Mai mulți oameni din Realitatea TV au depus actele pentru Partidul Realitatea. Gușă spune că postul nu va fi televiziune de partid

de C. Ionescu     HotNews.ro
Vineri, 12 octombrie 2018, 12:43 Economie | Media & Publicitate


Cozmin Gusa
Foto: Agerpres
Directorul postului de știri Realitatea TV, Edward Pastia, împreună cu Octavian Hoandră și alte persoane au depus actele pentru înscrierea Partidului Realitatea, anunțat recent de Cozmin Gușă, conform informațiilor disponibile pe portalul instanțelor de judecată. Printre petenții înscriși nu apar nici Cozmin Gușă, nici Rareș Bogdan. Contactat de HotNews.ro, Gușă a spus că e un partid pe care și-l asumă, dar "e al oamenilor din Realitatea, e normal ca ei să îl înființeze, să meargă acolo".

Potrivit lui Gușă, fondatorii partidului sunt Edward Pastia, Octavian Hoandră și șefa de la administrativ, Dorinița Birjaru. Alături de aceștia, în dosarul de înființare a partidului mai figurează ca petenți persoanele Cristina Liliana Anghel și Elzy Gabriela Ciocan.

Dosarul a fost înregistrat pe 10 octombrie la Tribunalul București.

Cozmin Gușă a anunțat în ultima perioadă intenția de a-și face partid, susținând că ar fi singura cale de a rezista PSD, care ar fi chitit să închidă acest post de televiziune sau să preia controlul asupra lui, având în vedere noul proiect de modificare a legii insolvenței.
  • Realitatea TV este în insolvență din 2011. La sfârșitul anului trecut, datoriile sale totale se ridicau la 68,9 milioane de euro. Potrivit datelor disponibile pe site-ul ANAF, obligațiile fiscale totale, la mijlocul anului, se ridicau la 26 milioane de euro.
El a reafirmat, vineri, pentru HotNews.ro că ideea de a forma un partid a apărut pentru că, în fața intenției PSD a a închide sau prelua acest post critic, "nimeni din clasa politică, de la Iohannis în jos, nu ne-a sprijinit." Angajații au libertatea să aleagă dacă intră în partid, a spus el.

Întrebat dacă astfel Realitatea TV, cât va exista, devine o televiziune de partid, el a afirmat că "nu, nu se schimbă nimic în politica editorială. Toate partidele vor fi invitate, își vor spune părerile. Când partidul va funcționa, vor fi și reprezentanții Partidului Realitatea, în condiții egale cu ceilalți".


Citeste mai multe despre   

















2713 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    hahaha (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:14)

    alex34 [utilizator]

    "nu va fi televiziune de partid" bai dar ne-am nascut ieri?
    • +10 (12 voturi)    
      partidul celor desprinsi de realitate (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:45)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      Asta e boala curata.
      Lui Gusa ii plac atat de mult lingusirile aduse de "colegii" lui subalterni, incat a inceput chiar sa creada ca e inteligent si popular.
      Din pacate asta e o boala larg raspandita in societate.
    • +6 (6 voturi)    
      va fi viceversa (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      Va fi partid de televiziune :)

      GVusa a mai incercat o data sa-si faca partid si tot sub 0.5% a luat la alegeri
  • +12 (12 voturi)    
    O mare prostie (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:29)

    badia [utilizator]

    Rolul jurnalistilor e sa informeze corect, nu sa intre in politica. Nu s-a ales nimic din cei care au intrat pina acum.
    Merg pe urmele lui Dan Diaconescu, numai ca Dan Diaconescu se adresa unor lobotomizati.
    Nu numai ca nu vor face nimic, dar discrediteaza si postul tv, unul din singurele la care ma mai uitam.
    O mare, mare prostie.
  • +5 (9 voturi)    
    Greata (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:36)

    mopsu [utilizator]

    si de realitateatv, o gasca de indivizi care mimeaza democratia si impartialitatea !!! Apăi dragă nene gușa adu-ți aminte de începuturi și ce șuturi luai..Ori esti consecvent ori mimezi si minți la fel ca securistul tau, portavoce...
  • +2 (4 voturi)    
    stie cineva adresa (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:49)

    nash pandelica [utilizator]

    ca vreau sa fiu printre primii membri, poate prind si io un loc pe vreo lista ! :-))
    stati acasa, nu mergeti la niciun vot !
    • 0 (2 voturi)    
      pai daca platesti cotizatia de pun pe primul loc (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:02)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Te pun pe primul loc pe toate listele pe care vrei... Ai cumva impresia ca partidul lui Gusa are vro sansa sa intre in parlament?!?
      • 0 (0 voturi)    
        nu cred (Vineri, 12 octombrie 2018, 17:05)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ca are vreo sansa sa devina partid...
        e numai asa, o amenintare. :-)
        sa sperie pe cine mai poate. sau sa se faca de ras.
  • +3 (7 voturi)    
    Mascareala romaneasca (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:12)

    KTerinca [utilizator]

    Gusa se da drept reprezentantul dreptatii, insa nu e cu nimic mai diferit de d'ALDE Voiculescu sau Diaconescu sau Ghita sau care dracu or mai fi.
    Toti cu gandul la ciolan si la marire.
    Pe cat posibil. marire politica, ca acolo e controlul adevaratului ciolan.

    Le urez un sincer: HAI SICTIR !
    • +1 (3 voturi)    
      Ei, hai sa nu exageram (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Cu gandul la marire ar trebui sa fie oricine, e in firea omului sa vrea mai mult. Pe asta se si bazeaza societatea capitalista.

      Acu, cu faptul ca Gusa e o lichea, sunt de acord, ca doar din PSD se trage. Dar totusi... nu ai cum sa-l compari cu Voiculescu... pina una alta nu e implicat in nici un furtisag, nu e turnator dovedit la secu, etc. Si nici cu dandiaconescuindirect nu il poti compara, nu au nimic in comun.
  • +5 (7 voturi)    
    Deosebit de dubiosul (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:39)

    gigiN [utilizator]

    ...gusha s mai nascut un partid cu trei membri numit PIN.Acum il va face cu slugile lui de la Realitatea ???
  • +8 (8 voturi)    
    Iar? (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:42)

    consumator2 [utilizator]

    Parca mai avea un partid... PIN
  • +1 (1 vot)    
    Păcat, ... (Vineri, 12 octombrie 2018, 19:09)

    AEV [utilizator]

    Păcat, partidul Realitatea va distruge rapid televiziunea Realitatea. Pentru simplul motiv că partidul Realitatea, născut artificial, fără rost și fără ”nișă”, va fi singurul partid care se va bucura de aprecierea televiziunii Realitatea.