Posturile Intact au iesit din must-carry. Cablistii trebuie să plătească pentru a le redifuza

de C.I.     HotNews.ro
Marţi, 3 iulie 2018, 13:42 Economie | Media & Publicitate


Antena 3
Foto: Wikimedia Commons
CNA a luat act de cererea Antena Group si Antena 3 S.A. referitoare la ieșirea acestor posturi din lista must carry, a televiziunilor libere la retransmisie. Lista must carry, actualizată pe site-ul CNA, menționează că cele două companii au notificat forul audiovizual în legătură cu deciziile lor de a scoate Antenele din rândul posturilor pe care cabliștii sunt obligați să retransmită, începând cu data de 1 iulie 2018.

Lista must carry cuprinde stațiile care se declară, fără condiționări, libere la retransmisie. Pe acestea, cabliștii sunt obligați să le retransmită. Dacă o stație nu e inclusă în această listă, cabliștii o pot prelua în baza unor contracte - de exemplu, Pro TV poate fi retransmis de cabliști doar dacă aceștia din urmă plătesc pentru retransmisie. Acest lucru ar urma să se întâmple, de acum, și cu posturile Intact: Antena 1, Antena 3, Antena Stars, Happy Channel, Zu TV.

Un comunicat Antena TV Group, preluat de Paginademedia.ro, îl citează pe Cristi Ionescu, director Teritoriu al companiei, potrivit căruia:
  • „Considerăm că - inclusiv prin contribuția semnificativă a Trustului Intact - piața de distribuție a programelor de televiziune a ajuns la maturitatea și stabilitatea necesare pentru a pune colaborarea noastră cu societățile de cablu pe principii comerciale sănătoase și echitabile. Deși, până în prezent nu am beneficiat de venituri importante din drepturile de retransmisie, iî ultimii 25 de ani am investit constant şi semnificativ în calitatea conţinutului, dar şi a imaginii canalelor noastre tv“.

Măsura vine la două săptămâni după ce Antena Group și-a anunțat intenția de a ieși din ust carry, în condițiile în care RCS&RDS decisese că încheie un contract pentru distribuirea Antenelor și să stingă toate litigiile cu Intact - detalii aici.


Citeste mai multe despre   


















9725 vizualizari

  • +68 (72 voturi)    
    sper sa le faca pachet separat (Marţi, 3 iulie 2018, 13:47)

    bogdan1477 [utilizator]

    abia astept sa imi dispara din grila.
    • +3 (3 voturi)    
      un pic de presiune?.. (Miercuri, 4 iulie 2018, 14:36)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      cateva mii de sesizari online pe site-ul digi si pe pagina lor de FB cred ca ar ajuta.

      ar fi aberant sa ajungi sa platesti direct latrinele tv..
      • +1 (1 vot)    
        asha e (Joi, 5 iulie 2018, 12:22)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Eu sunt la UPC, am completat un chestionar in care ma intreba cit de rau mi-ar parea daca ar disparea latrinele, in consecinta UPC a si renuntat la ele, deci pot spune ca simt o oarece satisfactie.

        La digi crek e mai complcat, ca fiind cea mai eiftina varianta de cablu, prob e si cea mai raspindinta pe la poporul PSD.
  • +45 (49 voturi)    
    Renuntati la transmisia A3 ! (Marţi, 3 iulie 2018, 13:52)

    Sufleu [utilizator]

    Prin renuntarea Antena la must-carry, cablistii nu mai au obligatia de a retransmite A3. Retransmisia A3 devine o optiune comerciala pentru cablisti, care pot renunta la a mai retransmite A3.
  • +51 (55 voturi)    
    looool (Marţi, 3 iulie 2018, 13:59)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    prost e ala care plateste pentru asa ceva ...
  • +51 (55 voturi)    
    SPER CA DIGI SA NU PLATEASCA! (Marţi, 3 iulie 2018, 14:00)

    schroedinger [utilizator]

    Pe mine nu ma intereseaza absolut nici un p(r)ost din grupul Inapt!
    • +22 (24 voturi)    
      eu am intrat pe contul DIGI (Marţi, 3 iulie 2018, 19:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      si am cerut EXPRES ca NU voi plati pentru Halena 3 si Unu
      • +10 (12 voturi)    
        hmmm (Marţi, 3 iulie 2018, 23:13)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        un link? adica am si eu cond digi ca nu inteleg la ce te referi...

