UPDATE Romtelecom sustine ca posturile PRO TV, Acasa si MTV ar putea sa dispara din grila abonatilor Dolce. Pro TV: Romtelecom nu si-a aratat disponibilitatea sa plateasca un pret care sa exprime valoarea canalelor Pro

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 27 decembrie 2012, 14:39 Economie | Media & Publicitate


"Exista o probabilitate ridicata ca, incepand cu 3 ianuarie 2013, Romtelecom sa fie nevoita sa inceteze difuzarea celor 11 canale ale ProTV, inclusiv MTV Romania si VH1", arata Romtelecom intr-un comunicat de presa. Posibila disparitie a canalelor de televiziune detinute de grupul PRO din grila Dolce este cauzata, potrivit Romtelecom, de lipsa rezultatelor in negocierile dintre cele doua parti.

Daca negocierile esueaza, cele 11 canale vor disparea de pe platformele de satelit si IPTV ale Romtelecom (Dolce si Docle TV), abonatii NextGen (compania de cablu a Romtelecom) ar putea viziona in continuare postul PRO in baza principiului must-carry.

UPDATE 15.10
La randul sau, Pro TV S.A. a emis un comunicat, citat de Mediafax, in care arata ca "Romtelecom nu si-a aratat disponibilitatea de a plati pentru canalele Pro TV un pret care sa exprime valoarea corespunzatoare pe care canalele Pro TV o reprezinta in pretul platit de fiecare abonat Romtelecom".

Potrivit comunicatului Pro TV S.A., citat de Mediafax:
  • "In decursul negocierilor incepute in luna septembrie, Romtelecom nu si-a aratat disponibilitatea de a plati pentru canalele Pro TV un pret care sa exprime valoarea corespunzatoare pe care canalele Pro TV o reprezinta in pretul platit de fiecare abonat Romtelecom", precizeaza un comunicat al postului.
  • Anca Budinschi, director general Pro TV S.A.: "Succesul financiar al distribuitorilor de canale de televiziune, precum Romtelecom, se bazeaza in primul rand pe atractivitatea Pro TV si a altor canale romanesti, care determina intr-o proportie covarsitoare decizia de abonare. Pro TV face in fiecare an investitii masive in continut pentru a satisface asteptarile telespectatorilor. Este corect ca valoarea acestui continut, pentru care distribuitori precum Romtelecom obtin venituri din abonamente, sa se reflecte in pretul pe care furnizorii acestor servicii il vor plati de acum inainte PRO TV".
  • PRO TV regreta aceasta situatie si isi informeaza telespectatorii asupra alternativelor de receptionare a canalelor PRO TV: semnalele terestre pentru canalul PRO TV; toti ceilalti distribuitori de cablu si satelit, precum si voyo.ro, pentru intreg pachetul de canale PRO TV SA. (Pro TV, Acasa TV, Pro Cinema, Acasa Gold, sport.ro, MTV, Pro TV International).

La data de 30 septembrie 2012, Romtelecom avea peste 1,21 milioane abonati la serviciile TV (DTH, IPTV si Cablu).

  • Pro TV este singurul post pe care Romtelecom este obligat sa-l retransmita in continuare, dar numai pe platforma de cablu, nu si pe platforma DTH Dolce. Aceasta, pentru ca postul Pro TV este singurul din grupul Pro pentru care se aplica principiul "must carry" - referitor la posturile libere la retransmisie si fara conditionari tehnice sau financiare, pe care cablistii (dar nu si operatorii DTH) sunt obligati sa-i includa in grile in functie de audienta.

UPDATE 14.40: Surse din piata media sustin ca grupul PRO ar fi cerut venituri de trei ori mai mari decit in acest moment.

Comunicatul integral al Romtelecom:

Negocierile dintre Grupul ProTV S.A. si Romtelecom, inca in desfasurare

Romtelecom si ProTV S.A. negociaza de mai multe luni cu privire la continuarea difuzarii celor 11 canale TV ale grupului, pe platformele de televiziune ale Romtelecom.

