)))
    Probabil vine stirea ca Nicolau e un fost comunist imbuibat care fura impreuna cu Nastase, Voiculescu, etc,etc,etc,etc.....
    • +15 (15 voturi)    
      vrei neaparat (Luni, 28 mai 2012, 19:17)

      andu [anonim] i-a raspuns lui luc09

      nu sunt postac, dar fac benevol o cautare pe net sa iti dau linkuri la n articole ce arata cit de politizata era TVR sub acest individ, Nicolau, omul de casa al lui Nastase! Sa nu exageram, pleaca ai nostri (Lazescu), vin ai nostri (tot unul numit pentru a servi interesele puterii)! TVR ar trebui condusa de un neamt, nu de ciocoii nostri!
    • +13 (13 voturi)    
      2010 (Luni, 28 mai 2012, 19:36)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui luc09

      Pana in 2010 TVR a fost sub controlul actualului USL, erau numai emisiuni antibasescu, si din banii TVR erau platiti doar diversi lingatori de la Realitatea si Intact, de exemplu Bogdan Chiriac
      Pana in ianurie 2010 televiziunea publica era ostila lui Traian Basescu, daca avea influenta acolo ar fost doar osanale.
      De ce nu spuneti adevarul pana la capat.
  • +13 (15 voturi)    
    alt politruc usl (Luni, 28 mai 2012, 18:21)

    goto [anonim]

    tot ceea ce incearca domnu este sa iasa in evidenta in fata sefilor de partid, poate-poate mai prinde si el o bucatica din placinta. altceva din gura acestor gen de oameni nu auzi, decat repetai papagalicesti: base e vinovat pentru tot. din pacate dovezile dinsilor lipsesc cu desavarsire. doar limbaj d elemn ca sa ne pregateasca pt era care care o sa vina.
    poate ne spune domnu cum a condus televiziunea cand era el sef. ca sa poata vorbi acum ar insemna ca pe vremea lui tvr-ul a facut profit. dar banuiesc ca si el a mostenit o grea situatie financiara de la predecesori, de care tot base e de vina.
  • +12 (14 voturi)    
    ce sa mai inteleaga bietii oameni.. (Luni, 28 mai 2012, 18:23)

    pehash [utilizator]

    fiecare vine cu alta versiune... desi lucrurile ar putea fi foarte simple: sa se publice un raport lunar cu contul de profit/pierdere al TVR sa vedem si noi realitatea.

    daca e adevarat ca taxa nu s-a mai schimbat din 2003.. de 9 ani... e imposibil sa mai faci profit daca ai cheltuielile crescute de inflatie cu 77%, dar ai aceleasi venituri sau chiar mai mici (populatie in scadere).
  • +16 (18 voturi)    
    'same old shit' (Luni, 28 mai 2012, 18:23)

    nosferatu [anonim]

    cand nu o sa mai fie basescu...despre ce o sa mai comentati?
    nu sunt sustinator, dar deja e prea mult......aceeasi placa..care se invarte..se invarte...de ma mir cum nu v-a luat ameteala de la atata invartit.
    experienta domniei sale (declaratorului), in materie de 'angajatori' pe care i-a avut, nu il recomanda a fi obiectiv....in nici un fel.
    referitor la considerentele care l-au determinat sa revina la ''..vechile mele preocupari, departe de mizeria fizica si morala..''...
    E ok. acceptam provocarea.
    .IN OR OUT...your choice...restul e vaicareala...
    Sa vedem cum va tineti de cuvant...sau iar auzim ca...o fi ..ca o patzi...
    • +2 (2 voturi)    
      Ba unul a ametit.. (Marţi, 29 mai 2012, 2:40)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui nosferatu

      e vorba de ala micu a lu` varanu care se lupta ieri cu guvernarea mincinoasa, el fiind ministru de 3 saptamani..
  • +16 (18 voturi)    
    si de faptul ca ploua tot Diktatoru e de vina! (Luni, 28 mai 2012, 18:24)

