UDMR l-a reclamat pe Radu Banciu la CNCD si CNA pentru "o retorica antimaghiara jignitoare"

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 14 martie 2013, 15:58 Economie | Media & Publicitate


UDMR a depus, miercuri, la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) un denunt impotriva realizatorului TV Radu Banciu, pe care il acuza ca are, in emisiunea de la B1 TV, "o retorica antimaghiara jignitoare si propagandistica prin care ataca dur si vadit maghiarimea, instigand la ura".

Potrivit unui comunicat transmis joi de UDMR, citat de Mediafax, Uniunea sustine ca este de datoria sa civica si morala sa atraga atentia autoritatilor asupra manifestarilor "sovine si discriminatoare" si solicita CNCD sa investigheze cazul Banciu.

"In baza unei sesizari semnalate la serviciul de asistenta juridica a Uniunii, UDMR a facut un denunt la CNCD impotriva realizatorului de emisiuni TV, Radu Banciu. Jurnalistul, in emisiunea sa din 12 martie, difuzata pe postul B1TV si intitulata "Lumea lui Banciu", a folosit o retorica antimaghiara jignitoare si propagandistica prin care a atacat dur si vadit maghiarimea din Romania, instigand populatia majoritara la ura nationala.
UDMR, in calitate de protector al intereselor comunitatii maghiare din Romania, considera ca este de datoria sa civica si morala de a atrage atentia autoritatilor asupra manifestarilor sovine si discriminatoare si solicita CNCD sa investigheze acest caz, respectiv adoptarea masurilor necesare, sanctionand realizatorul emisiunii avand vedere prevederile OG nr. 137 /2000", arata in comunicat secretarul general al UDMR, Kovacs Peter.

Acesta sustine ca Banciu a depasit, de mai multe ori, limita decentei si bunului simt, manifestandu-se impotriva comunitatii maghiare, de aceasta data numindu-i pe maghiari "mediocri, rudimentari, hoti, derbedei si fara istorie".

In opinia secretarului general al UDMR, Radu Banciu se foloseste in mod "abuziv" de natura "protectoare" de pamflet a emisiunii sale, "pentru a instiga si denigra, lansand ipoteze false de genul ca daca un roman viziteaza Tinutul Secuiesc, s-ar alege cu masina sparta, ori in cazul alegerii ca papa a cardinalului maghiar Erdo Peter, romanii vor fi nevoiti sa se mute pe alt continent".

Secretatul general al UDMR, Kovacs Peter, a declarat joi pentru Mediafax ca o sesizare pe aceeasi tema a fost trimisa, joi, din partea Uniunii si Consiliului National al Audiovizualului (CNA).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4515 vizualizari

  • +30 (36 voturi)    
    "tinutul secuiesc"????? (Joi, 14 martie 2013, 16:10)

    ZaR [utilizator]

    Si eu denunt UDMR pentru ca a intoxicat mass media romaneasca cu aceasta sintagma de "tinut secuiesc" profund jicnitoare la adresa istoriei romanilor si a etncilor romani din judetele Harghita si Covasna!
  • -27 (37 voturi)    
    Interesant (Joi, 14 martie 2013, 16:10)

    Tescovin [utilizator]