Avand in vedere ca, pana la acest moment, nu s-a ajuns la nicio concluzie, exista o probabilitate ridicata ca, incepand cu 3 ianuarie 2013, Romtelecom sa fie nevoita sa inceteze difuzarea celor 11 canale ale ProTV, inclusiv MTV Romania si VH1.

Pe aceasta cale, Romtelecom doreste sa isi asigure clientii ca, in toata aceasta perioada, a negociat cu buna credinta cu partenerul sau, Pro TV S.A, facand toate eforturile pentru a proteja interesele financiare ale clientilor sai pentru a avea un abonament la un pret rezonabil.

Pe parcursul negocierilor, ProTV S.A. a solicitat Romtelecom o crestere semnificativa a costurilor de difuzare pentru cele 11 canale ale grupului, ceea ce ar presupune, in mod automat, costuri mai mari pentru clientii Romtelecom.

Tinand cont de faptul ca fiecare leu conteaza pentru clientii sai, Romtelecom doreste sa ii asigure pe acestia de toata deschiderea si buna vointa de a face toate eforturile  pentru a ajunge la o intelegere cu Pro TV S.A, cu privire la un pret stabil si rezonabil pentru transmiterea celor 11 canale ale grupului, exprimandu-si, in acelasi timp, speranta ca si Pro TV S.A tine cont de interesul telespectatorilor romani.

Romtelecom isi exprima regretul pentru orice potentiale inconveniente ale clientilor sai, din motive independente de companie. In acelasi timp, Romtelecom doreste sa isi informeze clientii ca, pentru a compensa posibila retragere a celor 11 canale, compania le va oferi acestora alte canale TV de cea mai buna calitate, incepand cu data de 3 ianuarie 2013.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14662 vizualizari

  • +35 (49 voturi)    
    Mare durere... (Joi, 27 decembrie 2012, 14:59)

    ZgomotdeFOND [utilizator]

    Si-asa de la o vreme Pro TV-ul o cam daduse in balarii. In afara de Vocea Romaniei, Master Chef, si apropo TV...filme zelo barat...emisiuni de doi lei. Ma doare la basca ca nu o sa mai am protv-ul. Totusi daca scoate canalele astea din grupul Pro din grila, ma astept sa-mi scada si pretul abonamentului, ca asa e normal. Si cand o sa-i scoata si cei de la Digi si cei de la UPC...sa vedem unde o sa-si mai vanda Sarbu canalele...si mai ales la ce bani. Hai Sarbatori Fericite!
    • +42 (44 voturi)    
      ... (Joi, 27 decembrie 2012, 15:14)

      costinescu [utilizator] i-a raspuns lui ZgomotdeFOND

      subscriu! si plusez cu canalele grupului intact.
      sa avem un an mai bun!
      • +2 (6 voturi)    
        citeste si (Joi, 27 decembrie 2012, 16:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

        da mai departe http://www.petitieonline.ro/petitie/02529049
        • 0 (0 voturi)    
          alta petitie (Vineri, 28 decembrie 2012, 19:42)

          DragosVana [anonim] i-a raspuns lui un domn

          salut, sa stii ca este alta petitie cu peste 7000 de semnaturi pe http://www.yousign.org/ro/protv_dolce
    • -8 (22 voturi)    
      MediaPro "este pe mana" cu RCS-RDS (Joi, 27 decembrie 2012, 16:48)

      Andrei Florian [anonim] i-a raspuns lui ZgomotdeFOND

      Se va forma un mamut media care ne va baga gat ce vor ei, de la canale unguresti pana la "vesnic si nelinistit". Vom deveni captivi si vom suporta ce tarif vrea muschiul lor. De cealalta parte Intactul vrea TVR-ul si infrastructura lui, adica alti violatori de bun simt.
      Aveti idee de unde imi pot cumpara o antena pentru bulgari?
      • +15 (21 voturi)    
        parerea mea... (Joi, 27 decembrie 2012, 17:42)

        instabil [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Florian

        nu mai bine renunti de tot la televizor? E mai sanatos, crede-ma!
        • -7 (7 voturi)    
          Si... (Vineri, 28 decembrie 2012, 12:58)

