Comentatorul rusofil, antioccidental Iulian Capsali preia oficial conducerea României libere

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 2 august 2018, 15:01 Economie | Media & Publicitate


Iulian Capsali - in caseta Romania libera
Foto: Hotnews
Publicistul antioccidental Iulian Capsali, cunoscut pentru discursul său radical pe teme precum familia tradițională, vaccinurile "nocive" sau statul paralel, este oficial director editorial al ziarului România liberă. Numele său apare pentru prima oară, în ediția de joi, în caseta editorială a publicației sub titlul de director, după o perioadă în care apărea ca simplu editorialist. De miercuri seară, el se prezintă cu această funcție și pe pagina sa de Facebook.

Numirea oficială vine la două săptămâni după ce fostul șef al ziarului România liberă, Sabin Orcan, anunțase pe Facebook venirea lui Capsali în funcția de director editorial, lucru care a devenit oficial, însă, abia săptămâna aceasta, primul anunț fiind făcut, miercuri, pe site-ul ActiveNews.ro, unde Capsali a colaborat în ultimii ani.

Fost candidat la europarlamentare și fost președinte al Alianței pentru Demnitate Națională, susținator al unor teme preferate ale propagandei ruse în România, citat, intervievat și apărat de-a lungul timpului de Sputnik, Iulian Capsali preia postul de director la România liberă după mai multe schimbări în conducerea editorială a publicației. Acestea au avut loc după ce, în ultima parte a anului trecut, Sabin Orcan și echipa sa au plecat de la România liberă, lansând între timp revista Newsweek.

Capsali conduce ziarul, potrivit casetei tehnice din ediția de joi, alături de consiliul editorial care a condus în ultima vreme publicația, format din Răzvan Prițulescu, Adrian Bărbulescu și Iulian Budușan.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7052 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    Mda (Joi, 2 august 2018, 15:05)

    mitg [utilizator]

    Noroc ca nici dracu nu mai cumpara Romania Libera ...
    • +6 (10 voturi)    
      Care din Bidivii de acolo este Mazeta? (Joi, 2 august 2018, 17:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Fascinanta Intrebare
  • +14 (18 voturi)    
    Mai exista? (Joi, 2 august 2018, 15:09)

    AdrianBorza [utilizator]

    Mai exista Romania Libera? O mai citeste cineva?
  • +13 (17 voturi)    
    Multumesc ca ne-ati spus (Joi, 2 august 2018, 15:12)

    Frank777 [utilizator]

    ca sa nu le mai vizitez siteul.
  • -25 (29 voturi)    
    Vesti bune pentru RL (Joi, 2 august 2018, 15:23)

    Veritas [utilizator]

    E o veste incurajanta.
    Asa voi cumpara si eu, din nou, in mod regulat RL.
    • +7 (13 voturi)    
      da' (Joi, 2 august 2018, 16:39)

      lula [utilizator] i-a raspuns lui Veritas

      bani de paine ai? sau ai primit bonus rosu cu trandafiri?
      • 0 (4 voturi)    
        aiurea (Joi, 2 august 2018, 19:48)

        gica69 [utilizator] i-a raspuns lui lula

        o fi fost omu' sarcastic: probabil a vrut sa sublinieze ca va iesi mai ieftin decat cu hartia sub forma de sul in wc ....
    • 0 (2 voturi)    
      asa, schimba pe ruble. (Joi, 2 august 2018, 21:22)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Veritas

      .
  • +12 (16 voturi)    
    mai este Romania libera? (Joi, 2 august 2018, 15:36)

    tahomir [utilizator]

    intreb ptr un prieten, ca eu am incetat sa o mai citesc decand a trecut cu arme si bagaje in tabara PSD
  • +13 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 august 2018, 15:46)

    [anonim]

  • +6 (8 voturi)    
    de Adamescu (Joi, 2 august 2018, 16:30)

    Kosmos [utilizator]

