CNA obliga Antena 3 sa dea drept la replica Presedintiei, dupa acuzatiile aduse lui Traian Basescu

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 13 mai 2014, 20:20 Economie | Media & Publicitate


CNA a decis, marti, ca Antena 3 trebuie sa acorde dreptul la replica Administratiei Prezidentiale, dupa ce in emisiunile "Sinteza zilei" din 12 si 13 februarie si "Esential" din 13 februarie s-a spus ca Traian Basescu a fost colaborator al Securitatii, fara a fi prezentat si punctul sau de vedere, transmite Mediafax.

Consiliul National al Audiovizualului (CNA) a primit patru reclamatii de la Administratia Prezidentiala cu privire la mai multe emisiuni difuzate de Antena 3 in lunile ianuarie si februarie, in care se spune, in general, ca in respectivele programe au fost facute "acuzatii defaimatoare si neadevarate" la adresa presedintelui Traian Basescu.

Intr-una din reclamatii se face referire la editia din 12 februarie a emisiunii "Sinteza zilei". "Emisiunea este o sesiune de incriminare a presedintelui Romaniei, dl. Traian Basescu, care nu respecta in niciun fel regulile unei dezbateri", se spune in reclamatia Administratiei Prezidentiale.

Potrivit CNA, emisiunea "Sinteza zilei" din 12 februarie i-a avut ca invitati pe Bogdan Teodorescu, Radu Tudor si Mugur Ciuvica. Titlurile emisiunii au fost "Basescu vrea razboi civil" si "10 intrebari pentru Traian Basescu".

In aceasta emisiune, moderatorul Mihai Gadea i-a adresat lui Traian Basescu intrebarea: "Cand ati condamnat comunismul v-ati referit si la perioada cand erati informator al Directiei a IV-a a Departamentului Securitatii Statului, conform documentelor MApN? Sau la perioada cand erati subsecretar de stat numit direct de Elena Ceausescu?".

Ulterior, pe ecran a fost difuzat un document, din care, potrivit lui Mihai Gadea, reiese ca Traian Basescu a fost "colaborator al organelor de contrainformatii militare pe timpul cat era elev al Institutului de Marina, avand dosarul numarul 3990/09.11.1973".

In aceeasi emisiune, Mugur Ciuvica a spus ca Traian Basescu a fost "turnator". "Deci el are verdict de la CNSAS ca a fost turnator, dar ca nu a facut politie politica pentru ca nu mai are dosarul".

De asemenea, in editiile din 13 februarie ale emisiunilor "Esential" si "Sinteza zilei" s-au facut referiri la presedintele Traian Basescu si la faptul ca acesta ar fi colaborat cu Securitatea, inainte de 1989.

In urma difuzarii emisiunii "Esential", CNA a primit de la Administratia Prezidentiala o reclamatie, potrivit careia in respectivul program "au fost lansate mai multe acuzatii defaimatoare si neadevarate la adresa presedintelui Romaniei, domnul Traian Basescu, potrivit carora seful statului ar fi colaborat cu Securitatea".

In sedinta CNA de marti, reprezentanta postului Antena 3, Mirela Bomboe, a declarat ca postul Antena 3 considera reclamatiile respective ca fiind neintemeiate. "Realizatorii si invitatii si-au prezentat opiniile, iar cand s-au facut acuzatii acestea au fost insotite de dovezi", a spus Mirela Bomboe.

Membrii CNA au considerat insa ca Antena 3 a incalcat legislatia audiovizualului intrucat nu a solicitat un punct de vedere si de la Administratia Prezidentiala. Astfel, la propunerea membrului CNA Monica Gubernat, CNA a decis ca Antena 3 trebuie sa acorde dreptul la replica Administratiei Prezidentiale.

"Pentru" acordarea dreptului la replica au votat Monica Gubernat, Florin Gabrea, Lorand Turos, Viorel-Vasile Buda, Cristina Trepcea, Rasvan Popescu si Radu Calin Cristea, in timp ce "impotriva" au votat Laura Georgescu si Christian Mititelu.

Potrivit articolului 62 din Codul audiovizualului, Antena 3 trebuie sa acorde dreptul la replica Administratiei Prezidentiale in termen de trei zile de la data comunicarii deciziei luate de CNA.

Pe de alta parte, in sedinta de marti, Florin Gabrea a propus o amenda de 40.000 de lei pentru incalcarea legislatiei audiovizualului in mai multe emisiuni difuzate de Antena 3, in ianuarie si februarie, insa propunerea sa nu a intrunit numarul minim necesar de voturi (sase) pentru a fi aplicata. O alta propunere in acest caz, amenda de 20.000 de lei (facuta de Lorand Turos), nu a intrunit de asemenea numarul minim necesar de voturi pentru a fi aplicata.