          Marian G. [utilizator] i-a raspuns lui instabil

          Cum te informezi? De pe Internet? Tu da, dar oamenii care nu au un PC sau coneziune la Internet ce fac? Este bun si televizorul, tu trebuie doar sa decizi cat ii acorzi din timpul tau liber si ce urmaresti la el.
          Pana acum 10 ani era prietenul meu televizorul, acum e prietenul meu calculatorul... Same shit, different name.
          • +6 (8 voturi)    
            halal informare de a tv! (Vineri, 28 decembrie 2012, 17:02)

            minos [utilizator] i-a raspuns lui Marian G.

            cei care se informeaza doar de la tv sunt captivi ai unor puncte de vedere limitate ale celor 2-3 moguli ai presei+guvern. Si ai uitat de radio, care ramane o sursa foarte buna de informare .
    • 0 (0 voturi)    
      romtelecom (Joi, 3 ianuarie 2013, 18:46)

      OctavDanut [anonim] i-a raspuns lui ZgomotdeFOND

      Tin sa-mi exprim nemultumirea legata de faptul ca a fost retras postul de televiziune pro tv si sport.ro din grila de programe dolce avind in vedere ca abia trecusem la aceasta companie venind de la o alta la fel de serioasa ca si aceasta dupa cum se vede, alegind sa platesc pt. 3 recivere hd cu cu cel mai scump pachet acum sunt nevoit sa plec si de la aceasta companie care nu si-a respectat contractul iar pt. asta ar trebui sa le fie rusine sunt buni doar sa ia bani, fara ai interesa cit de putin interesul telespectatorului dar asta ramine de vazut cind si ceilalti abonati ai romtelecom dolce vor pleca la alte companii atunci vom vedea daca isi vor mai permite acest lucru.
  • +30 (36 voturi)    
    CARE VALOARE? (Joi, 27 decembrie 2012, 16:13)

    schroedinger [utilizator]

    Numai productii tampite in care joaca fel de fel de giboni vedete pro, reluari peste reluari ale acelorasi filme de peste 20 de ani, etc.?
    Asta e valoare?
  • +32 (34 voturi)    
    Cata infatuare! (Joi, 27 decembrie 2012, 16:48)

    BenHur [utilizator]

    "Succesul distribuitorilor (precum Romtelecom) se bazeaza in primul rand pe atractivitatea Pro TV" - sustine grupul Pro. Incredibil!
    Cata infatuare din partea unor oameni fara scrupule, care in goana lor dupa profit au manelizat televiziunea si care propavaduiesc incultura, show-ul ieftin si limbajul suburban.
    Cata infatuare din partea unor oameni care FURA de ani de zile materiale scrise, foto si video din presa interna si internationala, le monetizeaza online si pe TV, apoi ii acuza pe altii ca le preiau emisiunile de doi lei!
    Nu vorbesc prostii si exemplific: site-ul Sport.ro este plin de materiale video furate. Multe dintre ele de la prestigioasa publicatie spaniola Marca. Am discutat cu Marca si i-am intrebat in ce conditii financiare si contractuale pot prelua materialele lor video, asa cum o fac cei de la Sport.ro. Evident, am primit oferta lor, cu mentiunea ca Sport.ro nu au niciun contract de preluare a materialelor Marca si ca le preiau si le monetizeaza ilegal.
  • +15 (17 voturi)    
    DVB-T (Joi, 27 decembrie 2012, 16:58)

    Frankie [utilizator]

    Toate aceste certuri or sa dispara atunci cand se va lansa DVB-T in Romania...
    • -3 (9 voturi)    
      functioneaza de cel putin 2 ani ! (Joi, 27 decembrie 2012, 19:11)

      mirceacr [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      nu esti la curent,

      merge brici inclusiv HD cu o antena DVB-T, gratis !

      de 2-3 ani
      • +9 (13 voturi)    
        hmm (Vineri, 28 decembrie 2012, 0:18)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

