Antena Group are "cod de conduita vestimentara": cum au voie sa se imbrace angajatii trustului - Pagina de Media

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 mai 2014, 14:35 Economie | Media & Publicitate


Pagina de Media prezinta codul de conduita vestimentara impus angajatilor trustului Antena Group: fara bocanci in afara sezonului de iarna, fara fuste scurte, fara pantaloni excesiv de mulati si fara haine cu paiete, strasuri sau capse, dar sunt permise fuste cu forme potrivite, ori pantalon lungi, calcati. Acestea sunt doar cateva dintre specificatiile codului, asa cum se arata intr-un document trimis vineri angajatilor.

In cazul doamnelor:
  • Accesorile si bijuteriile trebuie sa fie discrete, cu bun gust si in concordanta cu intreaga tinuta;
  • Incaltaminte - Pantofii, cizmele, botinele, sandalele si pantofii sport ( casual - sport) sunt agreate, in timp ce papucii de plaja/slapii sau incaltamintea extravaganta (de ex: sclipici, paiete, modele incarcate) nu fac parte din tinuta business - casual, smart casual sau smart business;
  • Pantalonii - sunt acceptati doar pantalonii lungi sau  model office si se vor evita extremele (pantaloni excesiv de mulati, transparenti, ostentativi sau provocatori). Persoanelor care prefera jeansii le sunt recomandate sa adopte modelel clasice, in culori inchise ( se vor evita modelele extrem de stramte, cu taieturi, cusaturi stridente, paiete, sclipici, prespalate sau capse);
Pentru domni:
  • Se recomanda o tunsoare ingrijita si curata, precum si o atentie sporita la barbierit;
  • Bijuteriile si accesoriile trebuie sa fie decente si in concordanta cu intreaga tinuta;
  • Camasa sau tricoul - maneca lunga sau scurta, in culori neutre sau pastelate, este recomandat sa se evite culorile stridente;
  • Pantalonii - sunt acceptati doar pantaloni lungi, calcati. Persoanele care prefera jeansii sunt incurajate sa evite modelele extravagante ( cu taieturi, prespalati, mulati, cusaturi stridente);
  • Pantofii - Nu sunt acceptati bocancii (in afara sezonului de iarna), slapii sau papucii de plaja (indiferent de model sau material), sandalele cu sireturi sau orice alta incaltaminte neadecvata locului de munca.
Vezi mai multe pe PaginadeMedia.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5884 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 17 mai 2014, 14:46)

    [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      Cum ar veni.... (Duminică, 18 mai 2014, 13:57)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui

      ...bine imbracat, dar la gura spurcat!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Ce urmeaza? (Sâmbătă, 17 mai 2014, 14:54)

    Cataleya [utilizator]

    Salopetele monocolore incheiate la copca?
  • +13 (13 voturi)    
    Si? (Sâmbătă, 17 mai 2014, 15:00)

    Cataleya [utilizator]

    Cine va fi noul "tar al modei" de la Intact?

    "discrete, cu bun gust si in concordanta cu intreaga tinuta;"
    Cine va decide daca x sau y s-au imbracat cu bun gust?
    Tot Sefa de la CNA sau Radu Calin Cristea, securistul de serviciu din mass-media?
    Ce penibili sunt!
    Mai ales cei care accepta ca niste slugi docile absolut tot ce le coace mintea securistilor patronati de Varan!
    Inca nu e clar daca angajatii au voie sa faca spagatul in studiou sau sa-si bage pene-n c.ur!?
  • +21 (21 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 17 mai 2014, 15:09)

    robertto_ [utilizator]

    pacat nu are si un cod de etica si conduita morala!!!
  • +17 (17 voturi)    
    cel (Sâmbătă, 17 mai 2014, 15:11)

    victor L [utilizator]

    de conduita verbala va ramine "jos Basescu:.
  • -10 (14 voturi)    
    wow, ce chestie antibasista! (Sâmbătă, 17 mai 2014, 15:11)

    nellino [utilizator]

    Au cod de conduita vestimentara!
    inseamna ca bancile, societatile de asigurari si alte institutii financiare cu barbati la costum si doamne fara bijuterii ostentative sunt toate pline de anti-basisti?
    Frizati ridicolul deja!
    • +9 (9 voturi)    
      Citeste cu atentie! (Sâmbătă, 17 mai 2014, 16:21)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      La Antena group e vb de o conduita vestimentara pt "toti angajatii", nicidecum doar pt cei care apar public la TV.
      Iar aceste "regementari" le poate face orice sef, in sectorul sau privat, cu subalternii sai directi, Nicidecum nu se da o "circulara" sau "un ordin pe unitate" pe intreg trustul despre cum au voie sa se imbrace toti angajatii.
      Orice director este liber sa-i atraga atentia secretarei sale sa nu mai vina in minijup si cu bluza descheiata pana la buric, sau unui director adjunct sa nu mai vina la sedinta in maieu, pantaloni scurti si slapi de plaja.
      Dar asta ramane in cadrul intern, nicidecum nu scoti un "decret" care sa reglementeze tinuta tuturor angajatilor.
      E doar un aspect al dictaturii sub care se afla trustul Intact.
    • +7 (7 voturi)    
      . (Sâmbătă, 17 mai 2014, 16:49)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Respectivii lucreaza cu publicul.
      N-as spune ca imaginea pe care o prezinta public antenax prin tolerarea pe post a diverselor personaje mondene(din categoria dragusanu) se incadreaza in codul asta.
      Nu mai spun ca nu se compara salariul din banci cu cel din trustul Intact(exclud vedetele).
  • +6 (6 voturi)    
    conduita (Sâmbătă, 17 mai 2014, 16:10)

    Vladel [utilizator]

    Cred ca regulile de acest gen sunt aberante. Bunul simt si igiena spun ca trebuie sa fii curat. Restul sunt detalii.
  • +6 (6 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 17 mai 2014, 16:23)

    max# [utilizator]

    De asta iau ei multe premii deci...
  • +9 (9 voturi)    
    Dar tricoul (Sâmbătă, 17 mai 2014, 17:18)

    Alor [utilizator]

    Dar tricoul lui Mircea Badea avind reprezentand un copil cu fundul gol facand la olita sub care scrie un slogan binecunoscut este considerat decent?
  • 0 (0 voturi)    
    da (Duminică, 18 mai 2014, 19:48)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pacat ca nu le scoate nimeni strasurile, si paietele rosii din creiere.