"La fiecare emisiune nu exista decat niste participanti care sunt doar membri ai acestei caste. Ei sunt la ei acasa. Nu are nicio legatura ce fac acestia cu metoda jurnalistica", a spus Florin Gabrea.

"Moderatorii-vedete taie si spanzura si fac politica proprie sau politica propriului post", a spus si Christian Mititelu.

Si Lorand Turos a spus ca in unele din aceste emisiuni au lipsit echilibrul si echidistanta. "Chiar daca nu gasim articole sa sanctionam, mi se pare foarte grav faptul ca aflam ca un om de televiziune (Mihai Gadea, n.r.) va vana toti basistii, chiar daca precizeaza ca in instanta. Acest domn a impartit Romania in doua, cum a vazut pe vremuri in timpul comunistilor, daca nu sunteti antibasisti, sunteti basisti (...) Nu cred ca pentru asemenea exprimari exista prevederi legale pentru a sanctiona, dar vreau sa atrag atentia ca nu este normal ce se intampla si se agraveaza situatia pe zi ce trece", a mai spus Lorand Turos, facand referire la una din editiile emisiunii "Sinteza zilei".

Cele doua propuneri de amendare a Antena 3 - 40.000 de lei si, respectiv, 20.000 de lei - urmeaza sa fie repuse la vot intr-una dintre sedintele viitoare ale CNA, potrivit afirmatiilor facute in sedinta de marti a Consiliului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8664 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    pfaaai (Marţi, 13 mai 2014, 20:28)

    ggna [utilizator]

    Sa traiesc s-o vad si pe asta: Basescu tolanit pe sofale la A3...
    • +14 (18 voturi)    
      Nu, n-ai sa vezi asta... (Marţi, 13 mai 2014, 21:07)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      ...nici daca ai trai etern!
      Daca ai/avem noroc am putea apuca insa alt eveniment: desfiintarea Halenei 3!!...
    • +15 (19 voturi)    
      stai sa vezi fetele (Marţi, 13 mai 2014, 21:09)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      lui Gadea si Badea
    • +16 (20 voturi)    
      de pus in rama.. (Marţi, 13 mai 2014, 21:55)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      ...dar tot nu m-as uita la A3
    • -5 (5 voturi)    
      Acum sincer... (Miercuri, 14 mai 2014, 0:55)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      Crezi ca Basescu nu apare la A3 ca nu a fost niciodata invitat sau pentru ca nu vrea? :D

      Cand incep aia de la A3 sa zica "Buna seara, de la A3. Permiteti-mi sa va adresez o intreb....", deja ia Basescu foc la Cotroceni si incepe cu "Voiculescu! Voiculescu! ....". :D
      • +3 (3 voturi)    
        nu asa il cheama ? (Miercuri, 14 mai 2014, 18:01)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        sau il cheama altcumva ? unii ii spuneau felix
  • +17 (21 voturi)    
    Daca Traian Basescu ar fi fost colaborator ... (Marţi, 13 mai 2014, 20:55)

    Herodot [utilizator]

    ... al Securitatii, n-ar fi fost spurcat in fel si chip de trustul varanului, ci din contra i s-ar fi cantat osanale...
    Prietenii stiu de ce... ;)
  • +11 (15 voturi)    
    Poate doar daca se rezolva (Marţi, 13 mai 2014, 21:08)

    MoemBius [utilizator]

    cu un sms ceva altfel ar trebui sa ii bage prea mult in seama pe astia cu Latrina3
  • +8 (12 voturi)    
    Din 13 februarie ?! (Marţi, 13 mai 2014, 21:42)

    AlisCuPar [utilizator]

    Cat de impartiali sunt "comunistoizii" aia de la CNA ! Am impresia ca se cam stange latu' , nu-i asa, d-na Georgescu ?!
  • +10 (14 voturi)    
    ba sà se ducà (Marţi, 13 mai 2014, 21:45)

    the [utilizator]

    antena trei în hol la Cotroceni, dupà ce s-au sters pe picioare ...
  • -7 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 mai 2014, 21:59)

    [anonim]

    • +9 (9 voturi)    
      oameni care doar vad si aud (Marţi, 13 mai 2014, 22:36)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui

      si nu prea gandesc nu sut foarte fericiti.
    • +8 (8 voturi)    
      Ce? Minciunile lor? (Marţi, 13 mai 2014, 22:46)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