        le scriu mail daca e ... pana mea... nu platesc pt abominatia aia de port de televiziune...
        • +9 (13 voturi)    
          Aici (Miercuri, 4 iulie 2018, 7:06)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          https://www.digiromania.ro/asistenta/contact
          Este necesar sa ai la indemana cod client si nr contract, le regasesti pe ultima factura. cod client in partea dreapta sus, nr contract la denumirea serviciilor facturate
          • +3 (3 voturi)    
            super. (Miercuri, 4 iulie 2018, 10:44)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            merci :D
    • 0 (0 voturi)    
      daca (Miercuri, 4 iulie 2018, 12:33)

      asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      digi nu scoate mizeriile astea din grila voi renunta la contract si voi incepe o campanie cu cei pe care ii cunosc sa boicoteze si sa rezilieze contractele cu digi!!!
  • +36 (40 voturi)    
    Știe cineva cum favem (Marţi, 3 iulie 2018, 14:01)

    Captain Obvious [utilizator]

    Că operatorii să nu i bage pe gât?
    • +39 (41 voturi)    
      ehhh (Marţi, 3 iulie 2018, 14:11)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      E simplu.

      Daca il baga in continuare inseamna ca-l plateste din banii tai. Il notifici pe operatorul de cablu (digi, upc, etc) ca daca in 15 zile nu scooate din pachetul de baza hantena 3 si restul hantenelor reziliezi contractul. Si CHIAR IL REZILIEM daca ni-i baga pe gat pe banii nostri. Singura varianta acceptabila e sa faca un pachet suplimentar (HINTACT) si cine ii vrea sa plateasca. Cum e si la HBO.
  • +34 (36 voturi)    
    Oooo ce veste minunataaa (Marţi, 3 iulie 2018, 14:01)

    IancuJianu [utilizator]

    Poate le scoate si RDS-ul din grila sa nu mai fiu nevoit sa sar mereu peste Haznale...
    • +13 (15 voturi)    
      Eu unul sunt sceptic (Marţi, 3 iulie 2018, 14:20)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Da, e bine ca le scot, dar asta nu inseamna ca dispar sau ca gata, nu mai avem ticalosi pe sticla.
    • +9 (9 voturi)    
      amin... (Marţi, 3 iulie 2018, 23:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      eu ma cert de vreo 2-3 ori pe saptamani cu nevasta...

      sunt cronometru.. .daca sta mai mult de 3-5 secunde pe haznale sau ghita tv incep sa fac scandal :D
  • +31 (31 voturi)    
    Faliment placut! (Marţi, 3 iulie 2018, 14:01)

    blackbeard [utilizator]

    "... a ajuns la maturitatea și stabilitatea necesare pentru a pune colaborarea noastră cu societățile de cablu pe principii comerciale sănătoase și echitabile"

    Latrinele pot fi lasate sa se sufoce in propria prostie. Cablistii cu o farama de principii se pot lepada de ei, in sfarsit.
  • +35 (37 voturi)    
    Pachet optional, contra cost (Marţi, 3 iulie 2018, 14:02)

    neagoe [utilizator]

    Cablistilor, faceti-le pachet optional contra cost.
    Eu nu vreau sa le dau niciun ban. Sa plateasca psd-istii.
  • +35 (35 voturi)    
    Puteam (Marţi, 3 iulie 2018, 14:03)

    Coco_papagal [utilizator]

    Sa jur ca hantenele plateau cablistii. Cine naiba ar vrea sa plateasca pentru mizeriile astea de posturi?
  • +26 (26 voturi)    
    sa le inchida (Marţi, 3 iulie 2018, 14:04)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Cine o sa plateasca pentru transmisila Latrinelor TV?
    • +10 (18 voturi)    
      hehe (Marţi, 3 iulie 2018, 14:11)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      Tu. Si restul abonatilor.
      • +8 (14 voturi)    
        da, RDS a ajuns deja la un acord cu Halenele (Marţi, 3 iulie 2018, 15:52)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Altfel nu ieseau din must carry. Iti dai seama ce i-a santajat, ce presiuni fantastice au facut, ce informatii teribile trebuie sa aiba despre RDS daca au cedat?

        CUM SA II PLATESTI?
  • +22 (24 voturi)    
    foarte bine, sa iasa! (Marţi, 3 iulie 2018, 14:04)

    bancher [utilizator]

    Nu ma uitam nici pe gratis la antene, acum ar fi culmea sa platesc ca sa ma uit la ei (sa vad cum manipuleaza lumea putin educata).
    1 ban nu dau pentru antene, nu au decat sa le scoata din grile.
    Au revoir antene!!
    • +8 (8 voturi)    
      Sa Continuam (Miercuri, 4 iulie 2018, 7:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      https://campaniamea.de-clic.ro/petitions/stop-publicitatii-pe-televiziunile-mincinoase

