​​GRAFIC Sondaj european despre fake news: aproape 60% dintre românii chestionați au încredere în informațiile din social media / Încrederea în știrile din TV și radio, peste știrile din online

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 martie 2018, 12:12 Economie | Media & Publicitate


Eurobarometru despre fake news - Romania, in top la increderea pe retelele sociale
Foto: Comisia Europeana
O treime din respondenții unui Eurobarometru realizat de Comisia Europeana în cele 28 de state membre în luna februarie susține că se lovește zilnic de fenomenul știrilor false - fake news, iar peste 80% dintre europenii chestionați cred că știrile false reprezintă o problemă pentru țara lor și pentru democrație în general. Sondajul Comisiei Europene tratează și canalele media de unde cetățenii îsi iau informațiile, precum și încrederea pe care aceștia le-o acordă.

Eurobarometrul despre fake news și surse media a fost realizat în luna februarie și publicat în martie de către Comisia Europeană. La sondaj au răspuns peste 26.000 de cetățeni din cele 28 de state membre. Descarcă de aici sinteza eurobarometrului (.pdf, ~5MB)

În general cetățenii chestionați percep canalele media tradiționale drept cele mai de încredere: radio (70%), TV (66%) și ziare/reviste pe print (63%). Publicațiile online și portalurile de știri nu se bucură decât de 47% încredere.

Conform sondajului, persoanele cu un nivel de educație mai mare tind să se încreadă în mai multe surse, pe când tinerii între 15 și 24 de ani tind să creadă știrile și informațiile pe care le accesează online.





În România, canalele radio și TV se bucură de 66% încredere, în timp ce ziarelor și revistelor pe print li se acordă doar 45%. Pentru site-urile de știri și surse online - doar 37% dintre românii chestionați au declarat că au încredere în informația accesată.










Printre cei care folosesc rețele sociale și aplicațiile de mesagerie online, respondenții din România (59%) sunt cel mai probabil să aibă încredere în știrile și informațiile pe care le accesează prin intermediul acestora platforme.




Cât privește fenomenul de fake news în UE, 37% dintre respondenții Eurobarometrului susțin că se lovesc zilnic de știri false și 71% dintre ei susțin că sunt încrezători că pot distinge știrile false. În România 79% dintre respondeți suțin că pot distinge știrile false pe care le întâlnesc pe diverse canale.





85% dintre europenii chestionați cred că fenomenul fake news reprezintă o amenințare la adresa tării lor, iar 83% cred că reprezintă o amenințare și la adresa democrației în general (82% în România).

Jurnaliștii (45%), autoritățile naționale (39%) și managementul din presă și radiodifuziune (36%) sunt cei mai mari trei actori pe care publicul îi vede responsabili să acționeze pentru a opri răspândirea știrilor false.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5705 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    Antena 3, RTV (Sâmbătă, 24 martie 2018, 12:22)

    chirul [utilizator]

    sunt platforme de propaganda si dezinformare. Daca CNA nu era populat de politruci si functiona, trompetele alea erau de mult inchise.
    • +3 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 24 martie 2018, 13:09)

      [anonim] i-a raspuns lui chirul

      • +8 (10 voturi)    
        Tu ai idee (Sâmbătă, 24 martie 2018, 13:31)

        enache22 [utilizator] i-a raspuns lui

        cat de numeros e publicul pesedist ? Adora toate povestile alea care li se spun la TV. Solutia e aplicarea legii.
        • +2 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 24 martie 2018, 14:20)

          [anonim] i-a raspuns lui enache22

          • -1 (3 voturi)    
            Comment sters de user (Sâmbătă, 24 martie 2018, 16:53)

            andipetre [anonim] i-a raspuns lui

            • +2 (2 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 24 martie 2018, 18:27)

              [anonim] i-a raspuns lui andipetre

          • +5 (5 voturi)    
            Din cate stiu (Sâmbătă, 24 martie 2018, 19:24)

            enache22 [utilizator] i-a raspuns lui

            principiul "must carry" nu presupune plata de bani catre aceste posturi, sunt retransmise gratuit. Nu le va scadea audienta pentru ca cine nu se uita acum nu se va uita nici atunci si cine se uita acum se va uita oricum.