      Cati au avut timp sa citeasca intr-adevar documentul prezentat, sa-l studieze sa vada daca nu e un fals sau poate se refera la cu totul altceva? Nu e normal ca sa vezi si cealalta opinie?De ce crezi ca orice stat de drept respecta dreptul la aparare? Sau numai voiculescu are acest drept si trage de timp doar doar o scapa prin prescrierea pe care tot el a sustinut-o?
    • 0 (0 voturi)    
      !!! (Miercuri, 14 mai 2014, 18:49)

      Raluca.H [utilizator] i-a raspuns lui

      Da de unde asta e singura șansă a lui Băsescu sa apară la Antena
  • +10 (10 voturi)    
    dupa ziua de ieri (Marţi, 13 mai 2014, 22:40)

    alt destept [utilizator]

    am decis sa nu mai urmaresc nici un post de stiri.
    pur si simplu, mi s-a acrit de razboinicul luminii: la iesire din penitenciar, dupa iesire, acasa, dupa acasa, la morminte, dupa morminte, la politie, dupa politie, si tot asa
    eram deja acrit de ciuvica, ursu, gadea, pop, iacob, tatoiu, elodia, cioaca, andone, chireac, minune, radu tudor(asta chiar m-a dezamagit) cine si-a pus sani, cine si-a taiat sani, care cu care s-a mai cuplat, ce surpriza i-a facut marele fotbalist iubitei sale care se bronzeaza la salon.

    frate, voi n-aveti servici?
    • +7 (7 voturi)    
      am crezut ca doar eu m-am saturat (Marţi, 13 mai 2014, 23:49)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui alt destept

      de imbecilitatile numite stiri cu morti, violuri, batai, bikini, sani, curve, si alte..... excremente (scuze celor ce citesc pt exprimare dar asta e un cuvint blind).

      La radio in 2 min aflii cam tot ce-i important cit de cit.
    • +2 (2 voturi)    
      nu te supara (Miercuri, 14 mai 2014, 8:49)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui alt destept

      da' ce programe urmaresti? Ca eu l-am ratat pe razboinic...
  • +7 (7 voturi)    
    nu prea inteleg (Marţi, 13 mai 2014, 22:49)

    ws [utilizator]

    nu prea inteleg de ce se entuziasmeaza lumea ca basescu o sa faca si o sa dreaga la antena 3.

    acum doi ani m-am uitat la o serie de emisiuni ale lui domnugadea in care tot bateau apa-n piua cu un zbor al lui basescu in arabia saudita, zbor care nu aparea in scriptele oficiale - ziceau ei.

    nu intelegeam de ce e asa important zborul cu pricina, asa ca m-am uitat pana la capat.

    ati ghicit, basescu era acuzat ca a facut trafic de droguri din arabia saudita in romania folosind aeronava oficiala.

    la sfarsit, domnugadea a citit un comunicat al administratiei prezidentiale in care se spunea ca zborul respectiv nu a avut loc. asta a fost dreptul la replica al lui basescu: a durat 5 minute. rahatul mancat de radu tudor, mircea diaconu, gadea, mircea badea, cornel nistorescu et co s-a intins pe zile intregi de propaganda de doi lei cinzeci.

    cam asa o sa fie si in cazul asta. dreptul la replica va fi un comunicat al administratiei prezidentiale care va dura 3 minute.

    regards,
    ws
  • +5 (5 voturi)    
    Reactia cna e de desene animate ..... (Miercuri, 14 mai 2014, 0:48)

    fosta zoezoe [utilizator]

    dupa cateva mii de scuipati si alte asemenea ...da drept la replica ! Nu stiu despre ce e vorba (caci am vazut destul pana in 2012 si nu as frecventa postul nici daca ar ramane singurul) probabil inca o alta dejectie marca "turnatorul de rude si cel mai mare praduitor" ca si cna-ul care a "luat caii de la bicicleta"hantenarilor....
  • -4 (4 voturi)    
    . (Miercuri, 14 mai 2014, 11:17)

    sandra.renetova [utilizator]

    Sa dea replica domnul Basescu. Sa vedem ce are de spus, cum va demonstra ca e curat ca lacrima, asa cum se pretinde.
    • +6 (6 voturi)    
      Basescu (Miercuri, 14 mai 2014, 14:41)

      Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui sandra.renetova

      are patru verdicte de la CNSAS de necolaborare cu Securitatea...ce mai trebuie sa dovedeasca?..ca documentul Latrina 3 este un fals ?...
  • -5 (5 voturi)    
    . (Miercuri, 14 mai 2014, 12:02)

    DeLove [anonim]

    Altfel spus, CNA obliga Antena 3 sa-i dea dreptul la minciuna lui Traian Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Miercuri, 14 mai 2014, 18:47)

    Raluca.H [utilizator]

    Deci cu alte cuvinte Băsescu o sa apară și la Antena =)))