​HBO nu are un acord cu RCS/RDS pentru 2013

de C.I.     HotNews.ro
Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:06 Economie | Media & Publicitate


"In momentul de fata nu avem un acord cu RCS & RDS privind retransmisia in Romania a canalelor HBO in cablu si DTH dupa 31 decembrie 2012", a declarat pentru HotNews.ro Carmen Harabagiu, Country Manager HBO Romania. Oficialul HBO nu a precizat daca in acest moment exista negocieri pentru ca abonatii RCS/RDS sa aiba acces la HBO anul viitor.

Anuntul HBO Romania vine pe fondul controverselor din Ungaria, unde presa a scris ca Digi TV ar putea scoate HBO din grila.

Referitor la disputele din Ungaria, Carmen Harabagiu a anuntat ca in tara vecina "a fost incheiat contractul cu RCS & RDS pentru difuzarea canalelor HBO in cablu; din pacate, pentru platforma DTH nu s-a ajuns la un consens".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6811 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Urmeaza HBO (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:43)

    JJ_Kent [utilizator]

    Fiti pe pace, stimati abonati erdeesh, urmeaza si HBO sa sara din schema. Vom ramane doar cu posturilor locale + balariile gen digiworld + manele si posturi unguresti. Restul, gen eurosport, cnn, viasat si altele mai interesante vor disparea usor-usor. Si toate asta pe fondul griji erdeesh pentru buzunarul consumatorului, evident! :)))
    Cand oare se vor sesiza institutiile care ar trebui sa protejeze cu adevarat consumatorii? ANPC, CNA, Consiliul Concurentei, dormiti???
    • 0 (0 voturi)    
      urmeaza epurarea (Vineri, 7 decembrie 2012, 13:56)

      zab [utilizator] i-a raspuns lui JJ_Kent

      si bbc tot balarie e? ca aveam impresia ca e cel mai respectat lant de posturi. telenovela aia de pe discovery orange county choppers nu e balarie? sau ala care hop-tzop*, hai sa bem urina daca vrem sa supravietuim. sau ala cu "uitat-va la mine cum fac un director discovery din pamant, apa si caca de porci! asta-i meserie murdara, dom'le!" astea-s emisiuni de top, foarte respectate, ceee bbc frate?
  • +1 (5 voturi)    
    Si nici nu va avea. :) (Miercuri, 5 decembrie 2012, 15:14)

    JustinCase [utilizator]

    ;)
  • +5 (9 voturi)    
    Banc (auzit, nu inventat) (Miercuri, 5 decembrie 2012, 15:35)

    robert.b [utilizator]

    Dacă vedeţi pe cineva care stă la geam şi se uită cum se împerechează maidanezii, nu vă grăbiţi să-l etichetaţi drept pervers. E posibil să fie doar un abonat RDS rămas fără Animal Planet.
    • -2 (2 voturi)    
      mda (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:52)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      Mai exista pe planeta, inca, si Viasat Nature si Nat Geo Wild.
      • +1 (1 vot)    
        /// (Joi, 6 decembrie 2012, 8:07)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        E o chestiune de pincipiu. Am semnat un contract?! Ei au profitat de textul din josul pagini scris cu font de 2 ca niste marsavi. Logic ca lumea ii taxeaza.
        Si apropos... nu poti sa ca.ci in gusturile omului!
  • +1 (7 voturi)    
    Pentru orbii fani RDS (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:04)

    vasile78 [utilizator]