        Atenţie, antevorbitorul a spus "în România", nu "în Bucureşti".
  • +20 (22 voturi)    
    da daaaa (Joi, 27 decembrie 2012, 17:05)

    mazgamiaumiau [utilizator]

    Protv nu erau tot aştia pârâcioşi la CNA cu siteurile gen vplay? Le-a crescut valoarea şi îşi dau în petec?
  • +31 (35 voturi)    
    Domnilor, sunteti nebuni?? (Joi, 27 decembrie 2012, 17:13)

    rakkone [utilizator]

    "Pro TV face in fiecare an investitii masive in continut pentru a satisface asteptarile telespectatorilor. Este corect ca valoarea acestui continut, pentru care distribuitori precum Romtelecom obtin venituri din abonamente, sa se reflecte in pretul pe care furnizorii acestor servicii il vor plati de acum inainte PRO TV"

    Deci Tanti Floricica, State de Romania, Regina, Mostenirea, Las Fierbinti, Pariu cu viata, Spitalul de dementa, mizeriile si laturile de la Maruta cu toti manelistii jegosi si cu Tonciu si cu tot neamul ei, toate mizeriile cu tigani pe care le dau PROTVul constant, toate astea sunt ca urmarea a unei investitii masive in continut de calitate????!!!! Cat de nesimtit sa fii sa sustii asta, in loc sa recunosti franc ca toata porcaria imbecilizanta pe care o reversi zilnic are ca singur scop maximizarea profiturilor pe spinarea unei populatii idiotizate care se uita la asa ceva? Cand a fost ultima data cand au dat un film nou (ma refer la nou adica la mai putin de 5 reluari)? Cand au fost ultimele emisiuni quality in primetime?
  • +17 (19 voturi)    
    poate, in sfarsit, se trezeste romtelecom (Joi, 27 decembrie 2012, 17:24)

    costache2 [utilizator]

    Eurosport 1si 2, Viasat, Discovery si AP in HD, pret decent la HBO si un canal adevarat de muzica; asta-i tot ce am nevoie...
  • +21 (23 voturi)    
    Romtelecom si PRO tv (Joi, 27 decembrie 2012, 17:28)

    marga 2 [utilizator]

    Nu mă derajează de loc dacă dispare PRO tv din grila Dolce,la care sînt abonată.Toate știrile sînt cu situații lacrimogene (crime,accidente,schinguiri de animale)
    După un jurnal ,te indispui și-ți strici buna dispozitie și somnul (mai ales seara) Domnu Sirbu are părere prea bună despre canalele lui.Copia emisiunilor,pe care le vad la canalele germane sînt sub orice critică.De exempl la Vocea Romaniei,aprecierile sînt pe un limbaj de piață.Dacă nemții preiau dreptul de autor de la englezi,respectă întocmai regulile,noi le romanizam și ducem totul in derizoriu.Dar se mai pune și problema plagiatului.Nu am vazut sigla emisiunii ,cum este în toate țările,care au preluat emisiunea concurs nici preambulul cu muzica acompaniatoare.Se pare că PRO tv.a furat ideea și cere și mai mulți bani de la Romtelecom,adică de la abonații care oricum nu se uită la Măruță sau la alte emisiuni de toată jena.Cine are posibilitatea să se uite la DSDS,pe canalul RTL si Supertalent (toate cu licență cumpărată) și să facă comparația.Acolo totul se face cu profesionalism și bun simț.
  • -2 (22 voturi)    
    Cam multi hateri pe aici (Joi, 27 decembrie 2012, 18:54)

    denvarel [utilizator]

