Presa ungara: Digi TV ar putea scoate HBO din grila in Ungaria

de C. Ionescu, A. Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 4 decembrie 2012, 18:10 Economie | Media & Publicitate


Raspuns Digi pe Facebook
Foto: Captura Facebook.com
​Canalele HBO, retransmise de operatorii de cablu si satelit in pachete speciale, ar putea sa nu mai fie transmise de Digi TV (RCS&RDS) in Ungaria, potrivit portalului de stiri Index.hu, care citeaza Mmonline.hu. Pe de alta parte, Digi Ungaria, care tocmai a lansat un post propriu de filme, arata marti pe Facebook ca negocierile sunt in desfasurare si drept urmare nu poate da alte informatii. Controversa din Ungaria are loc pe fondul scandalului cu Discovery din Romania - care a venit la scurt timp dupa ce Discovery a fost scos din grile si in Ungaria. In Romania, HBO si RCS&RDS se abtin de la comentarii.

Potrivit surselor online citate, incepand cu ianuarie, pe platforma de satelit Digi TV - Ungaria s-ar putea sa nu mai apara niciun program HBO (HBO, HBO 2, Cinemax, HBO Comedy). Sursele citate noteaza ca Digi a confirmat pe Facebook faptul ca pe 31 decembrie expira contractul intre cele doua parti.

Pe de alta parte, tot pe Facebook, la intrebarea unui utilizator daca HBO dispare de pe Digi, operatorul de satelit raspunde ca negocierile sunt in desfasurare si, atat timp cat nu s-au incheiat, nu poate oferi mai multe informatii.

Mmonline noteaza ca serviciul Digi TV este lider de piata si ca luna trecuta a lansat, in Ungaria, propriul canal de filme pe baza de abonament, Digi Film, disponibil la un pret mai mic decat cel pentru pachetul HBO. Sursele citate amintesc de faptul ca o situatie similara s-a intamplat si in cazul Discovery - scos din grila in contextul lansarii canalelor Digi Life si Digi World. Situatia Discovery avea sa se repete la scurt timp si in Romania.

Contactati de HotNews.ro, reprezentantii de comunicare ai HBO Romania nu au comentat pe aceasta tema. Contactati la randul lor, reprezentantii RCS&RDS au precizat ca "HBO se afla in grila Digi TV", fara a dori sa faca alte comentarii.

Relatarile referitoare la HBO Ungaria au fost mentionate si de reprezentantii Discovery in discutiile ce au avut loc, marti, la CNA pe tema scoaterii posturilor Discovery din grilele RCS&RDS. Operatorul si-a manifestat, in ultima vreme, disponibilitatea de a transmite Discovery in pachete speciale, la un pret stabilit tot de Discovery - dupa un model asemanator cu cel practicat, intre altii, de HBO.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7645 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    protectia consumatorului unde este? (Marţi, 4 decembrie 2012, 20:53)

    Zeroth [utilizator]

    Ce i-ar impiedica pe RCS sa scoata posturile HBO? Toate argumentele in cazul Discovery sunt valabile si in cazul HBO. La fel pot scoate Eurosport. Si posturile muzicale. Nu e mare lucru ca digi sa isi faca propriile canale de sport, de muzica, de stiri, de filme.
    In scurt timp nu mai suntem abonati la o suta de programe ci la un singur program, digi, cu mai multe canale specializate.
    • +2 (2 voturi)    
      Va urma... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 9:20)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Zeroth

      Vor scoate si Eurosporturile, sigur, de la inceputul anului viitor. :) Cine stie ce urmeaza... National Geographic, poate...
      MTV-urile au fost scoase de mult, daca era dupa ei probabil nici MTV Romania nu avea ce cauta in grila, doar ca e menegiuit de Media Pro... Damn!
    • +2 (2 voturi)    
      Rezilierea contractului (Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:36)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Zeroth

      Asta e solutia.
    • -2 (2 voturi)    
      si pe tine cine te impiedica? (Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:45)

      costache2 [utilizator] i-a raspuns lui Zeroth

      Pe cine cine te impiedica sa reziliezi? Sa pleci la UPC sau la Romtelecom? Cine te obliga sa ramai client RCS? Nu e UPC/Romtelecom prezent la tine in oras? Ai putea vedea in asta o oportunitate de afacere: deschide-ti propria firma de CATV si da HBO/Eurosport la tot poporul!!!
      • +1 (3 voturi)    
        Ma impiedica (Miercuri, 5 decembrie 2012, 12:50)

        mithrill [utilizator] i-a raspuns lui costache2

        Sa zicem ca am ajuns la rds de la upc pentru "prea bunele servicii" oferite. iar despre romtelecom stiu sigur aceleasi lucruri. rds este singurul cablist din braila care face servisarea in timp scurt si de calitate. iar la mine seriozitatea conteaza mai mult decat lista de canale. desi nu-mi convine deloc faptul ca oferta se micsoreaza din punct de vedere calitativ. eu urmaresc eurosport si hbo discovery mai putin, prefer national. si probabil ca daca vor fi scoase si eurosport si hbo voi alege sa-mi cumpar propria parabolica si s-o montez undeva mai departe de mine, pentru ca sunt obturat din pacate...
        • 0 (0 voturi)    
          Voi sunteti platiti suplimentar sau intra in (Miercuri, 5 decembrie 2012, 17:16)

          .... [utilizator] i-a raspuns lui mithrill

          atributiile de serviciu activitatea fe forumist? Si eu am trecut pe la ceilalti provideri si nu am deloc aceeasi impresie ca a ta. Nu cred ca esti doar un simplu pupincurist, iti aperi doar compania care-ti da o paine. La orice companie sunt lucruri si mai bune si mai rele, doar pentru postacii RDS exista doar alb (la ei) si negru (la ceilalti). Apropos, daca-ti montezi si castron pe casa (nu tot de la RDS ca nu ar avea sens) cred ca trebuie sa ramai in continuare abonat RDS pe cablu, altfel te dau sefii afara si ai muncit degeaba pe forum.
          • 0 (0 voturi)    
            De obicei hotul striga Hotii (Miercuri, 5 decembrie 2012, 19:19)

            mithrill [utilizator] i-a raspuns lui ....

            Punctistule, te suspectez ca esti angajat la aia de i-am acuzat eu servicii proaste. matale probabil esti legat la ochi daca nu realizezi niste adevaruri simple rds au penetrat piata printr-un pachet avantajos fata de concurenta. eu simt acum ca vor sa maximizeze profitul, mizand pe lipsa de reactie a abonatilor.

            PS. lucrez in industrie, n-am treaba cu cablistii decat ca abonat. si da, sunt nemultumit de minciunile celor de la upc pe partea de service, firma de la care am plecat cand s-a ivit oportunitatea.
      • 0 (0 voturi)    
        am si alte drepturi (Miercuri, 5 decembrie 2012, 18:28)

        Zeroth [utilizator] i-a raspuns lui costache2

        Asta inseamna ca furnizorii au dreptul sa faca orice (nu mai are rost sa existe reglementari) pentru ca un client are libertatea sa rezilieze contractul.
        Asta e singurul meu drept? Altul nu am? Niciunul?
        De ce sa nu fie el obligat sa tina cont de parerea mea, din moment ce il platesc?
        Si apoi pe ceilalti furmnizori ce i-ar impiedica sa faca la fel?
        Si daca nu am alt furnizor in zona?
        Ciudat mod de a intelege drepturile consumatorului. Dreptul la ciocul mic si daca nu-ti convine cara-te in alta parte.