            Aici e vorba de dezinformare crasa, manipulare, se incalca legislatia cu privire la informarea corecta a cetatenilor. Doarca CNA se face ca ploua.
    • +3 (3 voturi)    
      spuneti tot ! (Sâmbătă, 24 martie 2018, 15:14)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui chirul

      Intervalul de incredere este mult mai mare in cazul media traditionala decat in cazul Internetului ! Ceea ce inseamna un risc mai mare pentru cei care se informeza din mocirla tv !
  • +10 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 24 martie 2018, 12:27)

    [anonim]

    • -1 (3 voturi)    
      tu nu faci diferenta intre stire si opinie (Sâmbătă, 24 martie 2018, 19:56)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui

      tu nu realizezi ca e o mare diferenta intre opinie exprimata de un realizator tv si o stire prezentata in jurnal si vorbesti de fakenews :)))
  • -4 (8 voturi)    
    oare de ce? (Sâmbătă, 24 martie 2018, 13:55)

    hmc [utilizator]

    Vad ca apar zi de zi tot felul de statistici, sondaje, concluzii. Realizez ca, desi sunt implicat si activ social, nimeni niciodata nu m-a chestionat in legatura cu niciun sondaj. E firesc sa ma intreb pe ce grup de persoane se fac aceste sondaje. Exista vreun nucleu de pensionari specializati? Exista vreo scoala de "raspunzator la sondaje", si doar ei sunt chestionati? E oare cineva chestionat (nici dintre prietenii mei nu exista vreunul care sa fi fost solicitat vreodata), sau se "construiesc " direct rezultatele in cate vreun birou, in functie de "necesitatile pietei"? Poate ca ar trebui facut si un sondaj cu intrebarea: Ati raspuns vreodata la un sondaj?. Si ma refer la un sondaj serios, nu din acelea de supermarket.
    • +7 (7 voturi)    
      nr mic de intervievati (Sâmbătă, 24 martie 2018, 14:15)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui hmc

      Sondajele se fac pe un nr mic de persoane. Iata 26 mii din 28 tari in acest caz, deci vreo moe de tara.
      Posibilitatea sa fii sunat tu, este de 0,1%, deci foarte mica.
  • -4 (6 voturi)    
    plec pe Marte.Pamantul este irecuperabil (Sâmbătă, 24 martie 2018, 14:13)

    torna_fratre [utilizator]

    cum se face ca daca ma uit pe A3 tv cred 65% din minciunile debitate insa daca accesez site-ul A3 cred doar 35%?
    este o fractura logica.
    ori respondentii sunt dusi cu vaca de nu mai discern intre platformele aceleasi surse si drept consecinta habar nu au pe ce lume traiesc.
    adica daca ma uit la gadea pe tv sunt sanse sa cred 65 % din ce minciuni spune ala insa daca accesez online site-ul de stiri A3 incep sa am dubii la aceeasi minciuna spusa de gadea si cred doar 35%?
    si cica unii isi fac griji ca ne invadeaza extraterestrii cand de fapt planeta este populata de extraterestrii ...
    • +5 (5 voturi)    
      Din cauza titlurilor la articole (Sâmbătă, 24 martie 2018, 14:30)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      In titlu zice ceva, ca sa te atraga sa dai click, iar in articol zice altceva. Deci normal ca increderea sa fie mai mica. Si asta e o practica destul de raspindita in onlineul romanesc.
    • +3 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 24 martie 2018, 16:43)

      andipetre [anonim] i-a raspuns lui torna_fratre

  • +1 (3 voturi)    
    Care informatii ? (Sâmbătă, 24 martie 2018, 14:42)

    johnny2 [utilizator]

    Nici macar prognozele meteo nu mai sunt ce-au fost !
    Celelate sunt pline de greseli ne-intentionate !
    Daca citesti ceva despre un domeniu de care ai ceva habar si vezi ce aiureala este, ce incredere sa mai ai in celelalte stiri ?
    • -1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 24 martie 2018, 16:44)

      andipetre [anonim] i-a raspuns lui johnny2

  • -3 (5 voturi)    
    Toate (Sâmbătă, 24 martie 2018, 16:14)

    Toni_Romania [utilizator]

    În RO toate teveurile ”libere” sunt ale Sistemului și ale Serviciilor, chiar dacă s fardate cu fard de ”opoziție” (de ex. Antenele). Și toate pe format am-erican.
  • +1 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 24 martie 2018, 16:38)

    andipetre [anonim]