    Pentru fanii RDS orbiti de tot felul de posturi gen Digi World and stuff. Asa dupa cum se intampla si in Ungaria, cel mai probabil, dupa eliminarea canalelor Discovery, urmeaza HBO, HBO Comedy su Cinemax. Evident, pentru ca cei de la RDS au deja propriul canal de filme Digi Film si pentru ca asa vor ei.
    Probabil vom auzi socati in jumatate de an cum alte canale gen CNN, BBC World, National Geographic/Wild vor fi eliminate.
    Din pacate pentru RDS pare ca politica aceasta este inceputul decaderii pentru ei. Ca sa fii lider de piata pe termen lung, nu poti veni cu scuze gen: nu am reusit sa negociem. Astea sunt tertipuri de tip politica romaneasca.
    Personal, nu imi pasa cum a evoluat Discovery sau in curand HBO. Dar imi pasa ca in paralel cu eliminarea unor canale celebre, sunt mentinute canale de tip sport (cred ca cel putin 3-4 sunt de umplutura) sau cele de manele si muzica populara. Nu mai vorbesc despre canalele maghiare - in numar de vreo 10 sau CCTV care este canal chinez.. Daca vor continua asa, vor avea numai de pierdut.
    Eu unul ma asteptam ca liderul RDS sa isi consolideze pozitia dominanta adaugand cel putin inca 10-20 de canale noi. Dar nu ma asteptam sa inceapa sa scoata din ele si in nici un caz unele f cunoscute.
    • +1 (1 vot)    
      cinemax (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:52)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

      pachetul cinemax l-a scos la 6 luni de cand am facut abonament la ei, in 2012 si au sustinut sus si tare ca era doar promotie!!! NESIMTITII DE RCS!!!!
  • +1 (1 vot)    
    neplata abonamentului (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:20)

    holx [utilizator]

    si daca abonatii erdees nu pot rezilia contractul pentru ca, nu, este pe 18 luni (o fi legal oare?), doar incetam sa-l mai platim... ce se va intampla? se va suspenda pentru neplata?
    • +2 (4 voturi)    
      HM... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:53)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui holx

      stai linistit ca te vor tara in judecata, au bani, au avocati, se vor calici la abonamentul tau de cativa euro.....
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Joi, 6 decembrie 2012, 8:09)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui manon

        te-ai prins ca atunci cand expira rahatul lor de termen primul lucru e sa renunt la ei.
  • +2 (6 voturi)    
    aaaa.... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:50)

    manon [utilizator]

    daca si pe asta il pierd jur ca plec de la rcs.....e bomboana de pe coliva!!!
    • +1 (3 voturi)    
      foarte bine! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 17:17)

      costache2 [utilizator] i-a raspuns lui manon

      Doar ca la Dolce, de exemplu, pachetul HBO costa dublu! Oare de asta HBO nu are inca contract?
      PS: I se rupe RDS-ului de HBO... E pachet platit separat, doar de cine il vrea, asa ca o sa-i puna pretul cerut de HBO; pun pariu insa ca o sa fii si mai nemultumit dupa asta...
      • 0 (2 voturi)    
        gresit! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 18:30)

        dragsor [utilizator] i-a raspuns lui costache2

        si cele 6 Discovery erau in pachetul extra si tot le-au scos
        • +1 (1 vot)    
          nu apar rcs (Miercuri, 5 decembrie 2012, 19:10)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dragsor

          dar discovery nu erau la pachet.
  • 0 (2 voturi)    
    RDS ? -Nee..... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 19:16)

    MaQ [utilizator]

    In ultimul an (sau chiar ultima jumatate de an) am observat ca platesc mai mult pentru o grila de canale mai proasta. Am avut surpriza sa dispara cateva canale (iar mai nou tot ce inseamna Discovery, pentru care am platit suplimentar); desi nu e greu sa iti dai seama ce se intampla, cand iti baga pe gat canalele lor, am avut curiozitatea sa intreb de ce mi-au disparut canalele pentru care am platit in plus.
    Raspunsul a fost ca "s-a modificat grila datorita politicii companiei". :)
    Le-am transmis ca in felul asta cred ca o sa imi modific si eu "politica" si nu o sa le mai platesc nimic. Bineinteles ca nu asta e solutia.
    Solutia este sa imi caut alt furnizor: asta si fac acum.

    Sa mai amintesc ca pe RDS nu pot accesa cum trebuie Vplay.ro ? Nu cred ca e cazul.