Site-ul propagandei ruse Sputnik, despre eșecul referendumului: ""Războiul hibrid" a fost pierdut de România"

de RH     HotNews.ro
Luni, 8 octombrie 2018, 10:30 Economie | Media & Publicitate


Sputnik despre referendum
Foto: Captura Sputnik.md
Eșecul referendumului privind definirea familiei în Constituție "este un caz care denotă starea gravă din România", rezultat al unor "campanii susținute, bine gândite", susținte principalul site al propagandei ruse, Sputnik. Într-un articol publicat înainte de închiderea urnelor, când era limpede că nu mai poate fi atins pragul de validare, Sputnik susținea că "starea de colonie a României este confirmată chiar de către români, prin atitudinea lor".

Sputnik, ce face parte din platforma de media internaționale ce au drept scop să răspândească propaganda Kremlinului, scrie în același material, sub semnătura lui Dragoș Dumitriu: ""Războiul hibrid" despre care vorbesc mulți există - iar acum se dovedește că România l-a pierdut, asta pentru că nu a înțeles ce fel de "aliați" are."

Cum a ajuns la această concluzie? Sputnik constată că populația nu a fost interesată deși referendumul s-a bazat pe o inițiativă semnată de 3 milioane de oameni, susținută de BOR și alte culte, de majoritatea parlamentară și de majoritatea presei. De aici, autorul deduce "o neîncredere totală în suprastructura politică, dar și în Biserică și în presă", dar nu caută la acestea motivele neîncrederii, ci în alte părți, pe care nu le identifică, însă, decât aluziv, printr-o precizare despre fotografia ce însoțește textul:
  • "O stare de fapt care este rezultatul unor campanii susținute, bine gândite, pentru a crea acest rift între români și instituțiile fundamentale. (...) În prim planul fotografiei – fostul ambasador al Marii Britanii, Paul Brummell, adjuncta lui Hans Klemm, Abigail M. Rupp, precum și reprezentanta Comisiei Europene, Angela Cristea. Și alți aliați…"


Citeste mai multe despre   

















4714 vizualizari

  • -18 (26 voturi)    
    dar (Luni, 8 octombrie 2018, 10:36)

    cucuveauamov [utilizator]

    site-ul de propaganda SRI ce zice?
    • +9 (9 voturi)    
      Pai.. (Luni, 8 octombrie 2018, 11:11)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      nu zice multe,ca n-are bani de la putin sa-si permita.
    • +2 (2 voturi)    
      care e ala? (Luni, 8 octombrie 2018, 19:41)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Dar pana il gasesti iti spun eu ce spun televiziunile Securitatii adica A3 si RTv. Fix acelasi lucru ca si rusii.
      O fi vreo coincidenta?
  • +1 (15 voturi)    
    Este corect oare? (Luni, 8 octombrie 2018, 10:40)

    ww [utilizator]

    Sa aflam ce spune propaganda rusa, cand din SUA au venit activisti, organizatii si finantare pentru acest referendum?
    • +5 (7 voturi)    
      Da, nu e corect. (Luni, 8 octombrie 2018, 11:12)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Care sunt organizatiile, activistii si care a fost fnantarea (prin cine) pentru referendum?

      Inteleg ca finantarea de catre borfasii vostri nu se pune, nu-i asa?
    • +8 (8 voturi)    
      ăia sunt idioții utili (Luni, 8 octombrie 2018, 11:44)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui ww

      nucleul dur la CPF e format din creștinopați ortodocși admiratori ai lui Dughin și ai eurasianismului.
    • +7 (7 voturi)    
      Corect (Luni, 8 octombrie 2018, 11:55)

      tordz [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Rusii au lucrat cot la cot cu neo-protestantii fundamentalisti americani. Aia au venit cu know-how-ul, cu textele gata pregatite su cu planul crearii unui viitor partid ultraconservator pe scheletul CPF.
    • +8 (8 voturi)    
      Este foarte corect (Luni, 8 octombrie 2018, 12:03)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Or fi venit si talibanii americani la perinita asta, dar petrecerea a fost organizata de Moscova. De aici si suspinele pentru rezultat. Asa ceva, propaganda lui taica Putin s-a lovit de "nesimtirea" romanilor si-a facut buba. Ghinion.
  • +18 (22 voturi)    
    comunistii tot comunisti! (Luni, 8 octombrie 2018, 10:44)

