UPDATE Jurnalistul Vlad ​​Petreanu: Cine sunt parlamentarii care au reclamat spotul "Copiii referendumului" al agenției Papaya / Publicitarul Tiderle: Autoritatea pentru Protecția Copilului putea să le răspundă simplu și rapid

de C.I.     HotNews.ro
Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:07 Economie | Media & Publicitate


Secventa din spotul Papaya
Foto: Captura Facebook
Spotul "Copiii referendumului", realizat de agenția Papaya înainte de referendumul privind definiția familiei a fost reclamat de 15, nu de 13 parlamentari, iar cei mai mulți sunt de la PNL, scrie jurnalistul Vlad Petreanu pe blogul său. Marți dimineață, șeful agenției Papaya, Robert Tiderle, este convocat la poliție să dea explicații în acest caz, după cum HotNews.ro a scris aici.

  • UPDATE La ieșirea de la audierile ce au avut loc marți dimineață la poliție, Robert Tiderle, șeful agenției Papaya, a spus că "poliția s-a comportat foarte ok" și că "singura care nu și-a făcut treaba e Autoritatea pentru Protecția Copilului". Detalii - mai jos

Petreanu citează o cerere adresată nu poliției, ci Autorității pentru Protecția Copilului, document ce vine de la grupul parlamentar PNL de la Camera Deputaților și e semnat de:
  • 10 membri PNL - Cupșa Ioan, Mihailescul (sic!) Dumitru, Popescu Pavel, Fădor Angelica, Cherecheș Florica, Ardelean Ben-Oni, Sighiartău Robert-Ionatan, Gheorghe Andrei Daniel, Ioniță Antoaneta, Neagu Nicolae
  • 3 membri PSD - Jivan Luminița-Maria, Titus Corlățean, Gabriel-Beniamin Leș
  • 1 membru ALDE - Cătăniciu Steluța-Gustica
  • 1 reprezentant al Minorităților - Groșaru Andi-Gabriel

Întrebarea acestora, în documentul publicat de Vlad Petreanu, este: "Copiii folosiți în spotul video Papaya Advertising au acceptul părinților pentru a filma în acest videoclip și dacă s-a respectat interesul superior al copiilor?"

Ziaristul notează că cererea a fost făcută pe 10 octombrie, la câteva zile după referendumul eșuat din cauza prezenței prea mici.

Contactat de HotNews.ro după ieșirea de la poliție, Robert Tiderle de la Papaya Advertising a spus că parlamentarii au trimis sesizare Autorității pentru Protecția Copilului, care "a dat un fel de forward" către poliție. Ce s-a întâmplat, potrivit lui Robert Tiderle:
  • Autoritatea pentru Protecția Copilului a dat un fel de forward, adăugând un document propriu, care se numește petiție și pe care nu l-am citit până la capăt, pentru că m-am poticnit în primele greșeli gramaticale din primul paragraf
  • Întrebarea era dacă acești copii din clip au avut acordul părinților. Am încercat să explic nu doar că au avut, dar am avut contracte cu părinții, părinții au fost prezenți la filmare.
  • Azi s-a încheiat un proces verbal. Mă întorc luni să depun o declarație (...) E obligația poliției să verifice situația, poliția s-a comportat foarte ok.
  •  Dacă cineva nu și-a făcut treaba deloc, atunci e chiar această Autoritate pentru Protecția Copilului, care putea să răspundă foarte simplu și rapid grupului de parlamentari, deoarece contractele pe care noi le încheiem, pe care agenția de casting le semnează cu părinții ajung la această autoritate, împreună cu un aviz de la psiholog și de la medicul de familie. Autoritatea putea să răspundă, având deja aceste contracte. În rest, e timp pierdut pentru toată lumea, mai ales pentru poliție și pentru noi.
  • Întrebat în legătură cu faptul că cei mai mulți semnatari sunt de la PNL: M-a mirat și pe mine să văd că semnatari majoritari sunt din partea liberalilor. Nu am ce să comentez. Într-un fel, da, sunt dezamăgit, dar știm cu toții că oamenii în Parlament se înfrățesc altfel decât vedem noi că se războiesc la televizor.


Citeste mai multe despre   

















6719 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    Lipseste Mihai Neamtu.. (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:16)

    un domn [utilizator]

    Inca nu is este europarlamentar...apoi sa vedeti ce Jihad incepe
  • +31 (37 voturi)    
    PSD, PNL, aceeasi mizerie (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:17)

    2087 [utilizator]

    USL traieste.
  • +24 (30 voturi)    
    am verificat (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:18)

    tahomir [utilizator]

    toti cei de la PNL care au semnat sunt din USL de fapt , adica sange si mentalitate de pesedist sadea.
  • -37 (49 voturi)    
    totuși (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:19)

    Mazeta [utilizator]

