Proiect de economisire la TVR: Timpul de lucru al angajatilor redus la 6 ore, salarii mai mici cu 25%

de C.I.     HotNews.ro
Miercuri, 14 mai 2014, 17:14 Economie | Media & Publicitate


Conducerea Televiziunii publice ia in considerare sa reduca timpul de lucru al angajatilor institutiei de la 8 la 6 ore pe zi si sa diminueze salariile cu 25%, scrie Mediafax, care citeaza surse din TVR. Pe de alta parte, seful principalului sindicat din TVR, Dragos Bocanaciu, este citat de agentia de presa spunand ca exista o astfel de idee, care deocamdata a fost discutata "nu foarte concret" in Comitetul Director al institutiei si pe care el o considera "foarte paguboasa". Masura ar urma sa-i afecteze pe toti angajatii.

  • Surse din TVR au confirmat pentru HotNews.ro ca se vehiculeaza un astfel de plan, ce survine in conditiile in care directorul Stelian Tanase a fost mandatat, recent, de Consiliul de Administratie sa prezinte guvernului un nou plan de restructurare a TVR. Daca va fi acceptata, o astfel de masura ar veni dupa un amplu si controversat proces de reorganizare desfasurat in 2012-2013, sub coordonarea fostului sef TVR Claudiu Saftoiu. In prima parte a acestui an, Stelian Tanase a adus, la TVR, mai multi realizatori din afara institutiei, printre care Mircea Dinescu si Cornel Nistorescu.
  • In prima parte a zilei de miercuri, ReporterVirtual.ro scrisese despre o intentie de a reduce cu 20% salariile oamenilor de la Stirile TVR.

Seful sindicatului SPUS TV din TVR, Dragos Bocanaciu, este citat de Mediafax spunand ca ideea reducerii salariale si a timpului de lucru pentru angajati nu a fost luata in discutie, inca, in CA al TVR. Potrivit lui Bocanaciu, "eu am spus în discuţiile pe care le-am avut cu membrii Comitetului Director şi cu alţi oameni din Televiziunea Română că este o măsură care, din punct de vedere al calităţii, este foarte păguboasă, în sensul că reducerea câştigurilor salariale cu 25% îi va demotiva pe oameni rău de tot şi nu va avea decât un efect groaznic din punctul de vedere a ceea ce se vede pe post, un lucru pe care noi nu ni-l permitem".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2418 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    25% (Miercuri, 14 mai 2014, 17:20)

    Bazil [utilizator]

    Iar isi baga Basescu si Boc coada? Astia nu se lasa. Bine face premierul nostru ca doreste suspendarea lui Basescu.
    • +16 (18 voturi)    
      Antene (Miercuri, 14 mai 2014, 17:26)

      deer [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Propun organizarea unui protest la antene. Nu se mai poate cu asemenea masuri basiste de taiere de pensii si salarii.
      • -1 (1 vot)    
        Cata ironie (Miercuri, 14 mai 2014, 17:39)

        dottore [utilizator] i-a raspuns lui deer

        .
    • +1 (1 vot)    
      :))))))))))))) (Miercuri, 14 mai 2014, 17:38)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Toti avem ce meritam?
    • +5 (7 voturi)    
      TVR (Miercuri, 14 mai 2014, 18:52)

      k7 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      La TVR "intra bani moca" de ani de zile...cred ca suntem singura tara unde abonametul tv se plateste de doua ori.
    • +3 (3 voturi)    
      Oooopppssss (Miercuri, 14 mai 2014, 18:53)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Dar drepturi de autor nu-i platesc lui Basescu pentru copierea ideii?
      Ca de aplicat....e valabila.
  • +3 (5 voturi)    
    Criminalii! (Miercuri, 14 mai 2014, 17:40)

    Alius [utilizator]

    Sa reduca salariile cu 25%!!!! Unde s-a mai pomenit asa ceva???? La rascoala!!!

    Si nici nu e criza.... Imaginati-va ce s-ar fi intamplat cand era criza si conduceau Poanta si hotii lui...
  • +7 (7 voturi)    
    e de urmarit (Miercuri, 14 mai 2014, 18:07)

    victor L [utilizator]

    daca va mai fi un saritor de la balcon ca protest impotriva lui Boc :P
  • +7 (9 voturi)    
    pai (Miercuri, 14 mai 2014, 18:11)

    ggna [utilizator]

    cum??? 25%? Adevarati basisti in guvernul asta a lui Ponta!
  • +10 (10 voturi)    
    se mai pregateste ceva (Miercuri, 14 mai 2014, 18:16)

    gigi1 [utilizator]

    Se pregateste si un proiect de dublare a angajatilor si micsorarea timpului de lucru la 3 ore pentru a se putea angaja cat mai multe rude.
  • +4 (6 voturi)    
    poate revizuiesc si programul TV (Miercuri, 14 mai 2014, 18:57)

    IancuJianu [utilizator]

    Sa scoată panaramele alea de telenovele coreene si sa difuzeze discursurile preşedintelui, (nu sa dea maglavituri cu cocalari) ca doar de aia platesc "abonament" forţat.
  • +5 (5 voturi)    
    măsuri (Miercuri, 14 mai 2014, 19:15)

    NoFive [utilizator]

    + reducerea programului de emisie. La 2 ore pe zi.
  • +6 (6 voturi)    
    cel mai bun program redus si eficient (Miercuri, 14 mai 2014, 19:19)

    baimarean [utilizator]

    ...ar fi NUMAI doua ore de transmisie.
    Programul (v)i-l face oricum PSD
    De la 20-22.
    Si Oricum taxaTV e mult prea mare fata de ce ofera TVR.
    Dupa disparitia TVR2, poate linistit disparea tot TVRul.

    Asa poate vor fi si sansele electorale egale. (pffff!)
  • +2 (2 voturi)    
    asta e plagiat (Miercuri, 14 mai 2014, 21:24)

    alt destept [utilizator]

    numai baselu a taiat <pensii si salarii>,
    astia tocmai le-au dat inapoi, cu bani de acasa, fireste,

    la cantina 3 e sarbatoare, azi nu injura guvernu'
    da', daca mai taie boc ceva, o sa vedeti maine
    sau nu mai e boc?

    pe de alta parte, mai <ie> tvr?