Publicitar chemat să dea socoteală la poliție pentru un spot anti-referendum, la sesizarea a 13 parlamentari

de C.I.     HotNews.ro
Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:31 Economie | Media & Publicitate


Secventa din spotul Papaya
Foto: Captura Facebook
Robert Tiderle, managerul agenției de publicitate Papaya, ce a realizat clipul "Copiii referendumului" ce îndemna la boicot în referendumul privind redefinirea familiei în Constituție, este chemat marțea viitoare la poliție pentru a da lămuriri în privința acestui spot, în urma unei reclamații depuse de 13 parlamentari.

Robert Tiderle a publicat, vineri, pe Facebook chemarea pe care a primit-o la sediul Direcției de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, pentru a clarifica "toate aspectele referitoare la obiectul sesizării". Robert Tiderle a precizat pentru Hotnews.ro că obiectul sesizării este chiar spotul reclamat.

Potrivit documentului publicat de acesta, spotul a făcut obiectul unui "memoriu" adresat de un grup de 13 parlamentari. Numele acestora nu este precizat.

La începutul lunii octombrie, clipul anti-referendum s-a răspândit viral pe Facebook, înaintea referendumului, stârnind numeroase controverse prin imagistica inspirată din societatea distopică prezentată în serialul Povestea Slujitoarei.

Spotul a stârnit reacția mai multor parlamentari, precum Varujan Vosganian (ALDE), care a cerut o anchetă sub pretextul că ar avea "iz satanic".






Citeste mai multe despre   

















4174 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Sa-i uram succes autorului clipului (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:44)

    2087 [utilizator]

    in batalia cu mafia in stil nord-coreean, PSD.
  • +12 (16 voturi)    
    ok, dar... (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:51)

    revo [utilizator]

    acum vrem sa-i vedem anchetati si pe cei care au facut reclama pentru referendum! De exemplu, rahatul ala cu "aparam copiii Romaniei"!
  • +9 (11 voturi)    
    parlamentari PSD-isti sau PCR-isti (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:54)

    qwerasdf [utilizator]

    sau securisti...
  • +10 (12 voturi)    
    "Big Brother is watching you" (Vineri, 2 noiembrie 2018, 16:58)

    ww [utilizator]

    Poliția Gândirii in actiune ... Iata dovada ca realizatorul clipului a inteles perfect lumea in care traieste.
  • +11 (11 voturi)    
    sunt tare curios... (Vineri, 2 noiembrie 2018, 17:11)

    liviu_ [utilizator]

    care e temeiul legal...
    dar na... si pe ala din suedia l-au chemat total aiurea...
    ar trebui ca militia sa nu mai aiba voie sa aresteze prostituate... se prostitueaza mult mai mult decat alea!
    • 0 (2 voturi)    
      Foarte simplu! (Sâmbătă, 3 noiembrie 2018, 21:39)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Temeiul legal?!?!

      PENTRU CA PUTEM!!!
  • +12 (14 voturi)    
    Asa este! Trebuie ars pe rug!! (Vineri, 2 noiembrie 2018, 17:45)

    LiviuX [utilizator]

    Doar romania e inca in secolul XVI. Auzi la el, iz satanic! In plin secol XXI!!!
    • +8 (10 voturi)    
      Gura, sororsistule! (Sâmbătă, 3 noiembrie 2018, 0:57)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Oh, Prea Inalta Mustata, iarta, te rog, aceasta oaie nazista ratacita. Nu vorbeste cu rautate, dar este dezinformat de feicniuzurile "occidentaliste".
      Fie ca caldura rusnaca oferita de mustata dumitale, mai ceva ca cafeaua de dimineata, moale ca catifeaua, sa ii intoarca spiritul inapoi la cenzura pe care o stim cu totii... Noi stim ca tu te distantezi mereu.

      Amin!