      Petitia aceasta la semnat
  • -18 (22 voturi)    
    ciudata treaba!! (Marţi, 3 iulie 2018, 14:28)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Cei mai vocali sunt si cei care nu se uita la antene. Daca nu se uita, care-i problema lor?
    Eu am posturi religioase si maghaire in grila, nu mai zic de maneliste, dar nu m-au deranjat niciodata. Eu nu ma uit la ele, nu ma intereseaza.
    • +14 (16 voturi)    
      latrinele (Marţi, 3 iulie 2018, 17:39)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      sunt mai nocive decat maghiarele,manelele,etc.Oricum niste mizerii. Ca cei care le urmaresc.
    • +7 (11 voturi)    
      simplu... (Marţi, 3 iulie 2018, 23:16)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      pt ca nu platesc din banii mei un pot de televiziune toxic!

      si din punctul meu de vedere sa scoata si posturile religioase si maghiare ca si asa sunt satul sa tot filtrez toate rahaturile de posturi tv
  • +8 (10 voturi)    
    ce bine (Marţi, 3 iulie 2018, 14:33)

    martel55 [utilizator]

    acum macar putem renunta la ele daca nu le vrem
  • +14 (16 voturi)    
    au iesit... (Marţi, 3 iulie 2018, 14:36)

    USMarines [utilizator]

    din must-carry pe ideea ca A1 dar mai ales A3 au destui dependenti de minciuna si manipulare (vezi cati au votat PSD in 2016) care sa plateasca sa le vada in continuare. Cu toate ca, cred ca e si o manevra de a compensa pierderile din boicotul pe publicitate.
    Total de accord sa le faca pachet separat (varianta compromisului de business) sau Digi sa le scoata de tot(varianta extrema, dar neprofitabila pentru RCS), dar, din pacate, trebuie sa recunoastem ca cei care dorim acest lucru suntem inca o minoritate ; majoritatea Romaniei prefer A3, Kanal D si Click TV.... Asta e crudul adevar....
    • +4 (6 voturi)    
      nu e chiar asa... (Marţi, 3 iulie 2018, 23:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      pe lagna asta... sa plateasca sublimentar nene...

      eu as fi de acord... sa imi aleg eu exact ce canale vreau si sa platesc in functie de ce canale am ales... ca nu-mi trebuie 60 de canale din care 55 sunt aberatii
  • +14 (18 voturi)    
    Se va organiza un miting in tricou rosu (Marţi, 3 iulie 2018, 14:50)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator]

    in Piata Victoriei pentru reintrarea scarbosilor in lista must carry.

    Vor cere fonduri de la stat pentru ca poporul a ales asa.
  • +10 (10 voturi)    
    Da. (Marţi, 3 iulie 2018, 14:51)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator]

    Visez foarte urat noaptea...
  • +12 (16 voturi)    
    sper ca rds sa nu le plateasca (Marţi, 3 iulie 2018, 14:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu vreau sa le vad
  • +17 (19 voturi)    
    deci (Marţi, 3 iulie 2018, 15:30)

    subcultura [utilizator]

    daca va exista un cablist care nu va avea latrinele, eu la ala mai mut. poa' sa coste dublu
  • +6 (10 voturi)    
    Nu avem nevoie! (Marţi, 3 iulie 2018, 20:38)

    MyselfMe [utilizator]

    Sper sa nu plateasca nimeni, aviz RDS-RCS, nu avem nevoie de posturile respectivului grup, iar cine chiar are nevoie sa plateasca in plus pentru ele...sa faca pachet extra :)
  • +6 (10 voturi)    
    sa (Marţi, 3 iulie 2018, 22:15)

    andrei1232000 [utilizator]

    sa le faca pachete separate, la fel ca HBO.
  • -6 (10 voturi)    
    Pentru postacii de mai de sus, aia care (Miercuri, 4 iulie 2018, 11:31)

    xrogo [utilizator]

    nu stiu ce este o telecomanda, obiectul ala micut cu care se pot schimba posturile, atentie pentru nestiutori, din telecomanda se pot sterge, la nevoie orice post care deranjeaza prostia unora!
    • +2 (6 voturi)    
      Taci (Miercuri, 4 iulie 2018, 11:42)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Taci si plateste-ti taxa la latrine, ca trebuie sa-si cumpere Badea ceasuri de 15.000 de euro.
    • 0 (4 voturi)    
      nu te uiti dar platesti (Miercuri, 4 iulie 2018, 11:44)

      Alinuca [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Aproape corect, insa daca tu nu te uiti, iti platesti cumpatat abonamentul, iar firma de cablu va plati catre Antene niste banuti, nici o afacere.
      • 0 (0 voturi)    
        Asa (Miercuri, 4 iulie 2018, 12:17)

        sipu [utilizator] i-a raspuns lui Alinuca

        dar firma de cablu va plati nuste ”banuti” doar daca va avea abunamente pt haznale (adica vei plati separat pt h3)
    • +1 (3 voturi)    
      Mircica, breh (Miercuri, 4 iulie 2018, 12:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Vreau sa te vad Somer
      • 0 (2 voturi)