    Francisc 1 [utilizator]

    tu ii scuipi si ei zic ca ploua!
  • +12 (16 voturi)    
    Romania a pierdut "razboiul hibrid"? (Luni, 8 octombrie 2018, 10:45)

    denvarel [utilizator]

    Care "razboi hibrid"? Ca e mai multe...
  • +4 (8 voturi)    
    am avut si am indoieli legate de cele 3 mil (Luni, 8 octombrie 2018, 11:06)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    de semnaturi stranse pentru aceasta campanie.

    "Fara penali" au depus un efort monstruos pentru a strange un pic peste 1 milion de semnaturi iar cei de la CpF au venit dintr-o data cu 3 milioane de semnaturi.

    Unde sunt cei 3 mil care ar fi trebuit sa vina la vot? Daca au semnat ar fi trebuit sa si voteze. Nu?

    Dar asa patesti daca vii cu lucruri false si incerci sa faci lucrurile din mers. NU v-a iesit.

    Iar acest Dragos Dumitru ar trebui sa se uite putin in oglinda si sa mediteze la conditia lui. Faptele lui nu-l fac deloc mai crestin sau mai patriot ci din contra. Dar de acest lucru trebuie sa-si dea el insusi seama.
  • +6 (6 voturi)    
    războiul hibrid a fost pierdut ÎN România (Luni, 8 octombrie 2018, 11:16)

    bilbofil [utilizator]

    Am corectat eroarea de tipografie.

    Oricum, românii știe ce aliați au pentru că pot face comparația cu aliații lor de pînă în 1990. Între Doctrina Brejnev și Articolul 5 este o uriașă diferență de principiu și practică.
  • +9 (9 voturi)    
    A pierdut propaganda rusa (Luni, 8 octombrie 2018, 11:28)

    animatron [utilizator]

    Rezultatul este un esec major pentru politicienii romani si maghiari care s-au implicat demagogic in aceasta campanie.

    Procentele din judetele romanesti locuite majoritar de etnici maghiari arata cam cata atentie au acordat electorii de acolo indemnurilor oficiale ale UDMR.
    S-ar zice ca dl Marko Bela are inca mai multa influenta decat Hunor Kelemen.

    La fel, dnii lideri PSD din Olt au ratat total mobilizarea, nici macar chestia cu "judetul romanati" nu le-a iesit, la nivel local tot sub 30% au "infrant".

    Pierzatori sunt si postacii din Tiraspol, care "muncesc" pe forumurile romanesti in tentativa de a raspandi ura, diviziune si opinii anti-europene si pro-eurasiatice.

    Romania a reusit inca o data, ca de multe ori in Istorie, sa surprinda pe toti cei care erau absolut siguri ca stiu cum sa o manipuleze.
  • +7 (7 voturi)    
    Mai bine (Luni, 8 octombrie 2018, 11:42)

    hmc [utilizator]

    colonie a lumii civilizate, decat colonie a unui stat imputit care ucide orice urma de inteligenta, initiativa, dezvoltare si nesupunere. Ramaneti si plangeti-va insuccesul in fata unui pahar de tarie, trogloditi tristi traditionali si nespalati ce sunteti!
  • +2 (2 voturi)    
    Sputnik (Luni, 8 octombrie 2018, 16:41)

    europeanul2 [utilizator]

    Dar de cand e atat de necesar sa aflam ce spune "Sputnik"?
    Hotnews, alte agentii de stiri nu ati gasit?
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt multe site-uri ale propagandei ruse (Marţi, 9 octombrie 2018, 12:42)

    andipetre [utilizator]

    Unele in locuri perfect surprinzatoare...