    Mai stie careva ceva?.trebuia sa fie expulzat din paradisul infractional UK
    • 0 (0 voturi)    
      in UK? (Joi, 2 august 2018, 17:02)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Pai conform cu articolul nu trebuia sa se refugieze la Putin?
      de fapt RL a trecut in tabara infractorilor de la PSD si le convine de minune sa se spuna ca e mana rusilor. E pe naiba, e doar fuga de justitie.
      Ca e Rusia, ca e UK, ca e Paraguay important e sa nu dea pe la tribunal si sa ramana cu milioanele furate.
      Marele afacerist Adamescu, ala de a luat magazinul Unirea pe persoana fizica, era a lu' tac'su, nu-i asa?
  • +5 (9 voturi)    
    WHO IS (Joi, 2 august 2018, 16:31)

    CristianG [utilizator]

    Capsali? N-am auzit de asta pana acum.
    • 0 (2 voturi)    
      nu asta e problema (Joi, 2 august 2018, 17:18)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui CristianG

      problema este ca Romania Libera este distribuita in fiecare catun unde mesajele otravitoare vor ajunge la fiecare dintre cititorii ei
  • 0 (2 voturi)    
    ce ironie de nume (Joi, 2 august 2018, 17:00)

    alex34 [utilizator]

    "Romania libera" condusa de un rusofil comunist
  • -1 (1 vot)    
    Oricum... (Joi, 2 august 2018, 17:24)

    mircea_cjn [utilizator]

    ... nu mai deschid site-ul RL.
    Mi-e greață când văd textele lui Ghilezan.
    Acum, că a venit si sputnikul ăsta.. RIP RL
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat (Joi, 2 august 2018, 17:26)

    Jude [utilizator]

    Am fost un cititor consecvent al ziarului Romania Libera timp de mai bine de 10 ani de la lovitura de stat din decembrie 89.
    Din pacate pe parcurs s-a aflat ca Sorin Rosca Stanescu era turnator -securist, apoi treptat au plecat Petre Mihai Bacanu, Tia Serbanescu ,etc si a fost accaparat de catre comunisti. Asa cum actualmente exista 1-2 site-uri de stiri adevarate si o multitudine de site-uri de stiri false, asa cum sunt majoritatea televiziunilor aservite puterii si doar 1-2 neutre, si in cazul ziarelor procentajul este neschimbat.
    • 0 (0 voturi)    
      SRS=LUKPETROL (Vineri, 3 august 2018, 1:40)

      elysyum [utilizator] i-a raspuns lui Jude

      SRS ul s-a dedulcit la banii lukpetrolului...si e o jalnica conserva estica
  • -2 (4 voturi)    
    in sfarsit (Joi, 2 august 2018, 18:09)

    martel55 [utilizator]

    vom avea si noi un ziar vare nu va fi in slujba extrmeismului progresist, pentru ca autorul acestuiarticol inytelege prin antioccidentlaism de fapt o opozitie la dictatura progresista de origine neomarxista promovata de politrucii UE, ceea e total fals, nu poate fi pus smenul egal inte occident si ideologia progresista asa cum incearca sa ne convinga pseudo jurnalistii asrviti acestei ideologii; si in occident sunt multi care s eopun acestei udeologii distructive si nuymarul lor creste in ciuda represiunii efectuate de stat impotriva lor sub diferite pretexte incercand sa le interzica dreptul al exprimare inclusiv cu sancituni penale (daca spui adevarul despre efectele invaziei musulmane sau ale multiculturalismului esti acuzat imediat de tot felul de isme)...putina lume insa stie ca sloganul promovat de UE, unitate in diversitate, este de origine pur marxista, confirmand involuntar ca politrucii UE doresc o uniune bazata pe aceasta ideologie neomarxista in care cei care nu se regasesc nu au loc in constructia lor
  • -2 (8 voturi)    
    foarte profesionist (Joi, 2 august 2018, 18:25)

    cucuveauamov [utilizator]

    ne prezinta HN noul director:

    „rusofil, antioccidental ... radical cu statul paralel”

    inteleg ca dar era pe dos, ni s-ar fi spus:

    „rusofob, prooccidental si in favoarea statului paralel"
  • 0 (2 voturi)    
    ironic, periculos (Joi, 2 august 2018, 19:20)

    revo [utilizator]

    filiera ruseasca preia "Romania libera". Iti da de gandit.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca la publicitate vor aparea (Joi, 2 august 2018, 22:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Reclame la un vehicul financiar cu logoul verde si numele din treilitere vom avea confirmarea declansarii razboiului hibrid in Romania de catre URSS