    Eneas [anonim]

    am vazut destui idioti in media ,dar mai mare decat acest alogen Bronto, un dinozaur încă mic,numai alogenul SSasssu il intrece! Adica e vinovat Basescu o serie de papagali tip nicolau au spulberat finantele tvr ?
    romanii nu pot conduce tvRomania?
  • +14 (16 voturi)    
    halal manager!!!(PSG) (Luni, 28 mai 2012, 18:26)

    gog [anonim]

    La stat e bine... tai si spanzur.. ca e pe banii babachii... cand e sa facem afaceri cu banii nostri... sufletu...post de radio inexistent(Smart FM), Nemira bagata in faliment, consultant la francezi.. sa fie de o shaorma. ce dreacu o consulta???
  • +17 (19 voturi)    
    Astia ne cred cre.tini??? (Luni, 28 mai 2012, 18:27)

    bogdan [anonim]

    Adica pina-n 2005 televiziunea romana era independenta si din 2005 a aservit-o dictatoru????
    Pai pina-n 2009 (inclusiv) cine a fost director TVR? Nu cumva Sassu???

    Adica noi suntem atit de tim.piti incit sa-l credem pe cuvant pe nenea ala ca Basescu a subordonat TVR cind rapoartele OSCE de la alegerile din 2009 indicau clar la TVR-ul a fost total impartial impotriva lui Basescu?

    practica asta comunista de a spune minciuni de 100 de ori pina sunt acceptate ca realitate nu mai tine moshulica. Acu exista internet, exista goagal (cum ii place unui coleg le-a' matale de partid sa spuna). Nu ne mai puteti prosti pe fata ca-n 1990.
  • +16 (18 voturi)    
    pai (Luni, 28 mai 2012, 18:27)

    uzu [anonim]

    pai nu e Traian Basescu vinovat de toate ?
    Voltaj trebuia sa scoata albumul "Da vina pe Traian"... era mai la moda.
    Pana acuma era acuzata "greaua mostenire" :))) acuma e "da vina pe Traian".
    pebibil...
  • +16 (20 voturi)    
    Basescu e da vina pt orice da pa planeta (Luni, 28 mai 2012, 18:28)

    Asistat social (adica simpatizant pesedist) [anonim]

    Fara exceptie, absolut toate guvernarile de dupa '89 au mers pe exemplul controlului comunist al mijloacelor de comunicare, pe principiul "nu are importanta ce e adevarat, conteaza cine explica oamenilor..".

    TVR a fost vanat de toate partidele si pana la urma s-a ajuns la un fel de compromis numit "algoritm politc", pe ideea ca e loc pt toti la cascaval si astfel fiecare partid si chiar si sindicatele si-au bagat latraii si trepadusii la TVR.

    Daca nu au putut controla direct televiziunea publica, unii afaceristi-securisti sau simpli huligani din politica si-au facut ei televiziune "libera" (trustul Intact e un exemplu perfect de instrument de propaganda partizana nesimtita si demagogica).

    In momentul in care TVR-ul a inceput sa aiba bani pe puterile proprii, a aparut si pericolul ca unii de acolo sa se creada independenti de partide.

    Trebuie sa intelegeti ca e fundamental pt partidele care se bat serios la ciolanul Puterii ca TVR-ul sa nu fie performant sau autonom financiar, e mult mai bine pt partide ca televiziunea publica sa depinda de banul public, adica de "control parlamentar", adica de controlul partidelor asupra ei !

    TVR-ul e falimentat cu buna stiinta, e o coluziune de interese financiare si politice care sunt evident, ca multe interese de partid, impotriva intereselor Romaniei.

    Basescu e vinovat ca a tolerat ceea ce Nastase a pus la cale, o politizare excesiva.

    Sa se faca audit, sa se deschida dosare penale managerilor si sa fie dati afara oamenii partidelor, sfertodoctii si mercenarii adusi de sindicate ca "ghiogari" (au posturi TESA si in caz de intentie de restructurari ies cu pancartele la "greva" si "protest spontan").