    Ultima oară când mi-am pierdut vremea cu B1tv parcă Banciu era angajat să fie anti-clona lui Badea și să spună fix pe dos decât profu de la FF și de copilot. Cum ăștia doi păreau să fi monopolizat retorica anti-maghiară, mă-ntreb ce mi-a scăpat de când am reprogramat B1TV pe butonul OFF al telecomenzii.
    • +18 (24 voturi)    
      Esti departe! (Joi, 14 martie 2013, 16:52)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Asa cum papagalul tau de spagat pe doua scaune, se poate numi... ziarist!
      Banciu este peste tot ceea ce inseamna latrine!
      Ca sa/l intelegi pe Banciu, trebui sa ai un bac adevarat, nu luat de la abramburica, tradus de goagal-vanghelie pentru analfabeti!
      Ironia, persiflarea, critica fina, tusa umoristico-realizta a lui Banciu, este greu de descifrat de alegatorii uslasi! Ei, mai un mic, mai o bere, ... si apoi cu ochii cascati la gadea!
      Deci, drumetule_scheletic, pai pune mana pe carte!
      Dar nu pe cea de joc! Si in nici un caz sa nu faci din carte... cornete!
      • -2 (4 voturi)    
        pe o carte umoristico-realiZta sa puna mana? (Vineri, 15 martie 2013, 16:17)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Za ma Zcusi ca nu te intseleg bine....sici ca Banciu ezte un maaare intelectual zi ca noi, uzlasii bautori de bere nu ztim za-l apreciem...
        Bine.
        O za punem zi mana pe carte ztimabile Babiruza.
        Tu doar atat ai facut cu o carte...ai atinz-o doar cu mana....ze vede.
    • +7 (9 voturi)    
      Simplu: ti-a scapat un strop de inteligenta (Joi, 14 martie 2013, 17:05)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Care si asa e in suferinta dupa efortul de "programare". Pamflet
  • +13 (17 voturi)    
    imi pare rau.... (Joi, 14 martie 2013, 16:40)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    cand a fost emisiunea asta reclamata, poate se da in reluare sa o vizionez si eu.......nu ai ocazia mereu sa afli adevaruri, mai ales despre udmr......va dati seama ce fitile baga , ca sa intre din nou la ciolam......".probl. maghiarilor.?"...asa,un moft.,un fason....".fonctia" conteaza.
  • +7 (11 voturi)    
    Pana (Joi, 14 martie 2013, 17:15)

    cobra1000 [utilizator]

    una alta maghiarii din toata lumea sa-si vada lungul nasului ! Au fost migratori - asa au si ramas - or daca au fost primiti undeva, nu sunt obligatoriu si stapani ! Statutul de musafiri le ajunge !
  • +9 (13 voturi)    
    Papusa nu spanzura Banciu? (Joi, 14 martie 2013, 17:38)

    Atila_din_Rahova [utilizator]

    Daaa???
    A zis Banciu asa ceva?! Impardonabil!
    (ca zis doar odata, impardonabil..., in rest ar fi bine sa zica in fiecare seara cat timp nu spanzura - sa zicem - o papusa cu Horthy, cum a facut cocalarul acela cu AVram Iancu)
  • +9 (13 voturi)    
    da (Joi, 14 martie 2013, 18:20)

    Dan1 [utilizator]

    cand un consilier local din Hargita a facut un gest reprobabil spanzurand un simbol national romanesc, UDMR nu a spus nimic. Cand in judetele maghiare nu se sarbatoreste ziua nationala a Romaniei si nici nu arboreaza drapelul national, nu se iau masuri. Multe aberatii se trec cu vederea de catre autoritatile romane pentru a mentine o atmosfera de liniste. Dar cand cel pe care il primesti in casa vrea sa te dea afara - nu poti pentru ca se considera ca il discriminezi. Cum dracu se va termina asta?
  • +5 (7 voturi)    
    Gyuri n-a fost atent (Vineri, 15 martie 2013, 8:19)

    catelu [utilizator]

    Daca vedeau si discaimer-ul de la inceput, "Aceasta emisiune este un pamflet", probabl udemereu' puteau economisi niste efort si cheltuieli de judecata. Dar in loc sa judece singuri au preferat sa-i judece justitia rromaneasca.
  • +5 (7 voturi)    
    ! (Vineri, 15 martie 2013, 11:10)

    melcul_naravas [utilizator]

    Am urmarit aseara raspunsul lui Banciu: a fost magistral!
  • +3 (3 voturi)    
    fieraru(kovacs)vrea (Vineri, 15 martie 2013, 18:35)

    luci30 [utilizator]

    discordie cu orice pret.Bate un fier cald pe o nicovala gresita de data asta.RBpersifleaza ipocrizia,fariseismul ,nonvaloarea,traseismul etc,etc fara sa tina cont de etnie,dar daca tu te simti cu musca pe caciula in toate ipostazele enuntate asta e ,asta esti ...mai punem o foaie la dosarul arogantei voastre