    Asa cum sunt programele ProTv, nu contest, de o calitate indoielnica, tin acest post pe locul 1 de audienta.
    Se poate face mai mult? Desigur.
    Are cine sa o faca? Nu prea.
    Domnilor hateri, pe locul 2 la audienta este Antena 3. Daca nici asta nu va spune nimic despre nivelul intelectual al audientei...
    Daca iese ProTV din grila or sa ramana o multime de romani cu antenele ca unic reper de cultura si atunci sa va tineti bine de manarele scaunelor ca vom decola spre est cu viteza ametitoare.l
    • +15 (19 voturi)    
      Se clatina monopolurile media? (Joi, 27 decembrie 2012, 21:02)

      cercel [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Sincer,in afara de emisiunea de stiri care este mai echidistanta,in rest majoritatea programelor sint de o vulgaritate extrema.In rest filmele reluari la greu .In legatura cu audienta ,este goana romanilor dupa senzational,subcultura.Practic Nu este nici o diferenta intre otv si trustul pro tv.
      Cred ca a venit timpul ca si distribuitorii de canale tv. sa nu mai accepte toate pretentiile nejustificate ale acestor trusturi . Felicit rds-ul ca a fost primul distribuitor de programe care a avut curaj sa spuna antenelor stop .
  • +14 (14 voturi)    
    ciudat (Joi, 27 decembrie 2012, 19:51)

    xox [utilizator]

    Se pare ca traim intr-o lume nebuna, se cere majorari cand lumea vrea reduceri. Sunt sigur ca cei de la RTC vor veni cu o solutie minune.

    Da-i timpului timp!
  • +10 (12 voturi)    
    Simt miros de Antene (Joi, 27 decembrie 2012, 20:21)

    Trojan.H [utilizator]

    Si de varani.
  • +6 (12 voturi)    
    Pro Tv (Joi, 27 decembrie 2012, 21:44)

    sigi [utilizator]

    Am la favorite cateva canale,am scos de mult protv-ul.De fiecare data cand rescanam antena satelit,bagam si protv-ul la favorite,ca dupa cateva zile sa il sterg ,pentru ca ma incurca la zapping.Nu imi placea .Cand Seagal,cand Van Damme,cand Lungren sau Norris ,si apoi iar si iar.Poporul Roman a avut un timp cand s-a lasat indobitocit Dle.Sarbu,dar acum nu mai prezinta interes pentru manele si karate.Ciclu incheiat.Doar Celentano si Firicel va mai salta in rating.Coboara Dle.Sarbu din turnul de fildes citeste si ia aminte.
  • -18 (22 voturi)    
    Petitie - Nu scoateti ProTV-ul din grila Dolce! (Joi, 27 decembrie 2012, 22:04)

    YouSign [utilizator]

    Semnati petitia pentru ca ProTV-ul sa nu fie scos din grila Dolce! http://www.yousign.org/protv_dolce
    • +16 (20 voturi)    
      O petitie in care sa fie scos, n-ai ? (Vineri, 28 decembrie 2012, 0:42)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui YouSign

      Protv, un canal tiganesc ordinar. La fel si canal d, Nici prima nu-i departe. Daca au ajuns si astea canale obligatorii ... !
    • -2 (6 voturi)    
      Nebunaticule, iti plac mumiile (Vineri, 28 decembrie 2012, 1:27)

      Andrei Florian [anonim] i-a raspuns lui YouSign

      Stai linistit ca vor baga in locul lui un program de desene animate si nici nu vei simti diferenta.
  • +10 (12 voturi)    
    ProTV... (Vineri, 28 decembrie 2012, 1:42)

    Mr.Froggie [utilizator]

    Presupun ca nimeni din protv nu a facut niste calcule legate de veniturile pe care le vor pierde din reclame...
    pt ca facind aceasta mutare vor pierde accesul la peste citeva milioane de spectatori..asa ca presupun ca se vor gindi de 2 ori..inainte de a face acest pas... Zic si eu...nu dau cu paru'
  • +16 (16 voturi)    
    sa plateasca un pret care sa ... (Vineri, 28 decembrie 2012, 8:37)

    Liolikk1 [anonim]

    exprime valoarea canalelor Pro
    -----------------------
    Personal m-as astepta sa plateasca "canalele Pro" Romtelecomului (si noua, telespectatorilor) pentru dreptul de a-si proiecta "valoarea" in reteaua Romtelecom.
  • +2 (4 voturi)    
    valoare (Vineri, 28 decembrie 2012, 10:49)

    _tudor_ [utilizator]