    In locul lui Basescu as numi unul de la BNR ca presedinte la TVR, sa taie in carne vie. Ponta ar putea profita si el pt a regla niste conturi la "dujmani de la teve" :)
  • +17 (19 voturi)    
    valentin nicolau (Luni, 28 mai 2012, 18:28)

    ivan naica [anonim]

    cv-ul lui incepe cu 2001 pentru ca inainte de acest
    an, a fost argat la curtea lui felix
    apoi ,s-a facut remarcat prin articole anti base
    ridicole si gretoase in care presedintele era facut
    vinovat inclusiv pentru faptul ca editura lui mergea prost.e genul de 'telectual care biziie dupa frumosii
    ani cu nastase si vacaroiu la putere.
    • +3 (3 voturi)    
      argatii din casa scanteii (Luni, 28 mai 2012, 23:38)

      cozmi [utilizator] i-a raspuns lui ivan naica

      Nu a fost argat la felix, ci a fost cules din neunde, print-o relatie cu Ladislau Heghedus, mana dreapta a lui Dulea de la Casa Scanteii - care i0a dat pe mana o editura cu amicitii pro-ruse : ed. Nemira (vedeti ce inseamna...) i-a pus in brate si manusscrise din care sa-si confectioneze o "opera"... Te apuca rasul...
  • +17 (19 voturi)    
    Clar ! (Luni, 28 mai 2012, 18:30)

    catalin [anonim]

    Dat dracu' Base asta ! Io cred ca el l-a impuscat si pe Kennedy si apoi ,ca sa nu se plictiseasca ,a provocat incalzirea globala !
  • +16 (18 voturi)    
    incet incet (Luni, 28 mai 2012, 18:42)

    tutu [anonim]

    incet, incet se trezesc dinozaurii....incepe epoca de gheata. Acesti cenzuristi vin sa ne arate obrazul ca nu i-am votat. Alo, dl Nicolau va mai amintiti cand la tvr se transmitea incontinuu filmul Adian Nastase??? Cum indrasneste acest om sa se exprime?

    Usl uita ca i se poate intampla ce i s-a intamplat psd-ului de pe vremea lui nastase. Hai oameni buni luati tot si vorbiti-ne cat de cinstiti si corecti fuseserati....

    Dna Hoosu nu se sesizeaza ca si-a promovat familia in tvr?? urlmeaza un memorial al nesimtirii dupa ce usl nu va mai fi comentat de arabela...........
  • +10 (12 voturi)    
    citit doar o parte (Luni, 28 mai 2012, 18:42)

    un postac [anonim]

    Am vazut la inceputul articolului numele lui Basescu si m-am topit de placere. Am trecut repede peste restul textului, intrucat pare critic la adresa presedintelui. La un moment dat am dat de numele lui Adrian Nastase si m-am constipat, asa ca am renuntat sa citesc mai departe. Nu inteleg de ce il critica unii pe presedinte.
  • +13 (15 voturi)    
    ? (Luni, 28 mai 2012, 18:47)

    marmo [utilizator]

    Imi aduc perfect aminte cum era televiziunea romana in perioada 2001-2004. Nu exista nicun fel de dezbatere, nu se spunea si comenta absolut nimic despre ceea ce se intampla in politica romaneasca. Era o tacere totala. Adica ati furat in liniste psedistilor.
  • +16 (18 voturi)    
    alta jigodie (Luni, 28 mai 2012, 18:47)

    aschie [anonim]

    adica Basescu facea grila de programe, el facea statele de plata cu salarii de la 1000 euro in sus si va falimentat fara ca voi sa stiti??!!! ce tupeu...
    • -6 (6 voturi)    
      a putrezit portocala ... cum era si normal ... (Luni, 28 mai 2012, 20:07)