    Nu înțeleg de ce au fost folosiți copii necunoscuți. Jurnaliștii #rezist puteau să-și facă faimoși propriii copii punându-i să joace în clipul ghei.
    • +18 (18 voturi)    
      pai i-au dat la infiat dupa aia (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:42)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ma rog, pe aia pe care nu i-au folosit pentru a le lua ceva organe.
      Stii cum sunt astia de la #rezist. Au zis si la Antena3, tu sigur ai auzit.
    • +8 (10 voturi)    
      Aha, la Kremlin (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asa s ar fi Procedat, astfel ca Necunoscutii sa Ramana necunoscuti forever
    • +12 (14 voturi)    
      pentru ca... (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      noi, spre deosebire de voi, nu mergem tot timpul pe pile...

      comentariul asta spune mult despre tine... nu te gandesti decat la infractiuni! felicitari... meriti cu varf si indesat sa lingi fundul psdistilor!
    • +11 (11 voturi)    
      erau prinsi cu ambulanta neagra (Marţi, 6 noiembrie 2018, 11:21)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      stim noi !
  • +12 (18 voturi)    
    Obi-Wan Kenobi n-a semnat? (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:22)

    ww [utilizator]

    Ben-Obi, Ionatan (Golden Delicios nu ati avut?), Beniamin, Gustica, Mihailescul, frate, tot unul si unul angajatii de la Politia Gandirii. Parca astia de la PNL cereau in seara de la sfarsitul referendumului demisia cantaretului la mandolina. S-au razgandit?
  • +17 (19 voturi)    
    ok... (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:26)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Si presedintele PNL ce parere are despre asta?
    • +11 (11 voturi)    
      Orban? (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:44)

      Jean05 [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      Probabil o tine pe-a lui, sa dea in dragnea, Ciolos, ca ei sunt singurul partid corect si mare si tare, ca verifica, bla bla bla.
      Asa percep eu interviurile cu el din ultimele luni, nu zice nimic concret, nu face nimic concret, doar ataca crezand ca asta il va ridica in sondaje.
  • +11 (13 voturi)    
    Degeaba (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:34)

    sfarleaza [utilizator]

    Papaya este o oglinda de profesionalism. Relicvele PNL, PSD, ALDE, etc vor obtine ceea ce merita la alegerile viitoare
    • -8 (10 voturi)    
      nea (Marţi, 6 noiembrie 2018, 14:16)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      mai usor cu oglinzile pe scari.nu de alta dar aduc ghinion,stii mata.nu e prima data cand apare cu fustele-n cap.ma rog,orice reclama e buna,nu insa cand te joci cu focul.
  • +11 (11 voturi)    
    mda... (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:40)

    liviu_ [utilizator]

    pnl vine de la partidul national libidinos?!

    sper sa dispara odata pt totdeauna partidul asta ipocrit...

    pacat de istoria lui, pt ca acum PNL este o gluma proasta!
    • -14 (18 voturi)    
      si ce spune istoria (Marţi, 6 noiembrie 2018, 11:53)

      disraeli [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      PNL a fost partidul de dreapta adica ala mai conservator. fata de PNT desigur. unde este ipocrizia cand sustii niste idei de dreapta, adica profamilie, antiavort. copii aia au fost exploatati de parinti care au incasat niste bani din afacerea asta cu clipul. care clip este o mizerie. parearea mea. numai niste neomarxisti ar putea sa aprecieze asa ceva. la fel si serialul ala idiot.
      • +12 (12 voturi)    
        deci (Marţi, 6 noiembrie 2018, 13:49)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui disraeli

        1 - cred ca in 100 de ani partidele ar trebui sa-si mai schimbe doctrina
        2 - nu stiam ca un partid liberal este conservator
        3 - nu stiam ca ideile 100% comuniste (gen avort) sunt liberale...
        4 - dupa logica ta, nu ar mai trebui sa dam copii la sport, scoala, actorie etc etc etc pana la 18 ani! esti LEGAL cel care decizi pt el... ce kkt vorbim aici?!
        5 - clipul arata o idee, daca tu nu o intelegi sau nu-ti convine e problema mea! Eu nu alerg peste tot sa interzis trinitas , desi nu imi convine ce dau acolo :P

        serios aberezi grav de tot... si mai si acuzi pe altii de "neomarxism" intelege ca ad hominem e un "argument" de tot KKTU!!!
        • -9 (11 voturi)    
          2 (Marţi, 6 noiembrie 2018, 14:24)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          mai citeste istorie.
          cu restul poti sa te speli la sale
  • +3 (5 voturi)    
    Popesculeeeee (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:57)

    hotnewseanu [utilizator]

    Popescule, pai cum se impaca, tati,ajutorul si noptile nedormite pt trimiterea de mineri sau nemteni arsi in Belgia cu Politia Gandirii ?
  • +6 (6 voturi)    
    Niste nume asa de... (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:59)

    Zummm [utilizator]