    Noul trend dovedit in relatiile de afaceri (din Romania):
    Decat sa treiasca si capra mea mai bine sa moara capra vecinului.
    Este de notorietate "valoarea" proprietatii intelectuale a caselor de productie de aici si de aiurea. De aceeasi notorietate e si faptul ca noi - masele - nu stim sa acpreciem (financiar) cum se cuvine acea valoare.
    Antele au invatat ca in loc de maruntis e mai bine sa castige 0 lei de la RCS. Discovery la fel. Acum Media Pro invata acelasi lucru de la Romtelecom.
    (reciproca e si ea la fel de adevarata).

    Noi masele avem de ales intre mizeriile unui anumit trust sau ale altuia pentru ca distribuitorii de media nu mai sunt distribuitori de media ei sunt doar agenti de vanzari ai respectivelor trusturi.
    Televiziunea calca pe urmele presei scrise.

    Singurul lucru care mai poate fi salvat acum este internetul: E neaparat nevoie de o lege case sa garanteze netutralitatea internetului ca sa pot comunica cu amicii abonati la RCS eu fiind abonat la net de la Romtelecom.
  • +8 (8 voturi)    
    Felicitari RTC! (Vineri, 28 decembrie 2012, 15:18)

    mgbyte [utilizator]

    Semnez pe viata cu voi daca scoateti si antenele! Scapam de manelisti, marute si becalii!!!
    Boicotati tot ce insemna Protv sa sufere sa vada cum este fara bani din nesfarsitele reclame sa ajunga sa plateasca ei sa fie difuzati! Daca scade si abonamentul la tv, sau macar sa inlocuiasca cu alte canale de muzica!
  • +7 (7 voturi)    
    nici o pierdere (Vineri, 28 decembrie 2012, 17:09)

    minos [utilizator]

    chiar ma bucur ca scot protv-ul si celelate canale de 2 lei de la trustul lui Sarbu. In locul Romtelecomului as cere un tarif sa le transmit, nu sa platesc. La fel si Kanal D, Antenele, Prima....Televiziuni de prostit oamenii...
  • +1 (3 voturi)    
    mare perdere (Vineri, 28 decembrie 2012, 18:31)

    nikol3 [utilizator]

    Perfect..nu o sa mai platesc ..sa veniti sa vi-l luati...Cel mai tare post tv care exista este Pro tv ..
  • +2 (2 voturi)    
    Decat mult si prost, mai bine mai putin (Vineri, 28 decembrie 2012, 21:20)

    Dumitrel Toma [anonim]

    Sunt de acord cu decizia Romtelecom. Nu as simti o pierde semnificativa, fara posturile PRO. Nici nu stiam ca am 11 in lista. Pe 10 dintre ele nici macar in treacat nu le-am deschis. Decat multe si proaste, mai bine putine si bune. HBO sa traiasca (pentru care oricum platesc suplimentar), Discovery si posturile de stiri.
  • +3 (3 voturi)    
    Valoarea mea..... Valoarea mea.... (Vineri, 28 decembrie 2012, 23:48)

    Zummm [utilizator]

    Nu o simte nimenea....Pro Tv trebuia INTERZIS DEMULTTTTT. Nu pot decat sa sar in sus de bucurie
  • +2 (2 voturi)    
    Oare cand va apare.... (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 19:02)

    SoulRider [utilizator]

    ...in Romania primul operator de cablu TV care sa ofere o grila de programe configurabila, dupa cerintele utilizatorului?! Chiar daca ar fi mai scump, desi nu cred, faptul ca poti scapa de programe dedicate manelistilor, sau programe fara nicio audienta, ar da un sentiment pozitiv, ca platesti doar ceea ce iti doresti sa vezi.
    • 0 (0 voturi)    
      Acest operator este deja (Duminică, 6 ianuarie 2013, 20:29)

      Conrad_QS [utilizator] i-a raspuns lui SoulRider

      Se cheama telecomanda. In rest, acum sunt doar interese. Conform ministerului de finante, atat Romtelecomul, cat si Pro sunt pe pierdere.