      Noroc cu mine ca ti-am salvat sufletul!! Cine stie ce-ai fi patit altfel! Auzi...XXI... blasfemie cand stim cu totii ca e 1818!! Timpul ingheata cand Sultanul stranuta!! Invata, de la mine!! Dracnev este voia, iar voia poporului este ca Dracnev sa voiasca inspre dosarul cucuvelei din beciul voit al cetatenilor pentru o viata mai buna a unei voi bune!

      Ce te faceai fara mine, care sa te invete? "Decat" ardeai pe rug si doar PreaCoruptul Daniel te mai salva... Nu-i bai, o fac de placere - salvarea de suflete "perdute", din altruism.

      (iti trimit factura la sfarsit de luna)
  • +8 (10 voturi)    
    Vosganian ăsta de cine-i votat? (Vineri, 2 noiembrie 2018, 18:47)

    prec [utilizator]

    Când se va termina cu țigănia asta privind acordarea de locuri în parlament acordate minorităților? Adună numărul de voturi necesar, bine, nu...ura și la gară!
    • +5 (5 voturi)    
      Nu-i la minoritati (Sâmbătă, 3 noiembrie 2018, 3:16)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui prec

      A fost la liberali iar acum, din cate stiu, e la ALDE >:
  • +5 (7 voturi)    
    inchiziția (Vineri, 2 noiembrie 2018, 19:12)

    nahir [utilizator]

    în acțiune.
  • +7 (9 voturi)    
    perfect (Vineri, 2 noiembrie 2018, 19:19)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    asteptam si infiintarea inchizitiei.
    Practic, prin ancheta asta se dovedeste ca spotul chiar era justificat si ca asta se intampla cam ce prezinta spotul, un climat inchizitorial
  • +9 (9 voturi)    
    What?! (Vineri, 2 noiembrie 2018, 20:47)

    Remarque [utilizator]

    Nu sunteti singuri!
  • +7 (7 voturi)    
    nu e treaba politiei (Vineri, 2 noiembrie 2018, 21:07)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    sa se exprime pe continut bai natafletilor !
  • +8 (8 voturi)    
    Traiasca cenzura (Vineri, 2 noiembrie 2018, 21:37)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Papaya prea si-o ia in cap uitand ca daca nu cere permisiune Sultanului, nu are drept nici sa respire...

    Si sa nu uitam: " Numele acestora nu este precizat.".

    Parca tin minte ca era un proiect de modificare a legilor unde acuzatul trebuia sa fie de fata cu denuntatorul, pentru ca e anormal sa nu se poata apara, pentru ca acesta era argumentul absolut. Totusi, cum sa nu stii cine te denunta? Dar vedeti voi, in Romania unii sunt "mai egali" in fata legii decat altii. Deci "decat niste treishpe parles-mentaristi" l-au denuntat, nu exista prezumtie de nevinovatie, nu trebuie sa isi vada denuntatorii, el este acuzat si incriminat.

    Ura!! Traiasca PCR !! Ura!! Cenzura > Democratie !!

    Ce preconizez: i ncurand niste "legi ale publicitatii" stricte prin care sa nu se mai abuzeze de copiii sau neajutorati si prin care sa se foloseasca sorosistii de dezifnormare care sa induca populimea in oroare... Poate chiar un proiect prin care statul - pardon, "Parlamentul" - decide ce firma are dreptul sa "publiciteze" si care nu...

    Oricum visul lui Dracnev e dictatura, asa ca de ce nu?!
  • +2 (4 voturi)    
    Politia n-are ce face! (Sâmbătă, 3 noiembrie 2018, 3:18)

    Codruta N [utilizator]

    A primit o sesizare - e OBLIGATA sa-i dea curs!
    Aaaa... la ce concluzie va ajunge dupa audiere? Pai asta ramane sa vedem ;)
  • +6 (8 voturi)    
    plangere la politie (Sâmbătă, 3 noiembrie 2018, 11:21)

    middle_brick [utilizator]

    fac si eu plângere la politie, sa vine sa dea explicații toți popii care au făcut campanie pro referendum, dejecțiile lor plătite din banii meu nu se pliază pe convingerile mele.