    Sonore :))) Ardelean Ben-Obi varul lui Obi-Wan Kenobi :))) Da bine ca are ardelean in fata sa stim de unde vine
    • +3 (3 voturi)    
      Unul din (Marţi, 6 noiembrie 2018, 17:33)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      cavalerii "ce dai"
  • +9 (9 voturi)    
    Annie, Oliver Twist??? (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:59)

    barba-neagra [utilizator]

    Inchipuiti-va ce scandal ar fi iesit daca filmele Annie si Oliver Twist ar fi fost turnate in Romania (anilor 2018)?
    "Please sir, may I have some more?"
  • +7 (7 voturi)    
    partidul niciodata liberal... (Marţi, 6 noiembrie 2018, 11:14)

    liviu_ [utilizator]

    ce sa mai zici...
    pnl nu-si respecta doctrina...

    also... ce kkt de lege au incalcat frate?!
    faptul ca s-au crizat niste panselute (Care nu vad o problema in legalizarea furtului) NU e impotriva legii
  • +5 (5 voturi)    
    pai are dragnea majoritate (Marţi, 6 noiembrie 2018, 11:25)

    Francisc 1 [utilizator]

    cu usl-isti astia nu are nici o grija
  • +6 (8 voturi)    
    Fara suparare, dar Pavel Popescu proaspat (Marţi, 6 noiembrie 2018, 11:25)

    Susufler0 [utilizator]

    liberal este un veritabil "dinozaur" printre multi alti liberali mai vechi ca el in partid !

    Sa fii medic in strainatate si sa te intorci pt o chestiune punctuala (pt care este demn de toata lauda), dar apoi sa ramai in Romania renuntand la cariera de medic din strainatate si sa intri in politica, imi suna ca zgomotul unui tren pe care "nedaruitul intr-ale nobilei profesii de medic" parca l-a pandit sa intre in gara si s-a si urcat in el !

    Pt ce are vocatie dl Pavel Popescu ? Pt medicina ? Pt politica ?

    Parca seamana cu istoria lui Nicusor Dan, matematician cu doctoratul la Sorbona, cercetator, care lasa matematica balta (unde-i vocatia ?) si devine activist, apoi om politic, dupa care paraseste politica.

    PS. Mi-ar placea sa aflu ca daca tot nu mai e in politica Nicusor Dan s-a intors la prima dragoste si a facut descoperiri care o sa-i poarte numele !

    PPS. La fel si pt dl Pavel Popescu, parca mi-ar placea sa aflu ca a inceput sa profeseze cu har (aici sau in strainatate) profesia pt care s-a pregatit atat ! Oare nu mai e adevarata vorba aia cu "Omul potrivit la locul potrivit" ?
    • 0 (2 voturi)    
      daca Pavel Poescu este un fel de "pussycar" (Marţi, 6 noiembrie 2018, 14:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      in sensul explicat si explicit al lui Trump, Pavel, nevoie mare CRED ca a venit, revenit la valoaroasele noastre romance ! acolo unde a fost a intalnit doar exemplare gen Conchita Wurst
  • -13 (17 voturi)    
    si ce daca (Marţi, 6 noiembrie 2018, 11:46)

    disraeli [utilizator]

    niste liberali apara niste copii exploatati de parinti. ca doar au fost dusi la filmari pe bani nu degeaba. si ce daca niste membrii PNL au tendinte conservatoare. bravo lor. din pacate in PNL exista tendine contradictorii. sunt si conservatori dar si neoliberali stangisti. si nimeni nu are curajul sa decida linia ideologica. ii apreciez pe cei din USR pentru asta. au transat problema cu riscul pierderii presedintelui fondator. inca mai sper sa apara si in Romania un partid de tipul PiS din Polonia.
    P.S. oricum clipul a fost o mizerie.
  • +6 (6 voturi)    
    Gustica & Corlateanu = 2 profitori ai politicii (Marţi, 6 noiembrie 2018, 15:02)

    Plagarus [utilizator]

    Fara nici o expertiza lucrativa, mananca din politica
  • -6 (6 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 6 noiembrie 2018, 17:24)

    wintershadow [utilizator]

    Parlamentarilor care au avut aceasta initiativa! O mizerie de videoclip. Ce fel de parinti sunt cei care isi dau acordul sa apara copii lor in asemenea scursura?
  • +4 (6 voturi)    
    deturnare (Marţi, 6 noiembrie 2018, 17:25)

    Filbert [utilizator]

    PNL-ul e practic controlat de fundamentalisti neoprotestanti, in special din zona Oradea-Bihor.

    Partea pozitiva a situatiei ar fi ca acestia sint mai putin pasionati de furat insa agenda lor numai liberala nu poate fi numita, e vorba aici de un conservatorism crestin atroce f. asemanator cu evanghelistii americani.
    • +5 (5 voturi)    
      Neamtu M (Marţi, 6 noiembrie 2018, 19:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      Cappo di Tutti