      mmm [anonim] i-a raspuns lui aschie

      Nu, ametitule, dar el a promovat persoane care nu erau agresive fata de regimul sau, tocmai fiindca in fata cu un "jucator", ei au preferat sa fie niste lasi.
      In plus, ca peste tot, s-a folosit si televiziunea ca sa se fure bani publici, altfel nu se explica datoria enorma adunata in doar cativa ani.
      Sincer nu pot sa inteleg cum de la un contract de 8-9 mil euro, semnat cu NBC, poti sa intri intr-o gaura de 150 milioane !!!! Chiar credeti prosti pe toti, pedeleilor?
      Eu nu stiu cum naiba nu va treziti odata idiotilor, ca sa intelegeti cifrele !!! De pilda, inainte de alegerea lui Basescu, era crestere economica de 8% pe timpul lui Nastase. Cum a intrat chiorul vostru nenorocit la putere, buf, a cazut in cap cresterea economica la doar 5% in anul urmator... Asta nu e un semn ?? Si inca nu era criza economica la orizont, nici pomeneala de asa ceva ... Cretinoizilor care ati vrut "schimbare" ....
  • +18 (20 voturi)    
    Puahh (Luni, 28 mai 2012, 18:48)

    Alf [anonim]

    Tipic românesc. Să dai vina pe alţii pentru a-ţi scuza propria incapacitate de administrare sau de organizare sau inerţie.
  • +16 (20 voturi)    
    Stiu ce ati facut asta vara! (Luni, 28 mai 2012, 18:50)

    Clerval [utilizator]

    Basescu și PDL m-au dezamagit, PDL ajungand pe final la fel de veros si corupt ca vechiul PSD (trist...).
    Dar nu pot sa uit sentimentul de sufocare dinaintea alegerilor castigate de Basescu. Nastase si PSD pareau ca au totul sub control iar televiziunile (toate din pacate) zici ca erau din Belarus sau Rusia lui Putin. Mai tineti minte cand se zvonea ca PRO a fost cumintit cu datoriile la fisc si s-a suparat Mandruta ca l-a apostrofat GDS-ul ca era un talking head lipsit de coloana.
    Ei, in vremurile alea de parea ca Nastase e forever and ever era Dl. Nicolau sef la TVR. Mars de-aici kulturnik nenorocit, inapoi in gaura din care ai iesit! Chiar credeti ca am uitat?
    • +5 (5 voturi)    
      Formol pentru uitucul Nicolau (Luni, 28 mai 2012, 22:50)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Clerval

      Presedintele Romaniei, Traian Basescu, a afirmat, in 4 februarie 2005, ca ii doreste lui Valentin Nicolau, Presedintele Director General al postului public de televiziune, sa ramana in functie "pana va ajunge in formol":

      http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1607051-nicolau-poate-conserva-formol.htm
      • +2 (2 voturi)    
        Exceptional ! (Marţi, 29 mai 2012, 3:07)

        cozmi [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

        multumesc pt link, uitasem discutia din 2005. Oricum, m-am distrat pe cinste, dispita din 2005 este de tot hazul !....
  • +20 (22 voturi)    
    !!! (Luni, 28 mai 2012, 18:52)

    cris [anonim]

    Ce gainarie!
    Deci falimentul este datorat Presedintelui tarii si nu datorita incompetentei manageriale!

    Cati manageri de firma au citit acest articol?
  • +18 (20 voturi)    
    surpriza pt. mine (Luni, 28 mai 2012, 18:58)

    puica iotu [anonim]

    citind acest articol am avut o revelatie. nu stiam ca in perioada d-lui nicolau au mai functionat cateva antene sub numele de tvr. nu stiam dece din acea perioada m-am dezobisnuit sa ma uit la tvr. acum stiu, nici la antene nu ma mai uit tot de atunci!
  • +13 (17 voturi)    
    ei na (Luni, 28 mai 2012, 19:08)

    catri81 [utilizator]

    si de ce ai tacut 7 ani?
    • +10 (10 voturi)    
      Pana in 2010 era tot a USL (Luni, 28 mai 2012, 19:40)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui catri81

      Pana in 2010 TVR a fost sub controlul actualului USL, erau numai emisiuni antibasescu, si din banii TVR erau platiti doar diversi lingatori de la Realitatea si Intact, de exemplu Bogdan Chiriac
      Pana in ianurie 2010 televiziunea publica era ostila lui Traian Basescu, daca avea influenta acolo ar fost doar osanale.
      De ce nu spuneti adevarul pana la capat.
  • +13 (13 voturi)    
    Mai sa fie! (Luni, 28 mai 2012, 19:44)

    Sorin [anonim]

    Iti miroase a cascaval nea' Nicolau? Uiti ce era TVR-ul pe vremea matale? NOI NU!!! Un post de televiziune pe placul PSD-ului. Ii unsesei asa de bine rotitele incat romanii nu mai simteau laudele si osanalele catre Nastase si taica Ilici, decat ca pe o "placere" a pumnului in gura. Ne vedem la vot, mama voastra de hoti co-muisti!!! Si apropos, nu cumva Nemira e editura infiintata de KGB si preluata fraudulos de matale, de la Mironov? Mai bine cu colonelul MI6 Culcer, decat cu sergentul FSB Nicolau.
  • +8 (8 voturi)    
    ioi - odihna si repaus la pat (Luni, 28 mai 2012, 19:54)

    mary [anonim]

    Ioi ca nu pot intelege unde este pozitionat domnul ...

    1.Zice ca Basescu si numai el este de vina,
    2.Intr-un text de pe blog=ul domniei sale zice: 'Nu trebuie repetată greşeala de a identifica durerea şi dezastrul unei epoci numai cu persoana conducătorului."

    Ioi, ca omul este atins tare! Ioi, sa ia ceva si daca nu vrea ii recomnad din suflet sa nu se mai surmeneze asa: odihna si repaus la pat pentru dl. Nicolae.Ioi, ca mila imi este de acest suflet!

    Ioi, dar de unde apar astia??? Sunt intr-o mirare continua de la inscaunarea lui Ponta!

    Daca cineva vroia un circ mai mare nici ca putea gandi ceva mai grotesc decat ce avem acum! Ioi - Ioi

    Caci doar Grecia ii mai trezeste pe baietii astia!
  • -4 (4 voturi)    
    cine l-a numit pe Lazescu? Tot Iliescu? (Luni, 28 mai 2012, 20:13)

    Maria [anonim]

    parca nu.
  • +1 (3 voturi)    
    politizare (Luni, 28 mai 2012, 20:34)

    mirela [anonim]

    Cu politizarea TVR nu cred ca se va rezolva vreodata. Este evident ca, de 20 de ani, aceasta institutie este aservita puterii. Problema se pune insa la felul in care este administrata. Este evident ca acolo, de ani de zile, banii publici sunt cheltuiti aiurea, se dau salarii sau DDA mai mari decat la privat, aproape toate emisiunile au audiente extrem de mici. Sunt 6 canale TVR- e evident ca sunt prea multe. Auzeam ca vor sa faca credit la banca pt a plati taxele la stat. Pai fac acum credit, platesc datoriile, si apoi continua cu aceleasi cheltuieli? Corespondenti risipiti prin toata lumea platiti cu bani grei, colaboratori platiti mai bine ca la privat, emisiuni cu 0% audienta...daca toate acestea raman la fel... nu se va schimba nimic.
  • +4 (4 voturi)    
    Dezmat pe banii nostri (Luni, 28 mai 2012, 20:51)

    M [anonim]

    TVR, la fel ca si SRR, nu este altceva decat un dezmat pe banii nostri, bani luati cu japca printr-o taxa abuziva, la care se adauga si contributie bugetara si venituri din publicitate. Datorii colosale din cauza factorului politic? Cu siguranta, dar trebuie sa tinem seama si de ceea ce inseamna din punct de vedere al resurselor umane aceste institutii. Vom gasi doi saci fara fund, in care care se pompeaza bani spre salarii uriase pentru economia romaneasca actuala, spre bonusuri nejustificate de performantele profesionale, de sporuri indecente sustinute de motivatii absurde. Vom gasi familii intregi angajate ale acestor institutii, vom gasi concursuri aranjate, vom gasi indivizi aflati demult la varsta pensionarii, dar pentru care se gasesc solutii "legale" de prelungire a activitatii. Vom gasi, de asemeni, firme care isi vand "productiile" pe baza unor contracte cel putin ciudate, vom gasi o serie de servicii externalizate, desi in schemele de personal ale celor doua institutii hranite din bani publici sunt prevazute, ocupate si platite posturi a caror fisa prevede exact ceea ce am descris mai devreme... Daca mai privim cu atentie activitatea celor doua institutii vom fi probabil marcati de lipsa de eficienta profesionala, tradusa prin cifrele de audienta, piata audio-vizuala fiind net dominata de posturile private, generaliste sau de nisa. Politicul isi are cu siguranta, indiferent de culoare, vina lui, dar pierderea independentei acestor institutii se datoreaza in cea mai mare masura celor ce si-au gasit un loc mai mult decat caldut si il protejeaza cu orice pret. Compromisul este, firesc naturii umane, nu...
  • +5 (5 voturi)    
    faliment din taxe si reclame (Luni, 28 mai 2012, 20:51)

    anonimus [anonim]

    Dar cum se poate ca o televiziune care incaseaza taxe in fiecare luna de la oameni care poate nici nu au televizor (ajunge ca au curent electric si iata si taxa) si in plus face bani din reclame TV la fel de lungi ca si ale posturilor comerciale sa ajunga in faliment??

    oare nu va este rusine domnu care ati condus televiziunea?

    oare asa ceva nu se numeste mai degraba prostie si incompetenta? daca ati vazut ce se intampla de ce n-ati sarit sa ne informati inca de pe cand conduceati televiziunea? sa ne spuneti ce hotii si manevre ploitice se invart pe-acolo?

    sa nu ne credeti tampiti!!
    • +1 (1 vot)    
      el a mărit taxa - a fost omul lui năstase (Marţi, 29 mai 2012, 12:07)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui anonimus

      Nicolau a fost cel care a marit taxa in guvernarea năstase. El a pus in funcții cheie oamenii care au răspuns la comenzi. Toată guvernarea năstase a fost prezentată în culori vii și minunate sub conducerea lui nicolau.
      Chiar nu mai are nicio rușine?
      Om mai aservit puterii ca Nicolau chiar nu a existat.
      Nici măcar săracul Everac nu era așa.
  • +7 (7 voturi)    
    Dzeu (Luni, 28 mai 2012, 20:55)

    Paleopterix [utilizator]

    Aveti dreptate mah. Basescu e vinovat pentru TVR. La fel cum e vinovat si de criza financiara mondiala, pentru cutremurele din Japonia si pentru gripa aviara, intre altele. Mda, probabil e vinovat si pentru hemoroizii care nu-ti dau pace si te fac sa fii un pitic meschin si ranchiunos. Insa marea revelatie este urmatoarea: faptul ca voi il considerati pe Basescu vinovat de TOATE inseamna doar un singur lucru: voi credeti ca e DUMNEZEU! :-)))
  • +3 (3 voturi)    
    ooooooooo ..ai iesit de la naftalina.. (Luni, 28 mai 2012, 21:45)

    OAPG [anonim]

    ooo... am iesit la rampa.. de la naftalina

    golaneste...frati USL.. tunurile pe el..ca nu vrea sa fim deasupra prostilor....
  • +3 (3 voturi)    
    "Basescu e vinovat" ... (Marţi, 29 mai 2012, 8:16)

    george [anonim]

    Bine ca n-ati spus ca Obama sau Putin e de vina si nu cei ce lucreaza direct acolo la TVR, cand menegerul trebuie sa chibzuiasce bine banii publici iar moderatorii sa fie neutri fata de partidele politice.